سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
 |  21/ دسامبر/ 2020 - 7:08
  |   نظرات: 6 نظر
762 بازدید

هدف‌گذاری بنیاد نیکوکارانِ امیدآفرین شهرستان اوز بر دانش‌آموزان، دانشجویان و دانش‌آموختگان

ابراهیم احمدی: با توجه به اعلام موجودیت «بنیاد نیکوکاران امیدآفرین شهرستان اوز» به‌عنوان یکی دیگر از تشکل‌های اجتماعی شهر اوز به‌منظور اطلاع‌رسانی دربارۀ این تشکل، با آقای سید یوسف حسینی مدیرعامل این تشکل، در دفتر این بنیاد واقع در بازارچۀ خلیج فارس، خیابان زمین‌پیما به گفت‌وگو نشستم.
حسینی دربارۀ تاریخچه و روَند تشکیل بنیاد نیکوکاران امیدآفرین گفت: «از مدت‌ها قبل آقایان عبدالخالق امینی و محمد وحدانی، آمادگی خود را برای کمک به دانشجویان در چارچوب یک تشکل اعلام کردند. پس از مشورت با برخی از فعالان اجتماعی، قرار شد علاوه بر دانشجویان، دانش‎آموزان و دانش‌آموختگان نیز زیر پوشش قرار گیرند. به دنبال این تصمیم، هیئت مؤسس شامل آقایان عبدالخالق امینی، محمد وحدانی، اسماعیل فقیهی، همایون نامی، عارف امینی، احمد کریما و سید یوسف حسینی تشکیل شد.


