جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
 |  10/ ژانویه/ 2023 - 11:12
  |   نظرات: بدون نظر
94 بازدید

نشست مردم و مسئولین شهرستان اوز در باره طرح نهضت ملی مسکن

سناء ملاحت: نشست مردم و مسئولین شهرستان اوز با موضوع روند اجرایی طرح نهضت ملی مسکن شامگاه یکشنبه ۱۸ دی ماه در سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اوز برگزار شد.
ابتدا مسئولین روسای اجرایی شهرستان است توضیحاتی را در رابطه با طرح نهضت ملی مسکن به صورت مختصر ارائه دادند و سپس فریبا برازنده رئیس شورای شهر اوز به نمایندگی از متقاضیان مسکن ملی و همچنین چند نفر از متقاضیان حاضر در جلسه سوالاتی را مطرح کردند.

اولین سخنران این نشست محمد محمدی فرماندار شهرستان اوز بیان کرد هدف از جلسات پرسش و پاسخ در جریان قرار گرفتن مردم از فعالیت ها، اقدامات و پیگیری های صورت گرفته و رفع ابهامات اذهان عمومی است. وی گفت موضوع طرح نهضت ملی مسکن یکی از شعار های دولت سیزدهم بوده و ما نیز به عنوان نماینده دولت یکی از برنامه هایمان اجرا کردن این طرح در این شهرستان بود. در ده ماه اخیر هر هفته جلسات کمیته جهادی مسکن برگزار شده مگر در ایام تعطیل و تا به حال ۴۶ جلسه گرفته شده است. در ابتدا مسکن ملی فاز یک در ساختمان های ۴ طبقه طراحی شد اما طبق قانون شهر های زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت، خانه هایی در ۲ طبقه احداث شود. با اینکه بحث تامین زمین با قانون جدید سخت بود اما در حال حاضر کار شروع شده و به مرحله خوبی هم رسیده و در فاز یک پیشرفت خوبی نیز داشته اما فاز ۲ موانعی داشته که در حال رفع است.
مسعود کراماتی شهردار اوز گفت بحث زمین و مسکن بزرگترین دغدغه مردم ایران است. پس از اینکه بحث نهضت ملی مسکن شروع شد، طرح اولیه اقدام ملی بود و طرح دوم نهضت ملی مسکن بود.
وی گفت بحث زیرساخت و تهیه زمین برای تعداد زیاد متقاضیان این طرح در اوز دشوار بود زیرا زمین در اوز محدود است و از شمال و جنوب کوه داریم و اکثر زمین ها نیز ملکی است یا ساخته شده و یا متصرفینی دارد اما با این حال چندین قطعه زمین مشخص شد که بحث
ملحق شدن زمین به محدوده قانونی شهر و تهیه زیرساخت ها است. وی بیان کرد یکی از مهمترین مسئله بحث انتقال آب است و مسئله بعدی بحث شیب زمین است زیرا شهر اوز از دو سمت با شیب ۳‌.۵ تا ۴ درصد است و مسئله انتقال آب نیز مشکل است و در ساخت و ساز نیز تمهیداتی باید انجام گیرد.
وی گفت رفع مشکلات نظارتی و پروانه ساخت ۴ طبقه به ۲ طبقه و تغییر پیمانکار با پیگیری دستگاه های اجرایی تاکنون فاز ۱ بین شرق اداره راه و شهرسازی اوز و فاز ۲ پشت مسکن مهر جنوبی تفکیک و طراحی معابر انجام و پروانه ساخت نیز با ۵۰ درصد تخفیف صادر شده است.


