دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱
 |  5/ ژانویه/ 2022 - 6:25
  |   نظرات: بدون نظر
3,793 بازدید

جلسه انجمن کتابخانه های شهرستان اوز با حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی استان

جلسه انجمن کتابخانه های شهرستان اوز با حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی استان
سنا ملاحت: جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اوز با حضور دکتر منوچهری مدیر کل کتابخانه های عمومی استان فارس روز چهارشنبه ۱۵ دیماه ۱۴۰۰ در سالن فرمانداری برگزار شد.

روح الله منوچهری مدیر کل کتابخانه های عمومی استان فارس ضمن گرامیداشت ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا (س) گفت امروزه هر کجا اسم اوز را میبریم در کنار آن دانایی و فرهنگ کتاب و کتابخوانی را نیز داریم. ما در اوز خیر برگزیده کشوری و همچنین کتابدار برگزیده داشته ایم.
ما یکسری شاخص داریم که بر اساس آنها سنجش می‌کنیم وضعیت کتابخانه هارا که یکی از آن شاخص های زیربنایی است که باید به اعضای هر ۱۰۰ نفر ۸ متر مربع فضای کتابخانه ای داشته باشیم. در شاخص نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی نیز باید به ازای هر نفر ۴ جلد کتاب داشته باشیم. و همچنین شاخص عضو که زمان کرونا تغییر کرده است. که اوز جایگاه خوبی دارد.
در کتابخانه اندیشه اوز اقای هنری خیر و نماینده خیر بحث توسعه را دنبال می کنند و مهندس کراماتی نیز زحمت اجرای پروژه کتابخانه تخصصی مادر و کودک را انجام می دهند که با توافق هایی که انجام شده ظرف ۶ ماه این پروژه به بهره برداری برسد‌.
بخش هایی که در این پروژه در نظر گرفته شده بخش های تازه ای است که بر اساس علم روز شامل سالن خاص، اتاق های بازی و اتاق علم ویژه نوجوانان
در کتابخانه قلات بحث زیبا سازی توسط سید یوسف حسینی انجام شده. و قرار شده یک فضای الهاقی به کتابخانه اختصاص داده شود جهت بخش کودک.
کوره با توجه به ارتقاء آن به شهر در منابع ششم توسعه کشور است که تمام شهرها باید یک کتابخانه نیز داشته باشند که در اولویت ما است که یک کتابخانه را در این شهر ایجاد کنیم.
در کتابخانه بانو صفیه خضری امسال کتابدارش کتابدار نمونه استان شد.
کتابخانه ام الخیر که ویژه کودکان و نوجوانان است که اوز جز معدود شهرهایی است که کتابخانه ای ویژه کودک و نوجوان دارد.
منوچهری در پایان صحبت های خود گفت در بحث نیرو که نیاز اساسی کتابخانه ها است، اما محدودیت منابع و بودجه و مجوزهایی که هیئت امنا و سازمان امور استخدامی به ما می دهد را باید در نظر گرفت.

