یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
 |  ۱۰/ آذر/ ۱۳۹۷ - ۵:۴۶
  |   نظرات: 2 نظر
308 بازدید

پوریا عالمی: باید بدانیم چه می نویسیم و مخاطب ما کیست؟

می گوید متولد ۱۳۶۱ هستم، رشته تحصیلی‌ام ریاضی بوده است، در کلاس تجربی می نشستم، در منزل کتاب های علوم انسانی می خواندم، کنکور هنر دادم و پذیرفته شدم اما دانشگاه نرفتم. این ها بخشی از سخنان پوریا عالمی طنز نویس روزنامه شرق است، نمی دانم واقعیت بود یا طنز، ولی گفته های خودش  در فرهنگسرای آبشار اندیشه گراش است.

عالمی در ادامه گفت: سوم دبیرستان بودم که دانستم می خواهم نویسنده باشم، دوستانم می رفتند درس می خواندند و پزشکی قبول شدند اما من گل آقا را می خواندم. از نوشتن لذت می برم. قبلا می خواستم جهان را نجات بدهم ولی الان می خواهم خودم را نجات بدهم.

پوریا عالمی از نویسندگان روزنامه شرق که به دعوت انجمن نویسندگان و شاعران گراش به این شهرآمده در کارگاه« مشق نوشتن و نویسندگی خلاق» در پرسشی در مورد سابقه اش ادامه داد: در ۱۷ سالگی مجموعه ای نوشتم و ناشر قبول کرد آن راچاپ کند اما یک هفته قبل از چاپ منصرف شدم. از سوم دبیرستان در نشریات گل آقا، نوروز و همشهری مطلب می نوشتم اما آثارم به خوبی خوانده نمی شد. در گل آقا شانس آوردم که با شادروان محمد رفیع ضیایی آشنا شدم و افتخار همکاری داشتم. ضیایی بسیار با سواد و کار بلد بود. مدام کتاب های جامعه شناسی، فلسفه، اقتصاد می خواندم، فیلم می‌دیدم، و در بحث های نظری شرکت می کردم تا ذهنم قوام گرفت.

تیم همشهری جمع شد و قرار بود شرق را منتشر کنند اما مرا دعوت نکردند من هم تصمیم گرفتم تا کارم خودش را معرفی نکند دنبال معرفی خودم نباشم. هر اثری باید ساختمان و قوام داشته باشد تا مخاطب را جذب کند.

در نشریات پراکنده کارم را ادامه دادم تا این کارهایم بهتر شد و بیشتر از گذشته آثارم خوانده می شد. در سال ۸۸ روزنامه اعتماد ملی قصد داشت صفحه ظنز راه اندازی کند از هادی حیدری و من درخواست همکاری کرد و صفحه شب نامه را راه اندازی کردیم. اکنون نیز ستون طنز روزنامه شرق را در می آورم.

با هم گزیده سخنان پوریا عالمی در این کارگاه که جمعه ۹ آذر در فرهنگسرای آبشار اندیشه برگزار شده می خوانیم:

*اولین تصاویر و انتقال مفاهیم روی غارها بوده که بخشی شکوه و بخشی ترس انسان ها بوده است .

*نوشتن، نوشتن و نوشتن پوسته ما را می شکند. ممکن است آثار ما خوانده نشود، پس زده شود اما با افزودن خلاقیت و تاکید بر قوام آثار ما اعتبار پیدا می کند.

*اگر کسی خود را جدی نگیرد، نویسنده نخواهد شد و نویسنده باید مطالعه را جزء کارهای روزانه خود بداند.

*ما باید بدانیم چه می نویسیم و مخاطب ما کیست؟ استقلال فردی خود را حفظ کنیم.

*اولین جملات ورودی متن است و باید بدانیم از کجا شروع کنیم ودر این پاراگراف خواننده را نگه داریم تا به خواندن ادامه دهند.

*برای یادداشت ها بایدطرح مسئله کنیم سپس دلایل و مستندات خود را بیاوریم و در پایان نتیجه گیری کنیم.

* بهره گیر توام از دانش، تجارب و داستان های تاریخی می تواند متن ها را برای خواننده ملموس‌تر و جذاب تر کند.

