جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸
 |  ۱۰/ آذر/ ۱۳۹۷ - ۵:۴۶
  |   نظرات: 2 نظر
393 بازدید

پوریا عالمی: باید بدانیم چه می نویسیم و مخاطب ما کیست؟

می گوید متولد ۱۳۶۱ هستم، رشته تحصیلی‌ام ریاضی بوده است، در کلاس تجربی می نشستم، در منزل کتاب های علوم انسانی می خواندم، کنکور هنر دادم و پذیرفته شدم اما دانشگاه نرفتم. این ها بخشی از سخنان پوریا عالمی طنز نویس روزنامه شرق است، نمی دانم واقعیت بود یا طنز، ولی گفته های خودش  در فرهنگسرای آبشار اندیشه گراش است.

عالمی در ادامه گفت: سوم دبیرستان بودم که دانستم می خواهم نویسنده باشم، دوستانم می رفتند درس می خواندند و پزشکی قبول شدند اما من گل آقا را می خواندم. از نوشتن لذت می برم. قبلا می خواستم جهان را نجات بدهم ولی الان می خواهم خودم را نجات بدهم.

پوریا عالمی از نویسندگان روزنامه شرق که به دعوت انجمن نویسندگان و شاعران گراش به این شهرآمده در کارگاه« مشق نوشتن و نویسندگی خلاق» در پرسشی در مورد سابقه اش ادامه داد: در ۱۷ سالگی مجموعه ای نوشتم و ناشر قبول کرد آن راچاپ کند اما یک هفته قبل از چاپ منصرف شدم. از سوم دبیرستان در نشریات گل آقا، نوروز و همشهری مطلب می نوشتم اما آثارم به خوبی خوانده نمی شد. در گل آقا شانس آوردم که با شادروان محمد رفیع ضیایی آشنا شدم و افتخار همکاری داشتم. ضیایی بسیار با سواد و کار بلد بود. مدام کتاب های جامعه شناسی، فلسفه، اقتصاد می خواندم، فیلم می‌دیدم، و در بحث های نظری شرکت می کردم تا ذهنم قوام گرفت.

تیم همشهری جمع شد و قرار بود شرق را منتشر کنند اما مرا دعوت نکردند من هم تصمیم گرفتم تا کارم خودش را معرفی نکند دنبال معرفی خودم نباشم. هر اثری باید ساختمان و قوام داشته باشد تا مخاطب را جذب کند.

در نشریات پراکنده کارم را ادامه دادم تا این کارهایم بهتر شد و بیشتر از گذشته آثارم خوانده می شد. در سال ۸۸ روزنامه اعتماد ملی قصد داشت صفحه ظنز راه اندازی کند از هادی حیدری و من درخواست همکاری کرد و صفحه شب نامه را راه اندازی کردیم. اکنون نیز ستون طنز روزنامه شرق را در می آورم.

با هم گزیده سخنان پوریا عالمی در این کارگاه که جمعه ۹ آذر در فرهنگسرای آبشار اندیشه برگزار شده می خوانیم:

*اولین تصاویر و انتقال مفاهیم روی غارها بوده که بخشی شکوه و بخشی ترس انسان ها بوده است .

*نوشتن، نوشتن و نوشتن پوسته ما را می شکند. ممکن است آثار ما خوانده نشود، پس زده شود اما با افزودن خلاقیت و تاکید بر قوام آثار ما اعتبار پیدا می کند.

*اگر کسی خود را جدی نگیرد، نویسنده نخواهد شد و نویسنده باید مطالعه را جزء کارهای روزانه خود بداند.

*ما باید بدانیم چه می نویسیم و مخاطب ما کیست؟ استقلال فردی خود را حفظ کنیم.

*اولین جملات ورودی متن است و باید بدانیم از کجا شروع کنیم ودر این پاراگراف خواننده را نگه داریم تا به خواندن ادامه دهند.

*برای یادداشت ها بایدطرح مسئله کنیم سپس دلایل و مستندات خود را بیاوریم و در پایان نتیجه گیری کنیم.

