دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲
 |  31/ می/ 2022 - 11:48
  |   نظرات: 2 نظر
994 بازدید

کتاب شروای بستک مجموعه سروده‎های احمد حبیبی منتشر شد

کتاب شروای بستکی مجموعه سروده های احمد حبیبی در قطع رقعی و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه مشتمل بر ۱۵۶ صفحه در پاییز ۱۴۰۰ توسط انتشارات سمت روشن کلمه در بندرعباس چاپ و منتشر شده است. صفحه‌ی ۵ آن با این بیت شعر حافظ شروع شده است: خرم دل آن‌که همچو حافظ جامی ز می الست گیرد.
و در ادامه، این دو بیتی شاعر (احمد حبیبی) آمده است:
من امشب بی‌خود از جام الستم
از این جام و از این می مست مستم
چنانم سرخوش از شروای بستک
که یاد آن بود چون سرگذشتم
این کتاب به« دوستاران و علاقه‌مندان فرهنگ، تاریخ و ادب بستک این دیار باستان پر داستان» تقدیم شده است.
در مقدمه‌ی مفصل شروای بستک می‌خوانیم که: شروا، سخنی نغز، تر و تازه، نو و خوش‌آیند و طرفه و شگفت‌آور است. زبان شروا و ترانه، زبانی فاخر و ادبی است. شروا سرا تمام سعی خود را مبذول می‌دارد تا ادب و نزاکت را رعایت کند. شروا، ساده و بی‌پیرایه و بدون تکلف و مالامال از شور و شوق و عشق و محبت است.
توضیحات آقای احمد اکسیر در باره شروای بستکی و این کتاب را می خوانیم:
■ «شروا، سخنی نغز، تر و تازه، نو و خوش آیند و طرفه و شگفت آور است. شروا به مانند آئینه‌ای راستین، ناراستی و نادرستی جامعه را منعکس می‌کند … با خوانش شرواها به این آگاهی می رسیم که شروه‌سرا با دل سروده‌هایش از ذهن و ضمیر و از زندگی‌اش می‌سراید.
بر و بوم و دیار خود را دوست می‌دارد … شروه یا شروا، کوته سروده‌هایی در قالب دوبیتی است که حکایت‌گر فراز و فرود زندگی روستائیان و فراموش‌شدگان تاریخ می‌باشد.» (از مقدمه‌ی جامع کتاب)
شروای بستک، مجموعه‌ای از شیوا‌ترین شروه‌های استاد احمد حبیبی؛ شاعر، پژوهشگر و فعال ادبی ـ فرهنگی شهرستان بستک هرمزگان است که در هیأتی شکیل از سوی انتشارات سمت روشن کلمه بندرعباس، شهر خالو راشد عزیز چاپ و منتشر شده است.
مجموعه‌ای دلپذیر، سرشار از صفا و صمیمیت جنوب که یادآور محیای بستکی، فایز دشتی و باباطاهر همدانی است.
شاعر در این دوبیتی‌های ساده، غم‌ها و شادی‌ها، آرزوها و زیبایی‌های بستک و شاعران و عارفان آن را به ما معرفی نموده است. این مجموعه دهمین مجموعه از سری کتاب‌هایی است که استاد احمد حبیبی در مورد معرفی فرهنگ و فولکلور و عارفان و شاعران و تاریخ و جغرافیای این مرز پرگهر به چاپ رسانده است.


امید است نهادهای فرهنگی قدر این عزیزان را بدانند و به ویژه اداره فرهنگ و ارشاد به سراغ حبیبی‌ها و انصاری‌ها بروند و بدانند این‌ها یک تنه بیشتر از سازمان‌های فرهنگی برای هرمزگان زحمت کشیده‌اند. جای آن دارد که با خرید کتاب‌های شاعران و نویسندگان حمایت واقعی خود را اثبات نمایند.
از رنج دیر سال این کدیوران کلمه و کلام قدردانی به عمل آورند. من صادقانه اقرار می‌کنم تا به حال نام بستک با این همه شاعر و عارف را نشنیده بودم. باور نمی‌کردم شهری کوچک بیشتر از درختان خرمایش انسان‌های بالا بلند داشته باشد. با تلاش استاد احمد حبیبی، شهر بستک، زادگاه شروه و شعر و شعور شناخته شد و این افتخار کمی نیست. او سهم عمده‌ای در معرفی شاعران جنوب ایران از جمله محیا، مجرم بستکی، غیرت بستکی، فرامرزی بزرگ، شریفی، مظفر، نامی، رامی، معروف و … داشته است.
پژوهش‌های ارجمندی از استاد حبیبی در مورد فرهنگ و فولکلور در دست انتشار است که امید دارم فرهنگ دوستان بستک با همیاری و همکاری خود بر غنای فرهنگی بستک بیفزایند تا محروم‌ترین نقطه‌ی ایران، شکوهمندترین مهد فرهنگ و ادب باشد.
■ دوبیتی‌های مجموعه شروای بستک زبانی نرم و بیانی ساده دارند. سوز دل عارفانه‌ای هستند که همراه با فراز و نشیب روزگاران پیش رفته و توانسته آئینه‌ی واقعی مردم دل ساده و پاکدامن و نجیب باشد. در آسیب‌شناسی دوبیتی‌های این مجموعه بیشتر از آنکه مانند اصحاب نق به معرفی ایرادات کتاب بپردازیم، بهتر است گفته‌ی کنفوسیوس را به یاد بیاوریم که فرموده: «یک نور هر چه قدر هم که ضعیف باشد، باز روشنایی است!»
اگر در این مجموعه، شعری وزن عوض کرده و یا مصرع اول با چهارم هم قافیه شده یا چهارپاره وارد شده، آن را به حساب شور و شیدایی شروه سرا می‌گذاریم که در حال و هوای صمیمی شاعرانه حساب کار از دستش بیرون رفته است.


با تقدیم چند نمونه از دوبیتی‌های شرواهای بستک شما را به خرید و معرفی این کتاب دعوت می‌نمایم. نسل امروز و فردا باید استاد حبیبی را بشناسد و به عظمت زحمات او پی ببرند:
■ دوبیتی، سوز دل، آه درون است
ز قانون عروضی هم برون است
به هنگام غم و عیش و جدایی
دوای درد ما بی چند و چون است

■ دوبیتی، شروه شوراست و حال است
کلام عارف بی قیل و قال است
که شلواهای شاعر در دل شب
مثالی از تمنای وصال است

■به شروا و به شلوا و به شروند
تمام هستی‌ام خورده است پیوند
عجب شور و عجب میل و عجب عشق
سر و پایم گرفته بند در بند

■شب باران، شب صاف و شب پاک
شب پر عطر باران، دامن خاک
شبی پر خاطره از یاد دوران
که پژواکش رود تا اوج افلاک

همراه با مجموعه شروای بستک سه کتاب دیگر دریافت نموده‌ام که در هر یک تلاش‌ها و زحمات استاد دیده می‌شود.
■ دیوان شریفی اثر (محمّد‌شریف بهشتی‌روی انوهی) با تصحیح و تحشیه و مقدمه‌ی جامع استاد حبیبی از انتشارات نوید شیراز.
■ اشعار معروف کوخردی به کوشش حسام حبیبی و محمد حسنی از نشر همسایه
■ زندگی‌نامه ابوطالب احمدی به قلم عبدالله صابری و مقدمه استاد از نشر همسایه.
برای جناب استاد احمد حبیبی بزرگوار سلامتی و شادکامی آرزومندم. امیدوارم همواره در معرفی اصحاب قلم کوشا باشند و کتابی هم در معرفی جامع استاد راشد انصاری (خالو راشد) روزنامه نگار و طنز اندیش معاصر بندرعبّاسی منتشر نمایند.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “کتاب شروای بستک مجموعه سروده‎های احمد حبیبی منتشر شد”

 1. از بستک گفت:

  ایشان چندین سال فرماندار بستک هم بوده است واز ارادتمندان نظام جمهوری اسلامی است

 2. ناشناس گفت:

  استاد احمد حبیبی انسانی فرهیخته ازاهالی بستک ولارستان بزرگ معلم ونویسنده برجسته هرمزگانی

نظر سنجی

یک سال از فعالیت شوراهای ششم شهر و روستا گذشت. میزان رضایت شما از عملکرد و فعالیت های سال اول شورای اسلامی ششم شهر اوز چقدر است؟

Loading ... Loading ...
آخرین نظرات
 • آفرین به عزم و اراده و فرهنگ مردم عزیز محلچه...
  اوزی در مطلب: برگزاری روز محلچه در آخرین روز سال ۱۴۰۱
 • جای تقدیروقدردانی است از همه ی افرادیکه دراین کار قدم برمی دارند زیرا بنیادی است فرهنگی که جامعه جدا نیازمند چنین بنیادی میباشد بایدموردحمایت وپشتیبانی قراربگیرد با احترا...
  در مطلب: بنیاد نیکوکاران امید آفرین از دانشجویان برتر شهرستان اوز تجلیل کرد
 • کمک خیرین بهتر است خیرخواهانه و مخفیانه باشد...
  رضا در مطلب: بنیاد نیکوکاران امید آفرین از دانشجویان برتر شهرستان اوز تجلیل کرد
 • فکر نمی‌کردم سپاه چنین خدماتی به محرومان بدهند ممنون از اطلاع رسانی شما...
  در مطلب: اهدای جهیزیه به زوج های جوان توسط ناحیه مقاومت بسیج در شهرستان اوز
 • سلام نمی دانم مبنای انتخاب چی بوده است .ما دانشجوی اوزی داشتیم خانم ساکن شیراز خانه دار پسر ش در حال تحصیل در مقطع کارشناسی در خارج از کشور امسال در مقطع پزشکی در دانشگاه...
  رها در مطلب: بنیاد نیکوکاران امید آفرین از دانشجویان برتر شهرستان اوز تجلیل کرد
 • ان شاء الله مبارک باشد ولی افرادی یکه این جهیزیه گرقته اند معرفی نشده اند...
  در مطلب: اهدای جهیزیه به زوج های جوان توسط ناحیه مقاومت بسیج در شهرستان اوز
 • برنامه ها و پروژهای شهرستان اوز مانند. مخزن آب دولتی. ودستگاه سی تی اسکن اوز ارتقای درجه شهرداری اوز و ارتقای. فیشور. وبید شهر. و......هیچکدام دران تحرک وامیدواری وجود. ن...
  جلسه با نماینده مجلس. در گراش در مطلب: نماینده مجلس با خبرنگاران ۵ شهرستان حوزه انتخابیه به گفت و گو نشست
 • کار خوب و پسندیده ای است. اما باید گزارشی از عملکرد شورا و شهرداری هم. دراین سال به مردم. داده شود. مانند خنج. وگراش. که همساله گزارش سالیانه میدهند تا مردم در جریان کاره...
  در مطلب: پیام تبریک رییس شورا به مناسبت موفقیت ورزشکاران در رشته های مختلف ورزشی
 • برای گسترش و ایجاد ساختمان برای دادگستری لازم است که ریس دادگستری. با خیران. ومعتمدین شهرستان. در ارتباط وتعامل باشند. تا اینشالله کمک کنند و ساختمانی. در خور وشان شهرستا...
  اوزی کارمند در مطلب: رئیس دادگاه شهرستان اوز: هر چه رسانه مردمی‌تر و با دغدغه عموم متتاسب‌تر باشد، موفق‌تر است
 • بابت استقرار اداره پزشکی قانونی از ریس دادگاه. ممنون هستیم امیدواریم هرچه زودتر تاسیس شود تا مردم. از رفتن به شهرهای مجاور. راحت شوند...
  سپاس از ریس. دادگستری. اوز در مطلب: رئیس دادگاه شهرستان اوز: هر چه رسانه مردمی‌تر و با دغدغه عموم متتاسب‌تر باشد، موفق‌تر است