سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
 |  5/ ژانویه/ 2022 - 6:25
  |   نظرات: بدون نظر
2,075 بازدید

جلسه انجمن کتابخانه های شهرستان اوز با حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی استان

جلسه انجمن کتابخانه های شهرستان اوز با حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی استان
سنا ملاحت: جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اوز با حضور دکتر منوچهری مدیر کل کتابخانه های عمومی استان فارس روز چهارشنبه ۱۵ دیماه ۱۴۰۰ در سالن فرمانداری برگزار شد.

روح الله منوچهری مدیر کل کتابخانه های عمومی استان فارس ضمن گرامیداشت ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا (س) گفت امروزه هر کجا اسم اوز را میبریم در کنار آن دانایی و فرهنگ کتاب و کتابخوانی را نیز داریم. ما در اوز خیر برگزیده کشوری و همچنین کتابدار برگزیده داشته ایم.
ما یکسری شاخص داریم که بر اساس آنها سنجش می‌کنیم وضعیت کتابخانه هارا که یکی از آن شاخص های زیربنایی است که باید به اعضای هر ۱۰۰ نفر ۸ متر مربع فضای کتابخانه ای داشته باشیم. در شاخص نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی نیز باید به ازای هر نفر ۴ جلد کتاب داشته باشیم. و همچنین شاخص عضو که زمان کرونا تغییر کرده است. که اوز جایگاه خوبی دارد.
در کتابخانه اندیشه اوز اقای هنری خیر و نماینده خیر بحث توسعه را دنبال می کنند و مهندس کراماتی نیز زحمت اجرای پروژه کتابخانه تخصصی مادر و کودک را انجام می دهند که با توافق هایی که انجام شده ظرف ۶ ماه این پروژه به بهره برداری برسد‌.
بخش هایی که در این پروژه در نظر گرفته شده بخش های تازه ای است که بر اساس علم روز شامل سالن خاص، اتاق های بازی و اتاق علم ویژه نوجوانان
در کتابخانه قلات بحث زیبا سازی توسط سید یوسف حسینی انجام شده. و قرار شده یک فضای الهاقی به کتابخانه اختصاص داده شود جهت بخش کودک.
کوره با توجه به ارتقاء آن به شهر در منابع ششم توسعه کشور است که تمام شهرها باید یک کتابخانه نیز داشته باشند که در اولویت ما است که یک کتابخانه را در این شهر ایجاد کنیم.
در کتابخانه بانو صفیه خضری امسال کتابدارش کتابدار نمونه استان شد.
کتابخانه ام الخیر که ویژه کودکان و نوجوانان است که اوز جز معدود شهرهایی است که کتابخانه ای ویژه کودک و نوجوان دارد.
منوچهری در پایان صحبت های خود گفت در بحث نیرو که نیاز اساسی کتابخانه ها است، اما محدودیت منابع و بودجه و مجوزهایی که هیئت امنا و سازمان امور استخدامی به ما می دهد را باید در نظر گرفت.

