چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
 |  23/ دسامبر/ 2021 - 4:27
  |   نظرات: بدون نظر
2,279 بازدید

واکاوی جایگاه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جنوب استان فارس

سنا ملاحت: صبح روز ۲ دی ماه ۱۴۰۰ جلسه ای با عنوان واکاوی جایگاه میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در جنوب استان فارس در موزه مردم شناسی اوز با حضور مهمانانی از اوز و شهرستان های همجوار برگزار شد.

فریبا فتحی دکترای تخصصی معماری گفت: معماری وسیله سنجش واقعی یک فرهنگ است. وقتی از میراث فرهنگی صحبت می کنیم اولین چیزی که به ذهن ما خطور می کند یادگار های گذشته ای هستند که به صورت ملموس دیده می شوند.

گردشگری مجموعه تعاملاتی است که به فرایند جذب پذیرایی از مهمان منجر می شود. در این جذب و پذیرایی از مهمان ما یکسری عواملی را در دست داریم مثل میزبان و  توریست ها و همه اینها باید همه باهم کار کنند تا تعامل به شکل سازنده اتفاق بیفتد. در واقع گردشگری بخش عمده‌ای از اقتصاد جهان را تشکیل می دهد.

جامعه ای که بخواهد به قطب گردشگری تبدیل بشود باید یکسری زیرساخت هایی را فراهم کند. و همه جای دنیا مخاطب خاص خودش را دارد. وقتی که از شمال ایران به جنوب سفر می کنیم شاهد معماری های مختلف در گذشته متناسب با شیوه زندگی و اداب و رسوم انسان های گذشته را خواهیم دید. میراث فرهنگی شاهد تمام نشانه‌های زندگی بشر می باشد. عوامل اصلی توسعه گردشگری ویژگی های مقصد، میزبان و مخاطب‌های ما هستند. گردشگری پایدار به معنی ادامه دار بودن است که در دراز مدت بتواند این اشتغال زایی تداوم داشته باشد برای حیات منطقه.

صنایع دستی عبارتند از محصولی که ساخته دست بشر است که باید احیا شود.

وی گفت ما نمیتوانیم میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی را از هم جدا کنیم ارزش تک تک اینها در جایگاه خودشان مهم است و باهم همخوانی دارند و زمانی می توانند مفید واقع شوند که با هم کار کنند.

افشین سوری مسئول آموزشگاه پارس گردشگران بارمان تنها موسسه آموزش گردشگری (تور لیدری) در جنوب استان فارس گفت قطب گردشگری یک نوع درآمدزایی است و این منطقه پتانسیل تبدیل شدن به قطب گردشگری را دارد.

ساسان پیرزاد گفت دیدی نسبت به میراث فرهنگی وجود ندارد ولی مردم ما پای کار هستند همینطور که شهرداری اوز می‌خواهد مهمانسرای قدیمی را احیا کند اما اوقاف مانع می شود. اگر اوقاف مالک است این مهمانسرا را مرمت کند. تا زمانی که دیدگاه ها بد باشد و بودجه ای نیز برای ادارات نباشد این اتفاقات طبیعی است.

 

خانم نیامبارک کارشناس ارشد باستان شناسی بیان کرد این مردم هستند که باعث می شوند بزرگان و مسئولین احترام بگذارند به میراث فرهنگی، ما مردم باید دولت را مجبور کنیم که به میراثمان بها دهد.

احمد خضری ضمن صحبت درباره قدمت میراث فرهنگی در اوز و مسایل و مشکلات در این زمینه از اساتید و مهمانانی که از شهرستان های خنج و لارستان در این جلسه حضور داشتند تشکر کرد.

محقق یعقوب کامجو از لارستان گفت یکی از استادان بزرگ معماری در یکی از جلسات عنوان کرد سوغات لارستان مسقطی لاری نیست سوغات لارستان کهن معماری است.

وی درباره کتاب خود دانشنامه آثار تاریخی لارستان کهن که هفته پیش چاپ شده است گفت لارستان کهن شامل لارستان، خنج، گراش، اوز، بستک، لامرد، مهر و بندرلنگه که مردم این شهرها تجارت پیشه بودند. در این کتاب آثار تاریخی ۷ شهر بدون بندرلنگه به ترتیب حروف الفبا درج شده است. وی گفت حدودا بین ۱۵ تا ۲۰ سال طول کشیده تا این کتاب چاپ شود که بیش ۱۰۳ کار تاریخی شناسایی کردیم از جمله خانه سوداگر ۱۲۰ قلعه،حدودا ۳۰۰ حسینیه و مسجد، همچنین کلیه کاروانسرا های تخریب شده و نشده، قنات ها، آبشارها، کوه ها، رودخانه های فصلی و ۵ هزار برکه که ۷۰۰ تا آن مربوط به اوز است.

این جلسه با همکاری موزه مردم شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی و دانش آموختگان تور لیدری اوز (آموزشگاه بارمان) ساعت ۱۰:۳۰ به پایان رسید.

عکس از عبدالرحیم نوروزی

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

'روز شوراها مبارک/ میزان رضایت شما از شورای اسلامی پنجم شهر اوز چقدر است؟'

Loading ... Loading ...
آخرین نظرات
 • باسلام تشکر از مجموعه فعالين علی الخصوص جناب آقای روانشاد رئیس محترم دادگستری که تلاش های شبانه روزی دارند...
  همشهری در مطلب: دفتر خدمات الکترونیک قضایی در شهر اوز افتتاح شد
 • بسیار عالی وباسپاس از فعالین فیشوری الحق. که این روستای بزرگ فرهنگی. شایسته ارتقا می باشد...
  اوزی. ازتهران در مطلب: فیشور از شهرستان اوز نماینده استان فارس در نمایشگاه کتاب تهران
 • دفتر خدمات الکترونیک قضایی. اکنون سالهاست که در بیرم وجویم. دایر است وخدمات می دهند البته ماهی هر وقت از ابی بگیری تازه است...
  اهالی اوز در مطلب: دفتر خدمات الکترونیک قضایی در شهر اوز افتتاح شد
 • بالاخره. پس از مدت زمانی طولانی. یک دفتر خدماتی دراین شهرستان. مستقر شد شهرستانی که از نظر استقرار ادارات اساسی وپایه ای دچار کمبود است ومردم برای انجام کارهایشان به لار...
  منظور از شهرستان شدن اوز ؟؟؟!! در مطلب: دفتر خدمات الکترونیک قضایی در شهر اوز افتتاح شد
 • آقای فرماندار در مقابل درخواست های مردم مبنی بر استقرار ادارات هیچ پاسخی شنیده نمی شود درسایر شهرستان های تازه تاسیس فارس اکثر ادارات مستقرند اما در شهرستان اوز مردم برای...
  درخواست از فرمانداری شهرستان اوز در مطلب: دفتر خدمات الکترونیک قضایی در شهر اوز افتتاح شد
 • مبارک است وبا تشکر از ریس دادگستری. اینشالله آقای روانشاد برای سایر ادارات زیر مجموعه قوقضاییه دراوز. مانند پزشکی قانونی واداره ثبت اسناد واملاک که واقعا مورد نیاز مردم ا...
  تشکر از دادگستری اوز در مطلب: دفتر خدمات الکترونیک قضایی در شهر اوز افتتاح شد
 • سلام منظور بومی و غیر بومی نیست. منظور مدیر شایسته است را چرا با برنامه ریزی لار تغییر می دهد؟ البته که حق بومی با لیاقت بایستی محفوظ بماند...
  در مطلب: آیا ششمین سرپرست دانشکدۀ بهداشت اوز، انتظارات را برآورده می‌کند؟
 • سوال از یک معلم نمونه با توجه به این که معدل امتحان نهایی نقش به سزایی در کنکور دانش آموزان دارد چطور می فرمایید ملاک انتخاب معلم نمونه از نظر شما اصلا نمی تواند نتیجه ی...
  در مطلب: بزرگداشت هفته معلم در اوز
 • فرمایش شما کاملا درست است و دربین نیروهایی که به عنوان معلم نمونه انتخاب شده اند الحق و الانصاف نیروهای کارآمدکه ازتوان علمی بالا برخوردار هستند نیز معرفی شده اند نظیر دب...
  دبیر در پاسخ به یک معلم در مطلب: بزرگداشت هفته معلم در اوز
 • به نام خدا با سلام خدمت خوانندگان محترم ابتدا باید از مرد زحمت کش ریاست اسبق دانشکده بهداشت جناب دکتر عرفانی تشکر کرد و خسته نباشید به جناب ساسان خان امانت که خیلی برای د...
  اوزی در مطلب: آیا ششمین سرپرست دانشکدۀ بهداشت اوز، انتظارات را برآورده می‌کند؟