جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
 |  18/ ژانویه/ 2024 - 12:32
  |   نظرات: 2 نظر
592 بازدید

حضور مدیر اجرایی پروژه انتقال آب خلیج فارس به استان در اوز/ خط انتقال آب از حاشیه شهر اوز می گذرد

 بهمن پور مدیر اجرایی پروژه انتقال آب خلیج فارس به استان فارس در نشستی با حضور فرماندار و جمعی از مسئولین و فعالان اجتماعی شهرستان اوز پنجشنبه ۲۹ دی در سالن فرمانداری توضیحاتی در باره پروژه داد.

محمدی فرماندار اوز ضمن تشکر از بهمن پور مدیر پروژه خط انتقال از خلیج فارس و شرکت فرا آبرسان سرزمین و شرکت کنندگان گفت: بخشی از خط انتقال این ابرپروژه از اوز می گذرد و امیدواریم در این کار بزرگ رونق استان فارس و شهرستان را به دنبال داشته باشد و باید برای اجرای پروژه همکاری شود. هدفگذاری پروژه هم صنعت و هم شرب است و استاندار فارس اهمیت خاصی برای پروژه قائل است. شوراها و مردم به ویژه کهنه و شهرک همکاری خوبی داشتند. این خط از بخش بیدشهر نمی گذرد اگر در این باره بررسی و مطالعه شود می توان از مشارکت مردمی بهره مند شد. از ۶ ماه قبل جلساتی برگزار شده و هماهنگی شده است. این موضوع را برای شهرستان اوز به جد پیگیر کردیم و فاصله کمی از مخزن اصلی تا خط انتقال داریم.

بهمن پور مدیر اجرایی پروژه گفت: انتقال آب دریا چند سالی است در دنیا مطرح شده است. در خلیج فارس ۸۰۰ مایل ساحل دریایی داریم اما فقر آب داریم‌ و در این دولت پروژه هایی در دست اجرا است و یک پروژه آن به مرحله بهره برداری رسیده است. برای فارس پس از مطالعاتی انتقال از پارسیان شروع شده و به ایزدخواست می رسد و از حومه شهرستان هایی که تنش آبی دارند از جمله اوز می گذرد.

۱۲ تا زون در این پروژه تقسیم بندی شده است و اوز در زون ۳ و ۴ قرار می گیرد. دالان اصلی انتقال از حومه شهرها می گذرد و آب رسانی به شهرها از طریق مخازن صورت می گیرد. ۲۰۰ میلیون متر مکعب در سال معادل ۷-۶ هزار لیتر بر ثانیه می گذرد. این آب گران است و در کیفیت آب معدنی است زیرا آب با دستگاه آبرشیرین کن در مبدا شیرین می شود.

بخشی از این آب برای شهرهایی مانند اوز و لار و جویم برای شرب است. ۲۰ تا ایستگاه پمپاژ و ۲۰ تا مخزن در نظرگرفته شده است. این مخازن ۲۰ هزار مترمکعب ظرفیت دارد. ما در محل آب تحویل آبفا می دهیم، آبفا باید میزان آب مورد نیاز هر شهرستان به ما اعلام و تحویل می دهیم. شبکه توزیع آب با آبفا است تا آب را انتقال و توزیع کنند. کارگاه ها به مرور فعال شده اند. در زون ۳ تا ۵ که از بیرم تا بنارویه است، نقشه برداری انجام شده و با منابع طبیعی هماهنگی شده است و سعی شده از زمین های ملی عبور کنند و برای مستثنیات نیاز به همکاری هست. ساخت آب شیرین کن در مبدا ۲۵ درصد پیشرفت دارد و تا ۱۴۰۴ به بهره برداری می رسد. کارهای انتقال و … به صورت موازی انجام می شود.

پیشنهاد ما به آب استان این است که آب در سد سلمان تهاتر بشود.

در کارخانه شرکت فراآبرسان بیش از ۴ هزار نفر فعال هستند و لوله ها با کیفیت خوبی ساخته می شود و امیدواریم رونق خوبی در صنعت و شرب ایجاد شود و بخش کشاورزی نمی تواند بهره مند شود مگر گلخانه ها.

رام برزین بخشدار بیدشهر گفت: برای بهره برداری از خط دوم سلمان برای بخش بیدشهر چندان نمی توان امیدوار بود و تقاضا داریم که از خط انتقال دریا بهره مند شوند. آیا علاوه بر اوز سایر جاها از مخازن بهره مند می شوند؟

مدیر اجرایی پروژه گفت: شهرها تا فاصله ۲۰ کیلومتر از مخازن بهره مند می شوند و اوز در فاصله ۲ کیلومتری مخزن قرار کرفته است. برای سایر مناطقی که می خواهید بهره مند شوید برای خط انتقال از مخازن هماهنگی شود. برای شهرهای لار و گراش نیز از همین گلوگاه آب داده می شود و ما حجم اب تحویل می دهیم و توزیع بابد در منطقه انجام شود.

جعفر راستگو دستیار مردمی سازی فرمانداری گفت: اگر برنامه های زمان بندی شده ارائه شود براساس آن می توان بهتر هماهنگی کرد. این پروژه کار بزرگی است و باید اطلاع رسانی خوبی صورت گیرد.

نوازالله مختاری خواستار هماهنگی بیشتری برای بهره مندی مردم توابع شهرستان از طرح شد.

احمد خضری: این پروژه خصوصی است و از مدیران طرح تشکر می کنیم. چون تجربه قبلی داشتیم دغدغه داریم مسیر تغییر نکند. در خط تثبیت شده اوز و بیرم در طرح هستند از فرماندار و رئیس آبفا تقاضا داریم انشعابی برای بخش بیدشهر در نظر بگیرند.