پس از تشکیل هیئت مؤسس و تعیین نامِ تشکل با عنوان «بنیاد نیکوکاران امیدآفرین»اساسنامه، اهداف، آیین‌نامۀ داخلی و… تدوین شد و به تصویب هیئت مؤسس رسید. سپس تصمیم به تشکیل هیئت‌امنا گرفته شد و مقرر گردید اعضای هیئت مؤسس به‌عنوان هیئت‌امنا نیز ادامۀ فعالیت دهند. پس از برگزاری جلسات هیئت‌امنا و تصویب پیشنهادهای رسیده، مقرر شد هیئت‌مدیره تشکیل، و امور جاری بنیاد توسط هیئت‌مدیره پیگیری شود.
هیئت‌مدیرۀ بنیاد متشکل از ۹ نفر است که ۴ نفرشان از اعضای هیئت‌امنا هستند. آقایان عبدالخالق امینی، همایون نامی، عارف امینی، سید یوسف حسینی، احمد جلیلی، فؤاد کاویانی، آرش فقیهی و عبدالله ملک‌زاده و خانم راضیه رهبان اعضای هیئت‌مدیره را تشکیل می‌دهند. آقای اسماعیل فقیهی به‌عنوان رئیس هیئت‌امنا و آقای همایون نامی نیز به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره انتخاب شدند. در اولین جلسۀ هیئت‌مدیره نیز این‌جانب سید یوسف حسینی به‌عنوان مدیرعامل بنیاد انتخاب شدم.»
سید یوسف حسینی دربارۀ اهداف بنیاد گفت: «با توجه به مشکل نیروی انسانی در شهرستان اوز به‌ویژه پس از ارتقا به شهرستان، تصمیم گرفته شد دانش‌آموزان، دانشجویان و دانش‌آموختگان مدنظر قرار بگیرند. در حوزۀ دانش‌آموزی مقرر شد تمرکز بر روی مشاوره به دانش‌آموزان به‌خصوص در زمینۀ انتخاب رشته باشد و با برنامه‌ریزی و بهره‌گیری از مشاورین مجرب و متبحر از طریق همکاری با آموزش‌وپرورش، راه‌های برون‌رفت از وضعیت کنونی و مقابله با اُفت تحصیلی بررسی گردد تا بتوان بیش از گذشته به آیندۀ نیروی انسانی امیدوار بود.
در حوزۀ دانشجویی، حمایت از دانشحویان مستعد به‌ویژه کسانی که بنیۀ مالی خوبی ندارند و در دانشگاه‌های برتر و رشته‌های موردنیاز جامعه مشغول به تحصیل هستند، از اهداف بنیاد است. به این دانشجویان با سازوکار خاصِ بنیاد، کمک‌های بلاعوض یا با بازگشت ارائه خواهد شد و تلاش می‌شود این دانشجویان در آینده، خود حامی سایر دانشجویان شوند. حوزۀ کاری بنیاد کل شهرستان است و حتی تلاش می‌شود دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور نیز مدنظر قرار بگیرند. گرچه امکان کمک مالی به این دانشجویان وجود ندارد؛ اما با داشتن بانک اطلاعاتی و ارتباط از طریق شبکه‌های مجازی، این دانشجویان سازمان‌دهی می‌شوند تا جامعه از تجارب و آیندۀ شغلی آنان بهره‌مند شود.
در موضوع دانش‌آموختگان نیز دیده می‌شود بعضاً نوع شغل آنان با رشتۀ تحصیلی همخوانی ندارد که در این حوزه بنیاد ورود می‌کند و با دادن مشاوره، زمینۀ بهره‌گیری بهتر از آنان را فراهم خواهد کرد. در بخش تحقیقات نیز فعال می‌شویم تا با بررسی وضعیت آموزشی و وضعیت شهرستان بتوان با تحقیق آسیب‌شناسی بهتری صورت بگیرد. حتی با آموزش‌هایی که از سوی جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری ارائه می‌شود بتوانیم نیاز جامعه را برآورده کنیم.
در زمینۀ کارآفرینی نیز هدف این است که زمینۀ اشتغال‌آفرینی فارغ‌التحصیلان فراهم شود و از پتانسیل‌هایی مانند شهرک صنعتی بهتر استفاده گردد. نیروهای توانمند جایی برای عرضۀ محصولات ندارند و سازوکاری تعریف شده تا با دریافت محصولات از آنان و بازاریابی توسط بنیاد، بتوان نسبت به عرضۀ محصولات اقدام کرد. خانم مینا غفوری از فیشور که در زمینۀ تهیۀ کیک خلاقیت خوبی دارد، یکی از این‌گونه افراد هستند که بنیاد با ایشان در ارتباط است. همچنین مراکزی مانند شرکت ققنوس که می‌تواند کارآفرینی بیشتری را به وجود آورد تا با گنجایش بیشتری فعالیت کنند.»
سید یوسف حسینی در پاسخ به این پرسش که چگونه به اهداف خواهید رسید، افزود: «کارگروه‌هایی شامل دانشجویی، دانش‌آموزی و دانش‌آموختگان تشکیل شده که علاوه بر اعضای هیئت‌مدیره، افراد دیگری زیرمجموعه قرار می‌گیرند و موارد به‌صورت اختصاصی در این کارگروه‌ها بررسی و تصمیم‌گیری، و به هیئت‌مدیره برای تصویب ارجاع داده می‌شود.»
از آقای حسینی پرسیدم: آیا برای نیل به اهداف، به تقویت انگیزه‌ها هم توجه شده است؟ وی پاسخ داد: «در حال حاضر دو بستۀ انگیزشی در نظر گرفتیم که برای دانش‌آموزان و دانش‌آموختگان بومی است. به دانش‌آموزان بومی که رشتۀ فرهنگیان را انتخاب کنند و پذیرفته شوند، و دانش‌آموختگانی که در آزمون استخدامی و گزینش‌های مربوطه پذیرفته شوند و به استخدام ادارات شهرستان درآیند، مبلغ ۱۵ میلیون تومان اهدا می‌شود. این بسته شامل پذیرفته‌شدگان کنکور سال جاری است و پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی که ۱۰ و ۱۱ دی برگزار می‌شود.»
وی از این فرصت استفاده کرد و از دانش‌آموختگان بومی تقاضا کرد تا در این آزمون شرکت کنند و در راستای حل کمبود نیروی انسانی اداری شهرستان همکاری کنند.
حسینی افزود: «با همکاری آقای شریفی، رئیس دفتر نمایندۀ مجلس در شهرستان اوز، و اعضای کارگروه‌های این دفتر، بانک اطلاعاتی دانش‌آموختگان تهیه شده است که لینکی از آن در اختیار بنیاد قرار گرفته تا در زمان آگهی استخدام، از آنان استفاده شود. این بانک اطلاعاتی حتی شامل نیروهای بومی ساکن سایر شهرهای کشور نیز می‌شود.»
مدیرعامل بنیاد دربارۀ آموزش‌های این مرکز گفت: «با توجه به شیوع کرونا، امکان آموزش‌های حضوری محدود شده است؛ اما قرار است با استفاده از فضای مجازی وبینارهایی برگزار گردد. علاوه بر آموزش‌های لازم برای آزمون استخدامی، سایر آموزش‌ها از جمله فضای کسب‌وکار و… مدنظر است.»


در پاسخ به روَند اخذ مجوز بنیاد نیز آقای حسینی گفت: «برای مجوز از طریق فرمانداری پیگیری می‌شود که مدارک موردنیاز تحویل داده شده و به استانداری نیز ارسال شده است و روند اخذ مجوز در دست اقدام است.» در حال حاضر با مجوز شفاهی فرمانداری بنیاد فعال است.
حسینی در پاسخ به پرسش چگونگی تأمین منابع مالی بنیاد نیکوکاران امیدآفرین گفت: «منابع مالی با همکاری نیکوکاران تأمین می‌شود و علاوه بر آقایان عبدالخالق امینی، محمد وحدانی و سایر نیکوکاران، آقای عبدالرحمن حاجی‌زادگان دفتر بنیاد را در بازارچۀ خلیج فارس در اختیار قرار داده‌اند و آقای عبدالحمید برازنده نیز دفتر دیگری روبه‌روی دفتر بنیاد، برای برگزاری جلسات آموزشی در اختیار بنیاد گذاشته‌اند که از همۀ آنان سپاسگزاری می‌کنیم.»

حساب بنیاد نیز در بانک ملت به شماره ۹۲۱۷۰۶۶۷۱۲ به نام آقایان عبدالله ملکزاده، آرش فقیهی و سید یوسف حسینی است و نیکوکاران می توانند نیات خیر خود را به بنیاد اختصاص دهند.
دربارۀ نحوۀ درخواست مساعدت توسط دانشجویان از طرف بنیاد نیز حسینی گفت: «فرمی تهیه شده است که متقاضیان می‌توانند با مراجعه به دفتر بنیاد، فرم مربوطه را از خانم سنا ملاحت -که به‌عنوان روابط عمومی در بنیاد مشغول به خدمت هستند- دریافت و تکمیل کنند تا پس از بررسی در هیئت‌مدیره تصمیم‌گیری شود. البته همان‌گونه که پیش از این اعلام شد، کمک‌های یادشده تنها برای دانشجویان بومی و شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های برتر کشور و رشته‌های موردنیاز جامعه خواهد بود.»

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

6 Responses to “هدف‌گذاری بنیاد نیکوکارانِ امیدآفرین شهرستان اوز بر دانش‌آموزان، دانشجویان و دانش‌آموختگان”

 1. […] هدف‌گذاری بنیاد نیکوکارانِ امیدآفرین شهرستان اوز بر د… اولین بار در وب سایت خبری اوز امروز. پدیدار […]

 2. ناشناس گفت:

  با سلام وعرض ادب
  اخذمجوز کمتر از ۱۰روز انجام میشه چرا با مجوزشفایی فرمانداری
  ؟

 3. از اوز گفت:

  بسیار عالی، احسنت. موفق باشید.

 4. پایشگر گفت:

  ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است.
  فقط ای کاش چندین سال یا حتی چند دهه قبل از ارتقا این ایده عملی می شد

 5. احمد گفت:

  کار بسیار پسندیده و خوبی می باشد برای انها ارزوی توفیق دارم

نظر سنجی

'روز شوراها مبارک/ میزان رضایت شما از شورای اسلامی پنجم شهر اوز چقدر است؟'

Loading ... Loading ...
آخرین نظرات
 • شما چرا کاندید نمی شوید آقای رضایی تا تولدی فرخنده صورت گیرد...
  محمد در مطلب: تولد و مرگ‌ شورا…
 • آقای رضایی مطالب خوبی نگارش کردی. در شورا افرادی باعث مرگ شورا می شوند اما مجددا در تولد شورای بعدی پشت میز شورا قرار می گیرند و به رای که از مردم گرفتند هم پایبند نیستند...
  دلسوز در مطلب: تولد و مرگ‌ شورا…
 • سلام ما هم ازطایفه خواجه هستیم که ازسالیان بسیاردور در سیستان زندگی میکنیم گروهی در منطقه سیستان وگروهی در استان گلستان زندگی میکنیم خیلی دوست دارم تابتوانم شچرنامه وریشه...
  علی خواجه در مطلب: در آمدی بر ریشه طایفه « خواجه » در اوز
 • برای شورای شهر باید به کسانی رای. بدهیم که. قبلاً هم. در فعالیت های اجتماعی شهر. بوده اند نه آنهاییکه کاری به مردم. ومسایل. شهر. تاکنون. نداشته اند. وتاره. پیدا. شده اند....
  همشهریان. توجه کنند که...... در مطلب: مطالبه شهروندان، تحقق شعارهای انتخاباتی است
 • با سپاس از آقای احمدی که مطالب. روشن کننده. را منتشر. کردند این مقالات دراین شرایط باید مطرح. شوند تا مردم. بیشتر. ترغیب شوند. که در انتخابات. شرکت نمایند موفق باشید...
  اوزی. معلم در مطلب: مطالبه شهروندان، تحقق شعارهای انتخاباتی است
 • تمام شهرهای مجاور ما هم. وضع همین طور است. بالاخره ۵ نفر برای شورا. را باید انتخاب کنیم. ما هم مثل. بقیه مناطق. برویم رای بدهیم. بهتر. است...
  برویم. رای بدیم. بهترست در مطلب: هفت دلیل مهم
 • در جواب امین .می تواند به شایسته ترینها نسبت به بقیه رای بدهید...
  محمود .م در مطلب: هفت دلیل مهم
 • به نظر می رسد ما اوزیها بخاطر اینکه تازه شهرستان شدیم باید آمار. رای گیری. را بالا ببریم تا دولت بیشتر به اوز توجه کند به هرکه می خواهید رای بدهید. ولی. در تعداد آرای مجم...
  اوزی. معلم بومی در مطلب: هفت دلیل مهم
 • سلام جناب فقیهی وقتی فردی شایسته تو این نامزد ها نمبینم چطوری برم رای بدم برای شورای شهرم...
  امین در مطلب: هفت دلیل مهم
 • در شرایط فعلی که مسأله بودجه. واعتبارات دولتی. مطرح. است. وشهرستان. نوپای. اوز هم سخت. احتیاج به. امکانات. دارد وظیفه هر فرد دلسوز. شهرستان اوز می. باشد که در انتخابات شر...
  اوزی دلسوز. زادگاه در مطلب: هفت دلیل مهم