چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
 |  31/ می/ 2022 - 11:48
  |   نظرات: يك نظر
707 بازدید

کتاب شروای بستک مجموعه سروده‎های احمد حبیبی منتشر شد

کتاب شروای بستکی مجموعه سروده های احمد حبیبی در قطع رقعی و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه مشتمل بر ۱۵۶ صفحه در پاییز ۱۴۰۰ توسط انتشارات سمت روشن کلمه در بندرعباس چاپ و منتشر شده است. صفحه‌ی ۵ آن با این بیت شعر حافظ شروع شده است: خرم دل آن‌که همچو حافظ جامی ز می الست گیرد.
و در ادامه، این دو بیتی شاعر (احمد حبیبی) آمده است:
من امشب بی‌خود از جام الستم
از این جام و از این می مست مستم
چنانم سرخوش از شروای بستک
که یاد آن بود چون سرگذشتم
این کتاب به« دوستاران و علاقه‌مندان فرهنگ، تاریخ و ادب بستک این دیار باستان پر داستان» تقدیم شده است.
در مقدمه‌ی مفصل شروای بستک می‌خوانیم که: شروا، سخنی نغز، تر و تازه، نو و خوش‌آیند و طرفه و شگفت‌آور است. زبان شروا و ترانه، زبانی فاخر و ادبی است. شروا سرا تمام سعی خود را مبذول می‌دارد تا ادب و نزاکت را رعایت کند. شروا، ساده و بی‌پیرایه و بدون تکلف و مالامال از شور و شوق و عشق و محبت است.
توضیحات آقای احمد اکسیر در باره شروای بستکی و این کتاب را می خوانیم:
■ «شروا، سخنی نغز، تر و تازه، نو و خوش آیند و طرفه و شگفت آور است. شروا به مانند آئینه‌ای راستین، ناراستی و نادرستی جامعه را منعکس می‌کند … با خوانش شرواها به این آگاهی می رسیم که شروه‌سرا با دل سروده‌هایش از ذهن و ضمیر و از زندگی‌اش می‌سراید.
بر و بوم و دیار خود را دوست می‌دارد … شروه یا شروا، کوته سروده‌هایی در قالب دوبیتی است که حکایت‌گر فراز و فرود زندگی روستائیان و فراموش‌شدگان تاریخ می‌باشد.» (از مقدمه‌ی جامع کتاب)
شروای بستک، مجموعه‌ای از شیوا‌ترین شروه‌های استاد احمد حبیبی؛ شاعر، پژوهشگر و فعال ادبی ـ فرهنگی شهرستان بستک هرمزگان است که در هیأتی شکیل از سوی انتشارات سمت روشن کلمه بندرعباس، شهر خالو راشد عزیز چاپ و منتشر شده است.
مجموعه‌ای دلپذیر، سرشار از صفا و صمیمیت جنوب که یادآور محیای بستکی، فایز دشتی و باباطاهر همدانی است.
شاعر در این دوبیتی‌های ساده، غم‌ها و شادی‌ها، آرزوها و زیبایی‌های بستک و شاعران و عارفان آن را به ما معرفی نموده است. این مجموعه دهمین مجموعه از سری کتاب‌هایی است که استاد احمد حبیبی در مورد معرفی فرهنگ و فولکلور و عارفان و شاعران و تاریخ و جغرافیای این مرز پرگهر به چاپ رسانده است.