علی اصغر علی‌پور فرماندار شهرستان اوز ضمن عرض تسلیت ایام فاطمیه گفت کتاب یک ابزار برای رشد انسانیت است و علاوه بر آن کتاب تاثیر بسزایی در توسعه و پیشرفت انسان در حوزه های مختلف بخصوص حوزه فرهنگی دارد که کتاب به عنوان یک ابزار فرهنگی می تواند کمک بسیار بزرگی به بشریت بکند.
وی گفت چارت نیروی انسانی کتابخانه دغدغه اصلی خیرین است به نحوی بتوانیم با یاری مدیر کل و دیگر مسئولین پوشش دهیم.
فوزیه زارع رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان اوز سخنان خود را با بیاناتی از مقام معظم رهبری در مورد کتاب و کتابخوانی آغاز کرد: کتاب، محصول فکر و مغز و تجربه و هنر و ذوق كسانی است كه اين كتاب را تهيه و توليد كرده‌اند. کتابخوانی باید در جامعه ترویج شود این کار برعهده همه کتابخانه ها و دستگاه هایی است که در این زمینه مسئول اند.
کتابخانه تنها نهاد اجتماعی شناخته شده است که زمینه کتابخوانی را فراهم و امر مطالعه را ترویج می‌کند. هدف اصلی کتابخانه ها خدمت به اجتماع است. شهرستان اوز یک شهرستان نوپا با کتابخانه‌هایی فعال با فعالیت های خلاقانه و ترویجی زیادی در بحث کتاب و کتابخوانی است که به جرعت میتوان گفت این طرح های ترویجی و زیرساخت های کتابخانه ای باعث کسب مقام اولین شهر خلاق در زمینه کتابخوانی در ۳ سال شده است. شهرستان اوز دارای ۴ کتابخانه نهادی و ۲ کتابخانه مشارکتی است. این کتابخانه ها نزدیک به شصت هزار جلد کتاب ۴۵۰۰ نفر عضو فعال دارد. طرح های ترویجی زیادی توسط کتابداران فعال کتابخانه ها انجام شده و می شود.
وی بیان کرد یکی از بزرگترین ویژگی های شهرستان اوز داشتن خیرین بزرگوار و ارجمندی است که در زمینه کتاب و کتابخوانی فعالیت می کنند.خیرینی که از دیرباز با اهدای کتاب و ساختن کتابخانه و تجهیز کتابخانه ها نقش بسیار زیادی در ترویج فرهنگ مطالعه داشته‌اند. خیرینی همچون منصور فقیهی نژاد، محمد فاروق رکنی، بانو خدیجه طاهر زینل، عبدالقادر فقیهی، عبدالحمید خضری، محمد خضری، فوزیه خضری، پروین دادستان، عبدالحمید هنری، خالد اسماعیلی و محمد محمودی خیر و پیشکسوت بزرگ و محترم که از سال ۱۳۴۶ جزو انجمن کتابخانه های عمومی اوز بوده‌اند که در تمام زمینه ها کتابخانه ها را یاری می کنند.


وی گفت تنها درآمد کتابخانه‌ها از نیم درصد درآمد شهرداری است. و از شهردار درخواست کردند با توجه به پایان سال و همچنین خالی بودن حساب انجمن مثل قبل ما را حمایت کنند.
و با توجه به شهر شدن کوره و نیاز و ضرورت این شهر به کتابخانه عمومی بعد از گذاشتن جلسات با بخشدار و شورا و سید یوسف حسینی نماینده خیر و حمایت های مدیرکل و کارشناسان اداره کل شاهد تاسیس کتابخانه عمومی در شهر کوره باشیم.
زارع از مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی درخصوص کمبود نیروی کتابدار در تمام کتابخانه های شهر و به خصوص کتابخانه اندیشه، نداشتن نیروی خدماتی و کمبود تجهیزات که متاسفانه اداره هم نداریم و در یکی از اتاق‌های کتابخانه عمومی اندیشه به صورت موقت در حال فعالیت است، تقاضای همکاری کرد.
و در پایان صحبت های خود گفت ۷۰ درصد ساخت پروژه کتابخانه تخصصی مادر و کودک توماج هنری که بر اساس استانداردهای بین المللی در حال ساخت است انجام شده که بزودی به بهره برداری می رسد.


مسعود کراماتی شهردار اوز گفت کتابخانه اوز ارزشمند و قدیمی است و تا جایی که در توان داشته باشیم با کتابخانه اوز همکاری می کنیم. امروز ۲۰ میلیون تومان که قسمتی از نیم درصد از درآمد شهرداری است به حساب کتابخانه های عمومی واریز شده و تا پایان سالی مالی تسویه می شود.
فروغ هاشمی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اوز گفت اوز توانست در طی ۳ سال عنوان شهر خلاق کتاب و کتابخوانی را کسب کند و کاش نگاه ویژه ای به شهر های کوچک داشتند. مردم اوز هرآنچه در توان داشته اند انجام داده اند. ان شاءالله با یاری مدیر کل خواسته هایی که مطرح شد را پیگیری و‌محقق کنند.
فرید نامی رئیس شورای شهر اوز گفت تامین نیروی کتابدار و خدماتی از عهده خیرین بر نمی آید و این تلاش و عنایت جناب مدیر کل را مطلبد.
سید یوسف حسینی نماینده خیر گفت شهر اوز و شهرستان اوز به حق شایسته شهر خلاق کتاب است. ورودی شهر اوز مزین است به آیه شریفه نون و القلم و مایسطرون و این نشان از توجه ویژه به امر فرهنگ کتاب و کتابخوانی است که در این منطقه وجود دارد.
وی گزارشی از تخصیص زمین به کتابخانه در شهر کوره مرکز بخش بیدشهر را ارائه داد. امید است که این زمین به رایگان در اختیار خیر برای ساخت و ساز کتابخانه قرار بگیرد.
خیر محمد محمودی گفت کتابخانه اوز حدود ۶۰ سال سابقه دارد که بنده از اولین عضو های کتابخانه بوده ام. وی و همچنین خیر عبدالحمید خضری نیز از مشکلات و کمبود نیرو برای کتابخانه سخن گفتند.
در پایان جلسه لوح تقدیری به علی اصغر علی‌پور، مسعود کراماتی و محمد محمودی از طرف مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی اهدا و هدیه از طرف اداره کل فارس به سید یوسف حسینی تقدیم شد.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

