سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
 |  ۱۰/ آذر/ ۱۳۹۷ - ۵:۴۶
  |   نظرات: 2 نظر
262 بازدید

پوریا عالمی: باید بدانیم چه می نویسیم و مخاطب ما کیست؟

می گوید متولد ۱۳۶۱ هستم، رشته تحصیلی‌ام ریاضی بوده است، در کلاس تجربی می نشستم، در منزل کتاب های علوم انسانی می خواندم، کنکور هنر دادم و پذیرفته شدم اما دانشگاه نرفتم. این ها بخشی از سخنان پوریا عالمی طنز نویس روزنامه شرق است، نمی دانم واقعیت بود یا طنز، ولی گفته های خودش  در فرهنگسرای آبشار اندیشه گراش است.

عالمی در ادامه گفت: سوم دبیرستان بودم که دانستم می خواهم نویسنده باشم، دوستانم می رفتند درس می خواندند و پزشکی قبول شدند اما من گل آقا را می خواندم. از نوشتن لذت می برم. قبلا می خواستم جهان را نجات بدهم ولی الان می خواهم خودم را نجات بدهم.

پوریا عالمی از نویسندگان روزنامه شرق که به دعوت انجمن نویسندگان و شاعران گراش به این شهرآمده در کارگاه« مشق نوشتن و نویسندگی خلاق» در پرسشی در مورد سابقه اش ادامه داد: در ۱۷ سالگی مجموعه ای نوشتم و ناشر قبول کرد آن راچاپ کند اما یک هفته قبل از چاپ منصرف شدم. از سوم دبیرستان در نشریات گل آقا، نوروز و همشهری مطلب می نوشتم اما آثارم به خوبی خوانده نمی شد. در گل آقا شانس آوردم که با شادروان محمد رفیع ضیایی آشنا شدم و افتخار همکاری داشتم. ضیایی بسیار با سواد و کار بلد بود. مدام کتاب های جامعه شناسی، فلسفه، اقتصاد می خواندم، فیلم می‌دیدم، و در بحث های نظری شرکت می کردم تا ذهنم قوام گرفت.

تیم همشهری جمع شد و قرار بود شرق را منتشر کنند اما مرا دعوت نکردند من هم تصمیم گرفتم تا کارم خودش را معرفی نکند دنبال معرفی خودم نباشم. هر اثری باید ساختمان و قوام داشته باشد تا مخاطب را جذب کند.

در نشریات پراکنده کارم را ادامه دادم تا این کارهایم بهتر شد و بیشتر از گذشته آثارم خوانده می شد. در سال ۸۸ روزنامه اعتماد ملی قصد داشت صفحه ظنز راه اندازی کند از هادی حیدری و من درخواست همکاری کرد و صفحه شب نامه را راه اندازی کردیم. اکنون نیز ستون طنز روزنامه شرق را در می آورم.

با هم گزیده سخنان پوریا عالمی در این کارگاه که جمعه ۹ آذر در فرهنگسرای آبشار اندیشه برگزار شده می خوانیم:

*اولین تصاویر و انتقال مفاهیم روی غارها بوده که بخشی شکوه و بخشی ترس انسان ها بوده است .

*نوشتن، نوشتن و نوشتن پوسته ما را می شکند. ممکن است آثار ما خوانده نشود، پس زده شود اما با افزودن خلاقیت و تاکید بر قوام آثار ما اعتبار پیدا می کند.

*اگر کسی خود را جدی نگیرد، نویسنده نخواهد شد و نویسنده باید مطالعه را جزء کارهای روزانه خود بداند.

*ما باید بدانیم چه می نویسیم و مخاطب ما کیست؟ استقلال فردی خود را حفظ کنیم.

*اولین جملات ورودی متن است و باید بدانیم از کجا شروع کنیم ودر این پاراگراف خواننده را نگه داریم تا به خواندن ادامه دهند.

*برای یادداشت ها بایدطرح مسئله کنیم سپس دلایل و مستندات خود را بیاوریم و در پایان نتیجه گیری کنیم.