علی اصغر علی‌پور فرماندار شهرستان اوز ضمن عرض تسلیت ایام فاطمیه گفت کتاب یک ابزار برای رشد انسانیت است و علاوه بر آن کتاب تاثیر بسزایی در توسعه و پیشرفت انسان در حوزه های مختلف بخصوص حوزه فرهنگی دارد که کتاب به عنوان یک ابزار فرهنگی می تواند کمک بسیار بزرگی به بشریت بکند.
وی گفت چارت نیروی انسانی کتابخانه دغدغه اصلی خیرین است به نحوی بتوانیم با یاری مدیر کل و دیگر مسئولین پوشش دهیم.
فوزیه زارع رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان اوز سخنان خود را با بیاناتی از مقام معظم رهبری در مورد کتاب و کتابخوانی آغاز کرد: کتاب، محصول فکر و مغز و تجربه و هنر و ذوق كسانی است كه اين كتاب را تهيه و توليد كرده‌اند. کتابخوانی باید در جامعه ترویج شود این کار برعهده همه کتابخانه ها و دستگاه هایی است که در این زمینه مسئول اند.
کتابخانه تنها نهاد اجتماعی شناخته شده است که زمینه کتابخوانی را فراهم و امر مطالعه را ترویج می‌کند. هدف اصلی کتابخانه ها خدمت به اجتماع است. شهرستان اوز یک شهرستان نوپا با کتابخانه‌هایی فعال با فعالیت های خلاقانه و ترویجی زیادی در بحث کتاب و کتابخوانی است که به جرعت میتوان گفت این طرح های ترویجی و زیرساخت های کتابخانه ای باعث کسب مقام اولین شهر خلاق در زمینه کتابخوانی در ۳ سال شده است. شهرستان اوز دارای ۴ کتابخانه نهادی و ۲ کتابخانه مشارکتی است. این کتابخانه ها نزدیک به شصت هزار جلد کتاب ۴۵۰۰ نفر عضو فعال دارد. طرح های ترویجی زیادی توسط کتابداران فعال کتابخانه ها انجام شده و می شود.
وی بیان کرد یکی از بزرگترین ویژگی های شهرستان اوز داشتن خیرین بزرگوار و ارجمندی است که در زمینه کتاب و کتابخوانی فعالیت می کنند.خیرینی که از دیرباز با اهدای کتاب و ساختن کتابخانه و تجهیز کتابخانه ها نقش بسیار زیادی در ترویج فرهنگ مطالعه داشته‌اند. خیرینی همچون منصور فقیهی نژاد، محمد فاروق رکنی، بانو خدیجه طاهر زینل، عبدالقادر فقیهی، عبدالحمید خضری، محمد خضری، فوزیه خضری، پروین دادستان، عبدالحمید هنری، خالد اسماعیلی و محمد محمودی خیر و پیشکسوت بزرگ و محترم که از سال ۱۳۴۶ جزو انجمن کتابخانه های عمومی اوز بوده‌اند که در تمام زمینه ها کتابخانه ها را یاری می کنند.


وی گفت تنها درآمد کتابخانه‌ها از نیم درصد درآمد شهرداری است. و از شهردار درخواست کردند با توجه به پایان سال و همچنین خالی بودن حساب انجمن مثل قبل ما را حمایت کنند.
و با توجه به شهر شدن کوره و نیاز و ضرورت این شهر به کتابخانه عمومی بعد از گذاشتن جلسات با بخشدار و شورا و سید یوسف حسینی نماینده خیر و حمایت های مدیرکل و کارشناسان اداره کل شاهد تاسیس کتابخانه عمومی در شهر کوره باشیم.
زارع از مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی درخصوص کمبود نیروی کتابدار در تمام کتابخانه های شهر و به خصوص کتابخانه اندیشه، نداشتن نیروی خدماتی و کمبود تجهیزات که متاسفانه اداره هم نداریم و در یکی از اتاق‌های کتابخانه عمومی اندیشه به صورت موقت در حال فعالیت است، تقاضای همکاری کرد.
و در پایان صحبت های خود گفت ۷۰ درصد ساخت پروژه کتابخانه تخصصی مادر و کودک توماج هنری که بر اساس استانداردهای بین المللی در حال ساخت است انجام شده که بزودی به بهره برداری می رسد.


مسعود کراماتی شهردار اوز گفت کتابخانه اوز ارزشمند و قدیمی است و تا جایی که در توان داشته باشیم با کتابخانه اوز همکاری می کنیم. امروز ۲۰ میلیون تومان که قسمتی از نیم درصد از درآمد شهرداری است به حساب کتابخانه های عمومی واریز شده و تا پایان سالی مالی تسویه می شود.
فروغ هاشمی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اوز گفت اوز توانست در طی ۳ سال عنوان شهر خلاق کتاب و کتابخوانی را کسب کند و کاش نگاه ویژه ای به شهر های کوچک داشتند. مردم اوز هرآنچه در توان داشته اند انجام داده اند. ان شاءالله با یاری مدیر کل خواسته هایی که مطرح شد را پیگیری و‌محقق کنند.
فرید نامی رئیس شورای شهر اوز گفت تامین نیروی کتابدار و خدماتی از عهده خیرین بر نمی آید و این تلاش و عنایت جناب مدیر کل را مطلبد.
سید یوسف حسینی نماینده خیر گفت شهر اوز و شهرستان اوز به حق شایسته شهر خلاق کتاب است. ورودی شهر اوز مزین است به آیه شریفه نون و القلم و مایسطرون و این نشان از توجه ویژه به امر فرهنگ کتاب و کتابخوانی است که در این منطقه وجود دارد.
وی گزارشی از تخصیص زمین به کتابخانه در شهر کوره مرکز بخش بیدشهر را ارائه داد. امید است که این زمین به رایگان در اختیار خیر برای ساخت و ساز کتابخانه قرار بگیرد.
خیر محمد محمودی گفت کتابخانه اوز حدود ۶۰ سال سابقه دارد که بنده از اولین عضو های کتابخانه بوده ام. وی و همچنین خیر عبدالحمید خضری نیز از مشکلات و کمبود نیرو برای کتابخانه سخن گفتند.
در پایان جلسه لوح تقدیری به علی اصغر علی‌پور، مسعود کراماتی و محمد محمودی از طرف مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی اهدا و هدیه از طرف اداره کل فارس به سید یوسف حسینی تقدیم شد.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