فریدون نامی رئیس شورای شهر از این پروژه تشکر کرد و پرسید چه زمانی پروژه به بهره برداری می رسد که مدیر اجرایی پاسخ داد تا سال ۱۴۰۵ به بهره برداری خواهد رسید.

انسیه گلابی بخشدار مرکزی پرسید آیا این پروژه مشکل زیست محیطی ایجاد نمی کند که پاسخ دادند این مورد در دانشگاه تهران ۲ سال مطالعه شده است و اثرات زیست محیطی آن در حد صفر است. این طرح در ۳ فاز اجرا می شود. فاز اول هزینه آن ۴۰ هزار میلیارد تومان است که صندوق توسعه ملی نیز قرار است کمک کند.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “حضور مدیر اجرایی پروژه انتقال آب خلیج فارس به استان در اوز/ خط انتقال آب از حاشیه شهر اوز می گذرد”

 1. حکایت. آب. دریا. ومردم اوز گفت:

  این پروژه. بسیار خوب. وضروری. است. اگر. ما. اهالی شهرستان. اوز با دقت آنرا پیگیری. نکنیم. شاید. آنرا تغییر مسیر. دهند. شهرهای مجاور. در صدد هستند که بیشتر. ازین طرح. استفاده. نمایند. البته این اب. تصفیه شده. دریا. تنها برای. مصرف. شرب. است. چون خیلی گران. تمام. میشود وبازهم محتاج. باران. وبرکه ها برای سایر مصارف. خواهیم بود.

 2. ناشناس گفت:

  از آقای خضری به خاطر دفاع از بخش بیدشهر تشکر می کنیم

نظر سنجی

یک سال از فعالیت شوراهای ششم شهر و روستا گذشت. میزان رضایت شما از عملکرد و فعالیت های سال اول شورای اسلامی ششم شهر اوز چقدر است؟

Loading ... Loading ...
آخرین نظرات
 • رسانه ای که نظر مخاطبان. را پخش. نمی کند وبرای نظر مردم. وافکار عمومی اهمیتی قایل نشود کم کم از یادها خواهد. رفت. وشمار مخاطبان. آن کم میشود بنابراین حیف است که رسانه خوب...
  قابل توجه مدیر محترم. سایت در مطلب: گزارش تصویری | مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن در اوز
 • همشهریان اوزی وبخش بیدشهر ..شهرستانهای لار.گراش. خنج. و روستاهای تابعه تنورانتخابات رابا انتخاب کاندیدای بومی واصلج گرم کنیم. انشا الله....
  شهروند بخش بیدشهر در مطلب: یعقوب صالحی دیگر داوطلب مجلس شورای اسلامی از شهرستان اوز تایید صلاحیت شد
 • تولیدی نورتون چند بار افتتاح می ود. پمد ماه پیش در نمایشگاه شیراز شرکت کرده بود...
  آرزو در مطلب: افتتاح و کلنگ زنی برنامه های های دهه فجر
 • آقای فرماندار دربیشتر شهرستانهای جدید. فارس. مانند. زرقان. خفر. بیضا و.......اداره کار. ورفاه اجتماعی. دایر. شده. است. لطفا به صورت جدی. آنرا جهت استقرار. در اوز هم. پیگی...
  تقاضا. از جناب محمدی فرماندار. اوز در مطلب: افتتاح و کلنگ زنی برنامه های های دهه فجر
 • احسنت به آقای. حلاجی همشهری. عزیز که با علاقه و انگیزه خدمت. به. زادگاه خود. اینکار. بزرگ‌. را انجام. میدهند اینشالله که بیش. ازین. ها موفق. باشید...
  کاسب ساکن. در اوز در مطلب: افتتاح بزرگترین شهربازی جنوب استان فارس
 • مردم منتظر روزی. هستند که. اداره ثبت. اسناد. املاک. که اداره ای. مهم وکلیدی. است. در اوز. تاسیس شود تا مردم اوز. ازرفتن. به. لار وگراش. راحت. شوند....
  شهروند ومطا لبه مهم مردم. اوز در مطلب: افتتاح و کلنگ زنی برنامه های های دهه فجر
 • مبارک باشد این شهربازی برای مردم اوز وحومه...
  در مطلب: افتتاح بزرگترین شهربازی جنوب استان فارس
 • ایستگاه هواشناسی از نوع. اقلیم. شناسی. با نوع. سیپنو تیک چه تفاوتی. دارد. کسانی که مطلع. هستند. مانند. آقای. اردشیر شفایی. اطلاع. رسانی. نمایند. با تشکر...
  حکایت. ایستگاه. هواشناسی. اوز در مطلب: افتتاح و کلنگ زنی برنامه های های دهه فجر
 • بسیار عالی. اینشالله که با استقبال مردم. اوز. وشهرهای مجاور. از این مجموعه بتوان. پاسخ خوبی. به خیر محترم. آقای. حلاجی که همت. کردند و حرکتی. در زادگاه خود. ایجاد. کرده ا...
  سپاس از جناب. حلاجی در مطلب: افتتاح بزرگترین شهربازی جنوب استان فارس
 • احسنت به عزم و اراده این عزیزان که به زادگاه خود عشق می‌ورزند و چنین مجموعه بزرگی را در شهر اوز بنیان نهاده‌اند...
  شهروند اوز در مطلب: افتتاح بزرگترین شهربازی جنوب استان فارس