سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
 |  ۶/ آبان/ ۱۳۹۷ - ۹:۵۶
  |   نظرات: 14 نظر
473 بازدید

جایگاه اوز در منطقه کجاست؟

دکتر ناصر یادگارفرد: هیچ چیز بدتر از خود بزرگ بینی نیست.اینکه فکر کنیم بزرگتر از همه شده ایم و دیگر نیاز نیست رشد کنیم و در مقابل رشد دست از کار بکشیم! اینکه احساس کنیم در حال بزرگ شدن در هر زمان هستیم بهتراست از اینکه فکر کنیم ما بزرگتر از همه هستیم!

به نظر می رسد ما اوزی ها از چهار جنبه در رشد و شکوفایی  ناکام مانده ایم. این چهارنکته عبارتند از:

 ۱.انتخاب و انتصاب نادرست برخی از مدیران و تصمیم گیران محلی 

۲٫نداشتن برنامه وکوشش نکردن برای توسعه دانایی در میان مردم

۳٫قناعت و صبوری بیش از اندازه بخش بزرگی از مردم اوز و به تبع آن بی تفاوتی و بی خبری از تحولاتی که در منطقه درحال شکل گیریست

۴٫تخریب ارتباط صحیح مردم و مسئولین از طریق رشد واسطه گری محلی (بدلایل نامعلوم (به جای استفاده از مشاوران زبده و قدر. این نکته حایز اهمیت است که در قرن بیست و یکم دلالان و واسطه گران نمی توانند کار مولد انجام دهند و باعث ارزش افزوده نمی شوند و تنها با کارشان به تورم دامن می زنند؛ و بجای آنها باید از مشاوران و کارشناسانی استفاده شود که دارای ایده های خلاقانه و مولد هستند.

 تغییرسرنوشت آینده مردم اوز باید به دست نیروهای جوان و مولد صورت گیرد و نه واسطه گران بی هنر!

 ممکن است با خواندن این مطالب عده ای آن را اهانت به خود بدانند و نگارنده را به جای تحلیل اوضاع، به تخریب گری متهم نمایند و بگویند ما  از هر یک ازموارد بالا بری هستیم و این چه سخنانی است که نوشته اید! ما بهترین و زبده ترین مدیران را داریم  و دارای برنامه ها ی کلان و چشم انداز زیبایی برای اوز هستیم و بجای واسطه گرانی که اشاره شده است از بهترین مشاوران برای بهبود و تقویت پیوندهای اداری و اجتماعی میان نهادها و مردم استفاده شده و می شود.اگر چنین نیست پس چرا نمود عینی آن نشان از این ناکامی ها دارد؟!

 برخی از نگرش ها حاصل توهماتی است که برای خود بوجود آورده ایم و دور از حقیقت و واقعیت است. چنین توهماتی را باید کنار گذاشت! چرا که شبیه مسابقات فوتبال یا ورزش های دیگر تاکنون ارزشیابی در سطح استانی و در سطح منطقه ای بابت جایگاه رشد و پیشرفتمان انجام نشده و نه می شود که خود را در بین آنها برترین و صاحب مدال بدانیم

 آیا تاکنون لار و گراش و خنج و … که از شهرهای شناخته شده در سطح کشور هستند و کارهای بسیار زیادی در عرصه های فرهنگی و اقتصادی با سرعت معقولی به سرانجام رسانده و همچنان در حال انجام هستند در بوق و کرنا دمیده و می دمند که ما اینگونه هستیم و آنگونه و خود را برتر از همه می دانند؟! خیر ! آنها به جای ژست گرفتن و رویگردانی از هم در عمل نشان می دهند که دارند برای مردمشان کار می کنند و به حرف و حدیث اکتفا نمی نمایند و مدام به آینه عقب نگاه نمی کنند تا حال و روبرو را به فراموشی بسپارند. دل خوش کردن به توهماتی از این نوع و دل خوش کردن به اینکه ما نباید به تنظیمات خود دست بزنیم موجب شده تا دست از برنامه ریزی و کار و تلاش برای حال و آینده خود برداریم

 تاکنون هیچ پل اقتصادی یا اجتماعی بدست مسئولین محلی برای جوانان اوز ساخته نشده است که آنها بر روی آن حرکت و به سمت ریل سعادت پیش بروند بلکه آنها پل هایی هم که بخش های مردمی ساخته اند و می سازند را برای حرکت و رسیدن به پیشرفت های فردی خودمورد استفاده قرار می دهند.