* بهره گیر توام از دانش، تجارب و داستان های تاریخی می تواند متن ها را برای خواننده ملموس‌تر و جذاب تر کند.

* در اثر باید سعی کنیم  از قضاوت خودداری کنیم و متن جهت دار نباشد، بلکه با طرح سوال و تفکر انتقادی می توان روشنگری کرد.

*وظیفه نویسندگان این است که روشنایی بیشتری به تاریکی بیاندازند و گستره بهتری را نشان بدهیم. به عبارت دیگر وظیفه نویسنده این است که چراغ را به سمت همه زوایا بیاندازد.

پوریا عالمی و زهرا عمرانی در اوز

پس از پایان کارگاه و صحبت هایی که رد و بدل شد پوریا عالمی و همسرش زهرا عمرانی که وی نیز از نویسندگان روزنامه شرق است، علاقه خود را برای بازدید کوتاهی از اوز اعلام کردند.

ساعت ۱۲:۳۰ظهر شنبه ۱۰ آذر آنان به اتفاق محمد خواجه پور، مسعودغفوری و سایرهمکاران به اوز آمدند. میهمانان با گشتی در شهر ازداخل خودرو ساختمان‌های کتابخانه عمومی اندیشه، ورزشگاه و سایرامکانات ورزشی، بیمارستان امیدوار، میدان های بادگیر، بسیج و امام شافعی، دانشگاه پیام نور، آزاد، بهداشت، بیمارستان راهپیما، هنرستان رافعی، مدرسه بدری، انجمن خیریه  و سایر مدارس شهر، شهرداری، بخشداری و… دیدند و توضیحاتی در مورد تاریخچه اوز، مشارکت مردم، خواسته ها و مطالبات را شنیدند.

عالمی وقتی تابلو کتابخانه اندیشه را دید اولین شغلش به عنوان کتابدار که با جیم شدن از کلاس به سراغش می رفت برایش تداعی شد.  اتفاقا نام آن کتابخانه هم اندیشه بوده و خواست که پشت کانتر کتابداری قرار بگیرد و عکسی از او بگیریم.

 

آخرین برنامه حضور این ۲ میهمان، دیدار با بخشدار، شهردار، منصور فقیهی نژاد، مدیران مسئول  و کارکنان رسانه ها، اعضای انجمن ادبی، کتابداران، اعضای دبیرخانه پایتخت کتاب و علاقه مندان در سرای زرنگار بود.

پوریا عالمی در سخنانی کوتاه در این نشست گفت: آن چه در اوز و گراش دیدم این است که خود مردم بافت اجتماعی ایجاد کرده و تبدیل به فرهنگ شده است و این امر می تواند به شهروند سازی نیز تبدیل شود. با این توانمندی ها این منطقه می تواند به قطب فرهنگی و ورزشی تبدیل شود و سایر مناطق نیز بیشتراین منطقه را جدی بگیرند.

 

زهرا عمرانی نیز گفت: تحصیلاتم در زمینه مدیریت NGO است و با چشم غیر مسلح می بینیم که در این منطقه مردم در عرصه های مختلف مشارکت دارند. اگر بر روی نرم افزارها نیز بیشتر کار شود و منابع بر پرورش و مدیریت متمرکز شود بیش از این می تواند موثر باشد.

در این نشست بخشدار از همکاری دولت در تامین زیر ساخت ها به ویژه در زمینه آب، گار، جاده، فرودگاه، طرح های مشارکتی و تامین هزینه های جاری گردش امور گفت.

منصور فقیهی نژاد، مسعود کراماتی شهردار، عبدالعزیز خضری رئیس دانشگاه آزاد، احمد خضری مدیر مسئول پسین اوز نیز در سخنان کوتاهی ویژگی ها و مطالبات مردم را بیان کردند.

