دوشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۷
 |  ۱۹/ مهر/ ۱۳۹۶ - ۸:۰۱
  |   نظرات: 7 نظر
1,005 بازدید

گفت و گو با فرهاد رحمن‌زاده سخنگوی شورای شهر اوز

ابراهیم احمدی: فرهاد رحمن‌زاده از اعضای باسابقۀ شورای پنجم اوز است که ۴ سال سابقۀ عضویت در شورای چهارم اوز را نیز دارد. در ادامۀ گفت‌وگو با اعضای شورای پنجم، در این شماره به فرهاد رحمن زاده به گفت‌وگو  نشستیم که جزئیات آن را در ادامه می‌خوانید:

* به‌عنوان یکی از اعضای شورای چهارم شهر اوز، ارزیابی شما از این شورا چیست؟

در کل کشور، پس از ۲۰ سال وقفه، شوراها در دولت اصلاحات اجرایی شد. در این نهاد نوپا انتظارات مردم از شورا متنوع بود و از سوی دیگر افراد مختلف از طیف‌های گوناگون وارد شورا شدند که بعضاً به‌ویژه متناسب با انتظارات توان لازم را نداشتند. شیب موفقیت شورای اول تا سوم در کل کشور ملایم بود که این موضوع در شورای اوز نیز صدق داشت.

در شورای چهارمِ اوز با حضور نیروهای جوان و تحصیل‌کرده در رشته‌های مرتبط، شیب موفقیت بیشتر شد و اقدامات مثبتی مانند به میدان آوردن افراد بیشتری از جامعه، اجرای کارهای عمرانی بیشتر و فروش زمین فقط در قبال طرح‌های عمرانی تصویب شده و… اجرا شد. ارزیابی کلی من این است که اقدامات خوبی صورت گرفت اما با توجه به پتانسیل‌های موجود، امکان موفقیت بیشتر هم وجود داشت. ارزیابی نهایی را باید به شهروندان سپرد.

* با توجه به نتایج انتخابات شورا، فکر می‌کنید پیام خواستۀ شهروندان از این انتخابات چه بود؟

به نظرم قانونمند شدن شورا و ترجیح منافع عمومی و مصالح شهر بر منافع فردی و جناحی، پیام شهروندان در انتخابات پنجم شورا بود.

* ارزیابی شما از شورای پنجم در مدت محدودی که از فعالیت آن می‌گذرد، چیست؟

شاید در این مدت محدود نتوان قضاوت و ارزیابی کرد اما همان‌طور که اطلاع دارید در این مدت بحران آب برای اوز پیش آمد که خوشبختانه شورا به‌ویژه رئیس و نایب‌رئیس به‌خوبی این موضوع را مدیریت کردند که لازم است از خدمات آنان تشکر کنم. در زمینۀ جذب اعتماد خیرین برای استقرار ادارات نیز به‌خوبی عمل شده است. در جلساتی که با مسئولان و خیرین و فعالان اجتماعی برای حل مشکل آب و تأمین اعتبار مخزن آب داشتیم نیز موفقیت‌هایی حاصل شده است.

* آیا خیرین برای تأمین هزینۀ مخزن آب قول مساعد داده‌اند؟

هنوز قول قطعی داده نشده است. قرار شده است هفتۀ جاری جلسه‌ای در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان داشته باشیم. اگر اعتبار دولتی تخصیص داده شود، خیرین نیز همکاری خواهند کرد. انجمن خیریۀ اوز نیز قبلاً در این مورد رایزنی‌هایی داشته است.

* برای رایزنی در مرکز استان، چه کسانی حضور دارند و پیگیری می‌کنند؟

طی جلسه‌ای که با معاونت بهره‌برداری آبفا و مدیر خط انتقال آب لارستان در  بخشداری اوز داشتیم، قرار شد علاوه بر معاون بهره‌برداری، بخشدار و شورای شهر اوز حضور داشته باشند.

 

* وضعیت کمیسیون‌های شورای پنجم چگونه است؟

کمیسیون‌های شورا در دست پیگیری است و احتمالاً ۳ کمیسیون تشکیل می‌شود و کارگروه‌هایی به‌عنوان زیرمجموعۀ کمیسیون‌ها فعال خواهند شد. به‌عنوان مثال در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی کارگروهای روز اوز، بانوان، ورزش و جوانان و… فعال می‌شوند، و در جلسات آینده اعضای این کمیسیون‌ها معرفی می‌شوند.

* حکم شهردار منتخب چه زمانی صادر می‌شود؟

با توجه به تغییر و تحول در استانداری فارس تاکنون حکم هیچ‌یک از شهرداری‌های استان از جمله شیراز نیز صادر نشده است، امیدواریم در هفته‌های آینده این حکم صادر شود.(در زمان مصاحبه هنوز احکام صادر نشده بود)

* آیا شورا تاکنون با شهردار منتخب جلسه‌ای داشته است؟

شورا جلسۀ رسمی نداشته، اما شهردار منتخب در نشست کارشناسان شهرداری حضور یافته و در جلسات مرتبط با بحران آب نیز مشارکت داشته است.

* میزان بدهی‌های شهرداری مشخص شده است؟

به‌صورت دقیق اعلام نشده اما میزان بدهی‌ها حدود ۳ میلیارد تومان است که بخشی از بدهی‌ها ناشی از فروش نرفتن زمین‌های اختصاص‌یافته برای طرح‌های عمرانی است.

* نظر شما در مورد بدهی‌های شهرداری چیست؟

به‌جز پروژه‌های عمرانی که می‌توان بر اساس قانون با فروش زمین اعتبار آن را تأمین کرد، در سایر امور مدیریت هزینه و درآمد و انضباط مالی مهم است و در جلسات توجیهی، مدرسان استانداری بر این امر تأکید داشتند. برای انتخاب شهردار اگر سابقۀ بدهی غیرقابل‌توجیه دارد، لازم است در تصمیم‌گیری تأمل کرد. بدهی‌های مربوط به هزینه‌های جاری قابل دفاع نیست.

* با توجه به انتظار شهروندان برای رسیدگی به امور شهر و هزینه‌های متعدد شهرداری و کمبود اعتبارات، چه پیشنهادی دارید؟

در وهلۀ اول باید شهردار انضباط مالی داشته باشد و هزینه و درآمد را مدیریت کند و در بودجه‌ریزی باید به سمت بودجه‌ریزی عملیاتی برویم که در آن بدهی شهرداری لحاظ شود. تاکنون بودجه‌ریزی بر اساس پیش‌بینی هزینه و درآمد بوده است. درآمدهای شهرداری از طریق اجرای طرح‌های عمرانیِ درآمدزا باید حفظ شود. مطالباتی نیز شهرداری از ادارات دولتی دارد که بر اساس تصمیم وزارت کشور مبنی بر پرداخت مطالبات شهرداری‌ها از طریق اوراق خزانه و سازمان بورس، امیدواریم هرچه سریع‌تر پرداخت مطالبات و اعتباربخشی به بدهی‌ها تأمین گردد.

* با توجه به برنامه‌های اعضای شورا در زمان تبلیغات، تاکنون در شورای پنجم طرحی آغاز شده است؟

با توجه به عدم‌استقرار شهردار منتخب، عدم‌تشکیل کمیسیون‌ها و بحران آب که وقت زیادی از شورا را گرفت و تنظیم بودجۀ شهرداری در پایان سال گذشته، هنوز طرحی آغاز نشده است.

* یکی از پیشنهاد‌هایی که مطرح است، ساخت سردیس از مشاهیر و خیرین اوزی برای قدرشناسی از خدمات آنان است؛ آیا امکان اجرای این پیشنهاد هست؟

در صورت نداشتن مشکل فقهی می‌توان سردیس مشاهیری مانند استادان دانشگاه، هنرمندان و خیرین را در بولوارهایی نصب کرد، یا بولواری به همین مناسبت نام‌گذاری کرد، یا می‌توان مانند پارک ملت تهران، در پارک‌های اوز نیز نسبت به این امر اقدام کرد.

* پروژه‌هایی از جمله ساختمان اداری- تجاری شورا، و میدان برکۀ روبه‌روی دانشگاه پیام نور در چه وضعیتی هستند؟

برای این پروژه‌ها پس از در نظر گرفتن زمین برای فروش بر اساس قانون تأمین اعتبار شده، اما زمین‌های مزبور در مزایدۀ اول به فروش نرفته است. مقرر شده که مجدداً مزایده اعلام شود تا پروژه‌ها ادامه یابد.

* آیا برای ارتباط با شهروندان، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ در برنامۀ شورای پنجم وجود دارد؟

بله؛ قطعاً جلسات پرسش و پاسخ با شهروندان برگزار می‌شود.

* ارتقا همواره یکی از مطالبات مردم است؛ این موضوع در چه مرحله‌ای است؟

یکی از اقدامات مؤثر شورای چهارم، پیگیری ارتقا و ارسال پرونده از استان به وزارت کشور است. امیدواریم با توجه به گشایشی که در این زمینه در وزارت کشور صورت گرفته و با پیگیری کارگروه ارتقا -که جا دارد از خدمات یکایک آنان تقدیر کنم- این پرونده به سرانجام برسد و خواستۀ دیرینۀ مردم اوز محقق شود.

* طرح «هر نونهال یک نهال» از طرح‌هایی بود که در شورای چهارم پیگیر آن بودید؛ این طرح اکنون در چه مرحله‌ای است؟

این طرح در اوز به‌خوبی پیش رفته و شاهد رشد نهال‌ها هستیم. علاوه بر اجرای طرح در زمین‌هایی که اختصاص یافت، باغ‌های اطراف اوز هم استقبال کردند که نهال‌ها به آنان داده شد. خوشبختانه روستاها نیز از این طرح استقبال کرده‌اند و به روستاهای کهنه و کاریان نهال داده شده است و اخیراً نیز سایر روستاهای بلوک هرم و کاریان درخواست داده‌اند تا به آنان نهال داده شود.

* این نهال‌ها چگونه پرورش داده می‌شود؟

دانۀ کُنار محلی گردآوری و در منزل کاشته می‌شود و پس از رشد به متقاضیان تحویل داده می‌شود. خوشبختانه نهال کُنار به‌خوبی خود را با شرایط آب و هوایی سازگار می‌کند.

* برای انسجام شورا که از خواسته‌های شهروندان است، چه پیشنهادی دارید؟

اعضای شورا در تصمیم‌گیری‌ها باید قانون را رعایت کرده و به مصوبات احترام کنند. نباید تحت‌تأثیر حواشی قرار بگیریم. نمی‌توان منکر اختلاف‌نظر و دیدگاه بود، اما اختلاف‌نظرها نباید به کدورت و تنش منجر شود. خوشبختانه در شورای پنجم روزبه‌روز شاهد انسجام بیشتری بین اعضا هستیم.

* سخن پایانی:

تشکر از مردم فهیم و صبور اوز، چه آنانی که در اوز هستند و چه کسانی که در خارج از اوز هستند اما دلشان برای اوز می‌تپد. تشکر می‌کنم از خیرین عزیز که در واقع از ابتدای ایجاد اوز تا به امروز آثار خیرات و مبرات آنان نمایان است. افتخار می‌کنم در شورای پنجم در خدمت شهر و همشهریان عزیز هستم. امیدوارم شهروندان عزیز از عملکرد بنده در شورای چهارم راضی باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

7 Responses to “گفت و گو با فرهاد رحمن‌زاده سخنگوی شورای شهر اوز”

 1. عبدالصمد صمدي گفت:

  با تشكر از زحمات آقاي مهندس رحمانزاده در طول دوره چهارم شوراي شهر و آروزي موفقيت براي ايشان و ساير اعضاي محترم شوراي پنجم جهت تحقق برنامه هاي مورد نظر براي پيشرفت شهر اوز، در خصوص پيشنهاد سرديس براي خيران و هنرمندان پيشنهاد ميشود براي تقدير از هنرمندان و خيران و ورزشكاران بصورتي ديگر قدرداني بعمل آيد زيرا به تجربه تلخي كه در ساير شهرهاي بزرگ اتفاق افتاده است ايجاد هر گونه يادمان براي افراد متاسفانه توسط افرادي مغرض و … مورد تعرض واقع ميشود و زحمات و هزينه هاي انجام شده بر باد ميرود لذا بجاي سرديس پيشنهاد بنده اين است كه اسامي و شرح حال افراد خير و هنرمند و ورزشكار در كتابي بهمين نام نگارش شود و بفروش برسد هم يادگاري هميشگي خواهد بود هم ميتواند منبع درآمدي براي شهرداري و شوراي شهر باشد و اين مجموعه هر چند سال با تجديد چاپ آن ويراش و افراد جديدي نيزبه آن اضافه شود كه اثري ماندگار خواهد شد در اين كتاب با افراد مورد نظر مصاحبه شده و بهمراه تصاويري از آنان با ذكر خدمات اقدامات خيرخواهانه و خيرگونه آنان جهت كمك به توسعه شهر اوز به چاپ ميرسد و اثري هميشگي خواهد بود ولي ساختن هر نوع سازه اي بعد از مدتي توسط افرادي تخريب ميشود نمونه آن اخيرا تخريب يادمان دكتر مصدق در كوه دماوند يا سرقت مجسمه هاي متعدد در سطح شهر تهران و ساير نقاط ايران ميباشد. در مورد افراديكه خدمات بزرگي از جمله بيمارستان و دانشگاه، مجموعه ورزشي يا … داشته اند ميتوان در محل موسسات خودشان سرديس آنان تهيه و نصب نمود ولي فقط براي افراديكه از آن موسسات بازديد مينمايند در معرض ديد بوده و شناخته ميشوند ولي براي ساير افراد ناشناخته باقي ميمانند.لذا چاپ كتاب خيران و هنرمندان و نويسندگان و ورزشكاران يك مجموعه علمي و فرهنگي خوبي براي تاريخ شهر اوز خواهد بود. و همه خانواده ها از آن مجموعه تهيه و در منازل خودشان نگه ميدارند و حتي در مجموعه كتابخانه ها و موزه هاي مردم شناسي كل ايران بعنوان آثار نفيس مورد استفاده قرار ميگيرد.

 2. همشهری گفت:

  با سلام خدمت. جناب رحمانزاده درمورد ارتقای اوز به عنوان مهمترین مطالبه ودرخواست مردم از شورا می دانید که وزیر کشور در جلسات مجلس اعلام کردند که ۲۷۶. پرونده مربوط به تقسیمات کشوری به وزارت کشور. رسیده واعلام کردند که درحال حاضر ۷۶. پرونده به هیت دولت رسیده ودرحال بررسی وتصمیم گیری پایانی است ایا شورای شهر اوز. اطلاع دارند که پرونده بخش ۶۷. ساله اوز در کدامیک ازین مراحل است وازطرفی دیگر مطلع هستید که از استان فارس ۵. پرونده ارتقای بخش به تهران. ارسال شده است وبه قرار اطلاع موثق ۳. بخش در شهرستانهای. کازرون. سپیدان. وشیراز سخت پیگیر وهمراه با نمایندگان مجلس. امام جمعه وشورا ومعتمدین درحال مذاکره با مقامات ارشد دولتی ووزارت کشور. هستند. ایا مسولین شهر ما نیز دراین. رابطه فعال هستند. زیرا. ارسال پرونده. به تهران. لازم است. ولی. کافی. نیست. اینشاالا که. دچار غفلت. نشویم. با تشکر. از زحمات. شورا. وسایر. فعالین اجتماعی. در اوز

 3. همشهري دلسوز گفت:

  با شناختي كه آقاي افشاني استاندار سابق فارس از شهر اوز دارند و اكنون در وزارت كشور حضور دارند پيشنهاد ميشود رايزني هائي از طريق شوراي شهر و نمايندگاني از معتمدان اوز در تهران با ايشان در مورد ارتقاي شهر اوز صورت گيرد تا در اين مورد لابي گري و مذاكره صورت گيرد شايد تاثير گذار باشد

 4. شهروند اوزی گفت:

  نکته نطرات اقای عبد الصمد صمدی واقای همشهری که در باره ارتقای اوز مطلب نوشته اند قابل تامل وجالب است که شورای شهر باید به اینگونه نطرات بها داده چون متین وبا علاقه واطلاعات مطرح نموده اند

 5. شهروند از شیراز گفت:

  از اقای مهندس رحمانزاده به عنوان سخنگوی شورا درخواست میشود نسبت به. استقرار. ادارات مورد نیاز مردم مانند. ثبت اسناد واملاک. مرکز خدمات کشاورزی ودامپزشکی که قول ان توسط بخشداری وهمکاری خیران محلی ذمینه تاسیس ان. فراهم شده اطلاع رسانی بیشتر. نمایند در ضمن پیگیری. دایر کردن شبکه بهداشت ودرمان که در بسیاری از بخشهای فارس دایر می باشد از احتیاجات مبرم منطقه اوز است که باید در دستور کار. شورا باشد

 6. سنا شهروند اوز گفت:

  جناب مهندس رحمان زاده فعال فرهنگی واجتماعی شهرمان هم در رشته حقوق قضایی کارشناس هستند وهم مهندس عمران وسالها در سطح شهر اوز بعنوان مهندس ناظر فعالیت دارند . پس انتظار داریم تلاش مضاعفی در شورای شهر داشته باشند و مسئولیتهاب بیشتری را متقبل شوند . چرا که در دوره قبل شورای شهر نشان داده اند در خدمت مردم اوز هستند و انشاالله برای این عضو محترم ومتعهد شورای شهر وسایرین آرزوی توفیق داریم.

 7. دانشجوی دختر خطاب به ریس شورای شهر گفت:

  با سلام به سر کارخانم صالحی از انجایی که مسایل وبررسی امکانات بهداشت ودرمان منطقه هم جز وظایف کلی شورای شهر است توجه شما واعضای شورای شهر را به وضعییت بیمارستان اوز جلب می کنم بیمارستان به علت اینکه ریاست نیمه وقت دارد وچندان دلسوز وعلاقمندی ندارند سیر تنزل پیداکرده وبیشتر بیماران را به لار وگراش. میفرستند ودرجه انهم.اخیرا از یک به دوتنزل پیدا کرده است بیشتر کارمندان وپزشکان هم ازین وصع. ناراضی ودرحال خروج از بیمارستان هستند لذا بیمارستان که بزرگترین واحد خدمت رسانی دراوز وتوابع است با مشکل مواجه است انتظار مردم این است که شورا به همراه هیت امنا وسایر دلسوزان به این کار رسیدگی. نمایند در ضمن. پیگیری برای تاسیس شبکه بهداشت ودرمان مستقل. در اوز نیز باید باجدیت دنبال شود که این اداره می تواند کمک زیادی به مشکلات بهداشت ودرمان منطقه بنماید

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • با سلام خدمت. دوست عزیز گراشی. لطفا. شما به عنوان همسایه یه چیزی بگویید ما اوزیها که هر چقدر میگوییم که چرا همه فعالیتها به طرف کارهای فرهنگی است گوش. شنوایی وجود. ندارد....
  اوزی خطاب به. گراشی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • چند جلد كتاب اهدا شده است ؟ بهتر بود يك سري از اين كتابها هم به كتابخانه اصلي شهر هم اهدا ميشد.تا بيشتر مورد استفاده افراد قرار گيرد . در اين مورد لازم است اداره فرهنگ و...
  همشهري دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • خدمت برادر گراشی عزیز علت مهاجرت ما اوزی ها عدم تخصیص مناسب بودجه با توجه به جمعیت نسبت به شهرهای مجاور گراش و خنج . عدم اشتغالزایی به علت عدم تخصیص بودجه . عدم وجود ادار...
  شهروند در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • از عناوین پشت جلد کتابها مشاهده میشود که کتابهای خوبی به کتابخانه موزه اهدا شده است دستشان درد نکند.ا ز عناوین برخی کتابها چنین برمیآید که بعضی از آنها از کتابهای نفیس می...
  همشهری دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • با سلام. هشت سال و اندی از شهرستان شدن گراش می گذرد در طول این سال ها از جمعیت اوز کاسته شده ولی جمعیت گراش افزایش یافته هست.علت مهاجرت اوزی ها چیست و عدم مشارکت انان چیس...
  گراشی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • بازهم. اوز. بازهم کتاب. وکتابخانه وبازهم. موزه. و فعالیتهای فرهنگی. تکراری. و....... اما دریغ از سایر فعالیتهای اجتماعی. واقتصادی که در دیگر. شهرهای. مجاور ما. در جریان....
  کارمند دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • از فعالین عرصه فرهنگی تشکر میکنیم پیشنهاد. دارم بک همت. جمعی برای کارهای. عمرانی. وتوسعه وپیشرفت در ذمینه های دیگر اجتماعی. واقتصادی. در اوز. ایجاد. شود تا توجه. سرمایه گ...
  مهندس عمران ساکن در اوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • بسیار خوب. وقابل ستایش است. فعالیتهای همشهریان. عزیز. اما. شورای شهر. باید. برای. اسقرار. دادگاه. ثبت اسناد. وشبکه بهداشت. ودرمان. برنامه. داشته. باشد. وباید. از طریق. سخ...
  شهروند اوزی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • تعدادی از کتابها بعنوان کتاب مرجع میباشند که باد در حفظ و نگهداری انها دقت شود و قابل امانت دادن نیستند و فقط در محیط کتابخانه قابل استفاده خوانندگان و علاقمندان میباشد...
  همشهری دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • کیفیت تحصیلی دانشگاه آزاد الان از مقطع ابتدایی دهه شصت که ما تحصیل می کردیم پایین تر است....
  همشهری در مطلب: برگزاری امتحانات نیمسال دوم در دانشگاه پیام نور اوز