یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
 |  ۱۸/ آذر/ ۱۳۹۷ - ۸:۳۰
  |   نظرات: بدون نظر
173 بازدید

کارهای داوطلبانه مکمل اهداف خیرخواهانه

انجمن دوستداران کودک اوز: شنبه ۱۹ آبان خبر حُزن‌انگیزآتش‌سوزی سالن آمفی‌تئاتر (تالار پروین اعتصامی) در دانشکدۀ ادبیات علوم انسانیِ بزرگ‌ترین مرکز پیام نور کشور که با نیروی عشق ساخته شده است، به گوشمان رسید.

دیده‌هایمان اشک‌آلودشد و دل‌هایمان سوخت. زبانمان قاصر شد از بیان احساسات، و سکوت غمگینی فضای انجمن دوستداران کودک اوز را فراگرفت. بعد از دو روز در دفتر انجمن که خود، حاصل سخاوت عزیزی است که برای ما نماد مردم‌داری، فروتنی، شکیبایی، مثبت‌اندیشی و واقع‌گرایی است، بغض‌های مانده در گلو به‌صورت گفتار و نوشتار درآمد.

«دانشگاه پیام نور مرکز اوز» همیشه یادآور اوز- شهر دوستدار کودک است.غیرممکن است از این طرح حرف بزنی و دانشگاه پیام نور و همراهی‌های مدیران آن مرکز تداعی نشود.

خاطرات نشست‌های معرفی برنامه‌های مؤسسۀ پژوهشی کودکان دنیا (فروردین ۸۶)، هم‌اندیشی دوستداران کودکوکارگاهِ در جست‌وجوی آینده(فروردین ۸۹)، اختتامیۀ جشنوارۀ نخل و اجرای نمایش «بچیا بلگی بازی» (اردیبهشت ۹۷) با هدف زندگی بهتر برای کودکان منطقه به میزبانی رئیس و هیئت‌امنای محترم دانشگاه پیام نور، بارها در محافل مختلف مرور شد و تأسف همۀ کارشناسان عزیزی را که از سوی مؤسسۀ پژوهشی کودکان دنیا به اوز سفر کرده و مؤثر بودن این فضا در پیشبرد اهداف خود را لمس کرده بودند، برانگیخت.

سالن پروین اعتصامی پیوندی دیرینه با شهر دوستدار کودک داشته و خواهد داشت؛همچنانکه آقای «فقیهی‌نژاد»نازنین‌پدر همیشگی شهر دوستدار کودک نیز همواره با مهربانی در کنار ما بوده و خواهند بود-خداوند ایشان را یاری نماید-.

روزهای بعد به شکرگزاری گذشت. ما نیز همچون شما و خیرین محترم و مردم شریف اوز، خدا را شکر کردیم که این آتش‌سوزی خطر جانی و آسیب جسمی برای هیچ‌کس نداشت. به‌مرورسؤالاتی در ذهن بسیاری از دوستداران کودک نقش بست: برای پیشگیری از چنین حوادثی چه باید کرد؟ نقش و جایگاه ما فعالین فرهنگی- اجتماعی در این پیشگیری چیست؟آیا نمی‌توانیم نقش و سهم بیشتری در ماندگاری، پویایی و سلامت مکان‌هاییداشته باشیم که در واقع امانت مردم و خیرین است؟به‌راستی هریک از ما بعد از این واقعۀ ناگوار چه تصمیمی گرفته‌ایم؟

ضمن آرزوی سلامتی برای بزرگواران باسخاوتی که هم‌اکنون پیگیر ساخت مجدد این مکان پرخاطره و بسیار مؤثر در برنامه‌های توسعۀ پایدار در منطقه هستند، بر خود واجب می‌دانیم که همواره مکمل کارهای خیرخواهانۀجامعۀ خیرین دوستدار کودک باشیم و تلاش کنیم تا از همۀ امکاناتی که برای شهر فراهم می‌شود حداکثر بهره‌برداری را در غنی‌سازی و گستردگی محتوای فرهنگی- آموزشی برنامه‌های انجمن دوستداران کودک اوز داشته باشیم.

پایبندی به این تعهد شاید حداقل کاری باشد که می‌توان در تقویت مشارکت در شهری که در این زمینه تجربۀ تاریخی دارد، انجام داد. همبستگی و همکاری تمام مسئولین و مردم شریف منطقه در گذر از این واقعۀدردناک، خود شاهدی بر این ادعاست.

 ما کار داوطلبانه می‌کنیم

در این روزهای پرتنش که فشار اجتماعی و اقتصادی،حلقه‌های محبت و همدلی و سرمایه اجتماعی را به نقطۀ ضعیفی رسانده است، جامعه جای خالی و نیاز به کار داوطلبانه -که چرخ‌دنده‌ای برای حرکت چرخ بزرگ اجتماع است- رابیش‌تر احساس می‌کند.

کار داوطلبانه و پیوستن به جامعۀ داوطلب‌محور، قدم نهادن به دنیای پُررمز اما سالم و شفاف است. دنیای پیچیدۀ امروز با شبکه‌های ارتباطی تعریف شده که با عشق پیوند می‌خورَد و در جهت ترمیم آسیب‌های اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی چون بزهکاری،فقر، تخریب و آلودگی و… گام برمی‌دارد. سال‌های داوطلبی فرصت خوبی برای رشد ذهنی، جدا شدن از منیت و «من می‌دانم‌«ها به «ما می‌دانیم» است.

کار داوطلبانه وقتی عضو یک تیم هستیم، انگیزه می‌دهد، دیده می‌شویم و هم‌تیمی‌هایمان به رشد ما کمک می‌کنند. وقتی انتخاب می‌کنیم که به دنیای کم‌تر‌شناخته‌شده اما لذت‌بخش داوطلبی قدم بگذاریم، در واقع برای بهتر کردن، تغییر نگاه و نگرش و تغییر زندگی‌مان تعهد می‌کنیم.

۱۴ آذر روز جهانی داوطلب را به همۀ دوستان بزرگواری که با مشارکت داوطلبانه در امور جامعه و احساس مسئولیت انسانی و اجتماعی خود، در بهتر شدن زندگی شایسته برای کودکان و خانواده‌هاتأثیرگذاشته‌اند، تبریک عرض می‌کنیم و برایشان آرزوی کامیابی و تندرستی داریم. برای داوطلبی با ما همراه شوید.

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • شورای شهر پیگیر ارتقای بخش به شهرستان باشد در غیر اینصورت تا سالهای دورهم شاید خبری از این ادارات نباشد و مردم در زحمت ....
  شهروند در مطلب: تاکید بر تلاش برای رفاه مردم در نشست مشترک شورای استان با استاندار فارس
 • همشهری پیگیر ممنون که اصل مطلب را گفتید بله معمولا همه زورشان به شورا میرسه...
  کارمند در مطلب: تاکید بر تلاش برای رفاه مردم در نشست مشترک شورای استان با استاندار فارس
 • معمولا هر شهر و بخش و منطقه ای متناسب با شرایط و نیارهای مردم در حد معقول یک سری نیازها و خواسته هایی برای رفاه و آسایش مردم دارند که بر حسب شرایط آنها را مطرح‌ میکنند از...
  هم ولایتی در مطلب: تاکید بر تلاش برای رفاه مردم در نشست مشترک شورای استان با استاندار فارس
 • کارمند عزیز گیرم که هنشهری پبگیری در مواردی که به شورای شهر حواله کرده است اشتباه کرده یا سوادش را نداشته . شما که میدانید موارد مطرح شده از سوی چه اشخاصی یا ارگانی باید...
  پاسخ به کارمند عزیز در مطلب: تاکید بر تلاش برای رفاه مردم در نشست مشترک شورای استان با استاندار فارس
 • البته. لیست. که. کامنت. همشهری. پیگیر. نوسته اند. خیلی. وسیع. وجز. ارزوهای. مردم. اوز. است. اما. اگر. قدری. متعادلتر. درنظر. بگیریم. وبا. روش. معمولی. تاسیس. وپیگیری. ادا...
  خدمت. همشهریان. عزیز در مطلب: تاکید بر تلاش برای رفاه مردم در نشست مشترک شورای استان با استاندار فارس
 • کارمند محترم از تدکر خوبتان ممنونم . من هم اینها را میدانم ولی بمجرد اینکه نام افراد یا سایر ارگانهای ذیربط را به غیر از شورای شهر برای پیگیری مطالبات را در کامنتهایم درج...
  پاسخ همشهری پیگیر به کارمند محترم در مطلب: تاکید بر تلاش برای رفاه مردم در نشست مشترک شورای استان با استاندار فارس
 • همشهری پیگیر عزیز خیلی از این مواردی که نوشتید در اختیار شورا که نیست هیچ وزیر هم نمیتواند به همین راحتی انجام دهد . برادر یا خواهر عزیز آخه کی گفته این کارها را باید شور...
  کارمند در مطلب: تاکید بر تلاش برای رفاه مردم در نشست مشترک شورای استان با استاندار فارس
 • یک سوال از دوستان که متن دادن دارم ؟ میخواید دلار و ارز هم شورا کنترل کنه ؟ چطوره ؟ تو این شهر شورش و در آوردن دیگه یعنی فقط این کارها فقط وظیفه شوراست ؟ ببخشید اادارات و...
  اوز در مطلب: تاکید بر تلاش برای رفاه مردم در نشست مشترک شورای استان با استاندار فارس
 • احسنت...همیشه موفق باشین 🌷🌷👏👏...
  در مطلب: گفت‌وگو با سحر طاهری؛ فعال اجتماعی و رسانه از بریز
 • حتما از سال اینده زغفران مورد نیاز اوز در خودش تولید می شود و مازاد آن نیز به اطراف فرستاده می شود...
  پایشگر در مطلب: اولین کارگاه کشت زعفران در اوز برگزار شد