سه شنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۸
 |  ۵/ اسفند/ ۱۳۹۷ - ۸:۰۲
  |   نظرات: 5 نظر
360 بازدید

یزد پایتخت کتاب ایران شد/ اوز با بی‌مهری به عنوان شهر فعال درترویج کتاب‌خوانی رسید

دبیرخانه پایتخت کتاب اوز: در مراسم پنجمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران که ۴ اسفند با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، شهر یزد به دلیل تنوع برنامه‌های کتابخوانی و اهتمام ویژه به فعالیت‌های خلاقانه فرهنگی به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، از چهار شهر، مهاباد در آذربایجان غربی، صدرا و شیراز در استان فارس، دزفول در استان خوزستان به عنوان شهر‌های خلاق و از اوز به عنوان یکی  از شهرهای فعال در عرصه کتابخوانی با اهدای لوح و ۱۰ میلیون تومان بن کتاب تقدیر شد.

جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در این مراسم گفت: مردم ایران همت بلندی در فعالیت‌های فرهنگی دارند. برای انجام هر کار زیربنایی نیازمند توسعه فرهنگی هستیم. کتاب مهم‌ترین نقطه کانون توسعه فرهنگی است. کتاب مظهر اندیشه است و باید توجه ویژه‌ای به تمام دست‌اندرکاران کتاب شود.

طرح معرفی پایتخت کتاب از سال ۹۲ در ایران اجرا شده است و تاکنون شهرهای اهواز، نیشابور، بوشهر، کاشان و یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی شده اند. اوز نیز از سال ۹۵ در این طرح شرکت کرده است که در اولین سال شرکت، از بین ۱۰۳ شهر بعد از بوشهر بیشترین امتیاز را به دست آورد و به عنوان اولین شهر خلاق کشور دست یافت. در سال های ۹۶ و ۹۷ هم نیز به مرحله پایانی بیست شهر رسیده است و در سال جاری نیز علیرغم کم لطفی و بی مهری توانست عنوان شهر فعال در ترویج کتابخوانی را کسب کند.

در طرح معرفی پایتخت کتاب ایران، برنامه ها و فعالیت هایی که در راستای ترویج کتابخوانی صورت می گیرد به دبیرخانه مرکزی ارسال شده و پس از داوری توسط کارشناسان، شهر برگزیده معرفی می شود.

دست اندرکاران طرح معرفی پایتخت کتاب با کمترین هزینه تلاش کردند فعالیت های خود را انجام و مستندات خود را ارسال کنند. گرچه با همکاری شورا وشهرداری میدان کتاب در سال ۹۵ ساخته شد اما هزینه های جاری آن سال معادل ۲ میلیون تومان بود که با همکاری خانم فوزیه خضری پرداخت شد. هزینه های جاری سال ۹۶ حدود ۶ میلیون تومان بود که با پیگیری اعضا تامین شد. سال جاری نیز هزینه های جاری حدود ۱۰ میلیون تومان بوده است که برخی از آن ها صرف خرید کتاب و قفسه شده است. در این ۳ سال بالغ بر ۵۰ میلیون تومان بن کتاب  به اوز اختصاص یافته که بخشی از آن ها به کتابخانه های عمومی اندیشه و بانو خضری نیز تعلق گرفته است.

در سال جاری دبیرخانه پایتخت کتاب اوز با کمک نیکوکاران و همکاری شهرداری فعال و تجهیز شد و برنامه های دبیرخانه اعلام شد اما متاسفانه کم لطفی و بی مهری کم نبود. یکی از برنامه‌ها دیدار اعضای دبیرخانه-که بعضا به اتفاق شهردار و بخشدار محترم همراه بود- با برخی نهادهای فعال در عرصه کتابخوانی و کتابخانه ها و  ارسال برنامه ها و طرح های خود ردر باره ترویج کتابخوانی بود اما فقط کتابخانه های بانو و کودک و نوجوان اوز و توران بانو، طرح های خود را برای دبیرخانه ارسال کردند.

