سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
 |  23/ دسامبر/ 2021 - 4:27
  |   نظرات: بدون نظر
2,394 بازدید

واکاوی جایگاه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جنوب استان فارس

سنا ملاحت: صبح روز ۲ دی ماه ۱۴۰۰ جلسه ای با عنوان واکاوی جایگاه میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در جنوب استان فارس در موزه مردم شناسی اوز با حضور مهمانانی از اوز و شهرستان های همجوار برگزار شد.

فریبا فتحی دکترای تخصصی معماری گفت: معماری وسیله سنجش واقعی یک فرهنگ است. وقتی از میراث فرهنگی صحبت می کنیم اولین چیزی که به ذهن ما خطور می کند یادگار های گذشته ای هستند که به صورت ملموس دیده می شوند.

گردشگری مجموعه تعاملاتی است که به فرایند جذب پذیرایی از مهمان منجر می شود. در این جذب و پذیرایی از مهمان ما یکسری عواملی را در دست داریم مثل میزبان و  توریست ها و همه اینها باید همه باهم کار کنند تا تعامل به شکل سازنده اتفاق بیفتد. در واقع گردشگری بخش عمده‌ای از اقتصاد جهان را تشکیل می دهد.

جامعه ای که بخواهد به قطب گردشگری تبدیل بشود باید یکسری زیرساخت هایی را فراهم کند. و همه جای دنیا مخاطب خاص خودش را دارد. وقتی که از شمال ایران به جنوب سفر می کنیم شاهد معماری های مختلف در گذشته متناسب با شیوه زندگی و اداب و رسوم انسان های گذشته را خواهیم دید. میراث فرهنگی شاهد تمام نشانه‌های زندگی بشر می باشد. عوامل اصلی توسعه گردشگری ویژگی های مقصد، میزبان و مخاطب‌های ما هستند. گردشگری پایدار به معنی ادامه دار بودن است که در دراز مدت بتواند این اشتغال زایی تداوم داشته باشد برای حیات منطقه.

صنایع دستی عبارتند از محصولی که ساخته دست بشر است که باید احیا شود.

وی گفت ما نمیتوانیم میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی را از هم جدا کنیم ارزش تک تک اینها در جایگاه خودشان مهم است و باهم همخوانی دارند و زمانی می توانند مفید واقع شوند که با هم کار کنند.

افشین سوری مسئول آموزشگاه پارس گردشگران بارمان تنها موسسه آموزش گردشگری (تور لیدری) در جنوب استان فارس گفت قطب گردشگری یک نوع درآمدزایی است و این منطقه پتانسیل تبدیل شدن به قطب گردشگری را دارد.

ساسان پیرزاد گفت دیدی نسبت به میراث فرهنگی وجود ندارد ولی مردم ما پای کار هستند همینطور که شهرداری اوز می‌خواهد مهمانسرای قدیمی را احیا کند اما اوقاف مانع می شود. اگر اوقاف مالک است این مهمانسرا را مرمت کند. تا زمانی که دیدگاه ها بد باشد و بودجه ای نیز برای ادارات نباشد این اتفاقات طبیعی است.

 

خانم نیامبارک کارشناس ارشد باستان شناسی بیان کرد این مردم هستند که باعث می شوند بزرگان و مسئولین احترام بگذارند به میراث فرهنگی، ما مردم باید دولت را مجبور کنیم که به میراثمان بها دهد.

احمد خضری ضمن صحبت درباره قدمت میراث فرهنگی در اوز و مسایل و مشکلات در این زمینه از اساتید و مهمانانی که از شهرستان های خنج و لارستان در این جلسه حضور داشتند تشکر کرد.

محقق یعقوب کامجو از لارستان گفت یکی از استادان بزرگ معماری در یکی از جلسات عنوان کرد سوغات لارستان مسقطی لاری نیست سوغات لارستان کهن معماری است.

وی درباره کتاب خود دانشنامه آثار تاریخی لارستان کهن که هفته پیش چاپ شده است گفت لارستان کهن شامل لارستان، خنج، گراش، اوز، بستک، لامرد، مهر و بندرلنگه که مردم این شهرها تجارت پیشه بودند. در این کتاب آثار تاریخی ۷ شهر بدون بندرلنگه به ترتیب حروف الفبا درج شده است. وی گفت حدودا بین ۱۵ تا ۲۰ سال طول کشیده تا این کتاب چاپ شود که بیش ۱۰۳ کار تاریخی شناسایی کردیم از جمله خانه سوداگر ۱۲۰ قلعه،حدودا ۳۰۰ حسینیه و مسجد، همچنین کلیه کاروانسرا های تخریب شده و نشده، قنات ها، آبشارها، کوه ها، رودخانه های فصلی و ۵ هزار برکه که ۷۰۰ تا آن مربوط به اوز است.

