چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸
 |  ۲۶/ دی/ ۱۳۹۵ - ۶:۱۲
  |   نظرات: 11 نظر
592 بازدید

میزگرد «شورای پنجم»با حضور اعضای ادوار شوراها و فعالین اجتماعی

پیام اوز/ ابراهیم احمدی: براساس روزشمار انتخابات ۹۶، انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم و شوراهای اسلامی پنجم شهرهاوروستاها، ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۹۶ برگزار می‌گردد. براساس این روزشمار،ثبت‌نام از نامزدهای شوراهای اسلامی پنجم از ۲۹ اسفند ۹۵ تا ۶ فروردین ۹۶ انجام می‌شود.

حدود ۸۰ روز به ثبت‌نام نامزدهای شوراهای اسلامی باقی مانده است. به همین مناسبتموضوع نگاه ویژۀشمارۀ۷ پیام اوز، به «شوراهای اسلامی پنجم» اختصاص یافته است. به همین دلیل، میزگردی با حضور اعضایی از شوراهای اول تا چهارم اوز، یکی از اعضای سابق شورای بخش و یکی از بانوان و همچنین مردان فعال اجتماعی اوز، از سوی پیام اوز برپا شد. از شورای اول اوز آقای عبدالعزیز فقیهی،از شورای دوم خانم قدریه غیاثی، از شورای سوم آقای علی تیرزن، از شورای چهارم آقایان محسن مهرآوران و همایون نامی و از شورای بخش آقای سید یوسف حسینی آمادگی خود را برای حضور دراین میزگرد اعلام کردند.

لازم به یادآوری است که در زمان برگزاری مراسم، آقایان جعفر راستگو (رئیس شورا)، محمود محبی (نایب‌رئیس) و فرهاد رحمان‌زاده (خزانه‌دار) شورای چهارم در اوز حضور نداشتند. از بانوان فعال و علاقه‌مندشهر،خانم نوشاده نوشادی و از مردان نیز آقای محمدرفیع نامی دراین میزگرد شرکت کردند.

این میزگرد دوشنبه ۲۹آذر در سالن ادارۀ ورزش و جوانان برگزار شد که لازم است از میزبانی این اداره و حضور شرکت‌کنندگان در میزگرد تقدیر و تشکر کنیم.

در ابتدای جلسه، ابراهیم احمدی هماهنگ‌کنندۀ میزگرد چند مورد را به شرح زیر اعلام کرد.

محور دستورکار میزگردسه موضوع «نقاط قوت و ضعف شوراها»، «ویژگی‌های شورای پنجم» و «پیشنهاد‌های کاربردی به شورای پنجم برای توسعۀ اوز» است؛بنابراین از شرکت‌کنندگان درخواست می‌شود نظرات خود را دراین راستا متمرکز وبیان کنند.دیدگاه‌هایشرکت‌کنندگان، دیدگاه شخصی آنان محسوب می‌شود و اعضای حاضر نمایندۀ ادوار شوراها نیستند.

هماهنگ‌کنندۀ میزگرد در ادامه گفت: با توجه به این‌که هدف از این میزگرد، انتشار دیدگاه‌ها و پیشنهاد‌ها در راستای توسعۀ بخش است، از شرکت‌کنندگان تقاضا می‌شود از تخریب افراد حقیقی و حقوقی و نام بردن از افراد خودداری کنند.برای هرموضوع، به شرکت‌کنندگان وقت مساوی داده می‌شود و لازم است دراین مورد مطالب خود را اولویت‌بندی کنند.

در ادامۀ جلسه، از شرکت‌کنندگان خواسته شد دیدگاه‌های خود را در مورد سه موضوع اصلی مطرح کنند. دیدگاه‌هایشرکت‌کنندگان در میزگرد را با هم مرور می‌کنیم.

عبدالعزیز فقیهی از اعضای شورای اول شهر اوز:

نقاط قوت و ضعف شوراها:

پس از گذشت ۲۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اولین انتخابات شوراها برگزار شد و در اوز ۳۶ نفر نامزد شورای اول شدند.با باز شدن فضاپساز انتخابات، مردم انتظارات متفاوت و گسترده‌ای داشتند و هماهنگی لازم بین مسئولین و شوراها وجود نداشت. مسائل کلانی مانند ارتقا، نظارت بر ادارات تا مسائل شخصی مانند دعوای زمین و…در شورا مطرح می‌شد. با توجه به آن‌که شوراها امکان تحقق انتظارات را نداشتند، در دوره‌های بعد دلسردی به وجود آمد و کاهش نامزدها در دوره‌های بعد حاکی از این موضوع است.

