چهارشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۸
 |  ۳۰/ شهریور/ ۱۳۹۴ - ۸:۱۷
  |   نظرات: 6 نظر
2,275 بازدید

عبدالله هاشم پور مدیر باشگاه اوز جوان از ۳۶سال فعالیتش در عرصه ورزش می گوید

 ابراهیم احمدی : گرچه اکنون دلایلی مانند: مهاجرت جوانان برای امرار معاش وتحصیل، مشکلات مالی باشگاه داری و تیمداری، پرشدن اوقات فراغت نوجوانان وجوانان با وسایل وتکنولوژی های ارتباطی و بازی های رایانه ای، موبایل، اینترنت و…..موجب شده اند که ورزش و فوتبال درکل بخش حال و هوای سابق را نداشته باشد، اما در دهه ۶۰ تا ۹۰ که فوتبال و فوتسال در ورزش بخش اوز جایگاه والاتری داشت ورقابت های ورزشی شور وشوق دیگری داشت، تیم فوتبال اوزجوان همواره به عنوان یکی از تیم های مدعی و مطرح درفوتبال بخش، شهرستان و بعضا استان محسوب می شد. بی هیچ شک وتردیدی بانی، حامی و پیگیر باشگاه اوز جوان کسی نبوده است به جز ، آقای عبدالله هاشم پور که علیرغم مشکلات جسمی از ابتدا تاکنون بدون وقفه پیگیر این باشگاه بوده است.

033

مشکلات روحی ناشی از دست دادن ۲ برادر همراهش درعرصه های مختلف زندگی به ویژه امور ورزشی در سال گذشته، مشکلات جسمی بنیانگذار و مدیر باشگاه اوز را مضاعف کرد. اما وقتی برای تهیه این گزارش به دیدارش رفتم همچنان مصمم بود با همکاری ورزشکارانی مانند: علی امیری، عبدالرحمن صابری، عادل بیضایی، رامین امیری، محمود محبی، حاجی صدیقی، مسعود محبی، مسعمود احمدی، عبداله افراسیابی و سایر پیشکسوتان اوز جوان و ورزشدوستان بتواند در مدیریت، ماندگاری و گسترش فعالیت های این باشگاه نقش گذشته خود را ایفا کندکه انصافا این پشتکار با شرایط روحی وجسمی خاص ستودنی است.

ساعت ۱۸ یکشنبه ۲۹ شهریور در منزل شخصی اش در محله برا( مسجد پاسلار) اوز به دیدارش رفتم. به علت مشکلات جسمی نمی توانست بنشیند اما همچون راست قامتان از عزم واراده ورزشی و پیگیری امور باشگاه اوز جوان سخن می گفت. آقایان: عادل بیضایی و حاجی صدیقی برای همراهی با آقای هاشم پور در منزل حضور یافته بودند و پس از احوالپرسی ، بیان مقدمه و هدف از تهیه گزارش که درحقیقت اطلاع رسانی در عرصه ورزشی و ثبت وضبط خاطره ها و خدمات وی به عنوان بنیانگذار و مدیر باشگاه اوز جوان وخدماتش بود، گفت وگو را شروع کردیم که ماحصل آن در ادامه می خوانید:

024

ابتدا اگر مایلید خودتان را برای خوانندگان بیشتر معرفی کنید

قبل از هرچیز لازم می دانم از تمامی کسانی که با اینجانب و باشگاه اوز جوان در زمینه های مختلف همراهی و همکاری کرده اند تقدیر و تشکر کنم و با توجه به تعدد دوستانی که نسبت به این جانب لطف داشته و مشکلات جسمی و روحی اگر درحین صحبت کسی از قلم افتاد در اول صحبتم از حضورشان عذرخواهی کنم.

عبدالله هاشم پور، متولد ۱۳۲۶ هستم . تا سن ۱۸ سالگی از سلامت جسمی برخوردار بوده ام و در اداره راه مشغول به کار بوده ام اما بر اثر حادثه ناشی از زیرگیری توسط تراکتور بعد از آن دچار مشکلات حسی و حرکتی قسمت کمر به پایین شده ام. تلاش کرده ام با راه اندازی و پیگیری امور باشگاه اوز جوان دین خود را نسبت به ورزش شهر به ویژه نوجوانان وجوانان در حد توان ادا کنم.