بنابراین باید بپذیریم که ما اوزی ها هم مثل بقیه اهالی منطقه انسان های عادی هستیم. ما نه عقاب های تیز پروازیم و نه یوز پلنگ های تیز رو! ما نه جزو نوابغیم و نه جزو برترین ها و در عین حال نه هم جزو کودن ها ! ما هم مثل بقیه افرادیم ممکن است افراد نابغه ای هم در اینجا و آنجا داشته باشیم مثل بقیه جاها با این تفاوت که آن نوابغ در مناطق خودشان دست به کارند و از نبوغ و استعداد خود در جهت پیشرفت شهر و منطقه خود استفاده می نمایند و ما فقط به آنها افتخار می کنیم چه رسد به اینکه از آنها در کار استفاده شود.

نمایش فعالیت های فرهنگی گذشته و حال بسیار ارزشمند است و در کنار آن چشم انداز آینده فرهنگی نیز اهمیت دارد اما اغراق و بزرگنمایی نه تنها خوب نیست بلکه موجب ایستایی و کاهش تلاش برای بهتر شدن است.

باید ذهن خود را آماده پذیرفتن این نکته کنیم که جایگاه فعلی ما نه تنها از دیگران برتر نیست بلکه در بسیاری موارد افت کرده و در سطح پایین تر هم قرار گرفته است.

اگر کمی با خود صادقانه باشیم مغزهایمان هم بهتر کار خواهند کرد و به جایگاه واقعی  خود بهتر پی خواهیم برد و نقص ها را بهتر درک خواهیم کرد و چراغ هایی را که دیگران جلوی پایمان روشن می کنند را متهم به سنگ اندازی و  خاموش نمی کنیم

 اینکه تاریخ پیشینیان ما بسیار ارزشمند بوده درست، اما تاثیر آن بر حال و آینده ما چیست؟  تاثیرات آن را باید مورد ارزیابی قرار داد و منصفانه دست به قضاوت زد نه به نفع خود.

بعداز انقلاب، تاثیر گذاری اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی  بسیاری از شهرها مانند گراش، خنج ، لطیفی و … به مراتب از اوز روی منطقه بیشتر بوده است.

و در مقابل رشد و توسعه اوز امروز درقیاس با رشد و توسعه ای که در گذشته داشته است بسیار بسیار اندک است و کوتاهی ها و سهل انگاری های زیادی صورت گرفته است که جبران آن امکانپذیر ولی بسیار سخت تر از دورانی است که با بی توجهی از دست رفته است

ما شدیدتر از همه حتی بجای گذشته گرایی، گذشته پرستی را دنبال کرده ایم و همیشه در مطبوعات و رسانه های محلی و منطقه ای با نمایش عکسها و نوشته ها (داشتیم داشتیم ) را تبلیغ کرده ایم و نشانی از عملکرد چند روز قبل و حال خود را هم مشاهده نمی کنیم .قطعا پیشینه قوی باید بتواند تاثیر مثبت بر حال و آینده بگذارد اما تنها افتخار کردن به آن برای سعادت پیش رو کفایت نخواهد کرد

باید بپذیریم که روزگار اقتصادی-اجتماعی اوز امروز ما آنقدر جالب نیست که دست روی دست بگذاریم و در گذشته های دورمان چادر بزنیم و در آنجا ماندگار شویم، اگر به گله و شکایت های پیرامون مان نگاهی بیندازیم، خواهیم دید در کجای منطقه ایستاده ایم

ما هنوز برای کوچه ها، خیابان ها، جاده های شهرمان، برای خانه های سازمانی، برای هتل و مسافرخانه ، برای جذب معلمین و اساتید زبده، برای ایجاد محیطی امن و آرام که هراز گاهی قتل و دزدی در آن صورت نگیرد، برای رونق اقتصادی در اوز و …. هیچ کار شاقی انجام نداده ایم در چنین شرایطی گفتن از گذشته چه سودی برای ما دارد؟!  

