چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸
 |  ۲۹/ اسفند/ ۱۳۹۵ - ۹:۴۷
  |   نظرات: 20 نظر
926 بازدید

اوز، در سالی که گذشت

ابراهیم احمدی/ پیام اوز: سال ۹۵ به پایان رسید و شهر و بخش اوز مانند بسیاری از شهرهای دیگر، فراز و نشیب‌هایی داشت که در این نوشتار، درحد بضاعت به مواردی از آن می‌پردازیم و قضاوت را به خوانندگان می‌سپاریم.

در آغازین روزهای سال ۹۵، اوز با رویدادهای فرهنگی از جمله اختتامیۀ جشنوارۀ کشوری عکس کِرَسم و برگزاری روز اوز با حضور اساتید و چهره‌های فرهنگی مانند دکتر ارفعی، مدیرکل ارشاد فارس و استادان عکاسی در اوز مواجه بود که این مناسبت‌ها در معرفی اوز در کشور مؤثر بودند.

در این مناسبت‌ها، مدیرکل ارشاد پیشنهاد نامزدی اوز در سومین دورۀ پایتخت کتاب ایران را در حضور مسئولین و فرهنگ‌دوستان و معتمدین دادند که گرچه در ابتدا چندان جدی گرفته نشد اما با پیگیری‌هایی که صورت گرفت و ستادی که در این مورد تشکیل شد.

خوشبختانه نتیجۀ خوبی به دست آمد و اوز توانست در میان ۱۰۲ شهرِ نامزد پایتخت کتاب، بعد از بوشهر حائز بیشترین امتیاز شده و به‌عنوان اولین شهر خلاق کشور معرفی شود. نشانی که حفظ و ارتقای آن، نیازمند عزمی منسجم و برنامه‌ریزی در راستای عملیاتی کردن برنامه‌ها دارد.

البته موارد یادشده تنها موفقیت فرهنگی اوز نبود، بلکه درخشش هنرمندان انجمن‌های فعال خانۀ فرهنگ و ادارۀ ارشاد در جشنواره‌های مختلف، موفقیت‌های موزۀ مردم‌شناسی اوز در عرصه‌های گوناگون، استمرار انتشار منظم عصر اوز، صدور مجوز و انتشار نشریات پیام اوز و با پیام دانش به نام مدیران مسئول بومی، تقویت فعالیت رسانه‌ای و سرعت در اطلاع‌رسانی و برنامه‌های متعدد کتابخانه‌ها را می‌توان از دیگر موفقیت‌های فرهنگی دانست.

در بُعد اداری و مدیریت بخش، حفظ انسجام درونی بخش، تلاش در جهت جذب اعتبارات برای شهر و روستاها، سرکشی به روستاها به‌اتفاق مسئولین، همراهی و حمایت از پروژه‌های مختلف، برگزاری منظم و به‌موقع جلسات شورای اداری و تلاش برای پیگیری امور به‌ ویژه در زمان سرشماری نفوس و مسکن و… محسوس( علیرغم آن که نتایج سرشماری نسبت به سال ۹۰ افت نشان می دهد) بود. عرصۀ انتخابات نیز که کلید خورده و هیئت اجرایی انتخاب شده از دیگر مواردی است که بخشداری باید در روزهای پایان سال، در آن ایفای نقش کند. 

 

شورا و شهرداری علاوه بر ایفای وظایف خود، در عمدۀ پروژه‌ها نقش داشتند؛ اما آن‌چه اهمیت دارد بسیج نیروهای مردمی در قالب یاوران شورا، شورای محلات و کمیسیون امور شهر بود که در بسیاری از مناسبت‌ها از جمله سرشماری نفوس ومسکن، به‌خوبی ایفای نقش کردند. بهره‌برداری از پروژه‌های مختلف و کلنگ‌زنی برخی پروژه‌ها و پیشرفت محسوس پروژه‌های در دست اجرا، از دیگر موفقیت‌های شورا و شهرداری است که علی‌رغم کاهش درآمدها، به مراحل نهایی رسیده است. برگزاری جلسات شیشه‌ای شورا و جلسۀ پرسش و پاسخ در بهمن‌ماه را می‌توان در راستای شفاف‌سازی امور و بها دادن به شهروندان تلقی کرد؛ گرچه شهروندان همچنان خواستار پیگیری موضوع ارتقا تا حصول نتیجه و استقرار ادارات مختلف هستند.

برقراری امنیت و نظم درون شهر و بخش مدیون تلاش‌های شبانه‌روزی نیروهای نظامی و انتظامی و بسیجیان است که باید سپاسگزار آنان بود.

عرصۀ ورزشی اوز از دیگر عرصه‌هایی بود که سال موفقی را در سال ۹۵ گذراند. شرکت کاراته‌کاران اوز به رهبری استاد جعفر راستگو از اساتید موفق کاراتۀ ایران در مسابقات ملی و بین‌المللی و کسب موفقیت‌ها، انتخاب هیئت کاراتۀ اوز به‌عنوان هیئت کاراتۀ برتر کشور، برگزاری موفق مسابقات شطرنج کشوری در اوز، برگزاری کلاس‌های متعدد آموزشی در رشته‌های مختلف در اوز، شرکت موفقیت‌آمیز سایر رشته‌های انفرادی از جمله پرورش اندام و… در مسابقات،  فعالیت هیئت های متعدد ورزشی و کارهای عمرانی ، نشان از موفقیت‌های ورزشکاران و مدیران ورزش دارد. گرچه رشته‌های ورزشی تیمی اوز همچنان جای کار بیشتری دارند تا بتوانند در شکوفایی استعدادها و توانمندی‌ها مؤثرتر باشند.

 

بهداشت و درمان از دیگر بخش‌هایی بود که فراز و نشیب داشت. بهره‌برداری از ساختمان دانشکدۀ بهداشت خیریۀ عبدالرزاق شرافت و خوابگاه آن، ادامۀ ساخت‌وساز بیمارستان یکصدتختخوابی خیریۀ راهپیما، انتصاب دکتر بذرافشان به معاونت آموزشی و دکتر صباغی به معاونت درمان دانشکدۀ علوم پزشکی لارستان و موافقت دکتر ایمانیه قائم‌مقام وزیر در استان با درخواست صدور مجوز منطقۀ بهداشتی- درمانی برای اوز را می‌توان از موفقیت‌های این بخش در سال ۹۵ معرفی کرد. اما استعفای دکتر حیدری از ریاست بیمارستان امیدوار و نابسامانی‌های مدیریتی در این بیمارستان به‌اضافۀ عدم‌پرداخت به‌موقع مطالبات پزشکان و کارکنان و کاهش انگیزه‌ها، جابه‌جایی دکتر بذرافشان از معاونت آموزشی و عدم پاسخ شفاف دانشکدۀ علوم پزشکی لارستان برای مجوز منطقۀ بهداشتی- درمانی اوز، از جمله ناکامی‌های بهداشتی- درمانی است.

در عرصۀ آموزش عالی نیز افتتاح خوابگاه خیریۀ اسفندنیا در دانشگاه پیام نور، تلاش برای بین‌المللی شدن این دانشگاه، اتمام برخی از پروژه‌های دانشگاه آزاد، پیگیری احداث جاده دسترسی، برگزاری مناسبت‌های مختلف در دانشگاه‌های یادشده با حضور استادان رشته‌های مختلف و مقامات کشوری، استانی و شهرستانی و… از موفقیت‌های این مراکز آموزش عالی است. اما کاهش تعداد دانشجو، این دانشگاه‌ها را آسیب‌پذیر کرده و تلاش برای ارتقای سطح کیفی آموزش نباید مورد غفلت قرار گیرد.

در بُعد آموزش‌وپرورش نیز تلاش‌های مستمری برای برگزاری دوره‌های آموزشی ضمن خدمت در رشته‌های مختلف و اصلاح مدیریت‌ها و ارتقای کیفی آموزش و پیشگیری از افت تحصیلی در دست اقدام است، اما نمودِ آن هنوز در بهبود چشمگیر رتبه‌های کنکور دانش‌آموزان شاغل به تحصیل در اوز، محسوس نبوده که امیدواریم به‌زودی این موضوع محقق شود.

سازمان های مردم نهاد (NGO) ازجمله موسسه خیریه سلمان فارسی، انجمن نواندیشان و…نیز در سال ۹۵ در راستای اهداف و برنامه های خود فعالیت موثری داشته اند.

بی‌تردید سایر ادارات و نهادها همگی در حیطۀ وظایف خود تلاش داشته‌اند که در این نوشتار کوتاه امکان بررسی همۀ آن‌ها نیست، اما خدمات همگی آنان قابل‌تقدیر است.

مردم صبور بخش اوز مردمی قانع و امیدوارند. آنان امیدوارند در سال ۹۶ بتوانند به مطالبۀ اصلی خود -که همانا ارتقا است- دست یافته و به تَبَع آن شاهد استقرار ادارات مختلفی مانند ادارۀ ثبت اسناد و املاک، دادگستری، شعب بیمه، پلیس۱۰+ و…  ، ارتقای ادارات موجود شهر و بخش و تخصیص اعتبارات بیشتر باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

20 Responses to “اوز، در سالی که گذشت”

 1. اوزی از شیراز گفت:

  با تشکر از مدیریت محتر م سایت ازبابت خلاصه صورت وضعیت بخش اوز. تقاضای مردم ودلسوزان اینستکه موضوع. ایجاد شبکه بهداشت ودرمان. در اوز را مجدانه از طریق مقامات بالا دست پیگیری نمایند. تاسیس این اداره تحولی در عرصه بهداشت ودرمان منطقه. ایجاد خواهد کرد

 2. اوزی دلسوز گفت:

  اخیرا اقای جعفر پور نماینده لارستان گزارش ۹ ماهه خود را در ۴۱. مورد اعلام کرده. که. حتی یک مورد ان مربوط به بخش بزرگ ومظلوم. اوز. نمی شود. ایا مردم اوز. وتوابع ان. هیچگونه مطالبه ودر خواست واحتیاجاتی. ندارند. قضاوت را به مسولین واذهان. ووجدان مردم. منصف. واگذار می کنیم

 3. شهروند کارمند بیمارستان گفت:

  مطالبات پرسنل که خیلی خوب پرداخت شده

 4. احمدی گفت:

  با عرض سلام خدمت همشهریان عزیز
  تا آنجا که من به عنوان کارمند بیمارستان اطلاع دارم
  کارانه عقب افتاده پرسنل تا ۶ ماه با درایت دکتر صباغی تسویه شد
  .از طرفی تیم درمان حدود ۲۳۰ نفر از این نابسامانی ناراحت نیستن چون جلو دزدی ها گرفته شده فقط ۲۰ نفر ذینفع ناراحت هستن
  برید خدا رو شکر کنید دکتر صباغی تو درمان هست وگرنه خدا میدونست…
  حقایق به مردم بگید لطفا

  • مدیریت گفت:

   در مورد بيمارستان در اين مطلب از نابساماني مديريتي و عدم پرداخت مطالبات قيد شده كه به عنوان يك رسانه بايد برخي واقعيات را نوشت و موضوع رضايت يا عدم رضايت كه نيازمند نظر سنجي واقعي است اشاره نشده است
   از خانم يا اقاي احمدي كه خود را كارمند بيمارستان معرفي كرده اند و ٢ بار در كامنت خود از اقاي دكتر صباغي به نيكي ياد كرده اند انتظار مي رود:
   ١- از اتهام دزدي به ٢٠ نفر از كاركنان خودداري و در صورتي كه قصوريا كوتاهي و دزدي در بيمارستان صورت گرفته به مسئولين مربوطه از جمله آقاي دكتر صباغي معاونت محترم درمان در خواست نمايند از كانال هاي مربوطه از جمله تخلفات اداري اقدام فرمايند تا متخلفين احتمالي مجازات شوند.
   ٢-آمار رضايت ٢٣٠ نفر تيم درمان براساس كدام منبع استخراج شده است؟

 5. دکتر صباغی گفت:

  با عرض سلام خدمت همشهریان عزیزم
  واقعا این تنش برام عجیبه من بعنوان یه اوزی و تمام افراد باید سعی کنیم شهرمان و بیمارستان ما پیشرفت کنه که خدمت رسانی به همشهریان عزیز داشته باشیم اینکه بگوئیم فلانی خوب یا بد است درست نیست امیدوارم در سال جدید با کمک تک تک همشهریان اوزی آباد و بیمارستان نمونه داشته باشیم و خواهش میکنم از این نوشته ها خودداری شود جهت پیشبرد این هدف دست تک تک همشهریان و هیات امنا را میبوسم و یاری آنها را خواستارم

 6. کارمند بیمارستان خطاب به دکتر صباغی گفت:

  مراجعین اوزی. وبلوکات به بیمارستان اوز. از زمانینکه مدیریت جدید بیمارستان جانشین مدیر بومی قبلی شده است به وضوح از اوضاع نا بسامان بیمارستان ودلسردی کارکنان نسبت به این شیوه مدیریت. گلایه مند هستند. اخیراهمه را به جان هم انداخته اند وبا روش تهدید به کارکنان به اصطلاح مدیریت می کنند دکتر صباغی چنانچه دلسوز این بیمارستان قدیمی وباسابقه هستند باید به این شیوه کار پایان دهند دلها را به نزدیک نمایند تا. بازدهی بیمارستان بهتر شود. ایشان می دانند دوران ریاست ومسولیت بسیار کوتاه وتمام میشود باید در این فرصت خدمتی به زادگاه خود به نمایند تا در ذهن کارکنان بیمارستان خاطره خوب. وبا کمک کردن در جهت ایجاد شبکه بهداشت ودرمان در بخش بزرگ ومستحق اوز. نامی نیک به یادگار گذارند همچنانکه متخصصین لاری برای زادگاه خود می کنند

 7. شهروندی از اوز گفت:

  با سلام و تشکر از جناب آقای احمدی
  امیدوارم در سال جدید این شعار(همدلی ، صداقت ،اعتماد) که در گذشته بین پرسنل به وضوح مشخص بود و باعث مطرح بودن بیمارستان امیدوار در سطح استان شده بود…از حالت شعار گونه به واقعیت تبدیل شود

 8. شهروندی از اوز گفت:

  با سلام و تشکر از جناب آقای احمدی
  به امید سال خوش برای همه شهروندان شهر اوز….
  و با امید به این که پرسنل زحمت کش بیمارستان امیدوار اوز موفق و پیروز باشن

 9. شهروند گفت:

  واقعا واستون متاسفم آقای احمدی …خیلی زشته اعتبار شهر ما رو نبرید زیر سوال لطفا…شما به صرف چند سال زندگی در شهر اوز خودتون و دلسوز نشون میدین که متاسفانه کاری جز فتنه و کار شکنی ندارید…لطفا شهر ما رو زیر سوال نبرید با این گفته هایی که معلوم نیس از کجا در اوردین…گفته های پوچ و غیر مستند …ممنون میشیم دست از سر شهر ما بردارین برگردین دیار خودتون

  • مدیریت گفت:

   اگر خانم يا اقاي شهروند از كلي گويي پرهيز كنند و مطالب را مستند نقد كنتد از انتشار ديدگاهشون استقبال مي كنيم.

  • محمد گفت:

   ادبیات شما به عنوان یک شهروند (اگر اوزی باشید) از ادب به دور است.یا متن را نخوانده یا چیزی از ان نفهمیده اید.در متن بالا تمام حوادث و اتفاقات سال ۹۵ ذکر شده در بسیاری از موارد خوب بوده و در بعضی کاستی وجود داشته.نقد سازنده باعث پیشرفت میشود.به شرطی که برای کسی باشد که مشکلات را درک کند نه نویسنده را زیر سوال ببرد

 10. علی .شهروند اوزی گفت:

  واقعا از بعضی کامنتهایی که بعضی افراد می گذارندبعنوان یک ایرانی ویک شهروند احساس شرمساری می کنم .وقتی یک فردی که سالهای سال در این شهر درسمتهای مدیریتی زحمت می کشد وبازنشسته می شود وبه عشق عمران وآبادی شهر می ماند و برای تغییر وتحول خلاقیت نشان می دهد وبرای پوشش اخبار سایت ونشریه راه اندازی می کند باید ما اوزیها استقبال کنیم و خیلی بیشتر ازاینها جانب حرمت نگه داریم . بجای تشکر وسپاسگزاری باعث دلسردی نشویم . جناب احمدی از شما وهمکارانتان خصوصا جناب کراماتی بسیار سپاسگزارم به نوبه خود و امیدوارم در پیشبرد اهداف رسانه ای و ضمن پاسداشت اخلاق حرفه ای کمافی السابق کوشا وموفق باشید . لطف بفرمایید این کامنت رو انتشار بدهید .اگر فردی هم انتقادی به این کامنتها دارد لطف بفرمایید ایمیل در اختیارشان قرار دهید.حتی حاضریم تلفنی وحضوری از نظرات بعضی افراد که این چنین بی محابا وسخنانی که مایه شرمساری است نوشته اند صحبت کنیم تا موجبات دلسردی اوز امروز نشوند.سپاس

 11. به شهروند گفت:

  در یک کلام برای شهروند که ظرفیت انتقاد را ندارد بسیار متاسفم زیرا ایشان از خطوط قزمز عبور کرده است.رعایت ادب ایجاب میکند که اگر نطری دارید منطقی پاسخگو باشید نه توهین

 12. احمد گفت:

  اقای احمدی لطفا بفر مایید چه نابسامانی های و سو مدیریتی در بیمارستان هست موردی بفرمایید تا رییس بیمارستان پاسخگو باشد در غیر اینصورت شبهه ایجاد نکنید

  • مدیریت گفت:

   در پاسخ به درخواست آقای احمد مواردی مانند: عدم حضور متخصص جراحی عمومی به عنوان یکی از ۴ تخصص اصلی هر بیمارستان، عدم انتخاب مدبر بیمارستان ، حضور نداشتن رئیس و مدیر در اوز در شیفت های عصر و شب، تعیین تکلیف نشدن حدود ۱۸ نفر از نیروهای غیر رسمی شاغل در بیمارستان، عدم پرداخت به موقع مطالبات پزشکان و کارکنان و کاهش انگیزه آنان، کمرنگ شدن اتحاد و انسجام درونی بیمارستان مواردی از این نابسامانی است. گرچه مسئول همه موارد فوق ریاست محترم بیمارستان نیستند از انتشار پاسخ مسئولین محترم استقبال می کنیم.

 13. به شهروند گفت:

  از گزارش آقای احمدی در مورد رفع نواقص بیمارستان و پیشنهاد بهبود آن هر فرد منصف و دلسوزی بومی باید استقبال نماید و به قولی تا نباشد چیزکی مردم نگوبند چیزها چرا برخی افراد انگشت شمار میخواهند با شانتاژ صدای انتقاد و روشنگری را خاموش و خفه کنند

 14. ناشناس گفت:

  آقای احمدی اگه راست میگین یه جلسه بدارین مسوولین باشن جواب بدن و معلوم بشه کی راست میگه که شما جرات اینکار و ندارین

  • مدیریت گفت:

   بازهم تاکید می شود دنبال موضوعات فرسایشی نیستیم اما اجازه بدهید به عنوان رسانه دیدگاه ها را بازتاب دهیم. برگزاری جلسه از وظایف رسانه نیست، از نقد مطالبی که حاوی اهانت نباشد هم استقبال می کنیم

 15. پاسخ به ناشناس گفت:

  به ناشناس توصیه میشود دست از تخریب فضای عمومی شهر در فضای مجازی بردارند اگر ریگی در کفش ندارید و وابسته به افراد خاصی نیستید اینقدر پیگیر فضاسازی نمیشدید چرا اینقدر مخالف انتقاد هستید یعنی اینکه در بیمارستان هیچگونه مشکلی وجود ندارد و همه چیز طبق استاندار و نرمال پیش میرود درصورتی هدف از انتقاد بهبود مدیریت بیمارستان و ارتقای خدمات برای مردم مبباشد مسولین کشور اینقدر از انتقاد ناراحت نمیشوند که شما حساس هستید مشکلات باید توسط هیات امنا بیمارستان بررسی شود نه یک روزنامه نگار .روزنامه نکار زبان گویای مردم میباشد

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • افرین به مردم خوب اوز وتشکر از نبکوکاران وخیران بخش بز رگ اوز با این همت عالی برای جشن گلریزان دیرور در جش گلریزان در شیراز در جلسه ای که باحصور مسولین وخیران شیرازی تشگی...
  شهروند اوزی در مطلب: اعلام حمایت انجمن خیریه اوز از آزادی زندانیان جرایم غیرعمد
 • با سپاس از کار نبک انجمن خیریه اوز اما ترا بخدا کمکها بکطرفه نباشد از مسولین لار ودادگستری لار تقاصای دادگاه واداره ثبت اسناد برای اوز یادتون نرود کمکهای اوز بسیار خوب وس...
  همشهری در مطلب: اعلام حمایت انجمن خیریه اوز از آزادی زندانیان جرایم غیرعمد
 • واقعا. دست. خیران. گراشی. درد نکند. برای. هم. مردم. وبیماران. منطقه کارساز. خواهد. بود. خدا. خیرشان. بدهد...
  اوزی در مطلب: دستگاه پرتودرمانی ۳۳ میلیاردی به بیمارستان گراش رسید
 • سلام اینهم مبارک باشه امید داریم گره ای از مشکلات بیماران باز کنه، خدا قوت جناب دکتر عبداللهی و یه توصیه به مسوولین علوم پزشکی لار، اقلا بروید شاگردی اینها بکنید شاید پیش...
  مشفق در مطلب: دستگاه پرتودرمانی ۳۳ میلیاردی به بیمارستان گراش رسید
 • نسخه اصلاحی با توجه به اینکه توجه دولت بر روی بهبود و روکش و تعریض جاده موجود در این منطقه در محدوده بختیارویه و دامچه و جویم ضروری دانسته و اقدام‌نموده است لازم است نسبت...
  همشهری مخالف احداث راه مربط در مطلب: روکش آسفالت محور دامچه هیرم و بهسازی دو تقاطع
 • من تا ۳. روز قبل که. در مسیر. هیرم به طرف. بنارویه. وجویم. حرکت. میکردم. اثری. از. روکش. اسفالت. ندیدم اما. در مواردی. لکه. گیری. شده. بود پس. کجاست این ۱۷. کیلومتر روکش....
  از بلوکات. اوز در مطلب: روکش آسفالت محور دامچه هیرم و بهسازی دو تقاطع
 • خبر خوبی است امیدواریم کلیه راههای مواصلاتی بخش اوز مورد توجه واقع شود...
  در مطلب: روکش آسفالت محور دامچه هیرم و بهسازی دو تقاطع
 • انتشار کتاب شعر رباعی دوزبانه ایرانی و تاجیکی مرا دیگر نمی بینی به آقای فرهاد ابراهیم پور تبریک و شادباش میگویم امیدوارم این اقدام ایشان که موجب افتخار و معرفی بیشتر شهر...
  همشهری حامی نویسندگان بومی اوز در مطلب: از کتاب« مرا دیگر نمی یابی» با برگردان فرهاد ابراهیم پور رونمایی شد
 • با تشکر از برگزارکنندگان‌نمایشگاه، در صورت امکان عناوین کتابها با دکر نام نویسندگان جهت اطلاع همشهریان که امکان بازدید از نمایشگاه را ندارند در انتهای گزارش اضافه شود ودر...
  همشهری حامی نویسندگان بومی در مطلب: افتتاح نمایشگاه صنایع دستی و سنتی در موزه مردم شناسی اوز
 • اقای بازرگانی باید با دکتر مونسان ریس میراث فرهنگی ایران در باره عدم استقرار نمایندگی اداره میراث فرهنگی ور بخش اوز ملاقات میکردند...
  شهرونداز تهران در مطلب: موزه مردم شناسی اوز برای دومین سال پیاپی به عنوان موزه برتر شناخته شد