پنج شنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۸
 |  ۱۸/ آذر/ ۱۳۹۷ - ۸:۳۰
  |   نظرات: بدون نظر
199 بازدید

کارهای داوطلبانه مکمل اهداف خیرخواهانه

انجمن دوستداران کودک اوز: شنبه ۱۹ آبان خبر حُزن‌انگیزآتش‌سوزی سالن آمفی‌تئاتر (تالار پروین اعتصامی) در دانشکدۀ ادبیات علوم انسانیِ بزرگ‌ترین مرکز پیام نور کشور که با نیروی عشق ساخته شده است، به گوشمان رسید.

دیده‌هایمان اشک‌آلودشد و دل‌هایمان سوخت. زبانمان قاصر شد از بیان احساسات، و سکوت غمگینی فضای انجمن دوستداران کودک اوز را فراگرفت. بعد از دو روز در دفتر انجمن که خود، حاصل سخاوت عزیزی است که برای ما نماد مردم‌داری، فروتنی، شکیبایی، مثبت‌اندیشی و واقع‌گرایی است، بغض‌های مانده در گلو به‌صورت گفتار و نوشتار درآمد.

«دانشگاه پیام نور مرکز اوز» همیشه یادآور اوز- شهر دوستدار کودک است.غیرممکن است از این طرح حرف بزنی و دانشگاه پیام نور و همراهی‌های مدیران آن مرکز تداعی نشود.

خاطرات نشست‌های معرفی برنامه‌های مؤسسۀ پژوهشی کودکان دنیا (فروردین ۸۶)، هم‌اندیشی دوستداران کودکوکارگاهِ در جست‌وجوی آینده(فروردین ۸۹)، اختتامیۀ جشنوارۀ نخل و اجرای نمایش «بچیا بلگی بازی» (اردیبهشت ۹۷) با هدف زندگی بهتر برای کودکان منطقه به میزبانی رئیس و هیئت‌امنای محترم دانشگاه پیام نور، بارها در محافل مختلف مرور شد و تأسف همۀ کارشناسان عزیزی را که از سوی مؤسسۀ پژوهشی کودکان دنیا به اوز سفر کرده و مؤثر بودن این فضا در پیشبرد اهداف خود را لمس کرده بودند، برانگیخت.

سالن پروین اعتصامی پیوندی دیرینه با شهر دوستدار کودک داشته و خواهد داشت؛همچنانکه آقای «فقیهی‌نژاد»نازنین‌پدر همیشگی شهر دوستدار کودک نیز همواره با مهربانی در کنار ما بوده و خواهند بود-خداوند ایشان را یاری نماید-.

روزهای بعد به شکرگزاری گذشت. ما نیز همچون شما و خیرین محترم و مردم شریف اوز، خدا را شکر کردیم که این آتش‌سوزی خطر جانی و آسیب جسمی برای هیچ‌کس نداشت. به‌مرورسؤالاتی در ذهن بسیاری از دوستداران کودک نقش بست: برای پیشگیری از چنین حوادثی چه باید کرد؟ نقش و جایگاه ما فعالین فرهنگی- اجتماعی در این پیشگیری چیست؟آیا نمی‌توانیم نقش و سهم بیشتری در ماندگاری، پویایی و سلامت مکان‌هاییداشته باشیم که در واقع امانت مردم و خیرین است؟به‌راستی هریک از ما بعد از این واقعۀ ناگوار چه تصمیمی گرفته‌ایم؟

ضمن آرزوی سلامتی برای بزرگواران باسخاوتی که هم‌اکنون پیگیر ساخت مجدد این مکان پرخاطره و بسیار مؤثر در برنامه‌های توسعۀ پایدار در منطقه هستند، بر خود واجب می‌دانیم که همواره مکمل کارهای خیرخواهانۀجامعۀ خیرین دوستدار کودک باشیم و تلاش کنیم تا از همۀ امکاناتی که برای شهر فراهم می‌شود حداکثر بهره‌برداری را در غنی‌سازی و گستردگی محتوای فرهنگی- آموزشی برنامه‌های انجمن دوستداران کودک اوز داشته باشیم.

پایبندی به این تعهد شاید حداقل کاری باشد که می‌توان در تقویت مشارکت در شهری که در این زمینه تجربۀ تاریخی دارد، انجام داد. همبستگی و همکاری تمام مسئولین و مردم شریف منطقه در گذر از این واقعۀدردناک، خود شاهدی بر این ادعاست.

 ما کار داوطلبانه می‌کنیم

در این روزهای پرتنش که فشار اجتماعی و اقتصادی،حلقه‌های محبت و همدلی و سرمایه اجتماعی را به نقطۀ ضعیفی رسانده است، جامعه جای خالی و نیاز به کار داوطلبانه -که چرخ‌دنده‌ای برای حرکت چرخ بزرگ اجتماع است- رابیش‌تر احساس می‌کند.

کار داوطلبانه و پیوستن به جامعۀ داوطلب‌محور، قدم نهادن به دنیای پُررمز اما سالم و شفاف است. دنیای پیچیدۀ امروز با شبکه‌های ارتباطی تعریف شده که با عشق پیوند می‌خورَد و در جهت ترمیم آسیب‌های اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی چون بزهکاری،فقر، تخریب و آلودگی و… گام برمی‌دارد. سال‌های داوطلبی فرصت خوبی برای رشد ذهنی، جدا شدن از منیت و «من می‌دانم‌«ها به «ما می‌دانیم» است.

کار داوطلبانه وقتی عضو یک تیم هستیم، انگیزه می‌دهد، دیده می‌شویم و هم‌تیمی‌هایمان به رشد ما کمک می‌کنند. وقتی انتخاب می‌کنیم که به دنیای کم‌تر‌شناخته‌شده اما لذت‌بخش داوطلبی قدم بگذاریم، در واقع برای بهتر کردن، تغییر نگاه و نگرش و تغییر زندگی‌مان تعهد می‌کنیم.

۱۴ آذر روز جهانی داوطلب را به همۀ دوستان بزرگواری که با مشارکت داوطلبانه در امور جامعه و احساس مسئولیت انسانی و اجتماعی خود، در بهتر شدن زندگی شایسته برای کودکان و خانواده‌هاتأثیرگذاشته‌اند، تبریک عرض می‌کنیم و برایشان آرزوی کامیابی و تندرستی داریم. برای داوطلبی با ما همراه شوید.

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • در جلسه کارگروه کسی در این مورد حرفی نزد....
  مدیریت در مطلب: اولین جلسه کارگروه ساخت مخزن مردمی آب تشکیل شد
 • مدیر سایت رئیس سابق شورا هم در این مورد تلاش کردند ولی اشاره ای نکرده اید چرا؟...
  بهروز در مطلب: اولین جلسه کارگروه ساخت مخزن مردمی آب تشکیل شد
 • با تشکر. از همت. وهمکاری. مردم. ومسولین. وانجمن. خیریه. برای. ساخت مخزن. مردمی. در اوز. پیشنهاد میکنم. برای. موضوع مهم. ارتقای. اوز هم. یک. جلسه. هم. اندیشی. برای. پیگیری...
  شهروند. اوز در مطلب: اولین جلسه کارگروه ساخت مخزن مردمی آب تشکیل شد
 • ثبت و انتشار خاطرات آقای پیرزاد و مشکلات و نارسایی های که در دوران ایشان مواجه بوده و با دهها و یا صدها مشکل مواجه شده تا بتواند یک زندگی شرافتمندانه و ابرومندانه برای خو...
  همشهری دلسوز قدردان این زحمت کش. علاقمند به اوز در مطلب: گفت‌وگو با احمد پیرزاد که همچنان دغدغه اش آبادانی اوز است
 • ثبت تاریخ شفایی و خاطرات ... ضروری و ارزنده و قابل ستایش است تشکری از دست اندرکاران روزنامه و دعای سلامتی و تندرستی و خسته نباشید برای جناب پیرزاد.. امیدواریم این رویه اد...
  سعید هنری در مطلب: گفت‌وگو با احمد پیرزاد که همچنان دغدغه اش آبادانی اوز است
 • تشويق دانش آموزان روستاها و شهرستانهاي اطراف از موزه اوز بخصوص در ماههاي اخير اقدام مثبتي است و بايد در اين زمينه حمايت لازم صورت گيرد تا علاوه بار ايجاد خاطره خوب براي د...
  دلگرمي در مطلب: جاذبه های موزه مردم شناسی اوز برای میهمانان و علاقه مندان آثار باستانی
 • يكي از سياستهائي كه دولت بايد بعنوان سياست كلان خود مد نظر قرار دهد بايد امكانات آموزشي تحصيلي بهداشتي اشتغال و عمران و آبادي و راه سازي و ارتقاي شهرهاي دورمانده به شهرست...
  همه جانبه نگر در مطلب: دکتر کشاورز: شرایط خوبی برای رشته تغذیه در دانشکده بهداشت اوز فراهم شده است
 • دراوز که فرهنگی بودن آن را در بوق وکرنای کرده ایم وجار می زنیم هیچ وقت از نمایشگاه کتاب استقبال نمی شود.فقط سوال اینست که چرابرخی می خواهند واقعیت شهرمان را جور دیگری جلو...
  در مطلب: نمایشگاه بزرگ کتاب در اوز/ گزارش تصویری
 • مسولان. شهر. وهیت. امنای. بیمارستان. ودغنسکده. بهداست. اوز. باید. از. اعتبار. وامکانات. این. هییت. علمی. برای. گرفتن. امتیاز. تاسبس. شبکه. بهداشت. ودرمان. مستقل. در اوز....
  کارمند. بیمارستان در مطلب: دکتر کشاورز: شرایط خوبی برای رشته تغذیه در دانشکده بهداشت اوز فراهم شده است
 • مردم راه را گم نکرده اند مسولان راه را گم کرده اند که هر سازمانی وظیفه ای دارد . دانشگاه مسولیت اموزشی دارد و اداره ورزش مسولیت ورزش عمومی و تخصصی دارد. همیشه گفته اند هر...
  منتقد به نظر امیر در مطلب: ۳۶۰ نفر از شهروندان اوز مسیر یک ونیم کیلومتری میدان ن والقلم تا دانشگاه آزاد را پیمودند