* بهره گیر توام از دانش، تجارب و داستان های تاریخی می تواند متن ها را برای خواننده ملموس‌تر و جذاب تر کند.

* در اثر باید سعی کنیم  از قضاوت خودداری کنیم و متن جهت دار نباشد، بلکه با طرح سوال و تفکر انتقادی می توان روشنگری کرد.

*وظیفه نویسندگان این است که روشنایی بیشتری به تاریکی بیاندازند و گستره بهتری را نشان بدهیم. به عبارت دیگر وظیفه نویسنده این است که چراغ را به سمت همه زوایا بیاندازد.

پوریا عالمی و زهرا عمرانی در اوز

پس از پایان کارگاه و صحبت هایی که رد و بدل شد پوریا عالمی و همسرش زهرا عمرانی که وی نیز از نویسندگان روزنامه شرق است، علاقه خود را برای بازدید کوتاهی از اوز اعلام کردند.

ساعت ۱۲:۳۰ظهر شنبه ۱۰ آذر آنان به اتفاق محمد خواجه پور، مسعودغفوری و سایرهمکاران به اوز آمدند. میهمانان با گشتی در شهر ازداخل خودرو ساختمان‌های کتابخانه عمومی اندیشه، ورزشگاه و سایرامکانات ورزشی، بیمارستان امیدوار، میدان های بادگیر، بسیج و امام شافعی، دانشگاه پیام نور، آزاد، بهداشت، بیمارستان راهپیما، هنرستان رافعی، مدرسه بدری، انجمن خیریه  و سایر مدارس شهر، شهرداری، بخشداری و… دیدند و توضیحاتی در مورد تاریخچه اوز، مشارکت مردم، خواسته ها و مطالبات را شنیدند.

عالمی وقتی تابلو کتابخانه اندیشه را دید اولین شغلش به عنوان کتابدار که با جیم شدن از کلاس به سراغش می رفت برایش تداعی شد.  اتفاقا نام آن کتابخانه هم اندیشه بوده و خواست که پشت کانتر کتابداری قرار بگیرد و عکسی از او بگیریم.

 

آخرین برنامه حضور این ۲ میهمان، دیدار با بخشدار، شهردار، منصور فقیهی نژاد، مدیران مسئول  و کارکنان رسانه ها، اعضای انجمن ادبی، کتابداران، اعضای دبیرخانه پایتخت کتاب و علاقه مندان در سرای زرنگار بود.

پوریا عالمی در سخنانی کوتاه در این نشست گفت: آن چه در اوز و گراش دیدم این است که خود مردم بافت اجتماعی ایجاد کرده و تبدیل به فرهنگ شده است و این امر می تواند به شهروند سازی نیز تبدیل شود. با این توانمندی ها این منطقه می تواند به قطب فرهنگی و ورزشی تبدیل شود و سایر مناطق نیز بیشتراین منطقه را جدی بگیرند.

 

زهرا عمرانی نیز گفت: تحصیلاتم در زمینه مدیریت NGO است و با چشم غیر مسلح می بینیم که در این منطقه مردم در عرصه های مختلف مشارکت دارند. اگر بر روی نرم افزارها نیز بیشتر کار شود و منابع بر پرورش و مدیریت متمرکز شود بیش از این می تواند موثر باشد.

در این نشست بخشدار از همکاری دولت در تامین زیر ساخت ها به ویژه در زمینه آب، گار، جاده، فرودگاه، طرح های مشارکتی و تامین هزینه های جاری گردش امور گفت.

منصور فقیهی نژاد، مسعود کراماتی شهردار، عبدالعزیز خضری رئیس دانشگاه آزاد، احمد خضری مدیر مسئول پسین اوز نیز در سخنان کوتاهی ویژگی ها و مطالبات مردم را بیان کردند.

