چهارشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۸
 |  ۱۹/ شهریور/ ۱۳۹۷ - ۸:۱۹
  |   نظرات: 18 نظر
816 بازدید

گفت و گو با مهران عسکری؛ رئیس شورای شهر اوز

ابراهیم احمدی: دومین انتخابات هیئت‌رئیسۀ پنجمین دورۀ شورای اسلامی شهر اوز، ۳۰ مرداد در دفتر شورا با حضور بخشدار، شهردار، اصحاب رسانه و جمعی از شهروندان برگزار شد. در این انتخابات پس از رأی‌گیری مکتوب که میان اعضای شورا برگزار شد، مهران عسکری به‌عنوان رئیس، محمود محبی نایب‌رئیس، فرهاد رحمان‌زاده سخنگو، جعفر راستگو منشی و فریبا صالحی عضو برای یک سال انتخاب شدند. به همین بهانه، در این شماره با مهران عسکری؛ رئیس شورا به گفت‌وگو نشستیم که با هم مرور می‌کنیم.

* آقای عسکری! به‌عنوان عضو شورای شهر، ارزیابی خود را از فعالیت‌های شورای پنجم بفرمایید.

ابتدا لازم است از رسانه‌های شهر که بدون چشمداشتی نقش مهمی در اطلاع‌رسانی دارند و بعضاً متحمل فشارهای روانی می‌شوند، سپاسگزاری کنم. در یک سال گذشته از کار شورا، تجربیات خوبی به دست آمد. اعتقاد من بر این است که همۀ اعضا تلاش خود را برای امور شهر و رضایت شهروندان انجام دادند. جلسات هفتگی با هماهنگی سرکارخانم صالحی برگزار شد و موارد خوبی به تصویب رسید و پیگیری شد. برخی زیرساخت‌ها مانند موضوع آب پیگیری شد و روز اوز به‌خوبی برگزار شد. سخنگوی شورا گزارش‌های خوبی از عملکرد شورا به‌ویژه در تریبون نماز جمعه به اطلاع مردم رساندند. جلسات کمیسیون‌های عمران، فرهنگی و امور شهر تشکیل و موارد بررسی شد و یاوران شورا حضور پررنگی در مناسبت‌های مختلف داشتند. نمایندۀ شورای شهر در شورای شهرستان که به‌عنوان نمایندۀ شورای شهرستان در شورای استان نیز حضور داشت، تعامل خوبی با مسئولین شهرستان و استان داشت و این ارتباط مناسب، در پیگیری امور شهر نیز کمک‌کننده خواهد بود. اخیرا با پیگیری های آقای راستگو برای تامین اعتبارات دولتی مخزن آب، نتایج خوبی حاصل شده است.

در انتخابات هیئت‌رئیسه هم تلاش شد حامل پیام وحدت و همدلی به جامعه باشیم و اعتقاد من بر این است که مشروعیت و موفقیت شورا، مرهون جلب و حفظ اعتماد عمومی است و اعضای شورا به‌عنوان منتخبین مردم باید برای حفظ و تقویت اعتماد عمومی بکوشند.

* برای یک سال آینده چه برنامه‌هایی مدنظر دارید؟

برای عرصه‌های مختلف برنامه‌هایی مدنظر است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

تدوین منشور اخلاقی برای اعضای شورا و متعهد بودن اعضا به مواردی مانند احترام متقابل، رازداری، تفویض اختیار و…، تدوین آیین‌نامۀ درونی شورا و جلسات

بهسازی محیط و فضای دفتر شورا با کمک شهرداری و خیرین

تدوین برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت

پیگیری ارتقا به‌عنوان مطالبۀ اصلی مردم

پیگیری استقرار ادارات و زیرساخت‌ها مانند دادگاه، ثبت‌اسناد، پلیس+۱۰

تعامل با شهرداری و سایر ادارات

تعامل هدفمند با خیرین و جلب نیات آنان در راستای توسعۀ شهر

تعامل با شوراهای روستاها

برگزاری جلسات گفت‌وگو با شهروندان هر سه چهارماه یک‌بار

برگزاری جلساتی با نامزدهای پنجمین دورۀ شورا و بهره‌گیری از دیدگاه‌های آنان و برگزاری جلساتی با مدیران گروه‌های مجازی

بهره‌گیری از مشاوره و پیشنهاد‌های افراد خوش‌فکر؛ زیرا اعتقاد بر این است که درب شورا باید به روی همۀ شهروندان به‌ویژه نیروهای خوش‌فکر باز باشد.

