یکشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
 |  ۲۷/ بهمن/ ۱۳۹۵ - ۷:۱۸
  |   نظرات: 11 نظر
678 بازدید

شهرهای برگزیده سومین دوره پایتخت کتاب ایران تقدیر شدند

به گزارش وب سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران(mof.farhang.gov.ir)،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از شهرهای اوز، برازجان، بوشهر، تبریز، تفت، دزفول، دمق، زرند، کاشان، کنگان، شبانکاره، شهر ری، شهرضا، شهرکرد، شیراز، لاهیجان، ورامین و یزد که به دور نهایی داوری سومین دورۀ جشنوارۀ انتخاب پایتخت کتاب ایران راه یافته بودند، تقدیر کرد.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی رویدادهای ترویج کتابخوانی، دکتر «سیدرضا صالحی امیری» در این مراسم گفت: «در ایران با سوء مصرف فرهنگی روبه‌رو هستیم و به‌سرعت نیازمند ارتقاء سطح مصرف فرهنگی و بویژه کتاب هستیم.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در جمع رؤسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداران ٢٠ شهر راه‌یافته به مرحلۀ نهایی سخن می‌گفت، با اعلام این مطلب افزود: «ما برای مصرف حبوبات، پروتئین و دیگر مواد غذایی، حداقل‌هایی را تعریف کرده‌ایم، اما برای مصرف فرهنگی، برنامه‌ریزی جدی انجام نداده‌ایم. یکی از کانون‌های مهم این مصرف فرهنگی کتاب و کتابخوانی است. اگر امروز در جامعه با بحران اخلاقی، آسیب‌های اجتماعی، انگ‌زنی، افشاگری و تخریب مواجه هستیم، ریشۀ آن فرهنگی و ناشی از این است که در گذشته به مسائل فرهنگی کمتر توجه کرده‌ایم.»

 وی افزود: «با وجود همۀ تحولات تکنولوژیک، باز هم کتاب کماکان برای ارتقاء فرهنگ جامعه مورد نیاز است. تأثیرات ترویج کتابخوانی، کوتاه‌مدت نیست، بلکه به زمان زیادی نیاز دارد. آنچه را که در آموزش و پرورش ٣ دهۀ گذشته کاشته‌ایم، امروز داریم درو می‌کنیم و آنچه را که امروز در زیمنۀ ترویج کتابخوانی در حال کاشتن آن هستیم، ٢ دهۀ بعد درو خواهیم کرد.»

 وزیر فرهنگ  و ارشاد اسلامی با اشاره به تلاش‌های شهرهای کشور در رقابت انتخاب پایتخت کتاب ایران گفت: «شهرهای شرکت‌کننده در این جشنواره، امروز کاشت نهال کتابخوانی را آغاز کرده‌اند. پس مطمئن باشید در ٢ دهۀ آینده، انسان‌های فرهنگی‌ای خواهند داشت. همۀ ما یک هدف مشترک فرهنگی داریم و آن، ایجاد یک جریان فرهنگی برای افزایش سرانۀ فرهنگی و مطالعه است. همۀ شما در این مسیر تلاش کرده‌اید و به نظر من، همۀ شما منتخب هستید. اینکه چه شهری به‌عنوان پایتخت کتاب معرفی شود، ملاک نیست. ملاک، شکل‌گرفتن جریانی فرهنگی در کل کشور است.»

 وی خطاب به مدیران شهری و فرهنگی شهرهای دوستدار کتاب گفت: «کار شما، کاری بزرگ و شایستۀ تقدیر است. چراکه سالم‌ترین رقابت، رقابت برای دستیابی به پایتختی کتاب است که در آن حسادتی وجود ندارد، مناسبات غیر اخلاقی حاکم نیست و در یک کلام، یک رقابت سالم است.»

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: «در تلاش برای انتخاب‌شدن به‌عنوان پایتخت کتاب ایران، همۀ شهرها یک پیام داشتند و آن، ایجاد یک جریان جوششی برای نسل جوان بود. ما در این زمنیه نیازمند ذائقه‌سنجی هستیم و باید کتاب را به شکلی ارائه کنیم که برای نسل جدید جذاب باشد. در این زمینه، توجه به شیوه‌های نوین و نگاه خلاق، اهمیت بسیار دارد.»

 وی افزود: «ما به‌عنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صرفاً وظیفۀ ایجاد بستر و فضای ترویج کتابخواین را داریم اما باید کاری کنیم که این مسؤولیت فرهنگی، هرچه بیشتر به نهادهای مردمی واگذار شود. وظیفۀ این وزارتخانه در برگزاری جشنوارۀ انتخاب پایتخت کتاب ایران، سیاستگذاری، نظارت و حمایت است.»

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «شاخص‌های توسعه در جهان، نزدیکی به بیمارستان، نزدیکی به اولین ایستگاه حمل‌و‌نقل و نزدیکی به اولین کتابخانه است. شعار ایفلا در سال ٢٠٢٠ نیز، تکثیر کتابخانه‌های موبایلی است. به این معنی که مردم سراسر جهان، بتوانند با استفاده از تلفن همراه، به آرشیو کتابخانه‌های جهان دسترسی پیدا کنند. کاری که شما برای ترویچ کتابخوانی در کافه‌ها، رستوران‌ها، مترو، تاکسی تلفنی و… انجام داده‌اید، در راستای ایجاد کتابخانه‌ها کوچک سیار و پویاست و در جهت شعار ایفلا حرکت می‌کند.»

 در این مراسم همچنین «همایون امیرزاده» مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به رویکردهای معاونت فرهنگی در حوزۀ استان‌ها، گفت: «سیاست معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، این است که تهران تمام ایران نیست و خاکریز اولیۀ تمام فعالیت‌های ما باید در استا‌ن‌ها قرار داشته باشد. از این رو، معاونت فرهنگی از قریب به ٣ سال گذشته تا کنون، در حوزۀ فعالیت‌های مرتبط با استان‌های کشور، فعالیت‌های قابل توجهی را آغاز کرده است که جشنواره‌های انتخاب پایتخت کتاب ایران و روستاهای و عشایر دوستدار کتاب ازجملۀ آنهاست.»

 وی افزود: «ما در قالب تفاهم‌نامه با ادارات کل استان‌ها، میزان مطالبات خود را افزایش داده‌ایم. چیزی قریب به ٧٠میلیارد تومان از بودجه‌های معاونت فرهنگی، به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم، به استان‌ها تزریق شده است. اما اگر همکاری و مساعدت دیگر همراهان در حوزه‌های خارج از ادارات ارشاد نبود، ما به چنین نتابج خوب و امیدبخشی دست پیدا نمی‌کردیم.»

 امیرزاده گفت: «در جشنواره‌های ترویج کتابخوانی رقابت خوب و مبارک فرهنگی در استان‌ها اتفاق افتاده است و ما هم در این زمینه تلاش کرده‌ایم با هدایت بودجه‌های فرهنگی به استان‌ها، شهرها و روستاهای کشور، کارهایی در این زمینه انجام دهیم. به‌عنوان مثال، در سال گذشته همکاران معاونت فرهنگی ١٠٠٠ بسته کتاب به ١٠٠٠ روستای کشور ارسال کردند.»

دراین مراسم همچنین «علی‌اصغر سیدآبادی» مدیرکل دفتر مطالعات فرهنگی و کتابخوانی، به ارائۀ گزارش دربارۀ فعالیت‌های این دفتر در برگزاری سه جشنوارۀ انتخاب پایتخت کتاب ایران، روستاها و عشایر دوستدار کتاب و جام باشگاههای کتابخوانی کودکان و نوجوانان، دربارۀ شهرهای حاضر در این برنامه گفت: «یکی از برنامه‌های دولت تدبیر و امید، ترویج کتابخوانی است. از ویژگی‌های طرح‌های ترویجی این است که روح آینده دارد، رقابت بر سر برنامه‌هاست، شهرهای بزرگ و کوچک می‌توانند در آنها فعالیت کنند و شهردار و رئیس ارشاد، برنامه‌ها را اجرا می‌کنند. خوشحالین که امسال شهرهای کوچ، حضور فعالی داشته‌اند و می‌توانیم امیدوار باشیم که تأثیر خوبی بر ترویج کتابخوانی داشته باشد.»

 سیدآبادی گفت: «امسال ١٠٣ شهر درگیر جشنوارۀ پایتخت کتاب ایران شدند و ٩٥٠ روستا نیز در جشنوارۀ روستاها و عشایر دوستدار کتاب شرکت کردند. همچین امسال اولین دورۀ جام باشگاههای کتابخوانی نیز برگزار شده است که ایدۀ آن از شهر نیشابور، دومین پایتخت کتاب ایران شروع شد و ما آن را اصلاح کردیم و گسترش دادیم که امسال در ١٥ شهر اجرا شد. اختتامیۀ این جام، نهم اسفند ماه در تهران برگزار می‌شد.»

 وی در پایان گفت: «با مشورت شهرهای نامزد و برگزیدۀ پایتخت کتاب ایران و همچنین روستاهای برگزیده، سه شبکۀ «شهرهای دوستدار کتاب»، «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» و «گروههای ترویج کتابخوانی، در حال تأسیس هستند که هر سه، تحت نظارت یک ستاد اصلی فعالیت خواهند کرد و امیدواریم با مساعدت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، امسال تأسیس شود.»

 در این مراسم همچنین جمعی از نمایندگان ادارات ارشاد و شهرداری‌های برخی از شهرهای حاضر، در سخنان کوتاهی به تشریح برنامه‌های شاخص خود در این سه رویداد ترویج کتابخوانی پرداختند.

 در پایان این برنامه، به این نمایندگان، لوح تقدیر و حوالۀ کتاب اهدا شد.

علاوه بر دکتر مریدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس،از اوز مهندس محسن مهرآوران رئیس ستاد پایتخت کتاب ایران اوز و عضو شورای شهر و فروغ هاشمی رئیس نمایندگی فرهنگ و ارشاد اسلامی اوز در مراسم حضور داشتند.

مراسم پایانی و معرفی شهر پایتخت کتاب ایران و ۵ شهر برتر روز دوشنبه ۲ اسفند در تالاروحدت با حضور معاون رئیس جمهور برگزار می شود.

اعضای ستاد اوز پایتخت کتاب ایران که در پیگیری و مستند سازی و ارسال طرح ها نقش داشتند،عبارتند از: محسن مهراوران(رئیس)، ابراهیم احمدی ( دبیر )، فتحيه( منشی) ، فوزیه خضری، فوزيه زارع، فروغ هاشمی، فاِئزه طیوری، فریناز تورانی، فرزانه نور افشان و گلی برازنده

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

11 Responses to “شهرهای برگزیده سومین دوره پایتخت کتاب ایران تقدیر شدند”

 1. هادی صدیقی گفت:

  به اعضای محترم ستاد اوز بویژه جناب ابراهیم احمدی دبیر محترم ستاد شادباش و خسته نباشید می گویم. بودن اوز در جمع شهرهای برگزیده باعث افتخار و نتیجه زحمات تک تک اعضای محترم ستاد می باشد. شادباش مرا پذیرا باشید.

 2. عبدالله خضری از تهران گفت:

  از میان ۱۰۳ شهر داوطلب پایتخت کتاب ایران شهر اوز در جمع ۲۰ شهر راه یافته به دور بعد حضور دارد که تا همین جا خود موفقیت بزرگی است و کار متصدیان ستاد پایتخت کتاب ایران اوز قابل تقدیر است و به آنان تبریک می گوییم.

 3. ناشناس گفت:

  انشا اله مبارک است بامید موفقیت بیَشتر

 4. مدیریت گفت:

  ابراهیم احمدی: از اظهار لطف آقایان مهندس عبدالله خضری و مهندس هادی صدیقی متشکرم. آقای مهندس صدیقی نیز خود از همراهان اعضای ستاد دراین طرح بودند.

 5. شريف بازرگاني گفت:

  درود و سلام بر اوز و دوستانمان كه اين موفقيت را نصيب اوز نمودند
  استوار و پايدار باشيد تا حصول نتيجه نهايي

 6. هادی صدیقی گفت:

  لطف دارید جناب احمدی. من فقط از راه دور دستی بر آتش داشتم. بایستی از زحمات و درایت جناب دکتر بهزاد مریدی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز صمیمانه قدردانی کرد که سبب شد این مهم محقق گردد.

 7. همشهری گفت:

  مگه مجری خانم فتحی نبودن در خبرهای قبل خانم فتحی ذکر شده بود

 8. لاری گفت:

  برای شهر نخبه پرور اوز موفقیت بیشتر ارزومندیم

 9. همشهری گفت:

  دبیر منظورم بود

  • مدیریت گفت:

   كار به صورت گروهي بوده و يكايك اعضا تلاش كردتد اما سركار خانم فتحي منشي جلسات بودند و صورتجلسات توسط ايشان تنظيم شده است

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • با تشکر از مدیر محترم سایت اوز که بدون هرگونه تعصب بیجا اخبار را انتشار می دهند.ان شاالله مردم و معتمدین شهر فرهنگ دوست اوز در خاکسپاری این فرهیخته که فردی بزرگ منش هستند...
  شیدا گراشی در مطلب: برنامه یادبود و خاکسپاری دکتر اقتداری در تهران و گراش
 • سلام. افتخار هرجامعه تلاش جوانان دلسوز آن هست. من ازتلاش جوانانی مانند آقای امیر مزرعی بسبار خوشحالم ومایه افتخار من است. دبیر دوره راهنمایی ایشان. دربندرعباس بودم.حسینی....
  نجم الدین حسینی در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه
 • به نظر من مقاله نوشته شده بيطرفانه نيست و در جهت حمايت از افراد خاصي از اعضاي شوراي شهر نگاشته شده است...
  اوزي .. در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه
 • درصورت امكان از مراحل رشد و نمو بذرهاي كاشته شده بذر بادام كوهي در اين چند سال بهمراه عكسهائي از آنها و نام محل تهيه و طي گزارشي به مردم و جوانان نشان داده شود تا مردم تش...
  همشهري طرفدار محيط زيست در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه
 •  به تطر من افکار عمومی مردم و جوانان اوز  در مورد این گزارش و نحوه عملکرد تک تک اعضای شورای شهر دوره پنجم در این دوسال قضاوت خواهد کرد که مطالب نوشته شده چقدر منصفانه و ب...
  همشهری واقع بین در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه
 • یکی از کارکردهای رسانه فراهم آوردن فضایی برای ارائه دیدگاه ها بدون توهین و تخریب دیگران است اما هر مطلب منتشر شده در رسانه از جمله مقاله « نقش جوانان در پویایی جامعه» الز...
  مدیریت در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه
 • نمیدانم شما چقدر مطلب نویسنده را درک کرده اید ایشان اعضای شورای شهر اوز را فقط سه نفر دیده است درحالیکه اعضای شورای شهر اوز پنج نفر هستند و با علایم و اشاره های گوناگون ا...
  در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه
 • در این شهر نقد میشه کینه و کدورت واقعا نمیشه نقد کرد باید همیشه تشویق کنیم.اتفتقا با نقد پیشرفت برای جوانان حاصل میشه با تشویق فرسایش ما حتمی است .به دور از تعصبات نقد ها...
  همشهری اوزی در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه
 • خوبه یه نفرگزارش .... ارائه بده واز.... تعریف کنه اونوقت .... هم بیان زیر گزارش بچه گانه اش کامنت بذارن وبه به چه چه کنند واقعا که سایت شما به درد این افراد می خوره آقای...
  در مطلب: نقش جوانان در پویایی جامعه
 • با سپاس از شورای شهر. وشهرداری. وکلیه. دست اندرکاران. روز اوز. مراسم جالبی اسیت. برای. دیدار همشهریان. داخل. وخارج از اوز. امید واریم. هر چه. زودتر. ارتقای اوز به شهرستان...
  شهروند. از. شیراز در مطلب: بررسی همایش روز بخش اوز و اعلام بیلان مالی