بهرام دوستی روشن رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اوز گفت طرح نهضت ملی بعد از اینکه از ۴ طبقه به ۲ طبقه تغییر پیدا کرد و درواقع پروژه ۲۲۰ واحدی فاز ۱ نیاز بود که تفکیک شود و میزان زمین این فاز به تعداد متقاضیان کاهش پیدا کرد که در هر زمین دو واحد، برای دو متقاضی با حیاط مستقل، بصورت تیپ طراحی  که با قرعه کشی ۱۰۲ واحد در فاز ۱ و ۲۲۲ واحد در فاز ۲ انجام گرفته است.
وی گفت بنیاد مسکن در سطح استان بصورت پایلوت در چند شهرستان که یکی از آنها اوز بوده بحث تامین مصالح از طریق کارخانه های معتبر کشور مصالحی با حداقل آورده متقاضیان خزیداری شده است. در بحث روش ساخت نیز با مشورت هایی که صورت گرفت قرار است به صورت دستمزدی کار انجام گیرد و با شناسایی و فراخوان که برای سازندگان، انبوه سازان و پیمانکاران در سایت های محلی انجام شده،  اولویت با پیمانکار بومی بوده و در فاز ۱ به مرحله اجرایی در آمده است.
وی گفت در فاز ۲ نیز بحث تامین مصالح حداقل با تامین اعتبار از آورده متقاضیان خریداری شده است. برحسب نوع زمین در فاز ۲ بررسی ویژه ای در کد های ارتفاعی زمین که نسبت به فاز ۱ زمان بر تر است نیز انجام شده و با توجه به اینکه سازه اسکلت بنایی و اجری است امید است با یک الی دو ماه تاخیر نسبت به فاز۱ متقاضیان فاز ۲ نیز ساماندهی شوند.
حمیدرضا فرازنده رئیس اداره راه و شهرسازی اوز گفت اسناد ۲۲۰ واحد ساختمانی صادر شد و در خزانه معین بایگانی شد که به سختی این هارا بعد از اینکه به ۲ طبقه کاهش پیدا کرد اسناد اصلاح شد. که همه این ها در راستای آسایش مردم انجام گرفت.
محمد الرسول رفعتی مسئول نظام مهندسی شهرستان اوز گفت طرح نهضت ملی در شهر شروع به کار کرده است. مهندسین از ابتدا پای کار بوده اند. طرح اولیه با ۵۰ درصد مبلغ اولیه طراحی شد و همچنین بحث نظارت و بعد از اینکه طرح از ۴ طبقه به ۲ طبقه تغییر یافت طراحان مجدد بدون دریافت هیچ هزینه ای جهت طراحی و نظارت مجدد انجام دادند.
وی گفت کسانی که قابلیت این را دارند که خصوص تخصص کارگری، استادکاری، رشته برق، مکانیک، آب و فاضلاب، فونداسیون، قالب بندی و همچنین جوشکاری آموزش ببینند ما تفاهم نامه ای با فنی حرفه ای داریم که به صورت دوره ای آموزش ببینند و در پایان برای آنها گواهی صادر شود.


عمده موضوعات مطرح شده در جلسه پرسش و پاسخ:
– مبالغی که در قبال اجاره سالیانه زمین از متقاضی دریافت می شود و مبلغ هر واحد سالانه ۵ درصد افزایش پیدا می کند، این مبلغ تا چه مدت ادامه دارد؟ طرح جهش مسکن در تیر ماه ۱۴۰۰ وضع شده، اما در زمان مسکن مهر نیز بحث اجاره ۹۹ ساله بوده اما بعد از چند سال زمین ها واگذار شد.
– تسهیلات چند درصد شامل متقاضیان می شود؟ تسهیلات ۱۸ درصد برای متقاضیان عادی و گفته شده برای متقاضیان حمایتی با درصد کمتر که فعلا عملیاتی نشده است.
– متراژ زمین و زیربنا به چه اندازه است؟ زیربنا واحد ها به یک اندازه است اما نرم زمین ها ۲۴۰ متری است. بعضی از زمین ها ۲۷۰ متری و تعداد محدودی نیز ۳۰۰ الی ۳۲۰ متر هستند.
– چرا نقشه بدون مشورت و نظر متقاضی طراحی شده؟ طرح و نقشه معماری به صورت تیپ است و تنها مختص اوز نبوده و برای سراسر استان در نظر گرفته شده است.
نحوه تخصیص پیمانکار برای بلوکات به چه صورت است
– آیا متقاضی حق انتخاب پیمان کار خود را دارد یا خیر؟ انتخاب پیمانکار به عهده بنیاد مسکن بوده و به صورت مزایده ای اجرا شده است.
– نحوه انتخاب مهندسین ناظر چگونه است؟ انتخاب ناظرین اولیه به صورت رندم است و در سازمان نظام مهندسی بعد از اینکه فیش پرداخت می شود به صورت اتوماتیک سیستم ناظر را انتخاب می کند.
– آیا زمان و مقدار آورده متقاضیان مشخص است؟ متقاضی هزینه ساخت منهای تسهیلات را به صورت محضری عهده دار شده است که بیاورد.
– خسارت پیمانکار قبلی چه شد؟ دادگستری برآورد هزینه انجام داده و از طریق سامانه قضایی به پیمانکار ارائه شده است‌.

این جلسه ساعت ۷:۳۰ شروع و ساعت ۱۰:۳۰ شب به پایان رسید.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

یک سال از فعالیت شوراهای ششم شهر و روستا گذشت. میزان رضایت شما از عملکرد و فعالیت های سال اول شورای اسلامی ششم شهر اوز چقدر است؟

Loading ... Loading ...
آخرین نظرات
 • مردم ومحرومان شهرستان اوز از نظر تاسیس ادارات دولتی در مضیقه هستند وبرای کارهای اداری وثبتی خود مجبورند به شهرهای مجاور مسافرت نمایند جا دارد مسولان اداری وسپاهی در این ش...
  تقاضا از سپاه ناحیه. اوز در مطلب: توزیع ۶۰۰ بسته آجیل به مناسبت شب یلدا در بین نیازمندان
 • سایت. اوز امروز. از زمانی که کامنت ها را مطرح نمی کند. مخاطبین آن هم. گم شده است...
  مخاطب. اوزی در مطلب: از داوطلبین حوزه سلامت شهرستان اوز تقدیر شد
 • شبکه بهداشت ودرمان اوز. در مقایسه با شبکه خنج. بسیار ضعیف عمل میکند در خنج ریس شبکه مرتب درحال گرفتن امتیاز و بودجه. وتجهیزات. بیمارستانی هستند درحالیکه بیمارستان وامکانا...
  پاسخ دهید. درباره. CT اسکن. اوز در مطلب: از داوطلبین حوزه سلامت شهرستان اوز تقدیر شد
 • راستی از دستگاه. سی تی اسکن. برای بیمارستان. چه خبر؟؟. مردم ساختمان آنرا آماده کردند. اما از دستگاه. خبری نیست. چرا ؟؟!!...
  کارمند. بیمارستان. اوز در مطلب: از داوطلبین حوزه سلامت شهرستان اوز تقدیر شد
 • با تشکر از داوطلبان حوزه سلامت که بدون منت خدمتگذارمردم هستند واما انتظار مردم از مسولان شبکه بهداشت ودرمان اوز رسیدگی بیشتر به بیمارستان اوز است که به علت نداشتن بخشهای....
  قابل توجه ریس شبکه بهداشت ودرمان. اوز در مطلب: از داوطلبین حوزه سلامت شهرستان اوز تقدیر شد
 • لطفا از خواب پاییزی بیدار شوید که پاییز تمام شد. سایت خوب اوز امروز در اطلاع رسانی دچار رکود وسکون شده است. اینشالله که خیر باشد وهرچه زودتر مانند گذشته فعال شود جمع زیاد...
  خطاب به مدیریت سایت در مطلب: دلایل به تعویق افتادن توافق هسته ای و فرجام برجام
 • ازز مان دولت سیزدهم. وبه مدت قریب به یکسال اخیر دیگر در شهرستان اوز هیچ. اداره ای تاسیس نشد وقولهایی که در زمینه. ساخت مخزن آب دولتی. واحداث شهرک صنعتی. دوم. اوز. وهم چنی...
  سوال مهم. از مسولان. ارشد. اوز در مطلب: دلایل به تعویق افتادن توافق هسته ای و فرجام برجام
 • حیف اینکه سایتی مجوز رسمی اطلاع‌رسانی داشته باشد ولی چندان فعال نباشد حداقل مانند دیگر سایت ها فعال شوید مدتی است که این سایت خوب شما که بی غرضانه اطلاع رسانی میکرد. در ع...
  لاری. از سر دلسوزی در مطلب: دلایل به تعویق افتادن توافق هسته ای و فرجام برجام
 • برابر اعلام سایت میلاد لارستان با همکاری و مساعدت نماینده محترم مجلس جمعی از مسولین منطقه برای طرح مطالبات خود به وزارت کشور و سازمان شهرداری های کشور مراجعه نمودند که در...
  شهرداری اوز ومطالبات. مردمی در مطلب: دلایل به تعویق افتادن توافق هسته ای و فرجام برجام
 • برای پلیس +10 متقاضیان ثبت نام الکترونیک کرده اند و در مرحله بعد مدارک و مستندات خود را از طریق پست ارسال کرده اندا و منتظر اعلام نتیجه از سوی مرجع مربوطه هستند....
  مدیریت در مطلب: گزارش عملکرد انجمن خیریه سلمان فارسی اوز در آبان ماه