جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸
 |  ۶/ فروردین/ ۱۳۹۶ - ۸:۳۰
  |   نظرات: 5 نظر
611 بازدید

گفت و گو با فروغ هاشمی رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی اوز

فروغ هاشمی در گفت‌وگو با پیام اوز:

در سال ۹۵ افتخارات فرهنگی،ورزشی و هنری زیادی سهم اوز شد

پیام اوز/ ابراهیم احمدی: در این شماره برای معرفی بانوان تلاشگر و فعال، با فروغ هاشمی رئیس نمایندگی فرهنگ و ارشاد اسلامی اوز به گفت‌وگو نشستیم. وی در پاسخ به درخواست ما مبنی برمعرفی خود این‌گونه می‌گوید:

فروغ هاشمی فرزند سید محمد، متولد ۱۳۵۹ اوز هستم. در حال حاضر دانشجوی دورۀ دکترای فلسفۀ تعلیم و تربیت دانشگاه آزاد اسلامی لامرد را می‌گذرانم و سرپرست نمایندگی فرهنگ وارشاد اسلامی اوز هستم. وی می‌گوید: دوران ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در اوز مشغول به تحصیل بوده‌ام. دورۀ کارشناسی مدیریت امور فرهنگی را در دانشگاه علمی- کاربردی لارستان گذرانده‌ام. کارشناسی ارشد را در رشتۀ آموزش و بهسازی منابع انسانی را از دانشگاه آزاد اسلامی لامرد خوانده‌ام و به دلیل علاقه‌مندی به حوزۀ تعلیم و تربیت، رشتۀ فلسفۀ تعلیم و تربیت در دورۀ دکترا را انتخاب کرده‌ام و اکنون در نیمسال دوم مشغول به تحصیل هستم.

*علاقه‌مندی شما به امور فرهنگی و هنری چگونه شکل گرفت؟

از کودکی در مهدکودک، کودکستان و مدارس به شعرخوانی و مجری‌گریعلاقه‌مند بودم. اولین شعر فارسی را در کلاس پنجم و اولین شعر به زبان اوزی به نام «مادر» را در کلاس دوم راهنمایی سروده‌ام که هنوز نیز در مراسم و مناسبت‌ها خوانده می‌شود. درهمان زمان در جشنوارۀ استانی شرکت و مقام اول استانی را کسب کردیم. در زمان افتتاح بیمارستان امیدوار که با حضور وزیر وقت بهداشت و درمان افتتاح شد، به پیشنهاد آقای سید مرتضی هاشمی شعری را قرائت کردم.

درسایرمناسبت‌هابه‌ویژه مراسم روز پرستار (که مادرم از کادر پرستاری بیمارستان حضور داشت) اشعاری در مورد پرستار قرائت می‌کردم.در افتتاح مدرسۀ احمدیان پس از بهسازی ضمن سرودن شعر، آهنگ‌سازی کرده و اجرا کردیم. پس از آن نیز در سایر مناسبت‌ها شرکت کرده و با امور تربیتی همکاری داشتم.

*سایر فعالیت‌های خود را می‌توانید نام ببرید؟

علاوه بر همکاری با آموزش‌وپرورش، ۹ سال به‌عنوان دبیر سازمان جوانان هلال‌احمر با رأی اعضا انتخاب شده و فعالیت داشته‌ام. دو دورهدر ائتلاف کشوری عضو هیئت‌مدیرۀ کانون هلال‌احمربوده‌ام. در دانشگاه علمی- کاربردی لار نیز دبیر کانون دانشجوییبودم.

عضو کانون بانوان فعال لارستان، از اعضای انجمن میراث فرهنگی، عضو انجمن ادبی، عضو هیئت‌مؤسس عکاسی، عضو هیئت‌مدیرۀ انجمن دوستداران کودک و هیئت‌مؤسس طبیعت‌گردی تاگاره نیز هستم. در شورای چهارم به عضویت کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا نیز درآمدم.در زمان مرحوم عبدالعزیز شفایی عضو فعال گروه محیط‌زیست بودم و خیابانی به همین نام در اوز نام‌گذاری شد. در سال جاری نیز به‌عنوان عضو هیئت‌مدیرۀ موزه مردم‌شناسی اوز انتخاب شده‌ام.