امید است نهادهای فرهنگی قدر این عزیزان را بدانند و به ویژه اداره فرهنگ و ارشاد به سراغ حبیبی‌ها و انصاری‌ها بروند و بدانند این‌ها یک تنه بیشتر از سازمان‌های فرهنگی برای هرمزگان زحمت کشیده‌اند. جای آن دارد که با خرید کتاب‌های شاعران و نویسندگان حمایت واقعی خود را اثبات نمایند.
از رنج دیر سال این کدیوران کلمه و کلام قدردانی به عمل آورند. من صادقانه اقرار می‌کنم تا به حال نام بستک با این همه شاعر و عارف را نشنیده بودم. باور نمی‌کردم شهری کوچک بیشتر از درختان خرمایش انسان‌های بالا بلند داشته باشد. با تلاش استاد احمد حبیبی، شهر بستک، زادگاه شروه و شعر و شعور شناخته شد و این افتخار کمی نیست. او سهم عمده‌ای در معرفی شاعران جنوب ایران از جمله محیا، مجرم بستکی، غیرت بستکی، فرامرزی بزرگ، شریفی، مظفر، نامی، رامی، معروف و … داشته است.
پژوهش‌های ارجمندی از استاد حبیبی در مورد فرهنگ و فولکلور در دست انتشار است که امید دارم فرهنگ دوستان بستک با همیاری و همکاری خود بر غنای فرهنگی بستک بیفزایند تا محروم‌ترین نقطه‌ی ایران، شکوهمندترین مهد فرهنگ و ادب باشد.
■ دوبیتی‌های مجموعه شروای بستک زبانی نرم و بیانی ساده دارند. سوز دل عارفانه‌ای هستند که همراه با فراز و نشیب روزگاران پیش رفته و توانسته آئینه‌ی واقعی مردم دل ساده و پاکدامن و نجیب باشد. در آسیب‌شناسی دوبیتی‌های این مجموعه بیشتر از آنکه مانند اصحاب نق به معرفی ایرادات کتاب بپردازیم، بهتر است گفته‌ی کنفوسیوس را به یاد بیاوریم که فرموده: «یک نور هر چه قدر هم که ضعیف باشد، باز روشنایی است!»
اگر در این مجموعه، شعری وزن عوض کرده و یا مصرع اول با چهارم هم قافیه شده یا چهارپاره وارد شده، آن را به حساب شور و شیدایی شروه سرا می‌گذاریم که در حال و هوای صمیمی شاعرانه حساب کار از دستش بیرون رفته است.


با تقدیم چند نمونه از دوبیتی‌های شرواهای بستک شما را به خرید و معرفی این کتاب دعوت می‌نمایم. نسل امروز و فردا باید استاد حبیبی را بشناسد و به عظمت زحمات او پی ببرند:
■ دوبیتی، سوز دل، آه درون است
ز قانون عروضی هم برون است
به هنگام غم و عیش و جدایی
دوای درد ما بی چند و چون است

■ دوبیتی، شروه شوراست و حال است
کلام عارف بی قیل و قال است
که شلواهای شاعر در دل شب
مثالی از تمنای وصال است

■به شروا و به شلوا و به شروند
تمام هستی‌ام خورده است پیوند
عجب شور و عجب میل و عجب عشق
سر و پایم گرفته بند در بند

■شب باران، شب صاف و شب پاک
شب پر عطر باران، دامن خاک
شبی پر خاطره از یاد دوران
که پژواکش رود تا اوج افلاک

همراه با مجموعه شروای بستک سه کتاب دیگر دریافت نموده‌ام که در هر یک تلاش‌ها و زحمات استاد دیده می‌شود.
■ دیوان شریفی اثر (محمّد‌شریف بهشتی‌روی انوهی) با تصحیح و تحشیه و مقدمه‌ی جامع استاد حبیبی از انتشارات نوید شیراز.
■ اشعار معروف کوخردی به کوشش حسام حبیبی و محمد حسنی از نشر همسایه
■ زندگی‌نامه ابوطالب احمدی به قلم عبدالله صابری و مقدمه استاد از نشر همسایه.
برای جناب استاد احمد حبیبی بزرگوار سلامتی و شادکامی آرزومندم. امیدوارم همواره در معرفی اصحاب قلم کوشا باشند و کتابی هم در معرفی جامع استاد راشد انصاری (خالو راشد) روزنامه نگار و طنز اندیش معاصر بندرعبّاسی منتشر نمایند.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “کتاب شروای بستک مجموعه سروده‎های احمد حبیبی منتشر شد”

 1. از بستک گفت:

  ایشان چندین سال فرماندار بستک هم بوده است واز ارادتمندان نظام جمهوری اسلامی است

نظر سنجی

'روز شوراها مبارک/ میزان رضایت شما از شورای اسلامی پنجم شهر اوز چقدر است؟'

Loading ... Loading ...
آخرین نظرات
 • عالی بود هادی جان روح این بزرگ مرد آزاده و فراموش نشدنی شاد یادش گرامی و راهش پر رهرو باد...
  محمد زندیان. شیراز در مطلب: آه از این رفتگان بی‌بازگشت
 • مناطق خودمانی هرجا توسعه وپیشرفت کنند مایه خوشحالی وسرافرازی است مخصوصا بلوک هرم و کاریان وبلغان...
  اوزی دلسوز در مطلب: اعضای شورای بخش هرم شهرستان جویم انتخاب شدند
 • خیلی ممنون از زحمات شورا خدا قوت دستتون درد نکند...
  دلسوز در مطلب: گزارش عملکرد اولین سال شورای اسلامی ششم شهر اوز
 • امیواریم اداره ی اوز سیاست رئیس و کارکنان قبلی آموزش و پرورش را دنبال نکند که دبیران خوب را با رفتار و برخوردهای نادرست از ادامه ی کار وفعالیت دلسرد کنند. پارسال شاهد بود...
  در مطلب: گفت و گو با عرفان احمدی، دارنده رتبه ۳۶ کنکور تجربی
 • در پاسخ به احمد باید عرض کنم : احمد آقا ابتدا از زحمات کلیه مسیولین و فعالین اجتماعی می بایست تشکر کرد ولی ما که در شهر اوز زندگی میکنیم هیچ گونه تغییری در شهر مشاهده نمی...
  علی در مطلب: گزارش عملکرد اولین سال شورای اسلامی ششم شهر اوز
 • با سلام حضور اقای نامی بزرگوار ،و خسته نباشید ،ممنون از زحمات شما و اعضای محترم شورا ،و تبریک به سرکار خانم برازنده ،موفقیت ایشان را خواهانم ،...
  در مطلب: گزارش عملکرد اولین سال شورای اسلامی ششم شهر اوز
 • بنظر می رسد اولین شورایی که این همه فعالیت داشته شورای ششم بوده .صادقانه بیلان داده اند تا الان من نمی دانستم که آیا شورا حقوق هم می گرفته یا نه ولی آلن مشخص شد خدا کند د...
  شهروند در مطلب: گزارش عملکرد اولین سال شورای اسلامی ششم شهر اوز
 • برادر مثل اینکه همه این کارها بر زمین مانده و رها شده بوده و حالا شورای ششم آمده با سماجت قطار به حرکت در آورده شما الان با یکسال قبل مقایسه کنید خواهید فهمید که جنگ و دع...
  احمد در پاسخ به اوزی در مطلب: گزارش عملکرد اولین سال شورای اسلامی ششم شهر اوز
 • سلام، بنظر میرسد بیشتر وظایف شهرداری و اتفاقاتی که باید توسط شهرداری بیفته به عنوان بیلان کاری ارائه شده است. نکته دوم اینکه جای مراودات با مرکز استان و پایتخت به جهت انج...
  اوزی در مطلب: گزارش عملکرد اولین سال شورای اسلامی ششم شهر اوز
 • ضمن تبریک به این دانش آموز تلاشگر قابل توجه مسئولیی محترم آموزش و پرورش نکته ی قابل تامل در این مصاحبه تشکری است که دانش آموز از سه دبیر عمومی خود داشته وتنها از آقای خرم...
  دلسوز در مطلب: گفت و گو با عرفان احمدی، دارنده رتبه ۳۶ کنکور تجربی