سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹
 |  17/ نوامبر/ 2020 - 6:57
  |   نظرات: 4 نظر
782 بازدید

شهردار اوز روی خط اندونزی

فرهاد ابراهیم‌پور(محمودا): امروز ۲۷ آبان، قرار بود از ساعت ۱۰ دقیقه به ساعت ۱۰ صبح برنامه‌ای در باره شهردوستدار کودک در ایران و اندونزی مشترکا از طریق ویدیو و از لینک مربوط پخش زنده  شود. انجمن دوستداران کودک این برنامه را قبلا اطلاع رسانی کرده بودند تا همشهریان؛ دست اندرکاران و علاقمندان شهر دوستدارکودک شهرستان اوز بتوانند بصورت زنده و آنلاین این برنامه از طریق زووم مشاهده کنند.

مختصری در باره شهر دوستدار کودک اوز

چندین سال پیش وقتی برنامه شهر دوستدار کودک اوز کلید خورد، خیلی ها با این مفهوم و کار و مزیت آن اشنا نبودند. آقای یوسفی مدیر موسسه پژوهشی کودکان دنیا در ایران در آغاز و برای معرفی شهر دوستدار کودک اوز چنین گفت:

مدیر مؤسسه پژوهشی کودکان دنیا گفت: برای انتخاب شهر اوز به عنوان دوستدار کودک از سال ۱۳۸۴ فعالیت مؤسسه در این شهر آغاز و پس از تحقق ضوابط و مقررات از سوی شبکه سازمانهای دوستدار کودک، اوز به عنوان یکی از شهرهای ایران برای دوستدار کودک پیشنهاد شد.
یوسفی، سابقه و پیشینه تاریخی شهراوز، افزایش سطح تحصیلات دختران و زنان، علاقه مندی بخش های دولتی و خصوصی در بهبود وضع کودکان، وجود نیروهای علاقه مند برای اجرای طرح، حضور چشمگیر زنان درفعالیت های اجتماعی برای اجرای طرح را از جمله دلایل انتخاب این شهر بعنوان شهر دوستدار کودک درایران اعلام کرد.

از سال ۱۳۸۶بصورت رسمی تاکنون فعالیت های چشمیگیری در عرصه شهر دوستدار کودک اوز انجام گرفته است. آموزش به کودکان در راستای پرورش ذهن و جسم کودک، مشارکت کودکان در جشن و سرور، آشنایی کودکان با امر سلامت و تندرستی خود وخانواده، مشارکت دادن آنها در کارهای خلاقانه، رشد و پیشرفت کودکان در امر کتاب و کتابخوانی، برقراری ارتباط مفید و سازنده بین والدین و کودکان،  ایجاد محیطی صمیمی برای ارتباط مادر و کودک و آموزش به مادران باردار و ده ها تلاش و فعالیت که خیلی از این عزیزان بی ادعا انجام داده اند و حتی خیلی از مردم این تلاش گران را شاید نشناسند چون پست و مقام برایشان مطرح نبوده و  کارشان در جهت بهبود فکر و زندگی کودکان بوده است. این کار مهم و ارزشمند که کاری بنیادی و اساسی است باید ارج نهاد و از آن حمایت کرد

پیرو جلسه کمیته ملی هماهنگی شهر دوستدار کودک در سیزدهم خرداد ۹۹ در وزارت کشور و در چارچوب همکاری‌های مشترک این وزارتخانه با یونیسف برای اجرای ابتکار جهانی شهرهای دوستدار کودک در ایران، پس از بررسی نتایج ارزیابی شهرهای متقاضی پایلوت شهر دوستدار کودک، دوازده شهر بر اساس ارزیابی عملکرد به‌عنوان شهرهای منتخب برای پایلوت شهر دوستدار کودک انتخاب شدند.

این شهرها به ترتیب الفبا؛ شهرهای اِوز ( در استان فارس) ، بندرعباس، تبریز، تهران، رشت، سمنان، شیراز، کرمان، گرگان، مشهد، همدان و یزد هستند.