از کودکی به مجری‌گری علاقه‌مند بودم و در مناسبت‌های مختلف و در سالیان متوالی در منطقه مجری بوده‌ام.

*فعالیت مطبوعاتی هم داشته‌اید؟

حدود ۱۴ سال است عضو کمیتۀ ادبی عصر اوز هستم و از ابتدای تأسیس پیام اوز، به عضویت شورای سیاست‌گذاری پیام اوز درآمده‌ام. علاوه بر شعر و متن‌های ادبی، مقالات متعددی در زمینۀ فرهنگی و محیط‌زیستنوشته‌ام که در رسانه‌های مختلف به چاپ رسیده است.

*شنیده شده که کتاب نیز در دست تألیف دارید.

بله. کتابی به نام «باورهای عامیانه مردم» را حدود ۱۰ سال قبل شروع کرده‌ام، اما به‌دلیل مشغولیت‌های تحصیلی و شغلی هنوز به اتمام نرسیده است که مراحل پایانی خود را می‌گذراند وامیدوارم به‌زودی چاپ و منتشر شود.

* در دانشگاه هم تدریس می‌کنید؟

بله. در دانشگاه پیام نور روان‌شناسی رشد و کودکان استثنایی، و در دانشگاه آزاد سرپرستی سازمان و روش تحقیق را تدریس می‌کنم.

*شما علاوه بر مشغولیت‌های متعدد، در اکثر جلسات و مناسبت‌ها حضور دارید، با این همه مشغولیت‌های مختلف،چگونه به امور منزل می‌رسید؟

برای کارهایم سعی می‌کنم برنامه‌ریزی داشته باشم. صبح زود بیدار شده و پس از روانه کردن فرزندان به مدرسه،کارهارا بابرنامه‌ریزی انجام می‌دهم و خوشبختانه امور به‌خوبی پیش می‌رود.تا به حال مشکلی بروز نکرده است.

*در مورد فعالیتتان در خانۀ فرهنگ توضیحاتی بدهید.

مرحوم محمد واحدی اولین نمایندۀ ارشاد در اوز و مسئول خانۀ فرهنگ بودند. من از کودکی با ایشان همکاری می‌کردم و رابطۀ تنگاتنگی باانجمن ادبی، سایر انجمن‌ها و مجموعه فرهنگی داشتم. خانۀ فرهنگ نیز ابتدا در کتابخانۀ عمومی مستقر بود، سپس به منزل آقای منصور فقیهی‌نژاد و پس از آن، به ساختمان کنونی -که منزل دیگرِ آقای منصور فقیهی‌نژاد است- منتقل شده است. جا دارد همین‌جاازطرف خود و هنرمندان،از حمایت‌های بی‌دریغ آقای منصورفقیهی‌نژاد از خدمات خانۀ فرهنگ سپاسگزاری کنم.

پس از مرحوم واحدی، مدتی خانم قدریه غیاثی مسئولیت خانۀ فرهنگ را به عهده داشت که با ایشان نیز همکاری داشتم و مدت ۱۰ سال نیز مسئولیت خانۀ فرهنگ به عهدۀاین‌جانب بوده که ۷سالِ آن با حکم فرمانداری،بخشداری و ادارۀ ارشاد بوده است.

پس از واگذاری مسئولیت ارشاد به این‌جانب، مسئولیت خانۀ فرهنگ به آقای سید مرتضی هاشمی واگذار شده است که انصافاًتلاش‌های مستمر و بی‌وقفه‌ای داشته و جای تقدیر دارد.

* لطفاًانجمن‌های فعالدر خانۀ فرهنگ را معرفی کنید.

انجمن‌های خوشنویسی شعبۀ اوز به‌عنوان یکی از انجمن‌های فعال، از سال‌های گذشته حضور داشته است.انجمن‌های ادبی،موسیقی،نمایش و روان‌شناسی نیز فعالیت داشته‌اند. از زمان راه‌اندازی نمایندگیِ ۴ انجمن فرهنگی اوز در شورایعالی سیاست‌گذاری استان شامل انجمن‌های تجسمی،موسیقی،نمایش و عکس و فیلم، دارای نماینده هستند که هم می‌توانند در انتخابات استان شرکت کرده و هم خود می‌توانند نامزد شوند.