 برخوردهای فیزیکی رادیکال بین برخی افراد و قتل هایی که بعضا در اوز صورت می گیرد و تکرار می شود نشان  از ضعف و فقدان برنامه های قوی و جدی فرهنگی است که متاسفانه هر از گاهی شاهد آن هستیم و نه از فرهنگ غنی ما که پیوسته از آن دم می زنیم .تا چه اندازه مقامات محلی در زمینه امنیت اوز به فکربرنامه ریزی بوده اند و چرا تاکنون برنامه های پیشگیرانه برای جلوگیری از تکرار چنین پیشامدهایی صورت نگرفته و نمی گیرد؟  

هر اتفاق ناگواری که در اوز رخ می دهد ناشی از وجود خلاء هایی است که توسط مقامات محلی برنامه ریزی نشده است و این خلاء ها مورد شناسایی افراد شرور  قرار می گیرد و بارها تکرار می شود. درست است که عده ای شرور هستند اما باید بپذیریم که مدیران و تصمیم گیران محلی اوز هم که عموماً از میان خودمان انتخاب یا انتصاب می شوند ناکارآمد و ناتوان هستند و وقت آنها بجای اینکه صرف برنامه ریزی برای رفع این معضلات و صرف ساختن شود به صورت عمده متمرکز بر نمایش و عرضه فرهنگ گذشته ایست که مردم  در موزه ها بدنبال آن می گردند ونتیجه می شود همین نارضایتی هایی که بین عموم مردم اوز وجود دارد و قابل انکار نیست.

باید تعارف و تحسین های اغراق آمیز را کنار بگذاریم و بپذیریم اکثریت مردم اوز در حوزه روابط اجتماعی با حقوق خود آشنایی ندارند و به تبع آن نقش و تکالیف خود را هم نمی دانند بلکه برخی حتی در مقابل آن ایستادگی هم می نمایند.

 نگارنده در پی ایجاد ناامیدی و کوچک نمایی فعالیت های گذشته و بی اعتماد سازی و بی اعتبارسازی سرمایه اجتماعی اوز نیست، بلکه یک یادآوری و تاکید به خودمان است که باید دست از اغراق های معمول برداریم و با واقعیت های موجود واقع بینانه تر برخورد نماییم.

 ایستایی و در برخی موارد عقبگرد را نسبت به سایر شهرها نباید ونمی شود انکار کرد، بجای حاشا و انکارباید آنها را پذیرفت و در جهت رفع آنها شروع به برنامه ریزی و اقدام نمود

 برای هل دادن اوز در مسیر پیشرفت ابتدا باید خودمان(مسئولین محلی) از نظر فکری تبدیل به افراد بهتری بشویم،درست است که  بهتر شدن کمی  دشوار است، اما نباید برای رهایی از این دشواری دست از تلاش و کار بکشیم و صرفا به افتخارات گذشته خود دل خوش نماییم، باید جای خود را به جوانان مستعد و خلاق بدهیم تا آنها با پردازش ایده های نو، و در راستای تحول و پیشرفت به وضعیت موجود تکانی جدی بدهند و مسیرهای پراز چاله و دست انداز دیروز و امروز را به مسیری هموار برای بروز استعدادها و شکوفایی آینده اوز تبدیل نمایند.  