ویژگی‌های شورای پنجم:

اعضای شورای پنجم باید هماهنگ بوده، شجاعت و شهامت داشته باشند و به خواسته‌هایی که در چارچوب اختیارات نبوده، یا ناحق هستند، «نه» بگویند. انتقادپذیری، از دیگر ویژگی‌های اعضای شوراست. تجربه ثابت کرده است مردم در هر دوره معمولاً دنبال نیروهای جدید هستند و معمولاً به نامزدهای دورۀقبل روی خوش نشان نمی‌دهند و این، از مواردی است که باعث می‌شود از تجربیات به‌خوبی استفاده نشود.

پیشنهاد‌های کاربردی به شورای پنجم:

شوراها نباید دچار روزمرگی شده و مردم نیز نباید انتظارات نابه‌جا از شورا داشته باشند.باید پتانسیل منطقه و اولویت‌ها را شناسایی کنیم. گردشگری و مواردی مانند توریست‌درمانی می‌تواند با استفاده از زیرساختی مانند فرودگاه در اولویت قرار گیرد. در زمینۀمحیط‌زیست باید فرهنگ‌سازی شود. خوشبختانه در ایامی مانند سیزده‌به‌در هماهنگی خوبی به کمک شورا به وجودآمد.

متأسفانه بسیاری از مواردی که در شورای اول مطرح بود، همچنان پابرجا و مطرح است. ارتقا، جاده، پارک نوروزو…همچنان مطرح است، اما خوشبختانه ارتباط بین مسئولین و شوراها بهتر شده و می‌توان از این هماهنگی‌ها استفادۀ بهتری برد. در شهر اوز امور سخت‌افزاری اجرا شده است و باید روی مسائلنرم‌افزاری، فرهنگی و ارتقای آموزش بیشتر کار کنیم.

قدریه غیاثی از اعضای شورای دوم اوز:

نقاط قوت و ضعف شوراها:

یکی از نقاط ضعف شوراها این بوده که نتوانستیم اعضای شوراها را دور هم جمع کرده و علاوه بر آسیب‌شناسی، از تجربیات یکدیگر استفاده کنیم. اگر این موضوع به‌درستی پیش می‌رفت، نقاط ضعف به نقاط قوت تبدیل می‌شد.باید به دور از قوم‌گرایی، خودنمایی یا مقام‌پرستی،دل‌ها را صاف کنیم و سعی نماییمبرای ارائۀ خدمت،برخورد عادلانه داشته باشیم.

ویژگی‌های شورای پنجم:

صبوری و انتقادپذیری، بایداز ویژگی‌های نامزدها و اعضای شوراهای دورۀ پنجم باشد. به اقشار خاصی وابستگی نداشته یا از گروه خاصی تبعیت نکنند و با انتخاب مشاورینی کارشناس، توسعۀ کل شهر و بخش را مدنظر داشته باشند.

پیشنهاد‌های کاربردی به شورای پنجم:

ارتقا همچنان باید از اولویت‌های شورای پنجم باشد و پیگیر استقرار ادارات موردنیاز شهر و بخش باشند. برنامه‌ریزی برای معلولین نیز باید از اولویت‌های شورای پنجم باشد.

علی تیرزن از اعضای شورای سوم اوز:

نقاط قوت و ضعف شوراها:

انتخابات شوراهای اسلامی براساس اصول قانون اساسی و اصول قرآنی در سال ۷۷ و در دولت اصلاحات آغاز شد. شورا نهاد برخاسته از مردم برای تصمیم‌گیری در امور کلان تشکیل شد، اما در دوره‌های اولیه کمتر با وظایف خود آشنا بودند و انتظارات مردم بسیار زیاد بود. علی‌رغم مواردی که در قانون مشخص شده بود، شورا در چرخۀ اصطکاک افتاد. در دوره اول شوراها، بر سر سه موضوع ارتقا، آب سد سلمان و تلفن با مشکل مواجه شدیم و به‌جای پافشاری برای انتقال مستقیم آب سد سلمان به اوز، از گراش منتقل شد که هم‌اکنون مشکلات این موضوع را داریم. در مورد ارتقا نیز علی‌رغم مساعدبودن فضا پیگیری لازم نشد.

ویژگی‌های شورای پنجم:

داشتن برنامه، دلسوزی، علاقه‌مندی، تعهد و عمل‌گرا بودن از ویژگی‌های اعضای شوراست. باید توانمندی فکری و فیزیکی داشته باشند و بتوانند از تجارب دیگران به‌خوبی استفاده کنند. داشتن برنامۀ کاربردی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت از دیگر ویژگی‌های اعضای شوراست.

پیشنهاد‌های کاربردی به شورای پنجم:

خواست عمومی مردم که همان ارتقاست، باید اولویت هر برنامه‌ای باشد. توجه به توسعه و عمران شهری، امور بهداشتی و فرهنگی از دیگر اولویت‌هاست. باید درآمد پایدار برای شهرداری تأمین کرده و برای استقرار ادارات موردنیاز شهر و بخش اقدام گردد. ارتباط شورای پنجم با مردم باید به‌مراتب بیشتر از ادوار شوراها باشد که وجود هسته‌های مشاورتی قوی می‌تواند این امر را محقَّق کند. یکی از مواردی که لازم است مدنظر قرار گیرد، جداسازی ساختمان شورا از شهرداری است.

جادۀ مِربط از نیازهای اساسی است که می‌تواند به اقتصاد کمک زیادی بکند. افزایش عوارض به مردم فشار می‌آورد و باید پلکانی انجام گردد. در بسیاری از موارد سرمایه‌گذار به عِرق زادگاه سرمایه‌گذاریمی‌کند و بایدبازدهی اقتصادی نیز مدنظر قرار گیرد.

محسن مهرآوراناز اعضای شورای چهارم اوز:

آقای مهرآوران به علت مشغلۀ کاری در شروع جلسه حضور نداشتند و با تأخیر حضور یافتند.

ویژگی‌های شورای پنجم:

کاهش تعداد اعضای شورا از ۷ نفر به ۵ نفر در شورای پنجم اوز اتفاق می‌افتد که موجب خواهد شد اعضای شورا نتوانند در تمامی مناسبت‌ها و عرصه‌ها حضور فعال داشته باشند. شورا باید تنوع‌پذیری داشته باشد و اقشار مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و عمرانی و… در شورا باشند تا تاثیرگذاری بهتری داشته باشند. باید از وقت کافی و ذهنی باز برای یادگیری اطلاعات جدید برخوردار باشند و برای عرصه‌های مختلف مایه‌گذاری کنند. شورا می‌تواندبرنامه‌های متعددی داشته باشد اما برای اجرا نمی‌تواند تعهد بدهد. لازم است شورای شهر، چشم‌انداز داشته باشد تا مشخص گردد در یک بازه زمانی ۱۰ساله می‌خواهیم به کجا برسیم. ضمناً تمام برنامه‌ها و تعهدات باید پشتوانۀ مالی و مشارکت مردمی داشته باشد تا بتواند عملیاتی شود.

علاوه بر تجربۀ افراد شورا بررسی عملکرد و میزان موفقیت آنان نیز اهمیت دارد. عمده وظایف شورا انتخاب شهردار و بررسی نیازها و نظارت بر امور شهر است، اما توان اجرایی آن محدود است.

پیشنهاد‌های کاربردی به شورای پنجم:

بسیاری از برنامه‌ها را باید در قالب چشم‌انداز ترسیم کرد. شورای چهارم درصدد ترسیم چشم‌انداز است که می‌توان آن را مدنظر قرار داد.

طرح تفصیلی شهر یکی از مواردی است که باید در نظر گرفت. از اولویت‌های دیگر، ساخت جادۀ مربط است تا شهر از انزوا خارج شود. ساخت سالن چندمنظوره نیز از دیگر اولویت‌هاست که باید در نظر داشته باشیم.

 برای استقرار ادارات نیاز به تأمین زمین است که باید زمین رزرو شود. در بحث ارتقای سطح آموزشی شاید شورا مستقیماً نتواند کار کند، اما با تقویت مدارس غیردولتیمی‌توان اقدام کرد.