'روز شوراها مبارک/ میزان رضایت شما از شورای اسلامی پنجم شهر اوز چقدر است؟'

Loading ... Loading ...
آخرین نظرات
 • این مجموعه پس از ساخت به عنوان ساختمان اداری فرهنگ و ارشاد و مجموعه فرهنگی هنری مورد استفاده قرار می گیرد....
  مدیریت در مطلب: بازدید استاندار و نماینده مجلس از پروژه مشارکتی خیر ساز مجتمع فرهنگی هنری اوز
 • با سلام و احترام کمی بیشتر درباره این مجموعه توضیح دهید و این که هدف ار احداث آن چیست؟...
  شهروند _ اوز در مطلب: بازدید استاندار و نماینده مجلس از پروژه مشارکتی خیر ساز مجتمع فرهنگی هنری اوز
 • نظر استاندار محترم برای تمرکز بر گردنه اوز کهنه تا پایان کار بسیار عادلانه وصحیح می باشد این قسمت برای هر دو جاده لازم و ضروری است. اینشالله طبق وعده در دی ماه وضعیت جاده...
  اتحاد اوز وبلوک در مطلب: استاندار فارس: توان حوزه راه در ۶ ماه آینده برای بهسازی ۱۰ کیلومتر مشترک(گردنه اوز) متمرکز شود
 • […] جاده مشترک تاکیدداشت. این مقاله را می توانید از این جا http://awazemrooz.ir/?p=23789 مطالعه […]...
  استاندار فارس: توان حوزه راه در 6 ماه آینده برای بهسازی 10 کیلومتر مشترک(گردنه اوز) متمرکز شود در مطلب: در حوزه راه، تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم
 • برای فعالین شهرستان اوز هرچه تعداد شهرها وبخشهای شهرستان بیشتر باشد به نفع همه وکل شهرستان است ومطمین باشید که دراین راه از مرکز شهرستان کوشش میشود...
  قابل توجه اهالی شهرستان اوز در مطلب: ارتقا به بخش محور درخواست های مردمی در بازدید استاندار از فیشور
 • کار شهر شدن بیدشهر تمام است ودر فرصت مناسب اعلام میشود واستان هم آنرا تایید کرده و تنها وزیر کشور باید آنرا امضا کند...
  پاسخ به مردی از بلوک در مطلب: ارتقا به بخش محور درخواست های مردمی در بازدید استاندار از فیشور
 • برای رونق بیشتر این بیمارستان باید بخش مراقبت های ویژه. ICU هم دربیمارستان امیدوار تاسیس شود وباید آنرا مطالبه شود...
  تاسیس بخش. Icu در مطلب: استاندار فارس: براساس قول داده شده برای تامین سی تی اسکن بیمارستان امیدوار اوز عمل می شود
 • معتمدین اوزی کاش نصف اینقدر که دنبال بخش شدن فیشور هستید دنبال شهر شدن بیدشهر هم‌بودید. فقط یک نفر در اوز پیگیر شهر شدن بیدشهره . بقیه شاید مخالف هم باشند . مهرماه ۹۸ که...
  مردی از بلوک در مطلب: ارتقا به بخش محور درخواست های مردمی در بازدید استاندار از فیشور
 • برای تشکیل یک بخش. احتیاج به ۲ دهستان است که باید آنرا توسط فرمانداری اوز ومسولین در فیشور پیگیری گردد البته خود فیشور استحقاق ارتقا و ترقی دارد و می‌تواند با تبدیل به شه...
  درباره ارتقای فیشور در مطلب: ارتقا به بخش محور درخواست های مردمی در بازدید استاندار از فیشور
 • باسپاس بالاخره با مقداری تاخیر آمار کنکوری های شهرستان اوز هم منتشر شد آمار تقریبا با گراش. برابر است...
  کنکور در اوز در مطلب: رقابت ۴۳۳ داوطلب آزمون سراسری در دانشگاه پیام نور مرکز اوز/ دختران ۳ برابر پسران