پس از بازدید میهمانان از دبیرخانه پایتخت کتاب اوز را به مقصد فرودگاه بندر عباس ترک کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “پوریا عالمی: باید بدانیم چه می نویسیم و مخاطب ما کیست؟”

 1. همشهری گفت:

  لطفا در ملاقات با نویسندگان وخبر نگاران صمن معرفی اوز وخیران بزرگوار از مطالبات وکمبودهای بخش ۷۰ ساله اوز هم بیشتر بگوییم تا مسولان کشوری با واقعیات اوز بیشتر اشنا شوند

 2. قاسم گفت:

  سرمایه گزاری در بخش نرم افزار و نیروی انسانی نکته مهمی است و ما همیشه از آن غافل هستیم.بیشتر سرمایه های انسانی ما یا از شهر رفته اند یا اگر فرصتی پیدا کردند از شهر خواهند رفت. باید مدیران موفق و جوانان آتیه دار را شناسایی کنیم و بر روی آنها سرمایه گذاری کنیم حتی اگر شده به آنها حقوق دهیم تا در شهر بمانند.

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • با سپاس از شورای شهر. وشهرداری. وکلیه. دست اندرکاران. روز اوز. مراسم جالبی اسیت. برای. دیدار همشهریان. داخل. وخارج از اوز. امید واریم. هر چه. زودتر. ارتقای اوز به شهرستان...
  شهروند. از. شیراز در مطلب: بررسی همایش روز بخش اوز و اعلام بیلان مالی
 • بسيار خوب دست همكى درد نكنه....
  احمد در مطلب: بررسی همایش روز بخش اوز و اعلام بیلان مالی
 • ضمن توجه به مطلب منتشر شده درروزپنجشنبه۲۹فروردین ماه جاری به قلم مهندس امیرمزرعی،امروزجمعه۳۰فروردین ماه درنقدوتاُئید آن دوستانی منجمله بنده اظهارنظری بدان کرده ایم. درمیا...
  ابراهیم نجم الدینی در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه
 • سلام و عرض ادب و تبريك روز جوان 🌹 از نظر بنده حق مطلب ادا شده است. ما بايد به جواناني كه آستین همت را بدون هیچ چشمداشتی بالا زده اند بها دهیم و از آنها در همه جهت حمایت ک...
  ندا گرگين در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه
 • احسنت جناب مزرعی جوان فعال و بی ادعا واقعا خودم شاهد فعالیت شبانه روزی شما و بقیه دوستان کارگروه روز اوز و تجلیل از جوانان موفق که توسط انجمن نواندیشان برگزار شد بودم احس...
  در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه
 • استاد به خاک خویش بر می گردد حضور گسترده ی همشهریان ارجمند ، بویژه اهالی فرهنگ و ادب و هنر ، و بدرقه ای در شأن این شخصیت برجسته ی ملی و منطقه " دکتر احمد اقتداری " ، نشان...
  سیلوانا سلمانپور در مطلب: برنامه یادبود و خاکسپاری دکتر اقتداری در تهران و گراش
 • دوست عزیز همشهری دلسوز اول مطالعه بفرمایید بعد ارائه نظر کنید بودجه منبع آب توسط آقای راستگو از آقای تاجگردون رئیس برنامه و بودجه گرفته شده نه خانم صالحی این مطلب هم در ز...
  اوزی در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه
 • سپاس از همکاران عزیز در اوز مشتاق زیارت همشهریان اوزی هستیم....
  محمد خواجه‌پور در مطلب: برنامه یادبود و خاکسپاری دکتر اقتداری در تهران و گراش
 • با تشکر. از سایت. اوز. امروز. که. خبرهای مهم اجتماعی. وفرهنگی. منطقه. را. اطلاع رسانی. میکنند. وبه دور از تبلیغات. ووابستگی. قوم. وقبیله ای. مردم. را در جریانات مسایل مهم...
  همشهری از شیراز در مطلب: برنامه یادبود و خاکسپاری دکتر اقتداری در تهران و گراش
 • جناب نجم الدینی همان محدود جوانان که ذکر کردید چکیده و بهترینهای جامعه هستند حالا شاید شما نظر دیگری دارید نمیدانم ولی اصل میدان دادن به جوانان است که همین جوانان غیور نم...
  عزیزی در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه