سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹
 |  1/ اکتبر/ 2020 - 12:03
  |   نظرات: 4 نظر
718 بازدید

در این یک‌سال چه گذشت؟

تشویش مکن راه مگو پر خم و پیچ است

    کاین جاده پیکار همش در خم و پیچ است

بر جاده هموار دویدن هنرش چیست؟

     مردانه دویدن، هنرش در خم و پیچ است

فاطمه قاسمی: یک‌سال گذشت. مردم شهر اوز هیچ‌گاه تاریخ ۱۰ مهرماه ۹۸ را از یاد نخواهند برد. تاریخی سرنوشت ساز که به نقطه عطفی برای تولدی دوباره تبدیل شد. پس از ۷۰ سال انتظار و پیگیری‌های مکرر طیف‌ها و اقشار مختلف مردمی و مسئولین، بالاخره آن خبر مسرت بخش به گوش رسید. بیم‌ها و امیدها سپری و اوز شهرستان شد ( ارتقایی که نتیجه همدلی همه جانبه بود و نه تلاش فرد یا گروهی خاص)

ارتقایی که مردم صرفا به دنبال تغییر اسمی(بخش به شهرستان) نبوده بلکه خواستار تغییرات ملموس و محسوس چه در زندگی شخصی و چه در شهرستان بوده و هستند .

….. حال یکسال  گذشت ……

شاید هنوز برای پاسخ به برخی سوالات و ارائه کارنامه و دستاوردهای یک ساله زود باشد ولی حداقل می‌توان به مرور رویدادهاو رویکردها و نتایج عملکردها پرداخت. و شور و شعف مردمی که اکنون بی صبرانه منتظر تغییر و تحولات دربخش‌های مختلف جامعه شهری  هستند. حقی که ارتقای سیاسی با خودبه ارمغان می آورد و  باید به مردم بپردازد . چقدر سهم خود را از ارتقا گرفتیم ؟ چه اندازه از توسعه بهرمند شدیم؟

و مهم‌تر آن که برای رسیدن به آرمان‌های شهری چه گام هایی برداشتیم؟ اولویت بندی اهداف و نیازهای شهر، در کنار تصمیمات عقلایی و خردمندانه مسئولین، همچنین در کنار ارتقای سیاسی، ارتقای اخلاق و شعور اجتماعی و سیاسی و افزایش آگاهی عمومی و مشارکت جمعی، اتحاد وهمدلی در راستای هم افزایی و همگرایی بدور از حسادت‎ها و منیت‌ها، رفع تبعیض وبی عدالتی، گسترش حقوق شهروندی و فعالیتهای مدنی، استفاده بهینه از  ظرفیت ها و پتانسیل های اقتصادی و انسانی و رشد سرمایه گذاری، نظارت مقتدرانه بر عملکردمدیران ادارات، تخصیص بودجه  برای شهرستان، که می‌تواند درزمره مهمترین‎ها قرار گیرد.

بی گمان در این یک سال شاهد مسائلی بوده ایم که اگر در ترازو و میزان قضاوت قرار دهیم در کنارموارد مثبت و تاثیر گذار  که با پیگیری به نتیجه رسیده است، به برخی‌ هم  نمی‎توان نمره قابل قبولی  داد. اگر چه باید اذعان داشت و این واقعیت را در نظر گرفت که پاره ای موارد متاثر از وضعیت وسیاست‌های کلان کشور است و خواسته ها باید واقع بینانه و انتظارات با درک از این مسائل  باشد ( شوربختانه ارتقا سیاسی ما همزمان ومصادف شد با شیوع بیماری کرونا در جهان و تحریم های فلج کننده ورکود اقتصادی و…خبر مسرت بخشی که شاید اگر  در موقعیت مناسبتری صورت می پذیرفت با  ثمرات شیرین تری همراه بود.)و برخی نیز  نشات گرفته از واقعیت های موجود جامعه که به صورت اپیدمی کل کشور را احاطه نموده و فرا گرفته از جمله : فشاراقتصادی کمر شکن ، بیکاری، زمین خواری و ……و البته مسائلی که بازگو نمودن آن  بدور از تبعات و هزینه  نخواهد بود…..

با این حال فراموش نکنیم که “توسعه و پیشرفت از بالا ( مقتدرانه)نیست بلکه از پایین (مردم سالارانه) حاصل می‌شود.” بنابراین نگارنده تاکید مکرری بر مطالبه گرایی مردمی دارد. آنجایی که مسئولین مردم را منفعل و بی تفاوت بدانند، امور را هم از سر رفع تکلیف و نامطلوب می گذرانند. همچنین در این مسیر پر فراز و نشیب باید دست‌بوس و قدردان نیکوکاران و خیرین شهر باشیم که گرچه برخی از آنان از دیار خود  به دور هستند اما بزرگترین حامی و پشتوانه شهر خویش به خصوص پس از ارتقا در همه زمینه ها  بوده و هستند و به راستی اگر از وجود آنان بی بهره بودیم وضعیت ما چگونه بود؟ این بزرگان را ارج می نهیم و همت آنان را سپاس می داریم و اجرشان را به یزدان  می سپاریم..

ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید هم مگر پیش نهد لطف شما گامی چند

و سرمایه های متخصص بومی (بومی های لایق، شایسته و توانمند ) که مخلصانه کوشش می‌کنند از جمله نخستین  بخشدار مرکزی  بومی، جوان خوش فکر و خوشنام، که امید است این رویه ادامه داشته و در آینده ای نه چندان دورشاهد حضور بومی‌های دلسوز  در عرصه های مختلف سیاسی و نهاد تصمیم گیری باشیم. قطعا هستند کسانی که عاشقانه و مخلصانه وصادقانه  دل در گرو آبادانی  و پیشرفت شهر دارند، افرادی که گاها از دو جبهه (فرادستان و فرو دستان ) در تنگنای بی عدالتی و بی انصافی و  بی مهری  قرار می‌گیرند که عطای بودن وخدمت را به لقایش می بخشند ..

هر چند  هنوز راه درازی مانده تا مقصد و رسیدن به قله آمال….. اماهیچ راهی نیست کان را نیست پایان …

*ادارات (مهمی)که همچنان باید پیگیر بود تا مستقر شوند و مردم را از رفتن به سایر شهرها بی نیاز سازند…

*انتصاب مدیران لایق و شایسته و قوی  ( چه بومی چه غیر بومی)

*جوان‌هایی که برای مسکن و اشتغال بیم و دغدغه این نداشته باشند …..

*استفاده بهینه از ظرفیت های انسانی و مادی شهر

*تامین زیر ساخت‌های منطقه‎ای ( به خصوص در مسئله آب ) که باید اصلاح شوند ……

*زمینه سازی در صنعت  و سرمایه گذاری و ایجاد و تاسیس کارخانه‌های تولیدی  که باید نگاهی  رو به جلو به آن داشت….

*توجه ویژه به امور بانوان ( متاسفانه در بسیاری موارد قربانی جامعه مرد سالار و زن ستیزبوده و هستند )که همیشه مظلوم مانده و به صورت نمادین  و سنبلیسم از این قشر استفاده می‎شود و نه درتصمیم گیری‌هایی که حتی به خود آنان مرتبط است ..

*رشد و ایجاد رسانه های منتقد و مستقل و غیر وابسته که همگام با مردم پیگیر مسائل و کاستی‌های شهر(و نقد عملکردها)  و نه  اینکه صرفا  تریبون نهادهای دولتی و ادارات  باشند.

*اصلاح برخی رفتارهای ضد ارزشی که بمرور به  فرهنگ مبدل شده نظیر: ریا ، تملق و چاپلوسی در راستای حصول  منفعت های شخصی که منجر به قهقرا رفتن اخلاق حاکم  و غالب بر جامعه می‌شود..

( در این راستا سیاست ورزی اگر همراه با صداقت و اخلاقیات نباشد به افزایش مدعیان دروغین خدمت و شیفتگان قدرت می انجامد و در صورت ادامه این روند جامعه شهری با انحطاط اخلاقی روبرو می‌شود .)

و البته رسیدن بر این باور مهم که رفتارهای افراد  همسو و هم جهت منافع جمعی و جامعه باشد بالطبع

اصلاح ناهنجاریهای اخلاقی و فردی پیش زمینه ای برای توسعه و رشد یک جامعه مترقی خواهد بود.

*بسترهای لازم برای تاسیس و توسعه تشکل های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی به منظور گسترش مشارکت عمومی درتمام زمینه ها فراهم گردد….

*مبارزه با ناهنجاریهای اجتماعی از جمله در بحث موادمخدر و اعتیاد ….

*گسترش و ر شد بهداشت عمومی و آموزش…..

* توسعه اقتصادی پایدار …..

*و توسعه همه جانبه و متوازن برای زندگی بهتر و مطلوب

بی گمان تحقق و رسیدن به این اهداف، تدوین و اتخاذ سیاست‌هایی خردمندانه و هوشمندانه و سکانداری قوی، با اراده و متواضع و پاسخگو  می‌طلبد و قافله سالاری که متعلق و پدر همه اقشار باشد و مردمی که هستند برآن عهد که بستند تا  همراه شوند  با  قافله وقافله سالار این جاده پر پیچ و خم …..

آری مردانه دویدن هنرش در خم و پیچ است.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

4 Responses to “در این یک‌سال چه گذشت؟”

 1. فرهاد ابراهیم پور گفت:

  جا دارد این مطلب سنجیده و دلسوزانه که نکات مهمی در ان نهفته است بارها خوانده شود .دلسوزی به تعارف و ریا و چاپلوسی نیست .اعتقاد به مردم داشتن اعتماد می اورد و تکیه بر ادم های سست بنیاد و منفعت طلب بی اعتمادی بهمراه می اورد . مدتها بود مطلب خوبی تا این اندازه که فهم و دلسوزی و انتقاد بجا داشته باشد در رسانه های اوز ندیده بودم . اینکه رسانه اوز امروز به نشر اینگونه مطالب می پردازد و نظر واقعی شهروندان را منعکس میکند نیز جای تشکر دارد . امید که دیگر همشهریان همچون این نیک بانو که دلسوزانه برای شهرمان نوشته اند خواسته و نظرات خود را بیان کنند .و بدانیم که جامعه پویا جامعه پرتحرک و مشارکت طلب است .

 2. جهت اطلاع مسولان اوز ( مهم ) گفت:

  با بررسی وتحقیق که انجام داد ه ام درشهرستانهای جدید فارس که همزمان با اوز ارتقا یافتند تا کنون ادارات صنعت معدن تجارت منابع طبیعی دادگستری ثبت اسناد میراث فرهنگی وکمیته امداد دایر ومشغول خدمت رسانی هستند این درحالی استکه هیچکدام ازاین ادارات در شهرستان اوز وجود ندارد مسولان شهرستان باید در مقایسه با این شهرهای همردیف اوز خیلی بیشتر پیگیری نمایند ادارات نامبرده در شهرستانهای جدید زرقان خفر کوهچنار بیضا بختگان و…مستقر هستند

 3. ناشناس گفت:

  به نکات ارزشمندی اشاره شده
  بسیار عالی
  تقریبا ریشه ای به مسائل شهرستان پرداخته شده و نشان از وجود افراد اگاه و توانمند است که نوید بخش نسل جدید ارئه خدمت و کمک به اداره جامعه است.
  ارزش متن به آگاهی بخشی آن است درست منطبق با جایگاه نگارنده به عنوان مدرس دانشگاه ازاد اوز وفعال مدنی

 4. دکتر یادگارفرد گفت:

  با سلام و درود خدمت نویسنده محترم مقاله و شهروندان عزیز
  وجود افراد فرهیخته، دانا و خردمند فارغ از جنسیت، نژاد، قومیت، دین و مذهب در شهرستان اوز، کم نیست و باعث افتخار بسیار است، آنچه با نهایت صداقت می توانم بگویم ، اینست که متاسفانه ظرفیت های بالقوه نیروی انسانی در شهرستان ما به جای استفاده های مطلوب و درست و در خور از آنها در حال به هدر رفتن و تلف شدن است ، کاش در این نقطه عطف از تاریخ اوز، مسئولان و مدیران محترم با درک درست از اوضاع و تصمیم گیری مناسب ،از نیروهای فهیم و توانمندی چون شما در جایگاه واقعی خود استفاده نمایند، تا هر بار نیازمند استفاده از واژه ی ((کاش)) نباشیم و انگیزه ها برای ساختن و آبادانی اوز افزایش یابد و به جای مهاجرت نیروها از اوز شاهد مهاجرت معکوس به آن باشیم.
  با تشکر و سپاس و قدردانی از حضورهمیشگی فرهیختگان در صحنه های علمی و تولید فکر اوز

نظر سنجی

'روز شوراها مبارک/ میزان رضایت شما از شورای اسلامی پنجم شهر اوز چقدر است؟'

Loading ... Loading ...
آخرین نظرات
 • چنانچه وضعیت شبکه بهداشت ودرمان اوز سر وسامان نگیرد ونه کادر کافی داشته باشد وحتی بک ماشین هم در اختیار نداشته باشد بیمارستان اوز هم بخش icu نداشته باشد واز طرف لار ستان...
  اوزی از شیراز ومشکلات بخش بهداشت اور در مطلب: مطالبات فرماندار اوز در دیدار ریاست دانشکده علوم پزشکی لارستان
 • از فرماندار تقاضا دارم توضیح بدن تلکیف دادگاه و اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان به کجا انجامید ....
  علی در مطلب: مطالبات فرماندار اوز در دیدار ریاست دانشکده علوم پزشکی لارستان
 • چرا شبکه بهداشت و درمان شهرستان اوز در زمینه مبارزه با ویروس کرونا ضعیف عمل میکنه . دوستی تعریف میکرد رفتیم درمانگاه شماره دو محلفه جهت تخت بیمار وجود نداشت و از سفره یکب...
  روشن در مطلب: مطالبات فرماندار اوز در دیدار ریاست دانشکده علوم پزشکی لارستان
 • در بحث وصحبتهای شما تعصب ویکسو نگری موج می زند این واقعیت تلخ باید قبول نماییم که اموزش وپرورش اوز سالهاست که از عدم کیفیت وافت تحصیلی رنج می برد وبچه های اوز مجبور به رف...
  جناب کارشناس اموزش وپرورش اوز در مطلب: آموزش اوز در لبه پرتگاه
 • چرا دانشکده بهداشت و سیستم بهداشت اوز مانند گراش مستقل نمی شود؟...
  اوزی در مطلب: مطالبات فرماندار اوز در دیدار ریاست دانشکده علوم پزشکی لارستان
 • درود بر شما آقا ملتفت! اهل قلاتم، به مدت ۴ سال (۹۰-۹۴) با چند تن از دوستانم در دبیرستان فاریاب(یکی از روستاهای شهرستان بستک) تحصیل می‌کردم. روزی که به آنجا رفتیم گمان میک...
  اسحاق محمدی در مطلب: آموزش اوز در لبه پرتگاه
 • آره به نظر منم ما شک اوز خو و شک درسته یکی هم اینکه من همیشه ماشک ؛ رو ، ما ( ضمیر ) شک .تصور میکردم ....
  در مطلب: ماشَکِ اُوزخُووَشَه* (maashake ozkho vasha)
 • با تشکر از آقای ملتفت درحال حاضر اوز رشته ی ریاضی برای دختران ندارد جواب مسولیت هم این است که متقاضی نیست پس اگر متقاضی نیست چرا امسال در رشته ی ریاضی در دبیرستان نمونه د...
  مادر در مطلب: آموزش اوز در لبه پرتگاه
 • سلامی دوباره خدمت آقای ملتفت که پاسخگوی بنده بوده اید و حضورا خدمتشان رسیده و با اینکه در صحبت ها و پاسخگویی ها قطعا متوجه انتقاد نادرست و به نوعی حمایت شده بجهت تخریب پر...
  کارشناس آموزش و پرورش در مطلب: آموزش اوز در لبه پرتگاه
 • مژگان عزیز، این مصاحبه رو من الان خوندم. مثل همیشه به راهت ادامه بده. تو موفقی و میتونی باشی اون چیزی که میخوایی و هستی. آقای ملتفت باز هم بابت نظرتون در سایت گریشنا پیرا...
  فاطمه ابراهیمی در مطلب: گفت و گو با اولین دانشجوی اوزی دانشکده بهداشت