درمورد شروع کار در باشگاه اوز جوان می توانید توضیح دهید؟

شروع کار با تشویق و حمایت دوستان و همشهریان داخل و خارج کشور بوده است که مجددا از همه آن هایی که طی این ۳۷ سال محبت داشته اند تشکر می کنم. شروع کار از سال ۱۳۵۸ بود که در یکی از بازی های محلی در زمین خاکی نزدیک مسجد مصلی بعضی از جوانان مانند: غفور نامدار،امرالله ابراهیمی، عظیم عزیزی، نقی صدیقی، سلطان فروغی و …بازی می کردند که ازآنان درخواست کردم مایلند تیمی تشکیل دهیم که با پاسخ مثبت آنان روبرو شدم واز همان جا شروع کردیم. در سال ۱۳۵۹ نیز علاوه بر یارگیری از بین جوانان علاقه مند مانند: غلام جهاندیده به عنوان دروازه بان، محمد امین وعباس فخاری از میناب، محمد رسول راستگو را به عنوان مربی انتخاب کرده و به مرور برای تیم مهرو سایر تشکیلات تهیه کردیم و رسما به عنوان تیم فوتبال اوز جوان وارد مسابقات شدیم.

آیا تیم یا باشگاه اوز جوان جایی به ثبت هم رسیده است؟

بله. در سال ۱۳۶۴ پروانه فعالیت به نام باشگاه اوز جوان نیز صادر شده است اما برای تمدید پیگیری لازم نشده ودر حال حاضر پیگیر هستیم تا به ثبت برسد. باشگاه اوز جوان مختص فوتبال نبوده است و دررشته هایی مانند: والیبال با همکاری سید مرتضی هاشمی،دوچرخه سواری با همکاری علی محمد کارگر، دومیدانی با همکاری رسول افراسیابی و محمد رضا شکوه، اسب سواری با همکاری غلام حمیدی، والیبال با نوان با همکاری خانم ها : ابراهیم پور وبرنا فعالیت داشته ایم.

062

در ابتدای کار منابع مالی از کجا تامین کردید؟

شروع کار نیز با حمایت دوستان و آشنایان بود و بخش از آن نیز با درآمدی که از طریق تعمیر رادیو وتلویزیون داشتم تامین می شد. فکر کنم در ابتدا کار را با ۲۰ هزارتومان شروع کردیم . برادرانم: صالح و حمزه و مرحومان منصور و نادر نیز برای تامین منابع مالی و لباس و توپ و… همواره همکاری داشتند. در مراحل بعدی نیز همیشه دوستان ازداخل و خارج به باشگاه واین جانب لطف داشتند که موجب دلگرمی من می شد.

درابتدای فعالیت از چه رده ای شروع کردید؟

فعالیت خود را از رده بزرگسالان شروع کردیم ودر ادامه رده نوجوانان، جوانان و امید تشکیل دادیم. در زمان شروع رئیس تربیت بدنی وقت اوز آقای سهامی از فیروزآباد که همکاری خوبی با ما داشت وبعدها نیز سایر روسای تربیت بدنی و هیئت فوتبال همکاری صمیمانه ای با اشگاه داشتند.

مسئولیت وسرپرستی تیم با چه کسی بود؟

در ابتدا سرپرستی و مدیریت با خودم بود اما در ادامه کار دوستانی مانند: محسن نامی ، فرهاد ابراهیم پور، مجید پیشداد، علی امیری، عبدالرضا قریشی، منصور امینی در سرپرستی و مدیریت تیم همراهی می کردند. درحال حاضر نیز : علی امیری، عبدالرحمن صابری، عادل بیضایی، حاجی صدیقی، رامین امیری، عبدالله افراسیابی و مسعود احمدی همراهی می کنند.

در بخش کادر فنی نیز علاوه بر محمد رسول راستگو، جهانزیر بصیری، نوروز قادری نژاد، رسول افراسیابی، اسد نیامبارک و…. همکاری داشته اند.

دراین جا لازم است از همکاری ایوب احمدی که در زمان حضور تیم در مسابقات لیگ استان به عنوان پزشکیار تیم ما راهمراهی کردند نیز تقدیر کنم.

016

تا کنون چه عناوینی کسب کرده اید؟

باشگاه و تیم فوتبال عناوین متعددی کسب کرده که الان همه آن ها حضور ذهن ندارم . یادم می آید در اولین جامی که شرکت کردیم جام رحیم کارگر بود که به مقام قهرمانی رسیدیم. در مسابقات متعدد اوز بارها به مقام قهرمانی یا نایب قهرمانی در رده های مختلف رسیدیم. در گراش در مسابقات کامیاران و برزگران قهرمان شدیم . در لار در مسابقات شهید صیاد شیرازی و جام ال جی به مقام قهرمانی رسیدیم. با تیم فوتبال اوز جوان درمسابقات فوتبال دسته یک استان شرکت کردیم . ۳ بار تیم در مسابقات دبی شرکت کرده که یک بار قهرمان، یک بار نایب قهرمان شدیم و بار سوم نیز جام اخلاق کسب کردیم. خارج از استان نیز در مسابقات ۴ جانبه کیش شرکت کردیم و به مقام قهرمانی رسیدیم.

در فوتسال نیز علاوه بر حدود ۸ قهرمانی در مسابقات جام رمضان بخش اوز به مسابقات دسته یک لیگ استان راه یافتیم و جواز ورود به مسابقات فوتسال دسته ۳ کشور به دست آوردیم اما به دلیل مشکلات مالی نتوانستیم در لیگ دسته ۳ کشور ادامه بدهیم. در مسابقات فوتسال محمد ناظم الشریعه که اخیرا سرمربی تیم ملی فوتسال شده است به عنوان سرمربی ما را همراهی می کرد.

بعضی جام ها در منزل وجود دارد وبعضی جام ها نیز در اختیار مربیان وبازیکنان تیم است.

در حال حاضر وضعیت تیم چگونه است؟

از ۴ سال قبل با تشدید بیماری ام و بستری شدن در بیمارستان و برخی مشکلات مالی و عدم امکان همکاری مستمر پیشکسوتان ، امکان ادامه فعالیت ورزشی مانند گذشته فراهم نبود بنابراین تصمیم گرفتیم رضایت نامه بازیکنان در رده بزرگسالان صادر شود و با همکاری دوستانی که قبلا اشاره کردم در رده پایه( نو نهالان و نوجوانان ) کار را شروع کردیم و ورزشکاران زیر نظر مدرسه فوتبال و با آموزشی که مربیان تحصیلکرده می دهند تعلیم می بینند. در حال حاضر ۱۰۲ نفر ورزشکار درتیم های پایه داریم که در زمین اختصاص اوز جوان زیر نظر مربیان آموزش می بینند که آینده خوبی خواهند داشت. این بازیکنان در زمستان سال ۹۳ در رده نو نهالان و نوجوانان قهرمان شدند و در سال جاری نیز در رده نونهالان که در کوره برگزار شد با تفاضل گل به مقام چهارم رسیدند.

059

در مورد زمین چمن اوز جوان توضیحاتی می دهید؟

این زمین ۲۷ هزار متر مربع مساحت دارد که با همکاری شهرداری اوز وشهردار وقت آقای شاحسنی در اختیار باشگاه قرارگرفت و با مساعدت خیرین به ویژه هموطنان مقیم دبی هرینه های مختلفی برای آن شده است. بزرگانی مانند: منصور فقیهی نژاد، سعید ضیایی، محسن نامی، فیصل نامی، عبدالرزاق نامور، خالد زمین پیما، ناصر شمسی، عبدالحمید عابدی، عبدالرحمن صالح پور، فیصل عبدالهی و برخی دیگر از خیرین ما را یاری کردند (وباز هم پیشاپیش از کسانی که ممکن است نام آن ها فراموش کرده ام عذر خواهی می کنم) وزمین اختصاصی اوز روبه راه شد. سالن ورزشی سرپوشیده ریاست جمهوری نیز در بخشی از همین زمین ساخته شده است

056

دراین زمین اقداماتی مانند: حفر چاه و لوله گذاری و خرید پمپ، لوله کشی در طول زمین، چمن کاری شدن، دیوار کشی، ساخت سرایداری( توسط صالح هاشم پور) و ساخت مسجد خواهران وبرادران با وضوخانه ( توسط حاج عبدالله امینی) اشاره کرد. با اعتباراتی که از سفر ریاست جمهوری گرفته شد دکل نور زمین زده شده است اما متاسفانه نتوانستیم نور افکن نصب کنیم.

لاز م به یاد اوری است که پس از احیای ورزش بومی لهپرگاله که با پیگیری های اقای عنایت الله نامور انجام شده بود ۴ سال این مسابقات در زمین اوز جوان برگزار می شد . اکنون نیز این زمین در صورت در خواست تیم ها برای تمرین در اختیار آنان قرار می گیرد.

066

چه مشکلاتی در زمین چمن دارید؟

متاسفانه هزینه نگهداری بالاست. ماهیانه حدود یک ونیم میلیون هزینه های سرایدار ، برق و آب و… است. هزینه تعمیرات پمپ آب و لوله ها وجود دارد. اخیرا فقط ۱۵ میلیون تومان بابت تعمیر پمپ آب هزینه شده است.

۱۵۰ متر از زمین فاقد دیوار است که معمولا شب ها سگ های ولگرد وارد زمین می شوند و مشکلاتی برای چمن و حتی تور دروازه های به وجود می آورند که اگر هزینه این دیوارکشی تامین شود ممنون خواهم بود.

067

دکل نور افکن نصب شده اما متاسفانه هزینه تامین نصب نورافکن نداریم و زیر نور نمی توان تمرین کرد.

برای نگهداری چمن در فصل زمستان نیاز به خاک و کود هست و براساس برآوردی که شده حدود ۵۰سرویس گل لازم است و ۱۰ سرویس کود که هزینه آن تامین نشده است و اگر به چمن رسیدگی نشود خراب می شود.

خوشبختانه مسجد زمین ورزشی هم قسمت خواهران وهم برادران فعال است که از بانیان و کسانی که مسجد را آباد نگه داشته اند تشکر می کنم.

در مورد تیم پایه که اکنون فعال است اگر موردی مد نظر تان هست می توانید مطرح کنید

خوشبختانه بازیکنان با همت مربیان و سرپرستان کنونی تمرینات خوبی دارند. اما این تیم هم نیاز به تامین منابع مالی دارد که سالیانه هزینه: لباس، توپ، ورودی مسابقات دارند. برای بعضی از بازیکنان که وضعیت مالی مناسبی ندارند کفش و جوراب و ساق بند هم تامین می کنیم و همه آینده سازان ورزش و فوتبال اوز خواهند بود. همه مربیان و سرپرستان نیز افتخاری همکاری می کنند و از همت آنان تقدیر می کنم.

063

با توجه به وضعیت جسمانی بیش ازاین مزاحمتان نمی شویم اگر سخن پایانی دارید بفرمایید.

مجددا از همه کسانی که از ابتدای تشکیل باشگاه تاکنون با این باشگاه همکاری کردند تقدیر می کنم. اگر نام عزیزی از قلم افتاد امیدوارم مرا عفو کنند. ضمن گرامیداشت یاد برادران مرحومم منصور ونادر که همیشه همراه ما بودند از سایر برادرانم صالح و حمزه که همچنان حامی تیم هستند تشکر می کنم.

018

لازم است تشکری از روسای تربیت بدنی و هیئت فوتبال وسایر هیئت های ورزشی داشته باشم. جا دارد از همکاری همه جانبه سید یوسف حسینی رئیس اداره ورزش و جوانان و هیئت امنای آن اداره نیز تقدیر کنم.امید است ما هم بتوانیم در این باشگاه کمکی به سالم سازی جامعه و ارتقای ورزش بخش اوز داشته باشیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

6 Responses to “عبدالله هاشم پور مدیر باشگاه اوز جوان از ۳۶سال فعالیتش در عرصه ورزش می گوید”

 1. ناشناس گفت:

  واقعا عالی بود آقای احمدی دست شما درد نکنه امیدوارم موفق باشی – آقای هاشم پور را باید ستود با توجه به مشکلات جسمی که داره از افراد لایق و سخت کوش هستش امید است همیشه زنده باشه و ما هم بتونیم از کارهایی که انجام دادن بهره ببریم و همه همشهریان بتونن استفاده کنن .

 2. ناشناس گفت:

  ممنون از آقای احمدی – لازم به ذکر است که از چنین افرادی باید در جایی بالا تر از اینجا تقدیر و تشکر به عمل بیایید . چون کار بسیار مهمی را انجام داده اند .

 3. ناشناس گفت:

  آقای هاشم پور مرد بسیار افتاده و البته فعالی هستن که جا داره از ایشان تشکر شود .