 

 

امروز مهندس مسعود کراماتی؛ شهردار شهرمان فرصت داشت از بین صدها شهردار در کشور و از میان ۱۲ شهر بزرگ کشورمان که از شهرهای دوستدار کودک هستند که از اقدامات شهرداری و دوستداران شهر دوستدار کودک اوز با مسئولین کشور اندونزی و نیز شهروندان و مردم کشورمان صحبت کنند و از تلاش های صورت گرفته بگویند وآن‌را با دیگران در میان بگذارند و این خود موجب مباهات و سرافرازی شهر و شهرستانی است که بین دیگر شهرهای کلان کشورمان و منطقه با غرور ایستاده و می‌خواهد این راه ارزشمند و انسانی را با جدیت بیشتر ادامه دهد.

در این برنامه که محل اجرای آن در کشور اندونزی بود و از طریق وب کم تصویری زووم ارتباط برقرار شده بود مسئولینی از آن کشور بزبان اندونزیایی صحبت کردند و در ادامه شهرداران دیگر شهرهای دوستدار کودک در ایران صحبت کردند متاسفانه در حین پخش صدا و گاه تصویر شهرداران مطلوب نبود و همین موجب گردید تداخل صحبت و تصویر بوجود آید و از کنترل مجری و گردانندگان جلسه مجازی خارج شده بود و اوقاتی از صحبت های شهرداران تلف شد .

این برنامه هرچند نواقصی در پخش داشت و ناهماهنگی باعث گردیدد تا بینندگان نتوانند فیلم کوتاهی از تلاش دوستداران کودک در اوز را  ببینند اما شهردار محترم شهرمان با صحبت های خود سعی کرد تلاش صورت گرفته را به سمع و نظر بینندگان برساند که جای بسی تشکر دارد. به گمان من آدم خوب و کسی که صادقانه برای شهرمان تلاش می‌کند و نشانه ای از پاکی و صداقت است باید همواره مورد حمایت قرار گیرد تا موجب دلگرمی و تلاش بیشتر باشند و شهردار شهرمان تاکنون نشان داده است که با همه افت و خیزها و گاه کاستی هایی لایق و سزاوار تقدیر در این کار انسانی برای کودکان هستند.

 

 

در کل این برنامه مفید بود بخصوص برای شهرداران و متولیان شهر دوستدار کودک که با تجربه دیگر شهرها و کشور اندونزی نیز آشنا شدند. امید که شهرداری اوز و اعضای شهر دوستدار کودک اوز از این تجارب استفاده نماید و تجارب اوز نیز مورد بهره دیگر شهرها قرار گیرد.

در خاتمه می‌خواهم به مواردی اشاره کنم که مربوط به رفتار و کردار ما دررابطه با اینگونه برنامه هاست که نیاز به تجدید نظر دارد:

 • در زمان پخش برنامه شهرداردر این گفتگوی مهم متاسفانه من ندیدم مسئولی حضورداشته باشد. شاید فکر کنند این برنامه ربطی به آنها ندارد که اگر چنین فکری بر امور و ارتباط بین مسئولین شهری برقرار باشد چندان پسندیده نیست هرچند عذر کار داشتن و ساعت نامناسب برنامه زنده می‌تواند دلیلی برای عدم حضور بیابند

۲- از همشهریانی که در این برنامه زنده حضور داشتند بسیار اندک بودند  که سه  دلیل میتواند داشته باشد اول نداشتن برنامه زووم که احتیاج به فیلترشکن دارد و دوم عدم احساس مسئولیت و بی خیالی خانواده ها به امر کودکان و شهردوستدار کودک اوز و سوم عدم اطلاع رسانی کافی از طریق شهرداری و مسئولین مربوطه. تا آنجا که من مطلع هستم در چندین گروه مجازی این اطلاعیه از دیروز دوشنبه داده شده بود و اشنایانی نیز دوستانه خبردار شده بودند اما حضور نیافتند. جا دارد بگویم مشارکت اجتماعی معنی همکاری و همیاری در توسعه و پیشرفت شهرمان می‌دهد و موضوع کودکان سرآمد همه چیز است که باید در برابر آن احساس مسئولیت کنیم.

در مجموع کار برای کودکان تمام شدنی نیست و احتیاج به جدیت و استمرار در کار برای همه اقشار بخصوص برای کودکان هست و مشارکتی عمومی همراه با شهرداری و دوستداران شهر کودک می طلبد تا کارها سرعت بیشتری گیرد.  

خانواده ها می باید بیش از گذشته به همراهی با شهر دوستدار کودک جلب شوند و کودکان را به حال خود رها نکنند. مسئولین مشارکت بیشتری داشته باشند و خیرین محترم که تاکنون آثار خیرشان در راه کودکان نیز مشهود است برای توسعه زیر ساخت ها همت را دوچندان کنند.

مهاجرین بخصوص کودکان مهاجر باید بیشتر مورد توجه دوستداران شهر کودک در اوز قرار بگیرند. آنها در اوز و شهرستان اوز زندگی می‌کنند، متولد اوز هستند با فرزندان همه ما ارتباط دارند، شهروند ما هستند. امید که شهرداری در ادامه پروژه های خود به این مورد توجه لازم داشته باشد.

می‌توان شهری زیباتر با کودکانی سالم تر و تواناتر داشته باشیم واین کار با مشارکت همه ما امکان پذیر است.  

حق یارتان باد / فرهاد ابراهیم پور (محمودا) ۲۷ابانماه ۱۳۹۹ 

* (پایلوت به معانی گوناگون استفاده شده است. هم به معنی آزمایش کردن و هدایت سیستم و طرح ها می باشد و هم بررسی است که به‌ صورت مقدماتی و در مقیاس کوچک پیش از اجرای طرح اصلی انجام می‌شود تا امکان‌پذیری طرح، ارزیابی شده و یا نحوه اجرای طرح بهبود داده شود)..

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

4 Responses to “شهردار اوز روی خط اندونزی”

 1. همشهری وتوفیق شهرداری گفت:

  بسیار عالی با ارزوی موفقیت های بیشتر شهرداری اوز پس از شهرستان شدن باید یک درجه ارتقا یابد از درجه ۶ به درجه شهرداری درجه ۷ که تا کنون صورت نگرفته است امیداست شهردار محترم پیگیر ان باشند

 2. سیلوانا سلمانپور گفت:

  درود بر شما و این گزارش کامل و گویا ،و سپاس از شهردار فرهیخته شهر و یاران و همراهان ارجمندشان که با صحبت های جامع خود در آن فرصت کوتاه توانستند به بهترین وجه تلاش های بیدریغ تمام فعالان دوستدار کودک را بیان کنند و افتخار و سرفرازی شهر و دیارمان را به ارمغان آورند .
  گرچه متاسفانه برخی از کلان شهرهای ما نتوانستند با نظم و برنامه ریزی درست و نیز رفع مشکلات فنی ،از این فرصت استفاده لازم را ببرند و باعث سربلندی بیشتر میهن عزیزمان باشند. خوشحال و سپاسگزاریم که شهردار برجسته و فاضل ما و یاران ایشان از شهر کوچک ما در تمام این موارد با تسلط و زمانبندی درست و دقیق و بدون هیچ مشکل فنی ،،بهترین عملکرد را از خود نشان دادند و ثابت کردند که اگر همدلی و همبستگی و عشق با دانایی و علم و تدبیر همراه باشد ،می توان تمام کاستی ها و موانع را از راه برداشت و راه رشد و توسعه ی پایدار را گشود .
  به امید آن روز

 3. پایشگر گفت:

  سلام
  بهتر نیست شهردار روی خط شهر باشد و به سایل شهر بیشتر رسیدگی کند

 4. سیلوانا سلمانپور گفت:

  پایشگر عزیز
  آیا این برنامه و صحبت ها و گزارش ها ،در مورد فعالیت های شهرمان اوز نیست ؟
  بهتر است تلاش ها و زحمات بیدریغ مسئولان و نیکوکاران و همیاری مردم را‌ در ۲۰ و اندی سال اخیر بررسی نماییم و قدردان باشیم . بقول شاعر :
  چشم دل باز کن که جان بینی
  آنچه نادیدنیست آن بینی

نظر سنجی

'روز شوراها مبارک/ میزان رضایت شما از شورای اسلامی پنجم شهر اوز چقدر است؟'

Loading ... Loading ...
آخرین نظرات
 • چنانچه وضعیت شبکه بهداشت ودرمان اوز سر وسامان نگیرد ونه کادر کافی داشته باشد وحتی بک ماشین هم در اختیار نداشته باشد بیمارستان اوز هم بخش icu نداشته باشد واز طرف لار ستان...
  اوزی از شیراز ومشکلات بخش بهداشت اور در مطلب: مطالبات فرماندار اوز در دیدار ریاست دانشکده علوم پزشکی لارستان
 • از فرماندار تقاضا دارم توضیح بدن تلکیف دادگاه و اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان به کجا انجامید ....
  علی در مطلب: مطالبات فرماندار اوز در دیدار ریاست دانشکده علوم پزشکی لارستان
 • چرا شبکه بهداشت و درمان شهرستان اوز در زمینه مبارزه با ویروس کرونا ضعیف عمل میکنه . دوستی تعریف میکرد رفتیم درمانگاه شماره دو محلفه جهت تخت بیمار وجود نداشت و از سفره یکب...
  روشن در مطلب: مطالبات فرماندار اوز در دیدار ریاست دانشکده علوم پزشکی لارستان
 • در بحث وصحبتهای شما تعصب ویکسو نگری موج می زند این واقعیت تلخ باید قبول نماییم که اموزش وپرورش اوز سالهاست که از عدم کیفیت وافت تحصیلی رنج می برد وبچه های اوز مجبور به رف...
  جناب کارشناس اموزش وپرورش اوز در مطلب: آموزش اوز در لبه پرتگاه
 • چرا دانشکده بهداشت و سیستم بهداشت اوز مانند گراش مستقل نمی شود؟...
  اوزی در مطلب: مطالبات فرماندار اوز در دیدار ریاست دانشکده علوم پزشکی لارستان
 • درود بر شما آقا ملتفت! اهل قلاتم، به مدت ۴ سال (۹۰-۹۴) با چند تن از دوستانم در دبیرستان فاریاب(یکی از روستاهای شهرستان بستک) تحصیل می‌کردم. روزی که به آنجا رفتیم گمان میک...
  اسحاق محمدی در مطلب: آموزش اوز در لبه پرتگاه
 • آره به نظر منم ما شک اوز خو و شک درسته یکی هم اینکه من همیشه ماشک ؛ رو ، ما ( ضمیر ) شک .تصور میکردم ....
  در مطلب: ماشَکِ اُوزخُووَشَه* (maashake ozkho vasha)
 • با تشکر از آقای ملتفت درحال حاضر اوز رشته ی ریاضی برای دختران ندارد جواب مسولیت هم این است که متقاضی نیست پس اگر متقاضی نیست چرا امسال در رشته ی ریاضی در دبیرستان نمونه د...
  مادر در مطلب: آموزش اوز در لبه پرتگاه
 • سلامی دوباره خدمت آقای ملتفت که پاسخگوی بنده بوده اید و حضورا خدمتشان رسیده و با اینکه در صحبت ها و پاسخگویی ها قطعا متوجه انتقاد نادرست و به نوعی حمایت شده بجهت تخریب پر...
  کارشناس آموزش و پرورش در مطلب: آموزش اوز در لبه پرتگاه
 • مژگان عزیز، این مصاحبه رو من الان خوندم. مثل همیشه به راهت ادامه بده. تو موفقی و میتونی باشی اون چیزی که میخوایی و هستی. آقای ملتفت باز هم بابت نظرتون در سایت گریشنا پیرا...
  فاطمه ابراهیمی در مطلب: گفت و گو با اولین دانشجوی اوزی دانشکده بهداشت