سالیانه حدود ۲۰ تا ۳۰هزار مترمربع پروانۀ ساختمان داده می‌شود و عوارض اخذشدهحدود۳۰تا۴۰درصد کل هزینۀشهرداری را شامل می‌شود. عوارض شهرداری را نمی‌توان ناگهانی افزایش داد و به سطح لار و گراش رساند. در شورای چهارم اگر کمیسیونی فعال نیست به دلیل عدم فعالیت مسئول کمیسیون یا بی‌علاقگی اعضاست.

همایون نامی از اعضای شورای چهارم اوز:

نقاط قوت و ضعف شوراها:

نداشتن برنامۀ مدون، یکی از نقاط ضعف ادوار شوراها بوده است. یکی از ابزار شورا برای نظارت، داشتن آمار و اطلاعات است تا بتواند نظارت و کنترل کند،در صورتی که شوراها اطلاعات کافی از آمار بودجه و پرسنل ندارند تا بتوانندمقایسه کرده و بهره‌وری را بررسی کنند.

چارچوب وظایف شوراها دقیقاً مشخص نیست و بعضاً اهداف بزرگی مطرح می‌شود، اما علی‌رغم صرف وقت و هزینه اجرا نمی‌گردد. در برخی شهرهای بزرگ افراد با استفاده از شهرت خود به عضویت شورا درآمده‌اند، اما کارکرد مناسب ندارند.

ویژگی‌های شورای پنجم:

افراد شورا باید شرایط خود را درک کنند. استفاده از افراد باتجربه و باسابقه در شورا می‌تواند مثبت باشد. مهم‌ترین اقدام شورا، انتخاب شهردار است که باید با دقت و حساسیت خاصی انجام گیرد، زیرا در آینده مکانیزم کنترلی محدود می‌شود. تاکنون از تجارب شوراهای سابق کمتر استفاده شده، و باید از این توان استفادۀمطلوب‌تری شود.

پیشنهاد‌های کاربردی به شورای پنجم:

حفاظت شورای پنجم از تشکل‌های مردمی مانند یاوران شورا و شورای محلات که از دستاوردهای شورای چهارم است، باید در دستورکار شورای پنجم قرار گیرد.شورا باید بتواند ارتباط مناسب با خیّرین داشته باشد تا بتواند اعتبارات موردنیاز را جذب کند. برای کم‌کاری‌ها در شهرداری برنامه داشته باشد. اعضای شورا باید راهکاری برای درآمد پایدار شهرداری بیابند و فروش زمین به حداقل برسد. اجاره‌های املاک شهرداری متناسب شده و عوارض شهرداری نیز متناسب با خدماتی باشد که ارائه می‌گردد، تا بتوانخدمات‌رسانی بهتریصورت داد. اعضای شورا قاطعیت داشته باشند و بتوانند نه بگویند.

داشتن وقت کافی برای برنامه‌های شورا و جلوگیری از نفوذ افراد سودجو، از دیگر ویژگی‌های اعضای شوراست. باید زمینۀ امکان تغییر در هیئت‌رئیسۀ شورا نیز فراهم شود تا توانمندی‌های اعضا محک بخورد.

برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و اهمیت دادن به آمار و دادن گزارش عملکرد، از مواردی است که باید مدنظر قرار گیرد.

سید یوسف حسینی از اعضای سابق شورای بخش اوز:

نقاط قوت و ضعف شوراها:

شوراها در اوایل پیروزی انقلاب تشکیل شدند، اما به دلیل این‌که اختیارات قانونی تعریف نشده بود،تجربۀ موفقی نداشت. شوراها از ناحیۀ قانونیو برآینداعتماد و اجماع مردمی قدرت دارند. در کل کشور، شوراها برآیند کنش‌ها نبوده، بلکه گروه‌گرایی و طایفه‌گرایی در آن نقش داشته است.

شوراها تاکنون برنامۀ مدوّنی حداقل برای چهار سال دورۀ فعالیت خود نداشته‌اند، اما باید برنامه و چشم‌انداز ۱۰ساله برای بخش ترسیم کرد که کلان‎نگر بوده و بخشی‌نگر نباشند.در مباحثی مانند آب و راه، طیف وسیعی را شامل گردد.به‌عنوان مثال، در بحث آب سد سلمان وضعیت ۹روستای بخش لحاظ نگردید.

ویژگی‌های شورای پنجم:

اولویت اصلی برای مردم ومسئولین این است که برنامه‌ها مدون باشد تا مردم بتوانند به برنامه رأی بدهند.هر عضو شورا باید هنر ارتباط با مردم، مسئولین و معتمدین و خیرین را داشته باشد.

دراین مدت شوراها تغییر کرده‌اند اما اولویت‌ها تغییر نکرده است. باید با فکر جمعی به اولویت‌ها برسیم و تعریفشان کنیم. شورا باید بتواند از توانمندی‌هایگروه‌های عمومی و مختلف بهره ببرد.

پیشنهاد‌های کاربردی به شورای پنجم:

بالاترین اولویت بخش اوز ارتقا است که باید از پتانسیل کل بخش و روستاها استفاده شود. بخش اشتغال بسیار مهم است و باید از زیرساخت شهرک صنعتی استفادۀ مطلوب برد. باید به جوان به‌عنوان یک فرصت نگاه کرد. برای منافع عمومی شهر و بخش باید همگی دغدغه داشته باشیم. به‌عنوان مثال، ادارۀ ورزش و جوانان پیستِموتورسواری دایر کرد اما در عمل با مشکل مواجه شد و برای حل آن حمایت کافی صورت نگرفت.

سامان‌دهی سایت زباله، تشکیل یاوران شورا وکمیسیون‌ها از اقدامات خوبی است که در شورای چهارم انجام شد، اما کمیسیون ورزش شکل نگرفت. سامان‌دهی میدان تره‌بار نیز ضروری است.

نوشاده نوشادی از بانوان شهر:

نقاط قوت و ضعف شوراها:

شوراها از نهادهای مردمی هستند، اما اختیارات شوراها برای عموم مردم مشخص نیست. یکی از برنامه‌های بسیاری از اعضای شوراها، پیگیری ارتقا و مبارزه با فساد بود، اما هنوز محقق نشده است. شورا هماهنگی خوبی با مسئولین دارد و بانوان نیز فعالیت مناسبی داشته‌اند، اما فعالیت و وقت‌گذاری همۀ اعضای شورا متناسب نبوده و بعضاً وقت کمتری می‌گذارند.

ویژگی‌های شورای پنجم:

اطلاع‌رسانی و روشنگری از وظایف نشریات است تا مردم دچار سردرگمی نشوند و با دید باز انتخاب کنند. مردم هنوز به‌طور کامل با وظایف و ویژگی‌هایاعضای شورا آشنا نیستند و لازم است افرادی نامزد و انتخاب گردند که با سیاست‌گذاری آشنا باشند.

پیشنهاد‌های کاربردی به شورای پنجم:

با توجه به آن‌که اعلام گردید، انتخاب شهردار یکی از وظایف شوراست. باید دراین خصوص دقت کافی به عمل آید و شورا نظارت کلی بر شهرداری و امور شهر داشته باشد. ارتقا از اولویت‌هاست. باید از داشته‌ها استفادۀ بهینه کنیم و برای ارتقای سطح آموزشو تأمیننداشته‌هابرنامه‌ریزی کنیم.

شهروندان باید درجریان هزینهو درآمد شهرداری باشند و برای پرداخت عوارض توجیه شوند. برای ارتقای آموزش باید بر روی مدارس خصوصی و غیردولتی نظارت باشد.

محمدرفیع نامی از فعالین شهر:

نقاط قوت و ضعف شوراها:

شاید شوراها از معدود مراکز منطقه‌ای باشند که می‌توانند مستقیم اثرگذار باشند. هدف این است که مدیریت بومی را تقویت کنیم تا برنامۀ بهتری ارائه شود. مجموعۀ شوراهای اول تا چهارم خدمات غیرقابل‌انکاریداشته‌اند. برای امور زیربناییمانندارتقا، انتقال آب و…پیگیری‌ها صورت گرفته است. یکی از ایراداتی که در دوره‌های شوراهای مختلف وجود داشته، فردمحوری بوده که به دلیل عدم مشارکت فعال اعضای شورا افراد خاصی مطرح بوده‌اند.

در شوراها کار تشکیلاتی ضعیف بوده است. در حقیقت در شورا افراد بر یکدیگر برتری ندارند، اما مسئولیت برخی از پست‌هاسنگین‌تر است. هنر یک مجموعۀ منسجم آن است که از دیدگاه متفاوت درونی استفاده شود، اما در برخی از دوره‌ها تفاوت دیدگاه منجر به استعفا و خروج اعضا از شورا شده است.

ویژگی‌های شورای پنجم:

با کاهش تعداد اعضا از ۷ نفر به ۵ نفر، بهتر می‌توانبرنامه‌ریزی کرد.در شورای پنجم نیاز است که افراد باتجربه و جوان حضور داشته باشند و هستۀ مشاورین قوی از قشرهای مختلف در کنار شورا باشند. داشتن برنامۀ مدون باقابلیت اجرا، از دیگر ویژگی‌های شوراست که باید به اجرای آن متعهد شوند.

پیشنهاد‌های کاربردی به شورای پنجم:

ابتدا باید برنامه‌های قابل اجرا و مدون ارائه دهند و ترکیب شورا از افراد باتجربه و جوان باشد. برای شناسایی و تملک زمین اطراف شهر،سازمان‌دهی صورت گیرد تا جلو افراد سودجو گرفته شود. ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری بسیار مهم است.برای تقویت رونق و اقتصاد شهر به‌منظور جذب سرمایه‌گذار، برنامه‌ریزی‌های لازم اجرا شود.

به مردم آموزش داده شود تا برای دریافت خدمات مطلوب هزینه کنند، زیرا هزینه کردن از اموال شهر منطقی نیست. استقرار ستادی برای سامان‌دهی کوچه‌های شهر با استفاده از توانمندی‌های شهرداری و ساکنین و خیرین و سامان‌دهی مشاغلی مانند میدان تره‌بار در شأن اوز، از دیگر پیشنهاد‌هایی است که می‌تواندمؤثر باشد.

برخی از پرونده‌هایی که به‌منظورسرمایه‌گذاری درخواست داده‌اند، تعیین تکلیف نشده‌اند. باید برای اشتغال‌زایی و رشد اقتصادی شهر اقدام لازم انجام شود.

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

11 Responses to “میزگرد «شورای پنجم»با حضور اعضای ادوار شوراها و فعالین اجتماعی”

 1. دانشجوی بیرابزشکی گفت:

  دربحث ها هیچگونه صحبت وبرنامه ای برای بهداشت ودرمان منطقه اوز مطرح نکردند در مورد ارتقا هم چندان عزم محکم وجزمی وجود ندارد

 2. همشهري گفت:

  اعضاي شوراي شهر بايد داراي شرايط زير باشند:
  ۱- داراي تحصيلات دانشگاهي و بومي اهل اوز
  ۲-آشنا به شرح وظايف و مقررات و قوانين شوراي شهر و شهرداري و مسائل شهري
  ۳-داراي قدرت تكلم بيان شيوا براي طرح مسائل و درخواست از مقامات بالاتر
  ۴-داشتن قدرت جسارت در بيان خواسته هاي مردم از مسولين
  ۵- داراي تجربه چند ساله در مسائل اجتماعي عمراني شهري رفاهي زيست محيطي
  ۶- داشتن قدرت تحمل انتقاد و داشتن روحيه از خودگذشتگي
  ۶- خوشنام بودن ميان مردم و به عبارتي داشتن مشروعيت فكري اخلاقي در ميان مردم
  ۷- داشتن روحيه دلسوزي و انگيزه براي كار و تلاش جهت بهبود و ارتقا شرايط شهري و توسعه شهري
  ۸- داشتن توانائي فكري و ابتكار براي نوآوري

 3. جهاندیده گفت:

  سلام جناب احمدی.ابتکارزیبا وکاربجایی روانجام دادین

 4. هم. ولایتی گفت:

  جمع بندی. همشهری. کامل. مجتمع. است. اما. کلیه. اعضای. شورای. شهر. اوز. باید. یقین. داشته. باشند. وبر این. اعتقاد. باشند. که. کلید. همه. موارد. توسعه. وعمران. وابادی وتوسعه. اقتصادی. واجتماعی. وفرهنگی. شهرمان. در. گرو. ارتقای. سیاسی. اوز. می. باشد. زیرا. در نظام. تقسیماتی. کشور. تنها. در. سطح. تقسیماتی. سهرستان. است. که. بودجه. وامکانات. به. صورت. سیستماتیک. به. ان. تعلق. می. گیرد. وهمه. می. دانیم. که. تا. بودجه. وامکانات. نباشد. کاری. صورت. نمی. گیرد. در این. چند. ساله. نگاهی. به. شهرهای. هم. طراز. اوز. بیندازیم. مانند. گراش. خنج. بستک. خمیر. قیر. وکارزین. و. مهر. که. بعلت. سهرستان. شدن. فاصله. انها. با. اوز. ما. زیاد. شده است. بنابرین. مهمترین. اولویت. کاری. شورای. پنجم. کماکان. ارتقای. اوز. می. باشد. ومتاسفانه باید. بگوییم. که. شورای. چهارم. علیرغم. پیگری. ارتقا. ولی. جسارت. کافی. برای. جلو. بردن. کار. نداشت. ودر بیشتر. جلسات. در سطح. شهرستان واستان. دچار. خود. سانسوری. میشدند. وموضوعی. را. رسا. وگویا. بیان. نکردند. وبه. خیال اینکه. پرونده. اوز. که به. تهران. ارسا. شده. فکر. می. کنند. که. کار. تمام. است. در مورد. استقرار. ادارات. دادگاه. ثبت. اسناد. و…… ما. نسبت. به. بخشهای. مجاور. در لارستان. عقب. تر. هستیم. تا. وظایف. شورای. پنجم. بیشتر. روشن. شود

 5. للسور شهر گفت:

  شوراي جهارم هم در واقع ٥ نَفَر بيشتر نبودند

 6. دانشجو گفت:

  مردم. اوز. خوب. به. یاد. دارند. که. درین. شورای. فعلی. چه. کسانی. همیشه. غایب. بودند. وبرای. مردم. اهمیت. قایل. نبودند. لطفا. دیگر. نیاید. در. نظر. سنجی. واظهار. نظر. ویا. کاندید. شدن. برای. دوره. بعدی. شرکت. نمایند. جا. را برای. کسانیکه. برای. شهر. وزادگاه. خود. وقت. می. گزارند. باز. نگه. داریم. از. ۷نفر. شورا. بین. ۴. تا۵. نفر. در شورا. خدمت. کردند. سایرین. دیگر. وقت. مردم. را نگیرند. بهترست

 7. ناشناس گفت:

  درصورت امكان مسولان سايت تمهيداتي در سايت منظور نمايند تا تعداد افراديكه هر خبر را باز و مشاهده ميكنند بصورت اتوماتيك ثبت و براي خوانندگان قابل رويت باشد تا از اين طريق خبرهاي جذاب مورد نظر مردم بهتر معرفي شود و نشان دهد كه مردم اوز و منطقه علاقه شان بيشتر روي چه موضوعاتي است و جايكاه مردم اوز وخارج از اوز در مراجعه به سايت منطقه يا گرايش به مطالعه اخبار سايت در چه حد و حدودي است . در اين زمينه سايت تابناك ميتوان بعنوان نمونه براي راهنمائي مشاهده نمود. گرچه ممكن است خبري چند بار توسط فرد يا افرادي مشاهده شود ولي تعداد دفعات باز و بسته شدن خبر ميتواند آماري از تعدادكل مراجعه كنندگان را نشان دهد. البته ممكن است از نظر مسولان سايت تعداد مراجعه كنندگان روزانه به سايت مشخص باشد ولي اگر امكان آن براي رويت ديگران هم باشد موجب تشويق بيشتر خوانندگان به مراجعه به سايت خواهد شد.

  • مدیریت گفت:

   آمار بازدید کنندگان از هد خبر در بالای خبر مربوطه ثبت می شود

  • مدیریت گفت:

   این امکانات در سایت وجود دارد و در قسمت بالای هر مطلب تعداد بازدید کنندگان ثبت می شود. به عنوان مثال همین مطلب که دیروز منتشر شده تاکنون ۱۶۷ بازدید کننده داشته است.

 8. ناشناس گفت:

  از توضيحات و راهنمائي مديريت محترم سايت در مورد شمارش تعدادبازديدكنندگان تشكر ميشود ولي بنده بعلت ريز و كوچك بودن فونت شمارش، متوجه آن نشده بودم.

 9. اوزی. از. دبی گفت:

  در. شورای. اینده. . باید. از. افراد. با. سنین. بالاتر. وبا. تجربه. بیشتر. که. در بین. بزرگان. اوزی. در. دبی. شیراز. بندر. وخود. اوز. دارای. اعتبار. وشنتاخت. بیشتری. باشند. استفاده. نماییم. چون. برای. جمع. اوری. کمک. خیران. به. اینگونه. افراد. نیاز. بیشستری. است. خلاصه. ترکیب. جوان. ومسن. با. تجربه. لازم. است

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • احسنت برمردم اوز آفرین به کار خداپسندانه انجمن خیریه دستتان طلا درود خدا برشماباد خدا به همتون عوض خیر بده...
  شهروند در مطلب: اعلام حمایت انجمن خیریه اوز از آزادی زندانیان جرایم غیرعمد
 • افرین به مردم خوب اوز وتشکر از نبکوکاران وخیران بخش بز رگ اوز با این همت عالی برای جشن گلریزان دیرور در جش گلریزان در شیراز در جلسه ای که باحصور مسولین وخیران شیرازی تشگی...
  شهروند اوزی در مطلب: اعلام حمایت انجمن خیریه اوز از آزادی زندانیان جرایم غیرعمد
 • با سپاس از کار نبک انجمن خیریه اوز اما ترا بخدا کمکها بکطرفه نباشد از مسولین لار ودادگستری لار تقاصای دادگاه واداره ثبت اسناد برای اوز یادتون نرود کمکهای اوز بسیار خوب وس...
  همشهری در مطلب: اعلام حمایت انجمن خیریه اوز از آزادی زندانیان جرایم غیرعمد
 • واقعا. دست. خیران. گراشی. درد نکند. برای. هم. مردم. وبیماران. منطقه کارساز. خواهد. بود. خدا. خیرشان. بدهد...
  اوزی در مطلب: دستگاه پرتودرمانی ۳۳ میلیاردی به بیمارستان گراش رسید
 • سلام اینهم مبارک باشه امید داریم گره ای از مشکلات بیماران باز کنه، خدا قوت جناب دکتر عبداللهی و یه توصیه به مسوولین علوم پزشکی لار، اقلا بروید شاگردی اینها بکنید شاید پیش...
  مشفق در مطلب: دستگاه پرتودرمانی ۳۳ میلیاردی به بیمارستان گراش رسید
 • نسخه اصلاحی با توجه به اینکه توجه دولت بر روی بهبود و روکش و تعریض جاده موجود در این منطقه در محدوده بختیارویه و دامچه و جویم ضروری دانسته و اقدام‌نموده است لازم است نسبت...
  همشهری مخالف احداث راه مربط در مطلب: روکش آسفالت محور دامچه هیرم و بهسازی دو تقاطع
 • من تا ۳. روز قبل که. در مسیر. هیرم به طرف. بنارویه. وجویم. حرکت. میکردم. اثری. از. روکش. اسفالت. ندیدم اما. در مواردی. لکه. گیری. شده. بود پس. کجاست این ۱۷. کیلومتر روکش....
  از بلوکات. اوز در مطلب: روکش آسفالت محور دامچه هیرم و بهسازی دو تقاطع
 • خبر خوبی است امیدواریم کلیه راههای مواصلاتی بخش اوز مورد توجه واقع شود...
  در مطلب: روکش آسفالت محور دامچه هیرم و بهسازی دو تقاطع
 • انتشار کتاب شعر رباعی دوزبانه ایرانی و تاجیکی مرا دیگر نمی بینی به آقای فرهاد ابراهیم پور تبریک و شادباش میگویم امیدوارم این اقدام ایشان که موجب افتخار و معرفی بیشتر شهر...
  همشهری حامی نویسندگان بومی اوز در مطلب: از کتاب« مرا دیگر نمی یابی» با برگردان فرهاد ابراهیم پور رونمایی شد
 • با تشکر از برگزارکنندگان‌نمایشگاه، در صورت امکان عناوین کتابها با دکر نام نویسندگان جهت اطلاع همشهریان که امکان بازدید از نمایشگاه را ندارند در انتهای گزارش اضافه شود ودر...
  همشهری حامی نویسندگان بومی در مطلب: افتتاح نمایشگاه صنایع دستی و سنتی در موزه مردم شناسی اوز