یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
 |  ۱۳/ اسفند/ ۱۳۹۸ - ۷:۰۱
  |   نظرات: 3 نظر
1,171 بازدید

نشست مشترک عضو هیئت امنای کتابخانه اندیشه با دست اندرکاران حوزه کتابخوانی

با حضور محمدفاروق رکنی عضو هیئت امنای کتابخانه عمومی اندیشه، اعضای دبیرخانه پایتخت کتاب، کتابداران و حامیان این حوزه، ۱۲ اسفند نشستی در کتابخانه عمومی اندیشه برگزار شد.

فوزیه زارع سرپرست کتابخانه عمومی اندیشه اوز ضمن تشکر از آقای رکنی و شرکت کنندگان درنشست، گفت: تلاش شده با توجه به شیوع کرونا با رعایت اصول ایمنی این نشست با حداقل دستاندرکاران برگزار شود.

محمد فاروق رکنی در این نشست گفت: خوشحالم در خدمت کسانی هستمکه در راستای تعالی فرهنگ تلاش میکنند و خوشحال تر هستم که بانوان در این زمینه فعال هستند زیرا بانوان می تواننداین فرهنگ را در خانواده ها ترویج کنند.

راهیابی اوز به عنوان ۵ شهر راه یافته به مرحله پایانی پایتخت کتاب در میان ۱۶۶ شهر کشور مایهمباهات و افتخار است و پیشنهاد می کنم این راه را ادامه دهید.

وی با گذری به فعالیت های فرهنگیخود در آلمان و دبی گفت: در زمان بازگشت به اوز در  سال۷۸زیرساخت ها و فعالیت های ورزشی را دیدم و مثبت ارزیابی کردم اما اعتقاد داشتم باید مراکزی مانند کتابخانه ها تجهیز و بهسازی شود. به همین دلیل از آن زمان قول دادم در این زمینه حامی کتابخانه عمومی اندیشه باشم و اعضای خانواده و سایر همشهریان در این زمنه همکاری خوبی داشتند. در ادامه با راهنمایی آقای عبدالرزاق نامور با هیئت امنای بیمارستان و دانشگاه پیام نور  دفتر دبی و آقای منصور فقیهی نژاد آشنا شدم و با افتتاح حسابی به نام آقایان فقیهی نژاد و محمدمحمودی کارها ادامه یافت و علاوه بر تجهیز کتابخانه، کتاب های مورد نیاز نیز تامین شده است و این جریان ادامه دارد.

رکنی بر مرکزیت کتابخانه عمومی اندیشه تاکید کرد و ذکر خیری از شادروان عبدالعزیز هنری وخانواده ایشان و تلاش هایی که در راستای گسترش فضای فیزیکی کرد.

وی پیشنهاد داد می توان در طول سال شب های فرهنگی هنری در اوز برگزار شود.

فروغ هاشمی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اوز با تشکر از دست اندرکاران دبیرخانه پایتختکتاب گفت: در ایام عید نوروز شب های فرهنگ داشتیم اما می توان کیفی تر کرد.

هاشمی افزود: نداشتن کتابفروشی تخصصی در اوز بسیار مشهود است که زیبنده شهر فرهنگی اوزنیست. برای صنعت نشر و چاپ نیز باید پیگیر بود و امیدوارم به زودی مسئول نهاد کتابخانه های عمومی دایر شود.

ابراهیم احمدی دبیر پایتخت کتاب با ارائه گزارشی از فعالیت های دبیرخانه پایتخت کتاب و برنامههای آن گفت: برای سال جدید باید برنامه های منسجم تر داشت و از ابتدای سال جدید با همکاری فرمانداری، شورا و شهرداری شروع کرد.

وی ضمن تشکر از  اعضای دبیرخانه، خانم فوزیه خضری، شادروان شهروز بهروزی، منصور فقیهی نژاد، عبدالقادرفقیهی و سایر کسانی که دبیرخانه را همراهی کردند، از آقای رکنی درخواست کردبرای تامین هزینه های این طرح دبیرخانه را در سال جدید همراهی کند.

فتحیه فتحی با تشکر از دست اندرکاران دبیرخانه پایتخت کتاب از فعالیت های کتابخانه توران بانودر مجتمع آموزشی فرهنگی مهر و ماه کرانی گفت و افزود: کتاب علاوه بر افزایش اطلاعات بایدبتواند در زندگی موثر باشد.

وی افزود: کتابخانه بانو و کودک و نوجوان اوز نیز در سال ۸۴ راه اندازی شده و تاکنون با حمایتهمه جانبه فوزیه خضری و  فائزه طیوری و‌الهه مرادی کتابداران کتابخانه فعالیت های موثری داشتهاست.

فریناز تورانی با معرفی کتابخانه عمومی صفیه خضری گفت: باید از همه زیرساخت ها استفاده کردو بزرگترین کتابخانه های دنیا بزرگترین متراژ ندارند بلکه بیشترین خواننده دارند و امیدوارم ازکتابخانه خضری بیشتر استفاده شود.

معصومه هرمی با تشکر از آقای رکنی و سایر اعضای هیئت امنای کتابخانه و انجمن دوستداران کودک اوز در راه اندازی و آموزش بخش مادر و کودک گفت: ۸ سال مداوم برنامه ها برای کودکان داریم و استقبال خوبی می شود.

مصطفی ملتفت از حلقه مطالعاتی اندیشه اوز گفت: گروه مطالعاتی در دانشگاه پیام نور تشکیل و ازدل آن حلقه مطالعاتی اندیشه تشکیل شده و هر هفته حلقه برگزار میشود. کارگاه های فلسفه برای زندگی نیز تشکیل شده تا اطلاعات کاربردی شود. وی از طرح های حلقه انپیشه و موانع موجود نیزسخن گفت.

فرزانه نورافشان از انجمن دوستداران کودک اوز گفت: قبلا آموزشگاه ها کتابدار داشتند که با حذفکتابدار کتابخوانی در مدارس مختل شد.

وی با ذکر تاریخچه ای از انجمن دوستداران کودک اوز و کارگاه هایی که برای کودکان و والدین ومربیان برگزار شده است، کتابخوانی را بخشی از این فعالیت ها برشمرد.

نورافشان فعالیت های انجمن را محدود به شهر اوز ندانست و گفت: همگام با کتابخانه بانو و کودک و نوجوان اوز که در روستاها برنامه ترویج کتابخوانی دارد، انجمن دوستداران کودک اوز نیز دربیدشهر، قلات، لطیفی و بنارویه فعالیت های داشته است.وی ابراز امیدواری کرد اوز بتواند شرایط لازم به عنوان  شهر پایلوت دوستدار کودک در کشور را کسب کند و پیشنهاد داد جلساتی با شهرداری و سایر مسئولینبرگزار شود و چشم انداز تعیین گردد.

درپایان نشست آقای رکنی یک عددخودکار  به رسم قدر شناسی به شرکت کنندگان اهدا کرد.

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

3 Responses to “نشست مشترک عضو هیئت امنای کتابخانه اندیشه با دست اندرکاران حوزه کتابخوانی”

 1. منتقد گفت:

  مگه نمیگن به خاطر کرونا دورهمی نداشته باشین، وقتی اینا به اصطلاح فرهنگیهامون‌اینجوری کنار هم وایستادن بدون دستکش یا ماسک چه انتظاری از بقیه هست

 2. شهروند گفت:

  تمامی این چهره ها از اشخاص شناخته شده و فرهنگی اوز هستند سوالی که پیش میاد اینه که هیچ کدام نه ماسک دارن نه دستکش پس چطوری اصول بهداشتی رو رعایت کردند؟سوال دوم: الان آیا این جلسه جزء ضروریات محسوب میشده و برگزار نکردنش لطمه ای به شهر وارد میکرده که تو این شرایط برگزارش کردن؟؟؟؟اثرات کتابخوانی باید اول در عملکرد مردم معلوم بشه اگر افراد کتابخوان ما اینگونه به اصول قوانین بهداشتی فعلی جامعه بی تفاوت هستند وای به حال بقیه….شاید بر خلاف انچه ادعا میکنیم کتاب عمیقا در روح و جانمان نفوذ نکرده و شاید این کارها خود نشان دهنده ی نتیجه ی کتاب خوانی ظاهری است

 3. مريم گفت:

  جلسه بى جلسه فكر سلامتتون باشيدكه بهتره به قول بنده خدا حالا ايه نازل شده كه دور هم جمع بشيد دور همى ممنوع از ماسك ودستكش هم خبرى نيست ديكه بدتر

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • دستاورد گروه تا الان چه بوده و خط مشی در خصوص جذب اعضا چگونه است...
  بهرام در مطلب: دیدگاه‌های اعضای گروه همگام با مردم برای پیشگیری از کرونا
 • با سپاس از شما جهت یاد اوری از این شخصیت بزرگ فرهنگی که عمری را در راه خدمت به ادبیات کودکان ایران زمین صرف نمود یاد وخاطره اش جاوید وماندگار باد...
  محمد زندیان در مطلب: پرواز ثریا قزل‌ایاغ در روز جهانی کتاب کودک
 • سلام روحشون شاد شخص بسیار شریف مهربان و دارای پرنسیب و اصول بودند ایشان کفیل مرحوم پدرم در کویت بودند و بسیار صمیمی و مهربان و مثل یک برادر برای پدرم بودند روحشون شاد...
  فریدون سلیمانی در مطلب: دکتر عبدالرحمن العوضی، پرانرژی و خستگی ناپذیر
 • جناب صدیقی مهم نیست که اوزیهای 100 سال قبل به چه صورت کلمه اوز را بیان میکردند مهم اینستکه در طول نیم قرن اخیر وکلا نسل میانه وجدید اوز امروز لفظ اوز را با کسره مکالمه وم...
  همشهری ازبندر در مطلب: اسنادی در باره اوز در سایت کتابخانه ملی قطر
 • تلفظ اوز با کسره بسیار زیبا تر است زیرا باعث میشود که تفاوتی با عوضی که احساسی بدی در فرهنگ ایرانی ایجاد میکند داشته باشد الان سالهاست که در مکاتبات اداری واجتماعی از نام...
  همشهری معلم در مطلب: اسنادی در باره اوز در سایت کتابخانه ملی قطر
 • با تشکر از کلیه مسولین ودست اندر کاران مقابله با کرونا از مردم اوز هم میخواهیم که با در خانه ماندن خود و نرفتن به گردشگاهها به این زحمتکشان ومسولین کمک نمایید تا هر چه زو...
  اوزی از شیراز در مطلب: ناتوانی کرونا در مقابله با انسجام  و مشارکت مردمی در شهرستان اوز
 • با درود خدمت عزیزان و مسئولین و فعالین شهر و تشکر از جناب احمدی و رسانه های فعال در شهر, خداوند را شاکریم که درزیر سایه اش لطف خدمت به شهر و شهروندان را به تک تک ما اعطا...
  ساسان پیرزاد در مطلب: ناتوانی کرونا در مقابله با انسجام  و مشارکت مردمی در شهرستان اوز
 • سلام ضمن خسته نیاشید ایا بیلان مالی این انجمنها مثلا نو اندیشان معلوم و واضح است که این پولها ازکجا می آید؟؟...
  آرزو سیامک در مطلب: ناتوانی کرونا در مقابله با انسجام  و مشارکت مردمی در شهرستان اوز
 • قدردان زحمات تک تک عزیزان همیشه در صحنه هستیم به ویژه آقای ابوطالب کریم پور...
  در مطلب: ناتوانی کرونا در مقابله با انسجام  و مشارکت مردمی در شهرستان اوز
 • جناب صدیقی در اینکه اوز با فتحه تلفظ می شده شکی نیست ولی اگرشما به همان سربرگ ها نگاه کنید به عربی (عوض یا العوضی )نوشته شده؛بنابراین اوزی ها در گذر زمان به این فکر افتاد...
  دبیر ادبیات در مطلب: اسنادی در باره اوز در سایت کتابخانه ملی قطر