* در اثر باید سعی کنیم  از قضاوت خودداری کنیم و متن جهت دار نباشد، بلکه با طرح سوال و تفکر انتقادی می توان روشنگری کرد.

*وظیفه نویسندگان این است که روشنایی بیشتری به تاریکی بیاندازند و گستره بهتری را نشان بدهیم. به عبارت دیگر وظیفه نویسنده این است که چراغ را به سمت همه زوایا بیاندازد.

پوریا عالمی و زهرا عمرانی در اوز

پس از پایان کارگاه و صحبت هایی که رد و بدل شد پوریا عالمی و همسرش زهرا عمرانی که وی نیز از نویسندگان روزنامه شرق است، علاقه خود را برای بازدید کوتاهی از اوز اعلام کردند.

ساعت ۱۲:۳۰ظهر شنبه ۱۰ آذر آنان به اتفاق محمد خواجه پور، مسعودغفوری و سایرهمکاران به اوز آمدند. میهمانان با گشتی در شهر ازداخل خودرو ساختمان‌های کتابخانه عمومی اندیشه، ورزشگاه و سایرامکانات ورزشی، بیمارستان امیدوار، میدان های بادگیر، بسیج و امام شافعی، دانشگاه پیام نور، آزاد، بهداشت، بیمارستان راهپیما، هنرستان رافعی، مدرسه بدری، انجمن خیریه  و سایر مدارس شهر، شهرداری، بخشداری و… دیدند و توضیحاتی در مورد تاریخچه اوز، مشارکت مردم، خواسته ها و مطالبات را شنیدند.

عالمی وقتی تابلو کتابخانه اندیشه را دید اولین شغلش به عنوان کتابدار که با جیم شدن از کلاس به سراغش می رفت برایش تداعی شد.  اتفاقا نام آن کتابخانه هم اندیشه بوده و خواست که پشت کانتر کتابداری قرار بگیرد و عکسی از او بگیریم.

 

آخرین برنامه حضور این ۲ میهمان، دیدار با بخشدار، شهردار، منصور فقیهی نژاد، مدیران مسئول  و کارکنان رسانه ها، اعضای انجمن ادبی، کتابداران، اعضای دبیرخانه پایتخت کتاب و علاقه مندان در سرای زرنگار بود.

پوریا عالمی در سخنانی کوتاه در این نشست گفت: آن چه در اوز و گراش دیدم این است که خود مردم بافت اجتماعی ایجاد کرده و تبدیل به فرهنگ شده است و این امر می تواند به شهروند سازی نیز تبدیل شود. با این توانمندی ها این منطقه می تواند به قطب فرهنگی و ورزشی تبدیل شود و سایر مناطق نیز بیشتراین منطقه را جدی بگیرند.

 

زهرا عمرانی نیز گفت: تحصیلاتم در زمینه مدیریت NGO است و با چشم غیر مسلح می بینیم که در این منطقه مردم در عرصه های مختلف مشارکت دارند. اگر بر روی نرم افزارها نیز بیشتر کار شود و منابع بر پرورش و مدیریت متمرکز شود بیش از این می تواند موثر باشد.

در این نشست بخشدار از همکاری دولت در تامین زیر ساخت ها به ویژه در زمینه آب، گار، جاده، فرودگاه، طرح های مشارکتی و تامین هزینه های جاری گردش امور گفت.

منصور فقیهی نژاد، مسعود کراماتی شهردار، عبدالعزیز خضری رئیس دانشگاه آزاد، احمد خضری مدیر مسئول پسین اوز نیز در سخنان کوتاهی ویژگی ها و مطالبات مردم را بیان کردند.

پس از بازدید میهمانان از دبیرخانه پایتخت کتاب اوز را به مقصد فرودگاه بندر عباس ترک کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “پوریا عالمی: باید بدانیم چه می نویسیم و مخاطب ما کیست؟”

 1. همشهری گفت:

  لطفا در ملاقات با نویسندگان وخبر نگاران صمن معرفی اوز وخیران بزرگوار از مطالبات وکمبودهای بخش ۷۰ ساله اوز هم بیشتر بگوییم تا مسولان کشوری با واقعیات اوز بیشتر اشنا شوند

 2. قاسم گفت:

  سرمایه گزاری در بخش نرم افزار و نیروی انسانی نکته مهمی است و ما همیشه از آن غافل هستیم.بیشتر سرمایه های انسانی ما یا از شهر رفته اند یا اگر فرصتی پیدا کردند از شهر خواهند رفت. باید مدیران موفق و جوانان آتیه دار را شناسایی کنیم و بر روی آنها سرمایه گذاری کنیم حتی اگر شده به آنها حقوق دهیم تا در شهر بمانند.

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • آن چه در گزارش آمده،اوز در قالب تیم فارس شرکت کرده است...
  مدیریت در مطلب: موفقیت تیم مچ اندازی اوز در مسابقات قهرمانی کشوری
 • اگر کشوری بود چرا فارس شرکت نکرده...
  رحمانی در مطلب: موفقیت تیم مچ اندازی اوز در مسابقات قهرمانی کشوری
 • اگر کشوری بود چرا فارس شرکت نکرده...
  در مطلب: موفقیت تیم مچ اندازی اوز در مسابقات قهرمانی کشوری
 • خدا رحمتش کند..آنچه که از انسان به یادگار می‌ماند تنها خاطرات و خدمات و نام نیک و بد در بین هم وطنان است ....
  سعید هنری در مطلب: عبدالحمید نامور؛ معتمدی که دغدغه‌اش خدمت به جامعه بود
 • ار روحانیت محترم وامام جمعه معزز انتظار داریم همانند سایر مناطق در مجالس واجتماعات از مساله مهم مردم اوز مانند ارتقای اوز به شهرستان هم صحبت بفرمایند...
  شهروند اوزی در مطلب: اتصاری؛خطیب نماز جمعه اوز: طبیعت از الطاف الهی است،حافط آن باشیم/فایل صوتی
 • شهروند اوزی حالا چرا دانشگاه آزاد ؟‌مگه اوز شورا نداره ؟ بهتر نیست دانشگاه به دنبال علم باشه تا این گونه کارها ....
  اوز در مطلب: بررسی پیشنهادات در باره«روز بخش اوز» با حضور نمایندگان دانشگاه ها،ورزش و رسانه ها / ثبت نام غرفه از ۲۷ بهمن تا ۵ اسفند
 • فسانه گشت وکهن شدحدیث بخش اوز سخن نوآرکه نوراحلاوتیست دگر حدیث اینکه درروزاوزچه کرده ایم وچه خواهیم کرد زبس شنیدن گشته است خلق را ازبَر آقای احمدی واقعا شماخودتون از درج...
  در مطلب: بررسی پیشنهادات در باره«روز بخش اوز» با حضور نمایندگان دانشگاه ها،ورزش و رسانه ها / ثبت نام غرفه از ۲۷ بهمن تا ۵ اسفند
 • باتشکر از دانشگاه ازاد به خاطر در اختیار گذاشتن سالنها پیشنهاد میدهم که در این دانشگاه طی یک جلسه با حصور همشهریان داخل وخارچ از اوز در مورد ارتقا وهماهنگی ومشورت درباره...
  شهروند اوزی در مطلب: بررسی پیشنهادات در باره«روز بخش اوز» با حضور نمایندگان دانشگاه ها،ورزش و رسانه ها / ثبت نام غرفه از ۲۷ بهمن تا ۵ اسفند
 • تشکر از برنامه ریزی شورا و به خصوص کمیسیون فرهنگی جهت هر جه بهتر برگزار شدن روز اوز...
  اوزی در مطلب: بررسی پیشنهادات در باره«روز بخش اوز» با حضور نمایندگان دانشگاه ها،ورزش و رسانه ها / ثبت نام غرفه از ۲۷ بهمن تا ۵ اسفند
 • با سلام و عرض خسته نباشد و ٱرزوی پیشرفت روزافزون روستای عزیزم ،ببخشید مگه نمیشد ماشینا رو اوریب پارک کرد که هم کمتر جا بگیرن هم راحتتر از پارک بیرون بیان،...
  در مطلب: شبی دیدنی ویاد گاری درپارک ملت کاریان کهن