پس از بازدید میهمانان از دبیرخانه پایتخت کتاب اوز را به مقصد فرودگاه بندر عباس ترک کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “پوریا عالمی: باید بدانیم چه می نویسیم و مخاطب ما کیست؟”

 1. همشهری گفت:

  لطفا در ملاقات با نویسندگان وخبر نگاران صمن معرفی اوز وخیران بزرگوار از مطالبات وکمبودهای بخش ۷۰ ساله اوز هم بیشتر بگوییم تا مسولان کشوری با واقعیات اوز بیشتر اشنا شوند

 2. قاسم گفت:

  سرمایه گزاری در بخش نرم افزار و نیروی انسانی نکته مهمی است و ما همیشه از آن غافل هستیم.بیشتر سرمایه های انسانی ما یا از شهر رفته اند یا اگر فرصتی پیدا کردند از شهر خواهند رفت. باید مدیران موفق و جوانان آتیه دار را شناسایی کنیم و بر روی آنها سرمایه گذاری کنیم حتی اگر شده به آنها حقوق دهیم تا در شهر بمانند.

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • دکتر مبشری اگه بتونه مثل دکتر عرفانی در عرض شش سال شش تا رشته راه بندازه و فاز دوم دانشکده رو بسازه با دانشجوها اونقد خوب باشه که برای رفتنش دست به اعتراض بزنن اونوقت میش...
  در مطلب: دکتر عبدالله مبشری به عنوان سرپرست جدید دانشکده بهداشت اوز معرفی شد
 • سلام چرا از اعتراض دانشجویان این دانشکده به رییس دانشکده علوم پزشکی لارستان نگفتید ؟؟...
  در مطلب: دکتر عبدالله مبشری به عنوان سرپرست جدید دانشکده بهداشت اوز معرفی شد
 • اقای. دکتر. مبشری انسانی. با تجربه. وکار بلد. ومردمی. است. مسولین. در اوز. باید. با ایشان. همکاری. نمایند فردی. خدمتگذار. است...
  در مطلب: دکتر عبدالله مبشری به عنوان سرپرست جدید دانشکده بهداشت اوز معرفی شد
 • با سپاس از جناب. هنری. در اوز. به خاطر. ابنکه. مطالبات اجتماعی. ومهم. مردم. بر اورده. نمی شود. مزدم. وجوانان. در گروهای. مجازی. خیلی. فعال هستند. تا نظر. ودرخواستهای. خود...
  اوزی. از شیراز در مطلب: پیامد و آسیب های گروه‌های مجازی
 • بسیار خوب. امبدواریم. از تجارب دکتر مبشری برای پبشرفت. وافزایش. رسته های. تحصیلی. استفاده. نماییم. برادر ایشان. دربیمارستان. اوز. سالها. در خدمت. بیمارستان. بودند. ومردم....
  اوزی. کارمند در مطلب: دکتر عبدالله مبشری به عنوان سرپرست جدید دانشکده بهداشت اوز معرفی شد
 • بسیار درست ودقیق من خودم شخصا بارها دیدم که به خاطر همین گروه های مجازی و یک دندگی مدیر کار به جاهای باریک وشکایت کشیده ویا حتی در برخی از موارد سو استفاده شده...
  محسن محسنی پور در مطلب: پیامد و آسیب های گروه‌های مجازی
 • بله خیلی هم خوب...
  در مطلب: بازدید فعالین اجتماعی و فرهنگی «ده نو چاورز» از اماکن فرهنگی اوز
 • فکر نکنم با اولین نامه که نماینده بزند میگن بخاطر کمبود جمعیت هست و بعدش باید آشنا داشته باشیم و لاری ها بزارند و گرنه نمیشه ....
  حقیت در مطلب: مراسم ارتقای بخش بمپور به شهرستان برگزار شد
 • چاهورز یکی از بخش های شهرستان لامرد هست...
  محمدرضا در مطلب: بازدید فعالین اجتماعی و فرهنگی «ده نو چاورز» از اماکن فرهنگی اوز
 • آقای صدیقی به نحو احسنت این متن را نوشته بودید سپاسگزار...
  setayesh در مطلب: سیندرلایی از شهر اوز