این جلسه با همکاری موزه مردم شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی و دانش آموختگان تور لیدری اوز (آموزشگاه بارمان) ساعت ۱۰:۳۰ به پایان رسید.

عکس از عبدالرحیم نوروزی

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

'روز شوراها مبارک/ میزان رضایت شما از شورای اسلامی پنجم شهر اوز چقدر است؟'

Loading ... Loading ...
آخرین نظرات
 • این مجموعه پس از ساخت به عنوان ساختمان اداری فرهنگ و ارشاد و مجموعه فرهنگی هنری مورد استفاده قرار می گیرد....
  مدیریت در مطلب: بازدید استاندار و نماینده مجلس از پروژه مشارکتی خیر ساز مجتمع فرهنگی هنری اوز
 • با سلام و احترام کمی بیشتر درباره این مجموعه توضیح دهید و این که هدف ار احداث آن چیست؟...
  شهروند _ اوز در مطلب: بازدید استاندار و نماینده مجلس از پروژه مشارکتی خیر ساز مجتمع فرهنگی هنری اوز
 • نظر استاندار محترم برای تمرکز بر گردنه اوز کهنه تا پایان کار بسیار عادلانه وصحیح می باشد این قسمت برای هر دو جاده لازم و ضروری است. اینشالله طبق وعده در دی ماه وضعیت جاده...
  اتحاد اوز وبلوک در مطلب: استاندار فارس: توان حوزه راه در ۶ ماه آینده برای بهسازی ۱۰ کیلومتر مشترک(گردنه اوز) متمرکز شود
 • […] جاده مشترک تاکیدداشت. این مقاله را می توانید از این جا http://awazemrooz.ir/?p=23789 مطالعه […]...
  استاندار فارس: توان حوزه راه در 6 ماه آینده برای بهسازی 10 کیلومتر مشترک(گردنه اوز) متمرکز شود در مطلب: در حوزه راه، تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم
 • برای فعالین شهرستان اوز هرچه تعداد شهرها وبخشهای شهرستان بیشتر باشد به نفع همه وکل شهرستان است ومطمین باشید که دراین راه از مرکز شهرستان کوشش میشود...
  قابل توجه اهالی شهرستان اوز در مطلب: ارتقا به بخش محور درخواست های مردمی در بازدید استاندار از فیشور
 • کار شهر شدن بیدشهر تمام است ودر فرصت مناسب اعلام میشود واستان هم آنرا تایید کرده و تنها وزیر کشور باید آنرا امضا کند...
  پاسخ به مردی از بلوک در مطلب: ارتقا به بخش محور درخواست های مردمی در بازدید استاندار از فیشور
 • برای رونق بیشتر این بیمارستان باید بخش مراقبت های ویژه. ICU هم دربیمارستان امیدوار تاسیس شود وباید آنرا مطالبه شود...
  تاسیس بخش. Icu در مطلب: استاندار فارس: براساس قول داده شده برای تامین سی تی اسکن بیمارستان امیدوار اوز عمل می شود
 • معتمدین اوزی کاش نصف اینقدر که دنبال بخش شدن فیشور هستید دنبال شهر شدن بیدشهر هم‌بودید. فقط یک نفر در اوز پیگیر شهر شدن بیدشهره . بقیه شاید مخالف هم باشند . مهرماه ۹۸ که...
  مردی از بلوک در مطلب: ارتقا به بخش محور درخواست های مردمی در بازدید استاندار از فیشور
 • برای تشکیل یک بخش. احتیاج به ۲ دهستان است که باید آنرا توسط فرمانداری اوز ومسولین در فیشور پیگیری گردد البته خود فیشور استحقاق ارتقا و ترقی دارد و می‌تواند با تبدیل به شه...
  درباره ارتقای فیشور در مطلب: ارتقا به بخش محور درخواست های مردمی در بازدید استاندار از فیشور
 • باسپاس بالاخره با مقداری تاخیر آمار کنکوری های شهرستان اوز هم منتشر شد آمار تقریبا با گراش. برابر است...
  کنکور در اوز در مطلب: رقابت ۴۳۳ داوطلب آزمون سراسری در دانشگاه پیام نور مرکز اوز/ دختران ۳ برابر پسران