سایر انجمن‌های فعال خانۀ فرهنگ به قرار زیر است: انجمن عکاسی،فیلم‌سازان، نویسندگان و قلم، طبیعت‌گردی تاگاره، هنرهای تجسمی، هنرهای دستی و صنایع‌دستی، گویندگی، کانون مساجدو… .

*آیا خانۀ فرهنگ در روستاهای بخش فعالیت دارد؟

بله. علاوه بر خانۀ فرهنگ اوز، خانۀ فرهنگ فیشور و اسلام‌آباد فعال هستند که خانۀ فرهنگ فیشور فعالیت ویژه‌ای دارد. خانه‌های فرهنگ روستاهادرزمینه‌های مختلف از جمله عکاسی، ادبی و گویندگی فعالیت دارند و کلاس‌های متعدد آموزشی نیز برگزار می‌کنند. کوره و بیدشهر نیز برای فعالیت خانۀ فرهنگ اعلام آمادگی کرده‌اند که به‌مرورفعالیت‌هایشان منظم‌ترمی‌شود.

*هزینه و درآمدکلاس‌های خانۀ فرهنگ چگونه است؟

بخش اعظم درآمدهای شهریۀکلاس‌ها به استادان-که خوشبختانه اکثراًعلاقه‌مندوبومی هستند-پرداخت می‌شود و درصد محدودی نیز به خانۀ فرهنگ تعلق می‌گیرد. از افراد بی‌بضاعت و برخی دانشجویان شهریه دریافت نمی‌شود. جا دارد مجدداً از آقایان منصور فقیهی‌نژاد و هدایت‌الله نامی نمایندۀ بانی خیر که علاوه بر اختصاص ساختمان،هزینه‌های جاری خانۀ فرهنگ را متقبل شده‌اند، تقدیر کنم.

*به ارشاد برگردیم، نمایندگی ارشاد اوزاز چه تاریخی راه‌اندازی شده است؟

نمایندگی ارشاد اوز از حدود دو سال قبل و در ۹ بهمن ۹۳ راه‌اندازی شد. اولین بار آقای دکتر جعفرپور نمایندۀ مجلس، در دانشگاه پیام نور آن را مطرح کرد و خوشبختانه با حمایت‌های مؤثر و شناختی که آقای دکتر مریدی مدیرکل ارشاد استان از اوز و فعالیت‌های فرهنگی- هنری اوز داشتند، این نمایندگی شکل گرفت.

*اهم فعالیت‌های نمایندگی ارشاد را اعلام کنید.

خوشبختانه فعالیت‌های ارشاد اوز به‌گونه‌ای بوده که برای شهروندان ملموس بوده است. نظارت بر تمام فعالیت‌های فرهنگی- هنری، بزرگداشت‌های متعدد، برگزاری جشنواره‌های مختلف و…از اهم فعالیت‌های ارشاد بوده است. امروز اوز بیش از پیش در کشور معرفی شده و بسیاری با توانمندی هنرمندان شهرو بخش اوز آشنا هستند. استادان بزرگی برای تدریس کارگاه‌های فرهنگی و هنری به اوز آمده‌اند. جشنوارۀ کشوری کِرَسم دراین زمینه بسیار تأثیرگذار بود،به‌نحوی‌که از ایران ۸۰۹ عکس برای جشنواره ارسال و ۳۰ عکس برتر انتخاب گردید و در نگارخانۀ موزۀمردم‌شناسی به نمایش گذاشته شد. بسیاری از هنرمندان ما در کشور حتی بین‌الملل شناخته‌شده‌اند.

در ارشاد فعالیت‌ها را به مرکز بخش محدود نکرده‌ایم. برخی بزرگداشت‌ها در روستاها مانند کهنه و فیشور برگزار شده است. بعضی از کارها از جمله تئاترها علاوه بر اوز در روستاهای کهنه و کوره به نمایش درآمده است. کلاس خوشنویسی در هود برگزار شده است.

*در مورد ساختمان ارشاد به چه نتیجه‌ای رسیدید؟

بیش از دو سال است که میهمان آقای سید یوسف حسینی رئیس ادارۀ ورزش و جوانان هستیم که جا دارد از بینش والای ایشان و همکاری بی‌شائبه‌شان که خود از چهره‌های فرهنگی و اعضای انجمن ادبی هستند، سپاسگزاری کنم.

با همکاری مدیرکل راه و شهرسازی، مدیرکل ارشاد، بخشداری، شورای شهر و شهرداری، قطعه‌زمینی برای ساختمان ارشاد اختصاص یافته که مراحل نهایی خود را می‌گذراند. نقشه‌ای نیز توسط مهندسین فرهنگ‌دوست شهر در حال طراحی است که تلاش می‌شود با استفاده از هنر ایرانی-اسلامی ساختمانی زیبا و شکیل شامل: پلاتو، آمفی‌تئاتر، ساختمان اداری، انجمن‌های مختلف و…درنظر گرفته شود. امیدواریم با همت خیرین بتوانیم این ساختمان را بسازیم و ثمرات خیر جاری آنان درزمینۀ فرهنگ و هنررابیش از پیش شاهد باشیم.

*با توجه به معرفی اوز به‌عنوان شهر خلاق در عرصۀکتاب‌خوانی،دراین مورد توضیح دهید.

وزارت ارشاد و معاونت فرهنگی آن، متولی طرح پایتخت کتاب ایران است که سومین دورۀ آن امسال برگزار شد و اوز با وجودی که برای اولین بار دراین طرح شرکت کرد، توانست در میان ۱۰۲ شهر شرکت‌کننده، بعد از بوشهر بیشترین امتیاز را به خود اختصاص دهد و به‌عنوان اولین شهر خلاق کشور دست یابد. این طرح با پیشنهاد دکتر مریدی مدیرکل ارشاد و پیگیری شما (ابراهیم احمدی) با مراجعه به ارشاد و تشکیل ستادی متشکل از ۹ نفر و حمایت‌های فرمانداری، بخشداری، شهرداری و شورای شهر عملیاتی شد و افتخاری است که نصیب یکایک مردم شهر شده است.

سال ۹۵ علاوه بر شهر خلاق درزمینۀکتاب‌خوانی، افتخارات دیگری توسط مجموعه‌های ورزشی، فرهنگی، مطبوعاتی و آموزشی نصیب اوز شده است که امیدواریم با توجه بیشتر مسئولین به توانمندی اوز،شاهد شکوفایی بیش از پیش استعدادها باشیم.

*لطفاً سخن پایانی را بفرمایید.

انتظار دارم آن‌چنان که مردم به امور تحصیلی و آموزشی فرزندان خود اهمیت می‌دهند، سعی کنند فرزندان خود را با مجموعۀ فرهنگی آشنا کنند. همۀ کسانی که عضو انجمن‌های فرهنگی و هنری شده‌اند،نه‌تنها به امور درسی آنان لطمه‌ای وارد نشده، بلکه با کسب اعتمادبه‌نفس بیشتر و شکوفایی استعدادهایشان، توانسته‌انددر امور درسی بیش از پیش موفق باشند. در عصر تکنولوژی سعی می‌کنیم با آشنایی کودکان با انجمن‌های فرهنگی، هنری و محیط‌زیست و طبیعت، اوقات فراغت آنان به نحو مطلوب پر شود که نیازمند حمایت شهروندان هستیم.

انتظار می‌رود درکارگاه‌های آموزشی و کلاس‌هایی که با حضور استادان فن برگزار می‌شود، شهروندان بیش از پیش شرکت کنند؛ زیرا آموزش نخستین اصلی است که می‌تواند در ماندگاری راهگشا باشد.

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

5 Responses to “گفت و گو با فروغ هاشمی رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی اوز”

 1. فریدون نامی گفت:

  خدا قوت بدهد به خانم هاشمی که درهمه عرصه های فرهنگی ، اجتماعی وأخلاق ورفتار خاص هستند.

 2. همشهری گفت:

  خانم هاشمی همت کنند یک ساختمان زیبا وهنرمندانه برای. اداره ارشاد اوز بسازند. تا هر چه زودتر. انرا به اداره مستقل تبدیل شود

 3. محمد اكبري گفت:

  آفرين بر بانوان تلاشگر اوز و خانم فروغ هاشمي عزيز و آفرين بر سايت هاي انعكاس دهنده اوز.

 4. میمنه گفت:

  جا دارد یه تشکر ویژه داشته باشیم به سرکار خانم فروغ هاشمی که در عرصه ی علمی و هنری فرهنگی و…فعالیت زیادی دارند و برای شهر اوز زحمات زیادی می کشند

 5. شهروندی گفت:

  باید هر چه زوتر برای ساختمان اداره ارشاد فکری کرد کم کم دیگر دیر میشود

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • با سپاس از شورای شهر. وشهرداری. وکلیه. دست اندرکاران. روز اوز. مراسم جالبی اسیت. برای. دیدار همشهریان. داخل. وخارج از اوز. امید واریم. هر چه. زودتر. ارتقای اوز به شهرستان...
  شهروند. از. شیراز در مطلب: بررسی همایش روز بخش اوز و اعلام بیلان مالی
 • بسيار خوب دست همكى درد نكنه....
  احمد در مطلب: بررسی همایش روز بخش اوز و اعلام بیلان مالی
 • ضمن توجه به مطلب منتشر شده درروزپنجشنبه۲۹فروردین ماه جاری به قلم مهندس امیرمزرعی،امروزجمعه۳۰فروردین ماه درنقدوتاُئید آن دوستانی منجمله بنده اظهارنظری بدان کرده ایم. درمیا...
  ابراهیم نجم الدینی در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه
 • سلام و عرض ادب و تبريك روز جوان 🌹 از نظر بنده حق مطلب ادا شده است. ما بايد به جواناني كه آستین همت را بدون هیچ چشمداشتی بالا زده اند بها دهیم و از آنها در همه جهت حمایت ک...
  ندا گرگين در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه
 • احسنت جناب مزرعی جوان فعال و بی ادعا واقعا خودم شاهد فعالیت شبانه روزی شما و بقیه دوستان کارگروه روز اوز و تجلیل از جوانان موفق که توسط انجمن نواندیشان برگزار شد بودم احس...
  در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه
 • استاد به خاک خویش بر می گردد حضور گسترده ی همشهریان ارجمند ، بویژه اهالی فرهنگ و ادب و هنر ، و بدرقه ای در شأن این شخصیت برجسته ی ملی و منطقه " دکتر احمد اقتداری " ، نشان...
  سیلوانا سلمانپور در مطلب: برنامه یادبود و خاکسپاری دکتر اقتداری در تهران و گراش
 • دوست عزیز همشهری دلسوز اول مطالعه بفرمایید بعد ارائه نظر کنید بودجه منبع آب توسط آقای راستگو از آقای تاجگردون رئیس برنامه و بودجه گرفته شده نه خانم صالحی این مطلب هم در ز...
  اوزی در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه
 • سپاس از همکاران عزیز در اوز مشتاق زیارت همشهریان اوزی هستیم....
  محمد خواجه‌پور در مطلب: برنامه یادبود و خاکسپاری دکتر اقتداری در تهران و گراش
 • با تشکر. از سایت. اوز. امروز. که. خبرهای مهم اجتماعی. وفرهنگی. منطقه. را. اطلاع رسانی. میکنند. وبه دور از تبلیغات. ووابستگی. قوم. وقبیله ای. مردم. را در جریانات مسایل مهم...
  همشهری از شیراز در مطلب: برنامه یادبود و خاکسپاری دکتر اقتداری در تهران و گراش
 • جناب نجم الدینی همان محدود جوانان که ذکر کردید چکیده و بهترینهای جامعه هستند حالا شاید شما نظر دیگری دارید نمیدانم ولی اصل میدان دادن به جوانان است که همین جوانان غیور نم...
  عزیزی در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه