جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
 |  14/ مارس/ 2023 - 2:33
  |   نظرات: 2 نظر
444 بازدید

رئیس دادگاه شهرستان اوز: هر چه رسانه مردمی‌تر و با دغدغه عموم متتاسب‌تر باشد، موفق‌تر است

سید حسام‎الدین زندوی رئیس دادگاه شهرستان اوز، دوشنبه ۲۲ اسفند با اصحاب رسانه، به گفت و گو نشست.

در این نشست  که در ساختمان دادگستری برگزار شد، ابتدا احمد خضری رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات شهرستان، شرکت کنندگان را معرفی کرد. براساس روال نشست های مطبوعاتی وی گفت: ۲۰ دقیقه اول وقت در اختیار میزبان است و در ادامه پرسش اصحاب رسانه مطرح و پاسخ داده خواهد شد.

رئیس دادگاه اوز حضور این جمع فعال در عرصه رسانه را نشان از فرهیختگی مردم شهرستان دانست و افزود: رسانه از مولفه هایی است که جامعه را به سمت پیشرفت می برد و می تواند صدای مردم و ارتباط بین مردم و مسئولین باشد. رسانه های محلی به پیشرفت منطقه کمک می کند. مسئولین باید از رسانه ها استقبال می کنند زیرا رسانه با افکار عمومی در ارتباط است.

هر چه رسانه مردمی‌تر  و با دغدغه عموم متتاسب‌تر باشد موفق تر است

زندوی گفت: هر چه رسانه مردمی‌تر  و با دغدغه عموم متتاسب‌تر باشد موفق تر است. احساس می شود این گونه رسانهها از دل مردم برآمده اند. انتشار نظرات مردم در رسانه نشان از این است که رسانه زا از خود می بینند.

این مقام قضایی یادآور شد در اصل ۲۴ قانون اساسی آزادی مطبوعات پذیرفته شده و آزادی بیان می تواند به پیشرفت جامعه کند. در همه کشورها قیودی است که در اصل ۲۴ قانون اساسی نیز مبانی اسلام و حقوق عمومی مد نظر قرارگرفته شده است. ما هم در شهرستان از آزادی رسانه حمایت می کنیم و مطالبه می کنیم رسانه های برای موفقیت شهرستان  مطالب را به مسئولین بیان و یاد آوری کنند.

در ادامه این نشست عبدالعزیز نصریانی از پایگاه پشور، احمد خضری و حمیرا نامدار از پسین اوز، مسعود باقرزاده از اوز خبر، ابراهیم احمدی از اوز امروز، عبدالعزیز خضری و عبدالرحمن صالح از پیام دانش دیدگاه و پرسش های خود را مطرح کردند که مهم ترین آن ها موارد زیر بودند:

تخریب زمین های کشاورزی تغییر کاربری داده شده، ویژگی های شاهد در دعاوی، چگونگی فعالیت ستاد دیه در شهرستان، تفاوت شورای حل اختلاف و دادگاه، دلایل عدم استقرار ادارات ثبت اسناد و املاک و پزشکی قانونی در شهرستان، تعیین مرزهای جغرافیایی، راهکارهای تحول مدیریت در شهرستان، آمار فعالیت ها و پرونده های دادگاه شهرستان و…

اهم پاسخ های رئیس دادگاه شهرستان اوز به شرح زیر بود:

* شهرستان اوز در زمینه های مختلف قانونمند هستند اما در تغییر کاربری قوانین زیر پا گذاشته شده است که نه تنها حاکمیت بلکه مردم هم بابد مدعی شوند. شهری استاندارد است که زمین و باغ و‌زراعت داشته باشد. مرکز استان و کشور با تغییر کاربری مخالف هستند. رئیس جهاد کشاورزی ۲ هفته قبل در نماز جمعه فیشور سخنرانی کردند. هر کسی می خواهد ملک بسازد در داخل شهر از شهرداری و در خارج شهر از جهاد کشاورزی مجوز بگیرد. حتی اصحاب رسانه باید مدعی شود چرا شهر و طبیعت به تاراج می رود. مالکیت مردم به رسمیت می شناسیم اما با تغییر کاربری برخورد می شود.

*شاهد ویژگی هایی دارد که از فقه گرفته شده و باید عادل، بالغ و ذینفع نباشد. اخیرا سامانه ای در حال راه اندازی است که به زودی به بهره برداری می رسد. طرف دعوا هم می تواند در باره شاهد نظر خود را اعلام کند. سامانه ثنا هم می تواند کمک دهنده باشد.

*ستاد دیه در اوز نیست اما از ویژگی های مثبت مردم اوز مشارکت در آزاد سازی زندانیان غیر عمد است. در مواردی مثل مهریه سنگین  استان هم کمک می کند.

*در اختلافات اگر مصالحه مد نظر باشد به شورای حل اختلاف ارجاع داده می شود. شورای حل در موارد اختلافی زیر ۲۰ میلیون تومان  می تواند حکم بدهد. حکم تخلیه اماکن نیز  با شورای حل اختلاف است.

*تفاوتهای معمول مذهبی و منطقه ای مد نظر ما نیست و همه مردم یکسان هستند. برای جلوگیری از گسترش تغییر کاربری باید اقدام شود و افراد صاحب نفوذ ورود کنند. اما اگر به این نتیجه رسیدیم‌ که ادامه می یابد قطعا اقدام می شود. 

استقرار اداره ثبت از نظر قوه قضائیه بلامانع است اما چارت آن را باید دولت تصویب کند

* استقرار اداره ثبت از نظر قوه قضائیه بلامانع است اما چارت آن را باید دولت تصویب کند که مشکلات اداری استخدامی در دولت دارد که هنوز به مرحله استقرار کامل نرسیده اما پرونده های ثبتی زیاد است و بنا براین است که پیگیری شود، امیدواریم مرتفع شود. رئیس سازمان امور اداری استخدامی به استان می آید و پیگیری می شود. مطالبه به حقی است که باید اتفاق بیفتد. پلیس به اضافه ۱۰ به زودی مستقر می شود و مراجعات متعددی دارد.

*برای پزشکی قانونی مذاکره شده است که مستقل باشد و بحث نمایندگی منتفی شده است که در مراحل نهایی است.

*رسانه می تواند ابزار قوت مسئولین باشد. مطمئنا مطالبه مردم قانونمندی است. زندان لارستان از این نظر نامگذاری شده که پوشش منطقه ای را می دهد اما در حوزه شهرستان اوز واقع است. ما هم معتقدیم تشریفات اداری باید کم شود.

*به طور متوسط ماهیانه ۱۶۰ پرونده در دادگاه بررسی می شود که کیفری، حقوقی و‌اجرای احکام است که جا دارد کم‌شود. مباحث زمین تعداد زیادی از پرونده ها را تشکیل می دهد.

*صحبت شده دادرس نیز در اوز مشغول به کار شود که از فردا هفته ای ۲ روز دادرس داریم. برای تغییر چارت دادگاه و این که دادستانی تعریف شود، هم دادگاه تازه تاسیس است و هم نیاز به امکانات فیزیکی دارد که باید سعی شود فضا گسترده تر شود.

*پرونده تجدید نظرها باید به رقمی برسد تا به مرکز استان ارسال شود. سعی می شود تا از اطاله دادرسی جلوگیری شود.

این نشست که از ساعت ۱۳:۳۰ آغاز شده بود در ساعت ۱۵:۱۵ به پایان رسید.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “رئیس دادگاه شهرستان اوز: هر چه رسانه مردمی‌تر و با دغدغه عموم متتاسب‌تر باشد، موفق‌تر است”

 1. سپاس از ریس. دادگستری. اوز گفت:

  بابت استقرار اداره پزشکی قانونی از ریس دادگاه. ممنون هستیم امیدواریم هرچه زودتر تاسیس شود تا مردم. از رفتن به شهرهای مجاور. راحت شوند

 2. اوزی کارمند گفت:

  برای گسترش و ایجاد ساختمان برای دادگستری لازم است که ریس دادگستری. با خیران. ومعتمدین شهرستان. در ارتباط وتعامل باشند. تا اینشالله کمک کنند و ساختمانی. در خور وشان شهرستان. ساخته شود

نظر سنجی

یک سال از فعالیت شوراهای ششم شهر و روستا گذشت. میزان رضایت شما از عملکرد و فعالیت های سال اول شورای اسلامی ششم شهر اوز چقدر است؟

Loading ... Loading ...
آخرین نظرات
 • رسانه ای که نظر مخاطبان. را پخش. نمی کند وبرای نظر مردم. وافکار عمومی اهمیتی قایل نشود کم کم از یادها خواهد. رفت. وشمار مخاطبان. آن کم میشود بنابراین حیف است که رسانه خوب...
  قابل توجه مدیر محترم. سایت در مطلب: گزارش تصویری | مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن در اوز
 • همشهریان اوزی وبخش بیدشهر ..شهرستانهای لار.گراش. خنج. و روستاهای تابعه تنورانتخابات رابا انتخاب کاندیدای بومی واصلج گرم کنیم. انشا الله....
  شهروند بخش بیدشهر در مطلب: یعقوب صالحی دیگر داوطلب مجلس شورای اسلامی از شهرستان اوز تایید صلاحیت شد
 • تولیدی نورتون چند بار افتتاح می ود. پمد ماه پیش در نمایشگاه شیراز شرکت کرده بود...
  آرزو در مطلب: افتتاح و کلنگ زنی برنامه های های دهه فجر
 • آقای فرماندار دربیشتر شهرستانهای جدید. فارس. مانند. زرقان. خفر. بیضا و.......اداره کار. ورفاه اجتماعی. دایر. شده. است. لطفا به صورت جدی. آنرا جهت استقرار. در اوز هم. پیگی...
  تقاضا. از جناب محمدی فرماندار. اوز در مطلب: افتتاح و کلنگ زنی برنامه های های دهه فجر
 • احسنت به آقای. حلاجی همشهری. عزیز که با علاقه و انگیزه خدمت. به. زادگاه خود. اینکار. بزرگ‌. را انجام. میدهند اینشالله که بیش. ازین. ها موفق. باشید...
  کاسب ساکن. در اوز در مطلب: افتتاح بزرگترین شهربازی جنوب استان فارس
 • مردم منتظر روزی. هستند که. اداره ثبت. اسناد. املاک. که اداره ای. مهم وکلیدی. است. در اوز. تاسیس شود تا مردم اوز. ازرفتن. به. لار وگراش. راحت. شوند....
  شهروند ومطا لبه مهم مردم. اوز در مطلب: افتتاح و کلنگ زنی برنامه های های دهه فجر
 • مبارک باشد این شهربازی برای مردم اوز وحومه...
  در مطلب: افتتاح بزرگترین شهربازی جنوب استان فارس
 • ایستگاه هواشناسی از نوع. اقلیم. شناسی. با نوع. سیپنو تیک چه تفاوتی. دارد. کسانی که مطلع. هستند. مانند. آقای. اردشیر شفایی. اطلاع. رسانی. نمایند. با تشکر...
  حکایت. ایستگاه. هواشناسی. اوز در مطلب: افتتاح و کلنگ زنی برنامه های های دهه فجر
 • بسیار عالی. اینشالله که با استقبال مردم. اوز. وشهرهای مجاور. از این مجموعه بتوان. پاسخ خوبی. به خیر محترم. آقای. حلاجی که همت. کردند و حرکتی. در زادگاه خود. ایجاد. کرده ا...
  سپاس از جناب. حلاجی در مطلب: افتتاح بزرگترین شهربازی جنوب استان فارس
 • احسنت به عزم و اراده این عزیزان که به زادگاه خود عشق می‌ورزند و چنین مجموعه بزرگی را در شهر اوز بنیان نهاده‌اند...
  شهروند اوز در مطلب: افتتاح بزرگترین شهربازی جنوب استان فارس