ارائۀ گزارش عملکرد فعالیت‌ها و برنامه‌های شورا هر سه چهارماه یک‌بار

برنامۀ بلندمدت نیز شامل برنامه‌ریزی توسعۀ شهری با استفاده از کارشناسان است.

خوشبختانه آقای مهندس کراماتی شهردار- برنامه‌های خوبی تدوین کرده‌اند که در صورت تحقق می‌تواند برای توسعۀ متوازن شهر بسیار مؤثر باشد و شورا نیز در این راستا با شهردار همگام خواهد بود.

اما نکته‌ای که لازم است شهروندان مدنظر داشته باشند، آن است که فعالیت در شورا تمام‌وقت نیست، اما اعضای شورا هرچه در تلاش داشته باشند مضایقه نخواهند کرد و این‌جانب نیز از دانشگاه پیام نور اجازه گرفته‌ام تا در خدمت شورا و شهروندان باشم. شهروندان باید بدانند اختیارات و اعتبارات شورا و شهرداری محدود است. ما باید قدرشناس نیروهای فعال جامعه باشیم تا آنان نیز با انگیزۀ بیشتری خدمت کنند.

* اتحاد و همدلی درون شورا از خواسته‌های مردم و مسئولینِ بخش و شهرستان است. در این زمینه برنامه‌ای دارید؟

اختلاف دیدگاه در هر مجموعه‌ای از جمله شورا وجود دارد، اما باید تلاش کنیم اختلاف دیدگاه، به تقابل نینجامد. شخصاً تلاش کرده و می‌کنم تعامل‌ها را گسترش دهم. من اعتقاد دارم رئیس شورا هماهنگ‌کننده است و به تفویض اختیار اعتقاد دارم تا هرکدام از اعضا با فراغ بال بیشتر با استفاده از توانمندی خود در راستای توسعۀ شهر بکوشند. موضوعی که مهم است این‌که بتوانیم به این دیدگاه برسیم که هر جا منافع شخصی ما با منافع عمومی در تقابل بود، از منافع شخصی بگذریم و به منافع عمومی فکر کنیم. درخواستی نیز که از شهروندان و فعالان اجتماعی دارم این است که به جای تأکید بر اختلافات و واگرایی‌ها، به همگرایی بیندیشیم و اختلافات را بزرگ‌نمایی نکنیم.

* ارتقا یکی از مطالبات مردمی است؛ در این راستا چه برنامه‌ای دارید؟

ابتدا باید از تمامی کسانی که دراین‌باره در سالیان اخیر تلاش کرده‌اند؛ اعم از شوراهای قبل و شورای پنجم و افراد حقیقی و حقوقی تشکر کنم و در صورت تحقق این امر هدیه‌ای برای تمام شهروندان است و هیچ شخص یا گروهی نمی‌تواند به نام خود مصادره کند. موضوع ارتقا، موضوع پیچیده‌ای است که به عوامل متعددی بستگی دارد، که خوشبختانه با درخواست ۲۶۰ نمایندۀ مجلس به گردش افتاده است و دولت تدبیر و امید که مردم شهر و بخش اوز با رأی بالایی به آن رأی داده‌اند، نسبت به اوز دیدگاه مثبتی دارد. تاکنون از ۵۰ بخش در کل کشور که تقاضای ارتقا داشته‌اند هیچ موردی محقق نشده است و ارتقای اوز نیز رایزنی و پیگیری شده و ادامه خواهد داشت. ما نیز مانند مردمِ بخش امیدواریم این مطالبۀ به‌حق بخش کهن اوز به‌زودی محقَّق شود و به رضایت‌مندی مردمِ بخش بینجامد.

* در مورد استقرار ادارات چه اقداماتی شده است؟

برای دادگاه با پیگیری‌هایی که به‌ویژه از سوی آقای محمود محبی – رئیس شورای حل اختلاف و نایب‌رئیس شورا- شده، قول‌هایی داده شده اما منوط به تأمین ساختمان برای دادگاه و اسکان قاضی شده است. برای استقرار پلیس+۱۰ با سرهنگ شهریاری معاون فناوری نیروی انتظامی استان، و سرهنگ امجدی فرمانده انتظامی شهرستان رایزنی و پیگیری شده است، اما استقرار آن بستگی به فراخوان برای اوز است که بُعد مسافت تا پلیس+۱۰ هم مدنظر است. برای ثبت‌اسناد با درخواستی که قبلاً مکتوب ارسال شده مخالفت کردند که مجدداً پیگیری می‌شود. برای استقرار نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری نیز پیگیری‌هایی شده است. ضمناً مقرر شده با هماهنگی شهرداری، جلسات هماهنگی با ادارات خدمات‌رسان مانند آبفا، برق، گاز، مخابرات و برق هم داشته باشیم تا خدمات شهریِ بهتری به شهروندان ارائه شود.

* در مورد ساخت مخزن آب هم توضیحاتی می‌فرمایید؟

با پیگیری‌هایی که قبلاً انجام شده و رایزنی‌هایی که صورت گرفته، قرار شده ۲ مخزن ۵ هزار مترمکعبی؛ یکی از سوی نیکوکاران و مردم، و یکی از اعتبارات دولتی همزمان ساخته شود و به‌زودی کلنگ آن به زمین زده می‌شود. برای تامین اعتبارات دولتی با پیگیری هایی که شده به نتایج خوبی دست یافته ایم.

* وضعیت نمایندگی اوقاف اوز و حضور مسئول آن به کجا کشیده شد؟

دراین‌باره پیگیری‌های زیادی از سوی بخشداری و شورا شده است. بارها افرادی معرفی شده‌اند اما در اوز حضور نیافته‌اند. در آخرین پیگیری از سوی اداره کل قول داده شده است که حداکثر تا پایان این ماه مسئول نمایندگی اوز معرفی و مشغول به کار شود.

* آیا رسانه‌ها برای پوشش گزارش جلسات شورا و مصوبات می‌توانند در جلسات شورا حضور یابند؟

حضور اصحاب رسانه در جلسات عادی شورا بلامانع است و ما از حضور آنان استقبال می‌کنیم. درصورتی‌که جلسات، غیرعادی و محرمانه باشد نیز از طریق دفتر شورا به آنان اعلام می‌شود.

* سخن آخرتان چیست؟

لازم است از تمام شهروندان و افرادی که نسبت به شهر و منطقه احساس مسئولیت می‌کنند سپاسگزاری کنم. مراتب تشکر خود را از همکاری بخشدار محبوب اوز و مسئولینِ بخش، فرماندار محترم و مسئولین شهرستان اعلام می‌دارم. خوشبختانه آقای مهندس کراماتی شهردار محترم نیز از نیروهای خوش‌فکر بوده و تعامل خوبی با شورا دارند و برنامه‌هایی برای توسعۀ شهر دارند که نیاز به حمایت مادی و معنوی دارد. اعتبارات شورا و شهرداری بسیار محدود است و هزینه‌ها بالاست. فقط هزینۀ بلیت رفت‌وبرگشت به تهران یک‌میلیون تومان برآورد می‌شود. ما همچنان از شهروندان و به‌ویژه نیکوکاران انتظار داریم حمایت‌های معنوی و مادی خود را از شورا و شهرداری دریغ نکنند.

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

18 Responses to “گفت و گو با مهران عسکری؛ رئیس شورای شهر اوز”

 1. ناشناس گفت:

  از برنامه هاى خوب دكتر عسكرى براى بيشرفت شهر كمال تشكر را داريم.

 2. اشنا گفت:

  درودبر دکتر عسکری از انجاییکه این بزرگوار تعامل خوبی با مردم و مسولین دارند قطعا موفق خواهند شد به امید فردای بهتر برای شهرمان اوز

 3. اوزی گفت:

  با توجه به شایستگی های دکتر عسکری انشاالله شاهد موفقیت های بیشتر شهرمان به خصوص در زمینه ارتقا باشیم

 4. کارمند. بومی اوز گفت:

  برنامه هایی که ایشان. اعلام کرده اند بسیار عالیست. مهم. اجرایی شدن انهاست در خصوص. استقرار اداره ثبت اسناد. اعلام. کرده اند که مخالفت شده است. اما. علت. را بیان. نکردند. در بخشهای. کوچکتر فارس. مانند. بیرم. جویم. خفز. خست. وکمارج. کازرون. زاهدشهر فسا. اباده طشک نیریز. بیضا درسپیدان. و……که عموما زیر ۱۰. هزار نفر جمعیت دارند اداره ثبت اسناد. دایر. است. ولی. در اوز مخالفت میشود. در مورد. دفتر پلیس هم در زمانیکه در لار. وجود. داشت. در گراش به فاصله ۱۵. کیلومتر. باز این. دفتر. دایر کردند. الان در بخش. زرقان به فاصله ۱۵. کیلومتری. شیراز. دفتر پلیس. ۱۰. دایر کرده اند. برای. اوز. یالها قبل هم. فراخوان. بوده. ونیروی. انتظامی. موافق. بوده. است مهم. پیگیری. است. وباید. برای. پیشرفت. پیگیری. به مرکز. استان. مراجعه کرد. موفق. باشید ومنتظر. پیگیری. شما. هستیم

 5. همشهری از شیراز گفت:

  تغییرات وتحول. را.درشورای شهر به فال نیک میگیریم وبه عنوان یک اوزی از برنامه های اینده شورای حمایت وپشتیبانی میکنیم شورای شهر باید درتعامل بیشتر باهمشهریان. در اوز. دبی. وشیراز. و…باشند من اعتقاد. دارم برای. پیشبرد. وهزینه مساله. ارتقا. واستقرار. ادارات. کمک خواهند کرد مطمین. باشید چنانچه ارتباط خوب. وسازنده ای برقرار شود. وارهمکاری افراد معتبر ومردمدار. استفاده. شود. قطعا همشهریان کمک مالی. ومعنوی خواهند کرد. ضمینه ان درمورد. ارتقا. وبرای. استقرار. ادارات. وجود. دارد شورای محترم شهر باید تحرک به خرج دهد وبا دایر کردن. چند. اداراه وسازمان. جدید. نظر. سایر همشهریان را در داخل. وخارج جلب نماید

 6. اوزی گفت:

  درود بر شما جناب عسکری . حضور شما باعث آرامش بیشتر شورا خواهد بود و توانایی شما برای مردم و همکارانتان اثبات شده است

 7. ساسان پیرزاد گفت:

  با سلام و تشکر از جناب احمدی بابت گزارشات جناب عسکری و جناب محبی و شورای محترم امید است با برنامه ریزی های خوب و جامع و پیگیری مسایل و مشکلات و کمک خیرین و نیک اندیشان بتوانید و گامهای محکم و خوب برای پیشرفت شهر اوز برداشته و اعتماد مردم را بسوی خود و شورای کارامد جلب نمایید

 8. شهرونداز تهران گفت:

  باتشکر ازسایت اوز امروز بابت این اطلاع رسانی از شورای پنجم انتطار میرود که در سالهای باقی مانده شورا بیشتر با خیران وبزرگواران همشهری در داخل وخارج هماهنگ ونزدیک شوند وازانها درجهت پیشرفت کارها کمک بگیرند درسال اول شورا دراین مورد چندان موفق عمل نکرده اما الان امیدواریم که این کار مهم در راس برنامه های شورا قرار گیرد اینشالله

 9. شهروند به جناب عسکری گفت:

  اخیرا مشاهده شده که وقتی از طرف بخش اوز تقاصای تاسیس بعصی از ادارات میشود درسطح شهرستان به دلیل اینکه اوز در شرف شهرستان است با دایر کردن این ادرات موافقت نمیشود وبه بعد موکول میکنند درحالیکه این ادرات برای ارتقا زیر ساخت به حساب می ایند وباید انها را تاسیس کنیم واین باعث شده که اوز به عنوان بزرگترین بخش لارستان وفارس از وجود اداراتی مهم مثل دادگاه ثبت اسناد دفتر پلیس ۱۰ شبکه بهداست ودرمان و……. محروم شود ومردم برای کارهایشان سرگردان لار وگراش باشند لطفا در موقع مراجعه به مقامات مواطب این طرفند باشید وادرات را موکول به ارتقا نگنید که باعث عقب ماندگی شهر میشود

 10. كارمند گفت:

  با تعامل خوب دكتر عسكري با مردم و مسىولين ان شاالله آينده خوبي براي شهرمان خواهيم داشت. به اميد هر چه موفقيت بيشتر براي تمامي اعضاي شوراي شهر كه براي شهر زحمت ميكشن

 11. ساکن. اوز گفت:

  درجویم. برای. استقرار. دفتر پلیس ۱۰ در بخش. جویم ریس. شورای شهر. جهرم. اقای. عبدالهی گفته اند. چندین بار. به مرکز استان. مراجعه کرده اند. وبا. سماجت. این. کار. را. انجام. داده اند. ما. هم. باید. از تجربیات انها استفاده. کنیم. بسیاری از. درخواستها. ابتدا. با. دلایلی. رد میکنند. اما با. پشتکار. وسماجت. شدنی. است

 12. احمد گفت:

  باتشكر از اوزامروزبابت مصاحبه با دكتر عسكرى واطلاع رسانى به مردم .انشاءالله كه ماهم بزودى موفق خواهيم شدبا همكارى خيرين ومردم شريف شهرمان اوز.واعضاى محترم شوراى شهروديكر مسؤلين.

 13. محمدعلی اربندر گفت:

  والا همه از کارمند شهروند وهمشهری راست میگویند اوز ما دارد خیلی عقب می افتد هم از نطر زیبایی وفصای سبز ومیدان وخیابان وجاده وهم ار نطر نداشتن اداره های مورد نیاز این گمبودها با اوازه واسم ورسم اوز مطابقت ندارد باید مسولین همت کنند تا مشکلات بر طرف شود

 14. ناشناس گفت:

  در مصاحبه رئيس شوراي شهر، فعاليتها واقدامات مختلف انجام شده توسط رئيس شوراي شهر سال قبل يعني خانم صالحي و بعضي افراد ديگر به درستي اشاره نشده و يا بفراموشي سپرده شده است.

 15. ناشناس گفت:

  نظرات و كامنتهاي منتشر شده يكسويه ميباشد

 16. به جناب ناشناس گفت:

  بی انصافی نباشد ولی مردم همه جور سوال ونطر اعلام کروه اند وهیچکس هم با کسی خدای نکرده مخالفتی ندارد وهمه خواهان اتحاد ویک پارچگی در بین اعصای محترم شورا هستند شما هم باید خوش بین باشید اینشالله

 17. باز نشسته فرهنكى گفت:

  جناب عسكرى جوانان تحصيلكردهاى مانند شماباعث افتخار اين شهر هستنداصلا خانواده شما جزءنيروهاى فعال شهر بوده وهستندمرحوم بدر شما كم براى اوز زحمت نكشيدندهمجنين مادر شمابه عنوان يك فرهنكى خيلى براى بجه هاى ما زحمت كشيدندمن تمام مصاحبه شما را خواندم از جناب احمدى هم تشكر مى كنم اميدوارم تمامى خواسته هاى مردم براورده شود .

 18. ناشناس گفت:

  اول کار همه چه چه و به به میزنند ولی آخر کار شمار این چه چه و به به انگشت شمار میشود.

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • واقعا که حرف دل مردم رو زدی سعی کنید در مسایل مزدم جسور باشید و مردم بدانند که چه کسانی خدمت می کنند و چه کسانی خیانت...
  دمت گرم رئیس در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • همش که تعریف و تمجید از دکتر عسکری است...
  سعید در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • واقعا جاي تاسف داره كه يك.عضو شورا بيشتر وقتش رو تو فضاي محازي ميكذرونه و با شكلك هاي خنده ديكران را مورد تمسخر قرار ميده واقعا واسه خودمون كه جنين شخصي را انتخاب كرديم م...
  كامي در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • درود بر دکتر عسکری که در دوره ریاست ایشان جوی آرام و تلاش بدون هیاهو را در دستور کار خودش قرار داده و مسائل و مشکلات شهر را با دقت و با نگاه تیزبین رصد می کند...
  اشنا در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • جناب دکتر عسکری زمان مرحوم پدرت هم مخالفین کاری کردند که آن مرحوم ناگزیر به استعفا بشه ولی هم اکنون آن زمان گذشته و شما پشتوانه محکم مردمی داری و دوستان قوی نا امید مشو و...
  امین در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • آقای عسکری مشکل اینجاست که شما با خویشتن داری زیاد به چنین افرادی فرصت خودنمایی داده اید,انشاالله در انتخاب هیئت رییسه بعدی در انتخاب سخنگو و رییس کمیسیون های مهم دقت نظر...
  رضا در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • ابرنامه هایی که در گردهمایی شور و مشورتی انجام میشه قطعا متعلق به شورای شهر نیست و در مجلس و هیات دولت هم کرارا اتفاق و ملموس هست.اما آنهایی را که از این اختلافات سلیقه ا...
  اوز مظلوم در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • افراد که نقش مشاور در کمک فکری به رئیس شورا میکنند بهتر است در جهت همدلی و همبستگی و جلوگیری از ایجاد دو دستگی به مردم اوز خدمت نمایند چون تفرقه نه تنها خدمت نیست بلکه خی...
  همشهری آگاه به مسائل شورا در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • درود بر دکتر عسکری عزیز,شما پر توان به کارت ادامه بده چون فرزند مرحوم محمود عسکری هستی و جز این از شما انتظار نمیره,مردم آگاهند و کسانی را که قصد تفرقه افکنی و تظاهر را د...
  اوزی در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • انشاء الله هرچه زودتر ختم بخیر شود و دارای یک شورای منسجم شویم...
  ابراهیم در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام