پنج شنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۸
 |  ۱۵/ دی/ ۱۳۹۷ - ۱:۵۳
  |   نظرات: 11 نظر
1,451 بازدید

واکنش مدیران سایت ستاره اوز و گراش انقلابی نسبت به  طومار منتشر شده در نماز جمعه لار

۱-بهتر از این نمیشه زور گفت!!

فرهاد ابراهیم پور/ مدیر سایت ستاره های اوز: هر کسی که این طومار را نوشته است و آن کسانی که زیر این اطلاعیه امضا کرده اند آیا کمی به این موضوع فکر کرده اند که همین لارستان بزرگ با شهرهای مجاورش بزرگ جلوه می‌کند واگر این‌‎ها رشد وتوسعه پیدا بکنند نه تنها نباید ناراحت شوند بلکه باید خوشحال باشند این چه حرف زورگویانه ای است که شما همه بخش های لارستان را عملا تهدید می‌کنید که تا لار استان نشه اوز وجویم وبیرم حق ندارند شهرستان بشه.

عزیزانی که در این اطلاعیه خود را نماینده همه اهالی لار دانسته اید و در نماز جمعه این اطلاعیه را به گوش همه رساندید شاید باورتان نشود اما منی که سال‌ها از اتفاق و اتحاد مردم لارستان به خودم می بالیدم ودر هر جلسه وهمایشی که در لارستان برگزار می‌شد مرتب مسئولین و نمایندگان مردم از همبستگی مثال زدنی این شهرستان بزرگ می‌گفتند اما اکنون با تاسف بسیار باید بگویم خیلی از این حرکت نابخردانه دلخور شدم .

خیلی ها در گذشته می‌گفتند که علت عدم ارتقای اوزاز بخش به شهرستان، جمعیت اوز و موقعیت اوز و عدم تلاش خودم مردم ومسئولین اوز است اما شماها با این اطلاعیه عملا ما را از خواب غفلت بیدار کردید که علت عدم ارتقای ما این‌ها نیست بلکه شماها هستید که نه تنها علاقه ای به ارتقای بخش اوز و دیگر بخش ها ندارید بلکه با کمال تاسف اعلام می‌کنید که تا لار استان نشود  نباید بخش ها شهرستان شوند . چرا فکر می‌کنید بعد از این همه سال کنار هم بودن و با هم داد وستد کاری و فرهنگی و اجتماعی داشتن،  باید مثل زورگوها با اوزی‌ها واهالی بخش صحبت کنید .هربار برای نماینده شدن افراد لاری اهالی بخش ها کوتاهی نکردند و در بسیاری از دوره ها کنار شماها بوده اند هر چند نماینده ها فقط برای روز انتخابات بیشتر نزد ما می آمدند . حق انتخاب امری فردی ولازمه دموکراسی است اما چرا این‌گونه  و با این کلمات ما را به هیچ می‌گیرید .

نکند خودرا علامه دهر می‌دانید و همه حق نزد شماست و ما که حد.ود ۷۰ سال از بخش شدنمان می‌گذرد و حق ارتقا به شهرستان حق مسلم وطبیعی ماست  از خرد وفهم بویی نبرده ایم . من نمی خواهم در این نوشتار این اطلاعیه را به همه لاری‌ها نسبت بدهم هرچند که در بیانیه چنین نوشته شده است (احتراما امضا کنندگان ذیل، شهروندان لارستان بزرگ به استحضار می رسانیم) این خودجوشی از پیش جوش آمده را خواست همه لاری‌ها نمی‌دانم . به گمان من خواسته اول آن‌ها که لارستان بزرگ استحقاق استان شدن دارد و مسئولین امر از نماینده مجلس گرفته تا مقامات صاحب نفوذ باید لابی گری کنند تا این امر در صورت استحقاق محقق شود امری است که می باید پیگیری شود و اهالی بخش های لارستان نیز از این امر خوشحال خواهند شد.

 اما این‌که عدم تلاش خودتان یا عدم تحقق خواسته استان شدن لار را منوط به این بگذارید که تا ما استان نشویم هیچ بخشی نباید شهرستان شود، حرف درستی نیست و بیشتر نفاق انگیز است تا اتفاق آور. قدری بیندیشید، شهرستان لارستان از قبل کوچک شده است و شاید کوچکتر هم بشود اما همه تقصیر را به گردن دیگران انداختن و مانع ارتقای آن‌ها شدن راه به جایی نمی‌برد.  این راه حل نیست این ایجاد بن بست در مناسبات شهروندی و همسایه گری وخلل در اتفاق و اتحاد است اگر جایی به حق هستیم و خواسته ای داریم راهش سد کردن خواسته دیگران نیست . امیدوارم روزی لار هم استان شود اما نه به قیمت حذف خواسته بخش های لارستان که درجهت ارتقا خود تلاش می‌کنند .

۲-ارتقای بخش اوز به شهرستان، گامی به‌سوی عدالت است

دکتر ناصر دلخوش/گراش انقلابی*: انسان از دیر باز در اندیشه خود مراحل پیشرفت و ترقی را تداعی می کرد و برای هر چه بهتر زیستن و کسب رفاه تلاش کرده است .

با پیشرفت تمدن بشری و بوجود آمدن فرهنگ شهر و شهر نشینی برای تامین رفاه بیشتر و زندگی آسان دست به دامن علم و تکنولوژی و دیپلماسی شد. تا از تجربیات دیگر جوامع در راستای ارتقا سطح شاخص های زندگی خود بهره ببرد. لذا بمنظور دست یافتن به این هدف روشن نیازمند پیشرفت سیاسی و جغرافیایی و اجتماعی و دیگر جوانب می باشد .

از آنجایی که بخش اوز با قدمت چندین ساله و برخورداری از امکانات متعدد و داشتن ظرفیت عظیم با همراهی مردمی نجیب و خونگرم و با فرهنگ نیز برای پیشرفت و دستیابی به قله های تعالی و حرکت به سوی عدالت اجتماعی می بایست در زمینه سیاسی نیز پیشرفت و ارتقا پیدا کند .

از همین رو ارتقای بخش اوز به شهرستان گامی مهم به‌سوی عدالت و پیشرفت خواهد بود، که البته ارتقا اوز به شهرستان به نفع کل منطقه خواهد بود و آن‌هایی که در مخالفت با این حرکت برآمده اند دیر یا زود متوجه خواهند شد که نه تنها نباید جلو پیشرفت کسی را بگیرند بلکه شایسته است که به آنها کمک کنند که حتی دیگر بخش ها نیز  فضای پیشرفت برایشان مهیا شود تا همه مردم از برکات و امکاناتی که بواسطه پیشرفت سیاسی بدنبال خواهد داشت بهره‌مند شود .

لذا پیشنهاد می کنم مسئولان شهرستان لارستان نه تنها مانع ارتقا بخش های تابعه به شهرستان نشوند بلکه زمینه ساز ارتقا آنها شوند که این در راستا ارتقای سطح رفاه اجتماعی و حرکت به‌سوی توسعه پایدار و محرومیت زدایی  کل منطقه خواهد بود.

*مدیر مسئول گراش انقلابی/دکترای جامعه شناسی سیاسی

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

11 Responses to “واکنش مدیران سایت ستاره اوز و گراش انقلابی نسبت به  طومار منتشر شده در نماز جمعه لار”

 1. همشهری دلسوز گفت:

  جناب آقای فرهاد ابراهیم پور مطالب بسیار خوبی نوشته اید دستت درد نکند آنچه از دل برآید بردل نشیند .هم چنین مطالب دکتر ناصر دلخوش ز گراش نیز باید تقدیر کرد از چنین فرد فهیم و آگاه و روشن ضمیر
  مطلب دیگری که لازم است به این عده افراد متعصب گفت این است که چگونه حاضر میشوید پیشرفت خودرا در گرو عقب ماندگی سایر بخشها برای خود قایل شوید اکنون با این حادثه باید گفت شماها که در این وضعیت و حال و روز هستید و مانع ارتقای اوز میشوید چه تضمیتی وجود دارد وقتی استان شدید و شماها هم سردم دار استانداری لازستان بدست گرفتید. انوقت میخواهید چه بلایی برسر زیر دستان و سایر شهرها و بخشهای خو بیاورید؟ آیا جایز نیست برای استان شدن لارستان از کلیه مردم لارستان که اکنون زیر نام استان خوش نام و نشان و بلند آوازه فارس هستند همه پرسی و رفراندم صورت گیرد که آیا میخواهند از استان فارس جدا شوند و یا در استان فارس بمانند. ضمنا تجربه ثابت شده است که تیکه پاره کردن استانها مسایل و مشکلات بسیاری را بوجود آورده است

 2. شهروند از شیراز. خطاب له همه مسولین. ودلسوزان گفت:

  احسنت به اقای. ابراهیبم پور واقای دکتر. دلخوش. حق. مطلب. را خوب. ادا. کردید. این. مطالب باید. در سطح. گسترده. سایتهای. منطقه. منتشر. شود. تا. همگان. از تعصب. وواپسگرایی. عده ای. در لار. که. مانع. رشد. وپتوسعه. وارتقای. بخش. بزرگ. وصبور. اوز. میشوند. با. اطلاع. گردند. شهرستان. شدن. اوز. هیچ. ارتباط. ومغایرتی. با. توسعه. منطقه. ندارد. وکلا. نباید. منوط. به. استان شدن. لار شود مسولین شهر. وبخش. اوز. وحتی. معتمدین. داخل. وخارج. از. اوز. باید. در مقابل. این. اعتراض غیر منصفانه. واکنش. نشان. دهند

 3. شهروند گفت:

  برام عجیبه چرا دیگر سایتهای خبری اوز که اکثر اوقات اخبار بی اهمیت و پیش پا افتاده رو پوشش کامل خبری میدن این خبر رو اصلا تو سایتشون منعکس نکردن!!! محافظه کاری تا چه حد و به چه قیمتی؟

 4. محمد رسول باغی گفت:

  با سلام
  اطلاعیه ای که از طرف عده ای از مردم لار در عدم اجرای ارتقای بخش های تابعه صادر شده در عجبم و نمی دانم بر چه استدلالی بوده، چون شهر کهن ای که بخواهد مرکز استان شود در وحله اوز نیاز بیشتری به شهرستان تابعه دارد، نه بخش و دهستان.
  • اکنون روی سخن با عده ای از شهروندان خود دارم که انگار از خواب غفلت بیدار شده و سنگ توسعه و ارتقا را به سینه می زنند.
  چند پرسش:
  • آیا اگر شهرستان نشدیم به کدام ایده و بینش شما در مورد اوز لطمه وارد خواهد کرد؟
  • شعر *اوز شهر خشم دل مُستانانی* نمی توانید بخوانید؟
  به رخت گشاد و ساحت تائب شما لطمه وارد خواهد شد؟
  از تعریف و تمجیدهای بی جا باز می مانید؟
  به جاده ایمن برای کودک نمی رسید؟
  از پایتختی اوز برای کتاب باز می مانید؟
  شما که از گرفتن هندوانه زیر بغل ابایی نداشتید چرا اکنون با تلنگری به فکر ارتقا می افتید آنهم بدون توسعه شهری و پایداری آن!!!!!؟؟؟؟؟
  • محمدرسول باغی ۹۷/۱۰/۱۶

 5. حسن گفت:

  منظور مردم لار عدم ارتقای هیچ بخشی نیست بلکه توسعه و ارتقای متوازن لارستان بزرگ همزمان با توسعه و ارتقای سایر بخشها میباشد

  • پاسخ به حسین گفت:

    اشتباه عده ای افراد و از جمله شما در اینه که فکر میکنند  با مانع شدن ارتقای اوز میتوان به رشد متوازن و ارتقای استان شدن  لار رسید  اینگونه تنگ نظری و دگم اندیشی دیگر اثر منفی دارد نمونه ان ماجرای اتفاق افتاده در کازرون بود که  مردم کازرون  میخواستند مانع ارتقای بخشی دور افتاده از کازرون شوند اما افکار عمومی ایران  و مقامات رسمی دولتی این اقدام‌مردم کازرون را مردود  دانستند . الان آنچه که  در ماجرای نماز جمعه لار   اتفاق افتاد سالها مخفی بود و  مردم اوز سالها  انرا متصور میکردند و میدانستند  ولی صبور بودند  و اکنون پس از سالها صبر و متانت مردم اوز  اصل ماجرای مخالفت و منشا آن آشکار شد و مردم اوز مخالفان واقعی ارتقای شهرشان را شناختند

 6. به جناب باعی گفت:

  در شرایط فعلی مشکل همه بخش اوز واکنش در برابر این از این اعتراص عیر منصفانه است که عده ای در لار بر علیه ارزوی دیرینه مروم اوز داده اند چرا شما همه مسایل را قاطی میکنید شاید در اوز درباره مسایل فرهنگی زیاده روی شده باشد اما الان حرف دل مردم وواکنش مردم را درنطر بگیرد باید همصدا مردم ومسولین اوز طوماری به وزارت کشور واستانداری بفرستند ومطالبات دیرینه را مطرح نمایند همه اوزیها باید حمایت کنند

 7. همشهری بندرعباس گفت:

  فقط لابی گری میخواد گراسم شانس آورد که از اب گل آلود نماینده اش رفت مجلس وگرنه هنوزم بخش بود البته مسائل دیگری هم هست که …..

 8. همشهری بندرعباس گفت:

  بهتر است از فواید شهرستان شدن دوستان آگاه باشند!!!! حداقل بودجه ای که به شهرستان میرسد ۱۰برابر کمک های مردمی است که در اوز انجام میشه حالا هزاران مزایای دیگرش بماند

 9. همشهری گفت:

  جناب باغی اصالت هر جایی جای خودش را دارد اما در این برهه از زمان پیشرفت وترقی هم واجب هر دیار است که با ارتقا ان امکان پیشبرد و جبران خیلی از کمبود ها امکان پذیر میشود مگر میشود همیشه فکر در جا زدن باشیم باید هر روزمان بهتر از گذشته باشد…

 10. شهروند گفت:

  لحن قاطی کردن برای فردی از دیار فرهنگ و کسی که خواهان ارتقای شهرش می باشد زیبنده نیست.
  آقای باغی در نوشته خود، بطور مشخص هم به اطلاعیه لار اعتراض داشته و هم در چند مورد مشخص نواقص شهر خود بررسی نموده، درست است که امروز صحبت عدم ارتقای بخش ها مورد پذیرش هیچ عقل سلیمی در منطقه نیست ولی آیا شاهد نبوده ایم که دیربازی است که ما از طرف همان هایی که امروز آن مسائل را طرح کرده اند، شهر ما را مورد تشویق در فرهنگ و بزرگنمایی از آداب و رسوم ما قرار داده اند.
  برای نوشتن طومار و شکوائیه هیچ زمان دیر نبوده و نیست چون مردم هر شهری باید به سرنوشت و آینده خود واقف باشند، در جایی که دست اندرکاران ما از طرح توسعه و ورود جمعیت به شهرشان واهمه دارند، از منابع زیرزمینی خود استفاده بهینه نمی کنند، صندوقی برای سرمایه گذاری در جهت منافع شهر ایجاد نمی کنند، آیا طومار نوشتن کافی است، مسلم بدانید کارگزاران به فرهنگ فرهیخته ما رای مثبت خواهند داد، اما نظر آنها نسبت به زیرساخت های ما و رونق بازار و سرنوشت جوانان هم همین نظر خواهند داشت، به خود آییم ، باز دیر نیست
  از ماست که بر ماست

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • در جلسه کارگروه کسی در این مورد حرفی نزد....
  مدیریت در مطلب: اولین جلسه کارگروه ساخت مخزن مردمی آب تشکیل شد
 • مدیر سایت رئیس سابق شورا هم در این مورد تلاش کردند ولی اشاره ای نکرده اید چرا؟...
  بهروز در مطلب: اولین جلسه کارگروه ساخت مخزن مردمی آب تشکیل شد
 • با تشکر. از همت. وهمکاری. مردم. ومسولین. وانجمن. خیریه. برای. ساخت مخزن. مردمی. در اوز. پیشنهاد میکنم. برای. موضوع مهم. ارتقای. اوز هم. یک. جلسه. هم. اندیشی. برای. پیگیری...
  شهروند. اوز در مطلب: اولین جلسه کارگروه ساخت مخزن مردمی آب تشکیل شد
 • ثبت و انتشار خاطرات آقای پیرزاد و مشکلات و نارسایی های که در دوران ایشان مواجه بوده و با دهها و یا صدها مشکل مواجه شده تا بتواند یک زندگی شرافتمندانه و ابرومندانه برای خو...
  همشهری دلسوز قدردان این زحمت کش. علاقمند به اوز در مطلب: گفت‌وگو با احمد پیرزاد که همچنان دغدغه اش آبادانی اوز است
 • ثبت تاریخ شفایی و خاطرات ... ضروری و ارزنده و قابل ستایش است تشکری از دست اندرکاران روزنامه و دعای سلامتی و تندرستی و خسته نباشید برای جناب پیرزاد.. امیدواریم این رویه اد...
  سعید هنری در مطلب: گفت‌وگو با احمد پیرزاد که همچنان دغدغه اش آبادانی اوز است
 • تشويق دانش آموزان روستاها و شهرستانهاي اطراف از موزه اوز بخصوص در ماههاي اخير اقدام مثبتي است و بايد در اين زمينه حمايت لازم صورت گيرد تا علاوه بار ايجاد خاطره خوب براي د...
  دلگرمي در مطلب: جاذبه های موزه مردم شناسی اوز برای میهمانان و علاقه مندان آثار باستانی
 • يكي از سياستهائي كه دولت بايد بعنوان سياست كلان خود مد نظر قرار دهد بايد امكانات آموزشي تحصيلي بهداشتي اشتغال و عمران و آبادي و راه سازي و ارتقاي شهرهاي دورمانده به شهرست...
  همه جانبه نگر در مطلب: دکتر کشاورز: شرایط خوبی برای رشته تغذیه در دانشکده بهداشت اوز فراهم شده است
 • دراوز که فرهنگی بودن آن را در بوق وکرنای کرده ایم وجار می زنیم هیچ وقت از نمایشگاه کتاب استقبال نمی شود.فقط سوال اینست که چرابرخی می خواهند واقعیت شهرمان را جور دیگری جلو...
  در مطلب: نمایشگاه بزرگ کتاب در اوز/ گزارش تصویری
 • مسولان. شهر. وهیت. امنای. بیمارستان. ودغنسکده. بهداست. اوز. باید. از. اعتبار. وامکانات. این. هییت. علمی. برای. گرفتن. امتیاز. تاسبس. شبکه. بهداشت. ودرمان. مستقل. در اوز....
  کارمند. بیمارستان در مطلب: دکتر کشاورز: شرایط خوبی برای رشته تغذیه در دانشکده بهداشت اوز فراهم شده است
 • مردم راه را گم نکرده اند مسولان راه را گم کرده اند که هر سازمانی وظیفه ای دارد . دانشگاه مسولیت اموزشی دارد و اداره ورزش مسولیت ورزش عمومی و تخصصی دارد. همیشه گفته اند هر...
  منتقد به نظر امیر در مطلب: ۳۶۰ نفر از شهروندان اوز مسیر یک ونیم کیلومتری میدان ن والقلم تا دانشگاه آزاد را پیمودند