'روز شوراها مبارک/ میزان رضایت شما از شورای اسلامی پنجم شهر اوز چقدر است؟'

Loading ... Loading ...
آخرین نظرات
 • بنام خدا سلام ماهم از خواجه های کرمان ناحیه کهنوج هستیم ممنون میشویم اگر منبعی در این باره هست در اختیار ما برای شناسایی ای طایفه بزرگ هست قرار دهید...
  در مطلب: در آمدی بر ریشه طایفه « خواجه » در اوز
 • بسیار عالی و هنرمندانه وبا تکنیک وحرفه ای عکس برداری شده است. با سپاس از جناب رحیمی...
  اوزی از شیراز در مطلب: حضور دوستداران طبیعت در تالاب هیرم از نگاه دوربین محمد رضا رحیمی
 • بسیار زیبا، احسنت به تصویربردار هنرمند شهرمان...
  اوزی در مطلب: حضور دوستداران طبیعت در تالاب هیرم از نگاه دوربین محمد رضا رحیمی
 • آقای عنایت‌الله نامور، سلام مقاله تاریخی بود و بسیار آنالیز جالبی بود . سوال: آیا منظورتان ملا ابراهیم غفوری پسر عبدالغفور ابن جعفر ابن ابراهیم بود؟ آیا میدانید همسر عبدا...
  در مطلب: محمدابراهیم فرشاد و اخبار جنگ اول جهانی
 • برای استقرار دانشکده بهداشت افراد و ادارات مختلف تلاش کرده اند. این گزارش توسط مسئولین دانشکده بهداشت برای معرفی تهیه شده است و به همه موارد از ابتدا تاکنون نپرداخته است...
  مدیریت در مطلب: معرفی دانشکده بهداشت اوز/۳۰۰ دانشجو در دانشکده مشغول به تحصیل هستند
 • جناب آقای احمدی خودت در جریان هستی که آقای حاجی صدیقی جهت اخذ مجوز زمین از اداره منابع طبیعی و آبخیزداری لاستان زحمات زیادی کشیدند ولی اسم ایشان در بین اسامی ارایه شده نی...
  علی در مطلب: معرفی دانشکده بهداشت اوز/۳۰۰ دانشجو در دانشکده مشغول به تحصیل هستند
 • عموم مردم و به ویژه اصناف وکاسبان اوز روزانه به دفتر خدمات پلیس ۱۰+ احتیاج دارند که باید هیبت ریسه اتاق اصناف شهرستان. چاره اندیشی کند پلیس ۱۰+ در اوز وجود ندارد ومردم وا...
  حکایت اصناف وپلیس ۱۰+ در مطلب: هیئت رئیسه اتاق اصناف شهرستان اوز انتخاب شدند
 • با سلام سپاس از اطلاع رسانی و زحمات شما جناب احمدی اما جا دارد به نکته ای هم توجه گردد که آیا با توجه تجهیز نمودن مستمر این دانشکده و افزایش تعداد دانشجو، به همان میزان م...
  کارمند در مطلب: معرفی دانشکده بهداشت اوز/۳۰۰ دانشجو در دانشکده مشغول به تحصیل هستند
 • سپاس از اطلاع رسانی جناب آقای احمدی و همچنین زحمات مجموعه شبکه بهداشت و درمان...
  مریم در مطلب: رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اوز: کرونا همچنان در کمین است، آن را جدی بگیریم
 • عرض خسته نباشید خدمت خانم دکتر،انشاالله شاهد پیک جدیدی نباشیم و مردم در واکسیناسیون مشارکت بیشتری داشته باشند...
  در مطلب: رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اوز: کرونا همچنان در کمین است، آن را جدی بگیریم