برخی از شهروندان نیز مکررا با نیش و کنایه در فضای مجازی به این فعالیت ها تاختند و فعالیت های فرهنگی و ترویج کتابخوانی را در مقابل توسعه عمرانی و اقتصادی قرار دادند. با هم یکی از آن ها را بازخوانی می کنیم:

«آیا مستند سازی برای پایتخت کتاب آن قدر واجب بود که گذشتن مطالب گوناگون و جمع کردن همه یاران جوان که خود در مسیری در جهت دانش خود به آموزشگاه ها و دانشگاه ها می روند، به آن سو بکشانید. و اکنون با هزینه شهرداری که خود برای خرید چند بلوک سیمانی، برای اولین گام توسعه مانده‌اند کمک بگیرند و وقت گرانبهای اعضای شورا در استقبال و همراهی با مستند سازان و یا بهتر بگوییم طرح یک نمایش برای شهرمان را بگیرند.»

برخی نیز بدون اطلاع از برنامه های طرح معرفی پایتخت کتاب آن را برای خود نمایی و پرستیژ دانستند و….

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد می گوید: «امسال با هم‌گرایی بین اداره ارشاد، شورای شهر و شهرداری یزد و کمک همه سازمان‌ها، گروه‌های فعال اجتماعی و حتی صنایع، توانستیم طرحی برای توسعه و ترویج کتابخوانی در یزد آماده کنیم که خوشبختانه این طرح مورد توجه قرار گرفت.

وی با اشاره به بیانیه‌ای که در مراسم معرفی پایتخت کتاب ایران قرائت شد، گفت: استمرار فعالیت‌های یزد در طول چهار سال گذشته برای کسب برند پایتختی کتاب ایران و دلسرد نشدن از عدم انتخاب در چهار سال گذشته، یکی از معیار‌های انتخاب یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران اعلام شد.»

اگر این گفته های مدیر کل ارشاد استان یزد را با مطالب برخی از اعضای شورای شهر اوزدر فضای مجازی مقایسه کنیم به این بی مهری ها بیشتر پی می برید. مدیر کل ارشاد استان یزد از هماهنگی شورای شهر و استمرار و دلسرد نشدن سخن می گوید اما علیرغم موفقیت اوز در ۳ سالی که شرکت کرده و رقابت با بیش از ۱۵۰ شهر که بعضا کلان شهر هستند، عضو شورای شهر اوز در گروه های مجازی در باره شرکت اوز در این طرح  می نویسد:

«افرادی که متولی کارهای فرهنگی هستند، اگر می خواهند مرتبا و مکرر در این رقابت ها شرکت کنند. این گوی و این میدان، ولی وقت مدیران شهری را نگیرند. این دور باطل کماکان ادامه خواهد داشت. ذره ای تامل خوبه. چرا لار هیچگاه وارد این قضایا نمی شود. ازما گفتن، ۳ ساله درگیر این موضوع هستند. باشد سال دیگر هم شرکت کنند.»

این مطالب را می توان نقد کرد،  اما در این مجال فقط به این بسنده می کنیم چرا وقتی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت های ترویج کتابخوانی اوز را قابل تامل می داند و اوز توانسته از این بعد درکشور مطرح شود ما خود زنی می کنیم؟

چرا ازشرکت مراکز استان مانند شیراز، اصفهان، یزد و..دراین طرح صحبت نمی کنید و عدم حضور لار را نشان تامل می دانید؟ مدیران شهری را نیز کسی به اجبار به این طرح نکشانده بلکه آنانی که به اهمیت کتابخوانی و فرهنگ به عنوان زیر بنای توسعه بها داده اند همکاری کرده اند و بقیه نیز وقت خود را صرف کارهای دیگری کرده اند که منتظر نتایج گرانبهای آن ها هستیم.  

ضمن احترام به همه دیدگاه ها ما اعتقاد داریم که توسعه متوازن نیازمند فعالیت های هدفمند و همه جانبه است اما فعالیت های فرهنگی و کتابخوانی در مقابل فعالیت های عمرانی و اقتصادی نیست. فعالیت‌های فرهنگی نه تنها فضا را برای بزرگوارانی که در زمینه فعالیت های عمرانی و اقتصادی تخصص و توانمندی دارند تنگ نخواهد کرد بلکه ما نیز برای همراهی در این عرصه آن چه در توان داشته باشیم، دریغ نخواهیم کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

5 Responses to “یزد پایتخت کتاب ایران شد/ اوز با بی‌مهری به عنوان شهر فعال درترویج کتاب‌خوانی رسید”

 1. شهروند اوزی گفت:

  بالاخره دیر ویا زود شما هم خسته میشوید مسولان فرهنگی کشور هم تا زمانیکه شهرهای بزرگ مملکت باشند اوز را له پایتختی قبول نمیکنند وانگهی ابنکار واقعا کمکی به فرهنگ کتابخوانی برای عموم مردم اوز میکند یا یک کار نمایشی وسمبلیک است مردم چون می بینند که در شهرهای مجاور ما مانند لار گراش خنج لامرد و…… مشعول فعالیتهای عمرانی شهر هستند وسبب ماندگاری جوانان خود میشوند از اینگونه کارهای فرهنگی مانند موزه رخت گشاد نمایشگاههای تکرای وساز وکرنا وشب وتلا و……..دلزده شده اند چون ما اوزیها ازقافله پیشرفت وترقی در منطقه عقب افتاده ایم

 2. شهروند دلسوز اندوهگین گفت:

  با تشکر از جنابعالی بخاطر تهیه گزارش و زحمات دست اندکاران گروه پایتختی کتاب و تجربه های اندوخته شده امیوارم فرهنگ کتابخوانی در سرشت و دات دوستداران کتاب و جوانان اوز بوجو آید. همیشه گفته اند نباید از هر شکستی زانوی غم را در بغل گرفت بلکه باید بعد از هر شکست مجددا بلند شد و با شیوه و دیگاه و تجربه ای بهتر تلاش نمود کاش در مورد خلاقیتهای دکر شده در مورد شهر یزد در این گزارش به آن اشار میشد و اینکه امسال چند شهر و روستا به تفکیک هرکدام شرکت نمودند و البته نباید هم این انتظار داشت که شهر اوز بتواند رقبای شهرهای بزرگ و فرهنگی کشور شود.آماری که از در فضای مجازی در مورد کتابخوانی در اوز گرفته شد بود هرچند ممکن است دارای اشتباهاتی باشد اما نمیتوان این آمار را با شهر های بزرگ‌ایران مقایسه ننود. البته تلاش فرهنگی در زمینه کتابخوانی مورد تقدیر و تشکر میباشد ودر کنار ان لازم است جوانان به به ادامه تحصیلات عالیه و پذیرفته شدن در دانشگاههای برتر تشویق و ترغیب نمود و اکنون لازم است بموازات این فعالیت چند کتاب داستان و قصه که در این مدت افرارد گروه تجربه نمودنه اند بنام نویسندگان اوز اکز تهیه و منتشر شود بسیار خوب خواهد بود تا زحمات کشیده شده بهدر نرود و جوانان شاهد بهره برداری و سود حاصل از فعالیتهای گروه کتابخوانی اوز به عینه مشاهده مایند . موفق و پیروز باشید

 3. محمد گفت:

  آفرين بر اوز عاليه مهم كسب عنوان نيست مهم اينه كه اوز با جمعيت خيلي كمتر از يزد و خيلي كمتر از شيراز و جاهاي ديگه الان همه ميشناسن و ميگن مردم كتابخون اوز راهتون رو ادامه بدين توجه نكنيد حتما موفق ميشين بايد بهتون هزار آفرين گفت

 4. ابراهبم نجم الدینی گفت:

  عنوان پایتخت کتاب ایران دراین دوره :قرعه به نام یزد افتاد که لابد همه ی شرایط داشته .با این حال هیچ جای نگرانی نیست.همینکه اوزدرجایگاه نامزدی مطرح است خود بزرگترین اعتباروامتیاز کسب نموده که نشان ازداشتن شرایطی که حق پذیرفتن عنوان پایتختی کتاب ایران شود.اگردرجایگاهی یاحالتی بودید که ضعف فعالیت داشتیدوکسور شده بود بدون شک باید خودراسرزنش میکردید درحالیکه گاهی تصور هم نباید کرد زیرادرنهایت توان وباعشق وعلاقه وتلاش همه جانبه حالا چرا؟ اوز تنها هم که نبوده که ازقافله پس مانده باشد بهرتقدیردرراستای هدف ترویج کتاب وکتاب خوانی همچنان مسمم وپایداروامیدواریم درششمین دوره سرفرازانه به هدف ومقصودمان دست خواهیم یافت

 5. پایشگر گفت:

  بابا پایتختی کتاب را نخواستیم دست بکشید از این کارها به فکر شهر باشید فکر نان باشید که خربزه اب است.وقت و هزینه بیهوده تلف نکنید
  واویلا به کی و با په زبانی بگیم

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • واقعا که حرف دل مردم رو زدی سعی کنید در مسایل مزدم جسور باشید و مردم بدانند که چه کسانی خدمت می کنند و چه کسانی خیانت...
  دمت گرم رئیس در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • همش که تعریف و تمجید از دکتر عسکری است...
  سعید در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • واقعا جاي تاسف داره كه يك.عضو شورا بيشتر وقتش رو تو فضاي محازي ميكذرونه و با شكلك هاي خنده ديكران را مورد تمسخر قرار ميده واقعا واسه خودمون كه جنين شخصي را انتخاب كرديم م...
  كامي در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • درود بر دکتر عسکری که در دوره ریاست ایشان جوی آرام و تلاش بدون هیاهو را در دستور کار خودش قرار داده و مسائل و مشکلات شهر را با دقت و با نگاه تیزبین رصد می کند...
  اشنا در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • جناب دکتر عسکری زمان مرحوم پدرت هم مخالفین کاری کردند که آن مرحوم ناگزیر به استعفا بشه ولی هم اکنون آن زمان گذشته و شما پشتوانه محکم مردمی داری و دوستان قوی نا امید مشو و...
  امین در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • آقای عسکری مشکل اینجاست که شما با خویشتن داری زیاد به چنین افرادی فرصت خودنمایی داده اید,انشاالله در انتخاب هیئت رییسه بعدی در انتخاب سخنگو و رییس کمیسیون های مهم دقت نظر...
  رضا در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • ابرنامه هایی که در گردهمایی شور و مشورتی انجام میشه قطعا متعلق به شورای شهر نیست و در مجلس و هیات دولت هم کرارا اتفاق و ملموس هست.اما آنهایی را که از این اختلافات سلیقه ا...
  اوز مظلوم در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • افراد که نقش مشاور در کمک فکری به رئیس شورا میکنند بهتر است در جهت همدلی و همبستگی و جلوگیری از ایجاد دو دستگی به مردم اوز خدمت نمایند چون تفرقه نه تنها خدمت نیست بلکه خی...
  همشهری آگاه به مسائل شورا در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • درود بر دکتر عسکری عزیز,شما پر توان به کارت ادامه بده چون فرزند مرحوم محمود عسکری هستی و جز این از شما انتظار نمیره,مردم آگاهند و کسانی را که قصد تفرقه افکنی و تظاهر را د...
  اوزی در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام
 • انشاء الله هرچه زودتر ختم بخیر شود و دارای یک شورای منسجم شویم...
  ابراهیم در مطلب: سخن رئیس شورای اسلامی شهر اوز با شهروندان گران قدر و والا مقام