سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
 |  25/ می/ 2021 - 12:25
  |   نظرات: 7 نظر
1,803 بازدید

ضرورت مشارکت گسترده در انتخاب اعضای شورای شهر

                                                                                                                                              

اسماعیل فقیهی: شهروندان آگاه و بافرهنگ شهر واقفند که شوراهای شهر و روستا از نقشی بسیار مهم و غیرقابل انکار در بهبود بخشیدن و سروسامان دادن به امور شهر برخوردارند. لذا واضح است که حضور گسترده و ضروری تک تک شهروندان می تواند در انتخاب اعضایی کارآمد، صاحب نظر، توانمند و صاحب صلاحیت بسیار موثر باشد. 

بدون تردید مشارکت هرچه جدیتر برای انتخاب اعضای شورای شهر به عنوان یک تکلیف شرعی و یک وظیفه ملی و اقدامی مسئولانه و کاملا ضروری و در راستای ادای دین نسبت به شهر و زادگاه مَاَلوف بویژه در فصل ارتقاء برای ما شهروندان یک  تکلیف اساسی محسوب می شود. در شرایطی که عدم حضور در این عرصه می تواند دارای آثار و تبعات بسیار زیانباری باشد قطعا حضور گسترده و تاثیرگذار و مسئولانه عموم شهروندان در انتخاب اعضای شورای ششم در عین حال یک وظیفه وجدانی و اخلاقی بسیار پراهمیت نیز به شمار می رود لذا به کلیه همشهریانی که در حال مسافرت به  شیراز و بندر عباس ویا سایرشهر ها هستند نیز پیشنهاد می شود در ادامه ابراز عشق و علاقه و دلبستگی های همیشگی خود به شهر و زادگاه خود به منظور مشارکت در این امر خطیر در روز ۲۸ خرداد ماه یعنی روز برگزاری انتخابات در اوز حضور داشته باشند و عموم شهروندان را یاری و همراهی بنمایند.

بر هیچکس پوشیده نیست که  دو مورد از مهمترین وظایف شوراهای شهر که تاثیری فراوان و مستقیم در امور شهر دارد یکی تنظیم و تخصیص و تصویب بودجه شهرداری است و دیگری انتخاب شهرداری کارآمد و مقتدر.

اگرچه مشخص ترین و رسمی ترین وظایف و اختیارات شورا دو مورد فوق است که اتفاقا هر دو مورد فوق نیز از اهمیتی بسیار فراوان برخوردارند اما نقش و تاثیر شوراها به هیچ عنوان به دو مورد فوق منحصر نمیشود بلکه اعضای شوراهای شهر و روستا به عنوان نمایندگان منتخب مردم می توانند در تعامل با کلیه ادارات شهر و استان و همچنین در جلب توجه و حمایت خیراندیشان و در پیگیری مطالبات مردم نقشی بسیار پررنگ داشته باشند. بدیهی است هرچقدر که اعضای شوراها با آگاهی و دقت بیشتری توسط مردم انتخاب شوند و از پشتوانه رای مردمی بسیار بالاتری برخوردار باشند تبعا از توانمندی افزون‌تر و تاثیرگذاری  به مراتب قوی تری نیز برخوردار خواهند بود.

در ارتباط با نوع تعامل شورای شهر با ادارات و ثمربخش ترین نوع تاثیرگذاری بر کلیه ادارات هم، حضور یک شورای توانمند و مقتدر و با پشتوانه ی مردمی قوی میتواند حداقل در پنج مورد زیر دارای نقشی تعیین کننده و اهمیتی فوق العاده باشد:

اول اینکه در مورد بخشی از طرح ها و اقدامات آن دسته از اداراتی که با کندی پیش می رود و یا اجرای طرح ها و اقدامات برخی از اداراتی که احیانا از کیفیتی مطلوب برخوردار نباشد در اینگونه موارد تعامل شوراهای توانمند و مقتدر با ادارات مربوطه می تواند در برطرف شدن اینگونه نقیصه ها بسیار موثر باشد.

دوم اینکه طرح ها و اقداماتی که در حوزه اختیارات و وظایف اداراتی خاص است اما هنوز به دلیل تعلل و یا دلایل دیگر در دستور کار اجرایی آن اداره خاص قرار نگرفته است در این موارد هم تعامل شورا با ادارات مربوطه می تواند  بر سرعت بخشیدن به قرار گرفتن اینگونه طرح ها در دستور کار اجرایی ادارات بسیار موثر باشد.

سوم اینکه طرح هایی که اختصاصا و به ابتکار شورای شهر و متناسب با اختیارات و وظایف ادارات به آنها پیشنهاد و ارائه می شود در صورت پذیرش و توافق و با اجرای اینگونه پیشنهادات مبتکرانه توسط ادارات، هم شورا و هم اداره مربوطه با دریافت امتیازات مثبت در کارنامه خود منتفع خواهند شد و هم برای شهر نیزثمراتی گرانبها به ارمغان خواهد آورد.

چهارم اینکه یک شورای توانمند و مقتدر و موفق و با پشتوانه  مردمی قوی می تواند با جلب توجه و حمایت خیراندیشان در امر توسعه شهر و بهبود بخشیدن به امکانات و خدمات شهری نیز از نقشی به مراتب بیشتر و موثرتر برخوردار گردد.

پنجم اینکه یک شورای کارآمد می تواند با بهره گیری از دانش و تخصص دانشجویان و دانش آموختگان و سایر اقشار و افراد باتجربه و بویژه با بهره گیری از توانمندی های بیشمار بانوان فعال و علاقه مند به فعالیت های اجتماعی همگی آنها را در کمیته های مشورتی جنب شورا متشکل کرده و از توانایی های آنها در جهت توسعه و شکوفایی شهر و برطرف کردن مشکلات موجود بنحوی بهینه بهره برداری نماید.

اگرچه برخی از تجربیات  ناخوشایند و نمونه هایی از خطاها و تصمیمات و اقدامات نادرست  شوراها در مقاطعی از عمر شوراهای گذشته می تواند در دلسردی و بی انگیزگی و بدبینی مردم نسبت به عملکرد شوراها تاثیر فراوانی داشته باشد اما آن بخش از شهروندان آگاه تر واقفند که بروز و ظهور اینگونه موارد ناخوشایند از سویی محصول پروسه آزمون و خطایی است که تا رسیدن به بلوغ کامل شوراها و در طی مراحل تحول و تکامل اینگونه نهادها، اجتناب ناپذیر می‌نماید اما از سویی دیگر مسئولیت ما را در حضور گسترده تر و انتخاب آگاهانه تر و دقیق تر به مراتب افزایش می دهد تا به یاری خداوند و با انتخاب مناسب‌تر، دیگر هرگز شاهد هیچگونه وقایعی تلخ و ناخوشایند در عملکرد شوراهای آینده نباشیم. در این زمینه قطعا روشنگری ها و آگاهی بخشی های شهروندان آگاه تر که با اقداماتی مسئولانه و دلسوزانه، سایر شهروندان را به مشارکت گسترده تر در تعیین سرنوشت شهر ترغیب می کنند و شهروندان دلسرد شده را در انتخاب آگاهانه تر و دقیق تر، یاری و راهنمایی و تشویق می نمایند در این مقطع حساس از ارزش فوق العاده مهمی برخوردار خواهد بود.

بر حسب اتفاق و خوشبختانه با توجه به اهمیت بسیار فراوان مشارکت در انتخابات  و انتخاب اعضایی کارآمد، خوش نیت و توانمند برای عضویت در شورای شهر، در حال حاضر نیز در آستانه انتخابات آتی و به منظور مشارکت فعالانه تر در این زمینه، جنب و جوش فراوانی در بین شهروندان به چشم می خورد. در این ارتباط خوشبختانه گروه ها و بخش های مختلفی از شهروندان نیز در حال رایزنی و انتخاب و معرفی کاندیداهای موردنظر خود به شهروندان هستند. 

آنچه به وضوح عیان است این است که در حال حاضر فعالین اجتماعی خوش نیت و دلسوز شهر مشتاقانه در تلاشند تا از بین مجموعه ی کاندیداهای صالح موجود کاندیداهای اصلح موردنظر خود را به مردم معرفی نمایند و بدین منظور به برخی از کاندیداها که از هویت و ویژگی های شخصیتی مقبول تر و از سوابقی مثبت تر و درخشان تر برخور دارند مراجعه نموده و خواستار ارائه برنامه های آنها می‌شوند.

توصیه اکید نگارنده به آن‌دسته از شهروندانی که احیانا برای مشارکت در انتخاب ریاست جمهوری تردید دارند  هم این است که در مورد دفاع از مصالح و منافع شهر هرگز تردید به خود راه ندهند و شایسته است که با حضور و مشارکت خود در این زمینه بخصوص با قرار گرفتن در کنار مجموعه ای از خدمتگزاران به شهر و بویژه با قرار گرفتن در کنار خیراندیشانی که برای توسعه و اعتلای شهر تاکنون فداکاری ها و سرمایه گذاری هایی هنگفت و فراموش ناشدنی کرده اند و در فصل ارتقاء همچنان آماده ارائه خدمات فراوانتری هستند در این زمینه بخصوص هم (جدا از دیدگاه های سیاسی خود ) با حضور خود بنحوی ویژه ومطلوب سرمایه گذاری بنمایند.

با امید به آنکه شهروندان آگاه و بافرهنگ که همواره برای دفاع از منافع شهر حضوری پررنگ در تمامی صحنه ها داشته اند با عنایت بر مجموعه متعددی از مزایای مشارکت در انتخاب اعضای کارآمد و توانمند شورای ششم با عزمی جزم و با حضوری حداکثری دین خود را به شهر و زادگاه خود ادا نموده و نقش بسیارتاثیرگذار و پر اهمیت خود را در تعیین سرنوشت شهر ایفا نمایند.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

7 Responses to “ضرورت مشارکت گسترده در انتخاب اعضای شورای شهر”

 1. همشهری دلسوز گفت:

  با نظر جناب فقیهی در مورد شرکت در انتخابات کاملا موافق هستم باید شورایی یکدست قوی وجوان انتخاب. نماییم. تا کارهای. عقب مانده مانند. استقرار ادارات. مهم مانند. ثبت. اسناد. دادگاه. تامین اجتماعی. پزشکی قانونی. والخصوص دفتر پلیس. ۱۰+. که حتی. در بخشهای لارستان هم. دایر. شده. است در مرکز شهرستان اوز. تاسیس. نمایند

 2. احمد گفت:

  شورایی باید سر کار بیاید که بفکر مردم باشد نه اختلاف افکن .پاک و شریف باشند و با مردم باشند

 3. واحدی گفت:

  قطعا بی توجهی و عدم مشارکت مردم در انتخابات شورا زیان های جبران ناپذیری رو در آینده برای شهرستان نو پای ما خواهد داشت ..آنوقت کسانی که شرکت نکردند در مقابل عقب ماندگی شهرما نسبت به سایر شهرستانهای همجوار مسوول هستند و هرگز نمی‌توانند ادعای دلسوزی و وطن پرستی داشته باشند…

 4. ناشناس گفت:

  باتشکر .حتما باید شرکت کنیم امسال هم مثل سالهای قبل کاندیدهای لایقی شرکت کردن ونیاز ب رای من و شما دارن

 5. همشهری.از شهرستان. اوز گفت:

  شرکت در انتخابات حق. شهروندی ودخالت در امور شهر. ودیار خودمان است باید تعدادی افراد خوش فکر. ویکدست که خواهان ترقی وپیشرفت. زادگاهمان. اوز است. انتخاب نماییم این حق ماست که. برویم. ونمایندگان خود را انتخاب کنیم

 6. معلم اوزی دلسوز زادگاه گفت:

  ما اوزی ها بخاطر ارتقا. واینده شهرستان نوپای اوز وهم جنین انتخاب افراد شایسته. در شورای شهر. قطعا باید در انتخابات شرکت کنیم

 7. شکیبا گفت:

  بنده نیز با دیدگاه جنابعالی موافقم ، به امید ابادانی کامل سرزمینمان ایران عزیز.

نظر سنجی

'روز شوراها مبارک/ میزان رضایت شما از شورای اسلامی پنجم شهر اوز چقدر است؟'

Loading ... Loading ...
آخرین نظرات
 • شما چرا کاندید نمی شوید آقای رضایی تا تولدی فرخنده صورت گیرد...
  محمد در مطلب: تولد و مرگ‌ شورا…
 • آقای رضایی مطالب خوبی نگارش کردی. در شورا افرادی باعث مرگ شورا می شوند اما مجددا در تولد شورای بعدی پشت میز شورا قرار می گیرند و به رای که از مردم گرفتند هم پایبند نیستند...
  دلسوز در مطلب: تولد و مرگ‌ شورا…
 • سلام ما هم ازطایفه خواجه هستیم که ازسالیان بسیاردور در سیستان زندگی میکنیم گروهی در منطقه سیستان وگروهی در استان گلستان زندگی میکنیم خیلی دوست دارم تابتوانم شچرنامه وریشه...
  علی خواجه در مطلب: در آمدی بر ریشه طایفه « خواجه » در اوز
 • برای شورای شهر باید به کسانی رای. بدهیم که. قبلاً هم. در فعالیت های اجتماعی شهر. بوده اند نه آنهاییکه کاری به مردم. ومسایل. شهر. تاکنون. نداشته اند. وتاره. پیدا. شده اند....
  همشهریان. توجه کنند که...... در مطلب: مطالبه شهروندان، تحقق شعارهای انتخاباتی است
 • با سپاس از آقای احمدی که مطالب. روشن کننده. را منتشر. کردند این مقالات دراین شرایط باید مطرح. شوند تا مردم. بیشتر. ترغیب شوند. که در انتخابات. شرکت نمایند موفق باشید...
  اوزی. معلم در مطلب: مطالبه شهروندان، تحقق شعارهای انتخاباتی است
 • تمام شهرهای مجاور ما هم. وضع همین طور است. بالاخره ۵ نفر برای شورا. را باید انتخاب کنیم. ما هم مثل. بقیه مناطق. برویم رای بدهیم. بهتر. است...
  برویم. رای بدیم. بهترست در مطلب: هفت دلیل مهم
 • در جواب امین .می تواند به شایسته ترینها نسبت به بقیه رای بدهید...
  محمود .م در مطلب: هفت دلیل مهم
 • به نظر می رسد ما اوزیها بخاطر اینکه تازه شهرستان شدیم باید آمار. رای گیری. را بالا ببریم تا دولت بیشتر به اوز توجه کند به هرکه می خواهید رای بدهید. ولی. در تعداد آرای مجم...
  اوزی. معلم بومی در مطلب: هفت دلیل مهم
 • سلام جناب فقیهی وقتی فردی شایسته تو این نامزد ها نمبینم چطوری برم رای بدم برای شورای شهرم...
  امین در مطلب: هفت دلیل مهم
 • در شرایط فعلی که مسأله بودجه. واعتبارات دولتی. مطرح. است. وشهرستان. نوپای. اوز هم سخت. احتیاج به. امکانات. دارد وظیفه هر فرد دلسوز. شهرستان اوز می. باشد که در انتخابات شر...
  اوزی دلسوز. زادگاه در مطلب: هفت دلیل مهم