*دیدگاه نویسنده الزاما دیدگاه پایگاه خبری اوز امروز نیست و در راستای تبادل دیدگاه های مختلف منتشر شده و آمادگی خود را برای انتشار سایر دیدگاه ها اعلام می داریم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

14 Responses to “جایگاه اوز در منطقه کجاست؟”

 1. سعید هنری گفت:

  واکاوی در زیر پوسته شهر و اطلاع از خواسته های مردم کمترین سودی که دارد سدی در برابر انفجارات ناگهانی است. کافی است سر از لاک خودشیفتگی برداریم و مشکلات مردم را از زبان مردم بشنویم. با دیدگاه کلی آقای یادگارفرد موافق هستم و تشکر ویژه
  از این پایگاه اطلاع رسانی برای انعکاس دیدگاهها

 2. مسعود باقرزاده ..کارمند شهرداری گفت:

  به نظر می رسد چنان که دکتر یادگارفرد بیان داشته اند گذشته نگری در بین ما اهمیت داشته و چندان جالب نیست و یکی از دلایل عدم پیشرفت منطقه است. البته دکتر جان رک گفتن و پرداختن به مسائل شهر اوز تبعات دارد .

 3. شهروند از شیراز گفت:

  با نطر اقای. یادگار فرد. موافق هستم. ما اوزیها غرق در افتخارات گذشته. هستیم واز. قافله پیشرفت های. اجتماعی. وافتصادی که در اطراف. خودمان می گذرد. غافل شده ایم ما ها مشغول کارهای فرهنگی. وعمده فعالیتهای ما در ذمینه موزه. ووسایل موزه. ورخت گشاد وتعریف وتمجید از کتاب. وکتابخوانی وتشکیل نمایشگاههای صنایع دستی. تکراری و سخنرانی در محافل. ودانشگاهها. واین قبیل. کارها. شده ایم. درحالیکه شهرهای مجاور ما. در ذمینه های. زیر ساختی. وعمران. وابادی. وکارهای اقتصادی. واجتماعی. مشغول. هستند متاسفانه. بیشتر. فعالان اجتماعی. اوز هم. غرق در این. کارها شده اند ورسانه های. محلی هم. به این. روش. دامن. میزنند خلاصه. انتظار میرود که ما. اوزیها کمی به خود. اییم. واز فرهنگ. وگذشته پرستی خود. دست. بر. داریم. وماننذ. دیگر. شهرهای. اطراف. واقع بین. باشیم.

 4. همشهری. دلسوز گفت:

  صادقانه. عرض میکنم واز. روزنامه ها. ورسانه های محلی. استدعا دارم که. اینقدر در باره. گذشته. وافتخارات ان مطلب. ننویسند. اخر. تمام شهرها ی اطراف مانند. لار. گراش. خنج. و…… هم در گذشته. افرادی. تاجر. نویسنده. خیر. ونیکوکار داشته اند. ولی هیچ کدام به اندازه ما. مردم. اوز در باد. گذشته. نخوابیده. اند. این باعث. میشود. که. شهر ما. در این. دور. وزمانه. ازشرایط. روز. عقب. بیفتد. خلاصه همگان بدانیم. که. داشتم. داشتیم. گذشته. انچه. مه. است شرایط. فعلی. واینده. اوز. است. رسانه ها. درباره. مقایسه اوز. با. شهرهای. اوز. مطلب. بنویسند. ومردم. را در شرایط. قرن ۲۱. قرار. دهند

 5. ناشناس گفت:

  حشر و نشر بعضي مسولين ويا رسانه ها با مسولين غير بومي و رودربايستي در طرح مسائل واقعي مردم و خودسانسوري بعضي رسانه ها باعث عدم انعكاس و انتشار واقعيت جامعه و طرح مشكلات و خواسته هاي واقعي مردم اوز ميشود

 6. ناشناس گفت:

  همانگونه كه مسولين اداره آموزش و پرورش اوز براي كمك گرفتن از خيرين براي ساختن مسكن مجاني براي معلمان شبانه روز تلاش ميكند بايد جوانان و افراد فهيم و خدمتگزار هم از خيرين براي كمك كردن به جوانان اوزي و ايجاد اشتغال و بروز خلاقيت تلاش كنند.

 7. حميد گفت:

  جوانان اوز بايد متناسب با سطح تحصيلي براي هر رده شغلي و كاري در موسسات مختلف آمادگي انجام كار را داشته باشند.چه درباني و نگهباني چه دررده هاي پرسنلي اداري و آموزشي . بايد در آزمونهاي استخدامي ادارات نيز شركت كنند و بي خيالي را از خود دور كنند و امروزها كسي از افرادي براي استخدام و كاركردن دعوت و فرش قرمز پهن نميكند

 8. اوزی از بندرعباس گفت:

  به نطر میرسد که هندوانه زیر بعل ما گداشته اند وما راشهر فرهنگی قرار داده اند که فعالین اوزی مشعول این کارها باشند همه اش صحبت از دانشگاه وکتاب واین چیزهاست وعدهای هم در اوز جمع کرده اند که از یکدیگر تعریف نمایند واین باعث شده که اوز درجا بزند الان اوز ۷۰ سال استکه بخش مانده وبودجه کافی ندارد وبیشتر کارها خیران انچام میدهند ما را مشعول کارهای سطحی وفرهنگی کرده اند جایگاه اوز درحال حاصر بسیار پایین امده وهم راه با جاهایی مثل ارد محمله رویدر بنارویه وبیرم در حد بخش است

 9. خبرنگار بومی گفت:

  متاسفانه کار بعضی از همکاران ما. در اوز این شده که بگردند و نام اوزیهای. قدیم وبسیار قدیم انهم در شهرهای دیگر. پیدا. کنند وانها را برای مردم. ونسل. امروز. اوز. مطرح. نمایند. بیشتر. این. اوزیها یا. در اوز. نبوده اند. ویا. اوز. را ندیده بودند وخانواده انها. سالهای دراز است که. از. اوز. کوچ کرده اند وهیچ. تاثیری. در شرایط. فعلی اوز. ندارند. به جای. این. مسایل. خبر نگاران به. مشکلات اوز. ومطالبات نسل. امروز. اوز. بپردازند. وقت نسل. فعلی. را با. مسایل ومردمان. قدیم. که. دیگر تاثیری. درحال. وروز مردمان فعلی. اوز. ندارد به. هدر. ندهیم

 10. همشهري . گفت:

  ضمن تشكراز اقاي دكتر يادگار فرد و توجه ويژه ايشان به زادگاهشان، لازم است براي بهبود شرايط مورد نظر براي پيشرفت اوز، راهكارهائي بصورت نمونه و عملي وقابل اجرا براي كوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت مطرح نموده تا چراغ راه ساير افراد دلسوز و علاقمند گردد.

 11. اميد گفت:

  در اين رابطه لازم است ميزان توانمندي و قابليت شهر اوز و مردمانش و هم چنين توانمندي افراد تحصيل كرده و تعداد افراد بيكار تحصيل كرده كه بايد از آنها بعنوان پتانسيل بالقوه كه ميتوانند بصورت بالفغعل درآيند در بررسي جامعتر براي برنامه ريزي كلان مورد بررسي دقيق قرار گيرد تا بتوان از آنان استفاده شده و بعنوان پتانسيل بلقوه از آنها نام برد

 12. همشهري آگاه گفت:

  چندين سال قبل در زمان دولت خاتمي موقعي كه آقاي موسوي لاري وزير كشور وقت بود در ايام عيد كه براي ديدن مردم مهر و خانوده و فك فاميلش را ببيند در مسير نميدانم لار به لامرد يا برعكس از لامرد به لار تعدادي از معتمدين و مسولين محلي در در مقابل بيمارستان اميدوار اوز به استقبال ايشان آمده بودند و پس از ورود ايشان به اوز به اتفاق همراهان ايشان چند دقيقه اي در مسجد بيمارستان توقف كردند و صحبتهاي دوستانه اي صورت گرفت در آن جمع اندك نيز مردم خواسته هاي ارتقاي اوز را مطرح كردند و قول و وعده پيگري ارتقاي اوز را دادند و حضار محدانه خواستار پيگيري اين موضوع شدند و لي متاسفانه اتفاقي نيفتاد. از آن موقع تا كنون نزديك ۱۴ الي ۱۶ سال ميگذرد و اين كمبود اساسي براي مردم اوز مي‌باشد كه كانال ارتباطي قوي مابين مردم اوز و در ون حاكميت ندارند و مسائل مختلف ديگري … هم هست كه بر روي اين ارتقاي اوز سايه انداخته است و صبوري مردم اوز هم مزيد بر علت شده است. لذا بايد مسولين كشوري و منطقه اي روزي پيش آيد تا بفكر مردم اوز باشند و توسعه مناطق دورافتاده در راستاي سياستهاي كلان كشور مورد توجه قرار دهند. تا آنجائيكه اطلاع دارم تعدادي از اعضاي شوراي شهر پيگيرارتقا و تاسيس ادارات مختلف هستند اما متاسفانه با دلايل مختلفي كه ادارات مطرح ميكنند هركدام به نوعي با در بسته مواجه ميشوند. بنايراين معتقدم مردم اوز بايد مسئله ارتقاي اوز كه مانند دندان لقي است كه در دهانشان وجود دارد و بعنوان سدي كه در مقابل همه فعاليتها و توسعه اوز قلمداد ميكنند فراموش كنند و بيشتر بر روي فعاليتها و اقداماتي كه موجب رشد و توسعه و اشتغال جوانان تحصيل كرده بيكار اوز مفيد و موثر ميدانند انرژي و توان خود را صرف نمايند و مسئله ارتقاي اوز نيز بعنوان يك مسئله جداگانه نيز در حد توان و از طرق مختلف پيگيري نمايند و هست و نيست اوز و نياز مردم را ارتقا ندانند تا اينكه روزي برسد و يك دست غيبي از آستين بيرون آيد تا آنرا تحقق يابد.
  در حال حاضر هم شرايط كشور از هر نظر به گونه اي نيست كه درون دولت كسي براي مردم اوز تره خرد كند چون مشكلات بزرگتري گريبانگير كشور ميباشد. در عين حال چنانچه افرادي ديدگاههاي مختلف ديگري دارند سعي نمايند مطرح نمايند شايد مفيد فايده باشد. فضاي مجازي محل تضارب ديدگاههاي مختلف در جهت بهبود و توسعه و پيشرفت ميباشد و بايد حداكثر استفاده را براي طرح مسائل مختلف مد نظر قرار گيرد.

 13. در جواب همشهری اگاه گفت:

  نظر شما در مورد اینکه باید درکنار پیگیری. ارتقای. اوز. نباید. معطل سایر کارها شویم. مورد. تایید است. اما. رشد. وتوسعه. وبیکاری. جوانان اوز. نیز تحت تاثیر بخش بودن اوز. می باشد. که بودجه. واعتبار دولتی. مستقل. نیست. به نظر میرسد درکنا پیگیری جدی. ارتقای اوز. باید مسولین شهر. برای تاسیس. ادارات. وکمبودهای. دیگر. فعال باشیم. در مورد. اینکه. دولت مشکلات اقتصادی. زیادی. دارد وبه فکر. ارتقای. مناطق. نیست. تا. اندازه ای درست. است. اما برای. اوز. تره خورد نمیکند. قابل. قبول. نیست. چون در هفته. گذشته. بخش. سنی. نشین. صالح اباد. در تربت جام. خراسان. ارتقا. پیدا کرد. وشهرستان شد. البته درسایه. پیگیری. جدی. وبا. سماجت. نماینده. ان شهر اقای. جلیل رحیمی. جهان ابادی. که. اتفاقا. ریس. فراکسیون. اهل. سنت مجلس. هستند. پس. چنانچه. جدی تر باشیم. وبا همکاری. اوزی های. داخل. وخارج. ومساعدتهای همگان. این. کار شدنی. است. زیرا. اوز. از هر. نظر شرایط انرا. دارد.

  • همشهري آگاه گفت:

   شهروند گرامي من پاسخ و توضيحات كاملتر را براي شما فرستادم اما بدلايلي كه نميدانم اوز امروز، ديروز منتشر نكرد شايد هم تجديد نظر كند و منتشر نمايد

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • من تا ۳. روز قبل که. در مسیر. هیرم به طرف. بنارویه. وجویم. حرکت. میکردم. اثری. از. روکش. اسفالت. ندیدم اما. در مواردی. لکه. گیری. شده. بود پس. کجاست این ۱۷. کیلومتر روکش....
  از بلوکات. اوز در مطلب: روکش آسفالت محور دامچه هیرم و بهسازی دو تقاطع
 • خبر خوبی است امیدواریم کلیه راههای مواصلاتی بخش اوز مورد توجه واقع شود...
  در مطلب: روکش آسفالت محور دامچه هیرم و بهسازی دو تقاطع
 • انتشار کتاب شعر رباعی دوزبانه ایرانی و تاجیکی مرا دیگر نمی بینی به آقای فرهاد ابراهیم پور تبریک و شادباش میگویم امیدوارم این اقدام ایشان که موجب افتخار و معرفی بیشتر شهر...
  همشهری حامی نویسندگان بومی اوز در مطلب: از کتاب« مرا دیگر نمی یابی» با برگردان فرهاد ابراهیم پور رونمایی شد
 • با تشکر از برگزارکنندگان‌نمایشگاه، در صورت امکان عناوین کتابها با دکر نام نویسندگان جهت اطلاع همشهریان که امکان بازدید از نمایشگاه را ندارند در انتهای گزارش اضافه شود ودر...
  همشهری حامی نویسندگان بومی در مطلب: افتتاح نمایشگاه صنایع دستی و سنتی در موزه مردم شناسی اوز
 • اقای بازرگانی باید با دکتر مونسان ریس میراث فرهنگی ایران در باره عدم استقرار نمایندگی اداره میراث فرهنگی ور بخش اوز ملاقات میکردند...
  شهرونداز تهران در مطلب: موزه مردم شناسی اوز برای دومین سال پیاپی به عنوان موزه برتر شناخته شد
 • بسیار. جالب. موفق. باشید. لطفا در باره استقرار نمایندگی اداره میراث فرهنگی وصنایع دستی وگردشگری. دراوز. اطلاع. رسانی. نمایید مجوز. دایر کردن ان. سال. قبل در. شیراز. صادر...
  شهروند. از اوز در مطلب: افتتاح نمایشگاه صنایع دستی و سنتی در موزه مردم شناسی اوز
 • روحانیت. اوز. مانند. بسیاری. از شهرها. باید. در امور. اجتماعی. مسلمانان وارد. شود. مردم. اوز. انتظار. دارند.روحانیون. محترم. در. مسایل مهم. شهر. اوز. مانند. استقرار. ادار...
  شهروند. از. شیرازو. درخواست. از. روحانیون در مطلب: بررسی فقر و راه کارهای مبارزه با آن در خطبه های نماز جمعه اوز/ فایل صوتی
 • درود بر شما جناب احمدي،هدفشان باز داشتن شما از فعاليت است مگر مطالعه و دانايي چه چيزي از شهر كم مي كند؟؟شايد شما و گروهتان شهرهاي ديگر را هم تشويق كرديدء،امثال ديديم كارت...
  شهروند در مطلب: وقتی دانسته یا ندانسته خود زنی می کنیم
 • با تشکر از مدیریت محترم سایت اوز امروز از انجاییکه رقابت برای پایتختی کتاب در میان شهرهای بزرگ ایران نیاز به انرژی و وقت زیاد و کمک مالی و فکری افرادی زیادی دارد و امکان...
  همشهری حامی نویسندگان بومی اوز در مطلب: وقتی دانسته یا ندانسته خود زنی می کنیم
 • جناب احمدی به نظر من تحلیل فعالیت اوز در بحث کتابخوانی تاثیری در افکار مخالفان اصلی این فعالیت فرهنگی نخواهد داشت به دلیل اینکه اینگونه افراد که حتی برخی از آنها دارای سم...
  همشهری در مطلب: وقتی دانسته یا ندانسته خود زنی می کنیم