 4. علی تیرزن گفت:

  ضمن تشکر از جناب آقای احمدی در تهیه این گزارش حوب وتقدیر وتشکر از همراهی عزیزانی که در حال حاضر بی منت این تیم مردمی را همراهی می کنند لازم دانستم به عنوان کسی که از اولین بازیکنان این تیم بودم مضاعف بر آنچه جناب هاشم پور در خصوص انتخاب نام اوزجوان برای این تیم مردمی گفتند به عرض برسانم که قبل از اینکه این تیم با نام اوزجوان فعالیت کند با نام تیم شاهین در مسابقات ودیدارهای دوستانه منطقه ای حضور می یافت دراولین دیداری که این تیم با نام زیبای اوز جوان به میدان رفت بر می گردد به سال ۱۳۵۹شمسی در روستای کهنه که تیم شاهین ما در سایه خنک برکه حاج مصطفی این روستا به حرف های مربی خود گوش می داد آقای غلام جهاندیده در وازبان آن زمان تیم گفت تیمی در تهران است با نام تهران جوان که در وازبان خوبی بنام حجت اله خاکسار تهرانی دارد واین بازیکن الگوی من در دروازه بانی است چه خوب است اسم تیم خودمان را بگذاریم اوزجوان که در آن موقع رای گیری شد ومورد موافقت مدیر تیم آقای هاشم پور قرار گرفت واز آن تاریخ تیم شاهین شد تیم اوزجوان ودر سال ۱۳۵۹اولین تیمی بود که برای بازیکنان خود کارت عضویت صادرکرد و از آن به بعد تا به امروز اوزجوان با استواری عبدالله هاشم پور در تاریخ فوتبال این شهرپایدار مانده وان شاالله خواهد ماند

 5. ناشناس گفت:

  سلام آقای احمدی چرا کامنت ها را بالا نمیاری

  • مدیریت گفت:

   ساعت ٩ صبح يك نوبت كامنت ها منتشر شدالان كه ساعت ١٤ ونيم است براي دومين بار در امروز كامنت ها منتشر شده است

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • واقعا که حرف دل مردم رو زدی سعی کنید در مسایل مزدم جسور باشید و مردم بدانند که چه کسانی خدمت می کنند و چه کسانی خیانت...
  دمت گرم رئیس در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • همش که تعریف و تمجید از دکتر عسکری است...
  سعید در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • واقعا جاي تاسف داره كه يك.عضو شورا بيشتر وقتش رو تو فضاي محازي ميكذرونه و با شكلك هاي خنده ديكران را مورد تمسخر قرار ميده واقعا واسه خودمون كه جنين شخصي را انتخاب كرديم م...
  كامي در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • درود بر دکتر عسکری که در دوره ریاست ایشان جوی آرام و تلاش بدون هیاهو را در دستور کار خودش قرار داده و مسائل و مشکلات شهر را با دقت و با نگاه تیزبین رصد می کند...
  اشنا در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • جناب دکتر عسکری زمان مرحوم پدرت هم مخالفین کاری کردند که آن مرحوم ناگزیر به استعفا بشه ولی هم اکنون آن زمان گذشته و شما پشتوانه محکم مردمی داری و دوستان قوی نا امید مشو و...
  امین در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • آقای عسکری مشکل اینجاست که شما با خویشتن داری زیاد به چنین افرادی فرصت خودنمایی داده اید,انشاالله در انتخاب هیئت رییسه بعدی در انتخاب سخنگو و رییس کمیسیون های مهم دقت نظر...
  رضا در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • ابرنامه هایی که در گردهمایی شور و مشورتی انجام میشه قطعا متعلق به شورای شهر نیست و در مجلس و هیات دولت هم کرارا اتفاق و ملموس هست.اما آنهایی را که از این اختلافات سلیقه ا...
  اوز مظلوم در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • افراد که نقش مشاور در کمک فکری به رئیس شورا میکنند بهتر است در جهت همدلی و همبستگی و جلوگیری از ایجاد دو دستگی به مردم اوز خدمت نمایند چون تفرقه نه تنها خدمت نیست بلکه خی...
  همشهری آگاه به مسائل شورا در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • درود بر دکتر عسکری عزیز,شما پر توان به کارت ادامه بده چون فرزند مرحوم محمود عسکری هستی و جز این از شما انتظار نمیره,مردم آگاهند و کسانی را که قصد تفرقه افکنی و تظاهر را د...
  اوزی در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • انشاء الله هرچه زودتر ختم بخیر شود و دارای یک شورای منسجم شویم...
  ابراهیم در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام