شنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۷
 |  ۲۲/ اسفند/ ۱۳۹۶ - ۵:۴۸
  |   نظرات: يك نظر
215 بازدید

گفت و گو با عبدالله معصوم نژاد رئیس نمایندگی اتاق اصناف اوز

با پیگیری‌ها و تلاش بخشداری، شورای اسلامی چهارم شهر اوز و جمعی از فعالان اجتماعی و هماهنگی با ادارۀ صنعت، معدن و تجارت لارستان و رئیس اتاق اصناف شهرستان، اولین انتخابات اتاق اصناف اوز با شرکت بیش از ۳۰۰ نفر در دی‌ماه ۱۳۹۲ در سالن الزهرا در اوز برگزار شد. در این انتخابات پس از اعلام نامزدی صنف‌های مختلف، ۱۳ نفر به‌عنوان سرگروه‌های صنفی انتخاب شدند.
پس از دو هفته از این انتخابات، جلسه‌ای با حضور نمایندۀ بخشداری، اعضای شورای شهر و شهردار، هیئت‌رئیسه شامل عبدالله معصوم‌نژاد به‌عنوان رئیس و مسئول دفتر نمایندگی، حمید مرادی- نایب‌رئیس، عارف مولوی- دبیر، محمد امینی- خزانه‌دار و نوشاد محمودپور به‌عنوان بازرس انتخاب شدند. با مجوز بخشداری، این هیئت در دفتر واقع در شهرداری فعالیت خود را آغاز کرد و با صدور مجوز رسمی از اتاق اصناف لار، از ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ فعالیت رسمی خود را آغاز کردند.
عبدالله معصوم‌نژاد رئیس نمایندگی اتاق اصناف اوز، فرزند مرحوم محمدابراهیم متولد سال ۱۳۳۸ در اوز است. وی دورۀ شش‌کلاسۀ ابتدایی نظام قدیم را در دبستان بازرگانی و دورۀ شش‌سالۀ متوسطۀ را در دبیرستان بهروزیان گذرانده، و در سال ۱۳۵۶ موفق به اخذ دیپلم علوم طبیعی شده است. پدرش اولین سوپرمارکت رسمی در اوز را در سال ۱۳۵۵ دقیقاً ۴۱ سال پیش بازگشایی کرده است و اکنون مسئولیت سوپرمارکت به نام فروشگاه مواد غذایی معصوم‌زادگان به عهدۀ عبدالله است. (فامیل جد پدری وی معصوم‌زادگان بوده است.)


عبدالله معصوم‌نژاد اکنون دانشجوی ترم آخر رشتۀ کارشناسی علوم قضایی در دانشگاه آزاد اسلامی اوز است که در خردادماه فارغ‌التحصیل می‌شود. وی در سال ۱۳۹۴ در انتخابات اتحادیۀ خواربارفروشان لارستان شرکت کرد و بالاترین آرا را در میان نامزدها به‌دست آورد. اما به علت مسئولیت اتاق اصناف اوز از پذیرش مسئولیت ریاست اتحادیه خواربار لارستان امتناع ورزدی اما به عنوان نائب رئیس در اتحادیه مشغول به فعالیت شد.
با رئیس نمایندگی اتاق اصناف گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که با هم مرور می‌کنیم.
* لطفاً در مورد تشکیلات نمایندگی اتاق اصناف اوز توضیح دهید.
در نمایندگی اتاق اصناف چند نفر فعالیت دارند؛ از جمله رئیس نمایندگی که مسئولیت آن به عهدۀ این‌جانب است، خانم‌ها بلقیس کامیاب، فرناز معصوم‌نژاد که از کارکنان نمایندگی هستند و آقای منصور نورانی نیز به‌عنوان بازرس و رابط نمایندگی با اتاق اصناف شهرستان همکاری دارند.
* رئیس نمایندگی چگونه انتخاب می‌شود؟
پس از برگزاری انتخابات در اوز، ابتدا رئیس از میان اعضای هیئت‌مدیره انتخاب شد، اما حکم رسمی از سوی ریاست ادارۀ صنعت و معدن و رئیس اتاق اصناف شهرستان صادر می‌شود. با توجه به انتخاب این‌جانب به‌عنوان یکی از اعضای هیئت‌مدیرۀ اتحادیه خواربارفروشان لار، این حکم از سوی رئیس ادارۀ صنعت، معدن و تجارت لارستان صادر شده است.
* روند برگزاری انتخابات اتحادیه و اصناف چگونه است؟
نمایندگی اوز زیرمجموعۀ اتاق اصناف لارستان و ادارۀ صنعت، معدن و تجارت شهرستان است. برنامۀ زمان‌بندی انتخابات اتحادیه‌ها تا پایان سال ۹۷ مشخص شده است. هریک از کسبۀ پروانه‌دار بخش اوز می‌توانند در انتخابات اتحادیۀ صنف مربوط به خود، به‌عنوان نامزد یا رأی‌دهنده در شهرستان شرکت کند. در صورت انتخاب شدن می‌تواند به عضویت در هیئت‌مدیرۀ نمایندگی اتاق اصناف درآمد و درصورتی‌که اوز به شهرستان ارتقا پیدا کند، دارای اتاق اصناف مستقل خواهد شد و انتخابات در مرکز شهرستان انجام می‌شود.


* شرایط شرکت در انتخابات چیست؟
کسبه‌ای‌ که دارای پروانۀ کسب هستند، می‌توانند در انتخابات صنف مربوطه شرکت کنند و رأی دهند، اما برای نامزدی در اتحادیه باید حداقل دارای مدرک دیپلم باشند.
* هزینه‌های نمایندگی اتاق اصناف چگونه تأمین می‌شود؟
این هزینه‌ها از طریق ۲۰ درصد تعرفۀ پروانۀ کسب و ۳۰ درصد حق عضویت در اتحادیه تأمین می‌شود. بر اساس قانون صنفی مادۀ ۳۱ می‌توان از خودیاری‌ها نیز بهره گرفت.
* آیا دریافتی‌ها کفاف هزینه‌ها را می‌دهد؟
در برخی از ماه‌ها کفاف هزینه‌ها را می‌دهد و برخی ماه‌ها نیز کسری داریم. شهروندان و کسبه‌ باید بدانند خدمات مسئول نمایندگی و اعضای هیئت‌رئیسه افتخاری است و از این بابت حقوقی دریافت نمی‌کنند.* تعداد کسبۀ زیر پوششِ این نمایندگی چندتاست؟
حدود هزار و دویست پروانۀ کسب شامل ۹۰۰ پروانه در شهر و ۳۰۰ پروانه در روستا زیر پوشش نمایندگی هستند و ۸۵ پروانۀ کسب نیز در دست اقدام داریم.
* برای کسبۀ فاقد پروانه چه اقداماتی انجام می‌شود؟
بر اساس قانون هر کاسب قبل از شروع به کار باید پروانه بگیرد. اما اگر اقدام نکرد ابتدا از سوی بازرس نمایندگی شفاهاً در این مورد با صاحب کسب صحبت می‌شود. اگر در این مرحله اقدامی صورت نگرفت، از سوی کارکنانِ دفتر تلفنی تذکر داده می‌شود و در مرحلۀ بعد اخطار کتبی از سوی نمایندگی اتاق اصناف با مهلت هفت‌روزه برای شهر و ده‌روزه برای روستاها برای پیگیری صدور پروانۀ کسب ارسال می‌شود. اما اگر باز هم اقدامی صورت نگرفت، چون نظارت بر اماکن صنفی به عهدۀ دایرۀ نظارت بر اماکن عمومی می‌باشد از سوی ادارۀ اماکن نیروی انتظامی پیگیری می‌شود که بر اساس مادۀ ۲۷ نظام صنفی می‌تواند به پلمب (مُهر و موم) آن محل منجر شود. و پس از مراجعه و انجام کارهای اولیه برای صدور پروانه کسب اتاق اصناف نامه فک پلمب را صادر می نماید.
* تاکنون واحد صنفی بدون پروانه در اوز شناسایی شده است؟
بله؛ تاکنون ۸۸ واحد صنفی بدون پروانه شناسایی شده و در برخی از موارد کسبه‌ای بودند که ۱۲سال بدون پروانه فعالیت می‌کردند.


* به‌جز مواردی که به‌عنوان وظایف قانونی نمایندگی است، چه اقداماتی در این نمایندگی انجام می‌شود؟
نمایندگی اصناف خود را نمایندۀ کسبه می‌داند و رعایت اصول اخلاقی و رفتار مناسب را در سرلوحۀ کار خود قرار داده است. خوشبختانه کارکنان نهایت همکاری را در این موارد و سایر وظایف دارند که از این بایت از آنان سپاسگزارم. مراجعه‌کنندگان نیز خوشبختانه رعایت قوانین را کرده، حرمت همکاران را پاس می‌دارند.
نمایندگی اصناف اوز در همۀ مناسبت‌های دینی و ملی از جمله دهۀ فجر، هفتۀ وحدت، هفتۀ دفاع مقدس، روز دانش‌آموز، روز اوز و… از نظر معنوی و مادی مشارکت فعال دارد و برای مناسبت‌ها آذین‌بندی و برنامه‌ریزی لازم را دارد. برگزاری دوره‌های آموزشی برای صنف‌های مختلف، از دیگر اقداماتی است که انجام شده است و ۸ دوره در اوز با همکاری کارکنان نمایندگی، کسبه و اتاق اصناف شهرستان در اوز برگزار کرده‌ایم.
تجلیل از کسبۀ برگزیدۀ شهر و روستا از دیگر اقداماتی بوده که انجام شده و به‌اتفاق مسئولین در محل کسب آنان حاضر شده، از خدمات آنان تقدیر کرده‌ایم که به‌ویژه در روستاها موجبات رضایت آنان را فراهم آورد. همچنین از بعضی پیشکسوتان و فعالین اجتماعی وتجلیل از اصحاب رسانه در شهر اوز که پوشش خبری بسیار خوبی به وقایع می‌دهند نیز از دیگر اقداماتی بوده که انجام شده است.


* در سال‌های گذشته شاهد برگزاری پنج‌شنبه‌بازار در اوز بودیم، چرا ادامه نیافت؟
با تقاضای شهروندان و همکاری کسبه و مسئولینِ بخش، پنج‌شنبه‌بازار را در سال‌های گذشته در سه نقطۀ شهر (محوطۀ برق قدیم در خیابان شهید بهشتی،‌ کوچۀ بخشداری و خیابان معلم) برگزار کردیم، اما به دلیل نداشتن محل مستقل و مخصوص، جابه‌جایی مکرر، نارضایتی برخی از کسبه‌ و … به‌مرور کم‌رنگ شد. در این مورد دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد، اما با توجه به ممنوعیت برگزاری نمایشگاه‌های فصلی، به نظر می‌رسد می‌تواند به شهروندان و حتی کسبه‌ و رونق اقتصادی در شهر کمک کند. اگر تقاضای مردمی یا بخش خصوصی برای برگزاری باشد، اتاق اصناف همکاری خواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “گفت و گو با عبدالله معصوم نژاد رئیس نمایندگی اتاق اصناف اوز”

 1. ناشناس گفت:

  اقاة معصوم نزادكسبه بركزيده جكونه انتخاب مى شودطبق جه عملى لطفا توضيح دهيد

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • با سلام وخسته نباشید به برگزارکنندگان روز اوز وهمشهریان . ارائه چنین برنامه ای در نوع خود خوب و حتی لازم است اما گنجاندن ان در روز جشن اوز میتواند از نشاط ان جشن بکاهد به...
  فرهاد محمودا در مطلب: نشست های تخصصی در همایش روز اوز برگزار می شود
 • برگزار کنندگان نشسست ها هدف را ارتقای اطلاعات و مشارکت و نهادینه شدن فرهنگ گفت و گو اعلام کردند و قصد سرگرم کردن مردم نداشتند...
  مدیریت در مطلب: نشست های تخصصی در همایش روز اوز برگزار می شود
 • این نشست ها مردم رو که سرگرم نمی کنه هیچ از روز اوز هم زده می کنه...
  همشهری در مطلب: نشست های تخصصی در همایش روز اوز برگزار می شود
 • با ارزوی پیشرفت وتوسعه شهرمان اوز در سال 97 که در راس همه ارزوها ارتقای اوز به شهرستان است که خوشبختانه کلید ارتقای مناطق درایران واستان فارس هم زده شده است انتطار همه دل...
  همشهری ار شیراز در مطلب: استقرار کمپ های دانایی و ایمنی مسافران در میدان ورودی اوز
 • با سلام و عرض تبریک و تهنیت عید نوروز باستانی و سال نو به همه هوطنان و بخصوص همسهریان عزیزو آرزوی سالی سرشار از سلامتی و تندرستی و کامیابی برای همه، امیدوارم در سال جدید...
  همشهری دلسوز در مطلب: استقرار کمپ های دانایی و ایمنی مسافران در میدان ورودی اوز
 • خسته نباشيد به اقاي پرمون و ديگر اعضاي پرتلاش هيئت دوچرخه سواري. اميدوارم شاهد پيشرفت روزافزون دوچرخه سواران و ديگر ورزشكاران اوز باشيم. تبادل اطلاعات و تجربه با تيم هاي...
  اينده در مطلب: هیأت دوچرخه سواری اوز میزبان دوچرخه‌سواران جهرم
 • با سلام و عرض ادب نگین خانم یا اقا مطلبی نوشت و انتقاد بجایی کرد حال چرا خانم رضایی یا احمد اقا اینطوری جبهه گرفته اند مردم خود شاهد ماجراها در شهر هستند و عقل سلیم دارند...
  مریم در مطلب: تبادل نظر گروه دوستداران بهداشت محیط اوز با رئیس شورای شهراوز
 • خطاب به آقا یا خانم نگین ... خودتان را خسته نکنید، تا ضرورت ندارد انتقاد نکنید قبل از شروع به انتقاد مطمئن شوید که قصد نقد دارید یا تخریب ،با انتقادهای سازنده خود را متشخ...
  رضائی در مطلب: تبادل نظر گروه دوستداران بهداشت محیط اوز با رئیس شورای شهراوز
 • در جواب جناب نگین . باید هم متاسف باشی چون هدف درستی ندارید فکر میکنید همه امور باید یا خودتان باشید یا هیچکس ولی از عهده کاری هم بر نمیائید .انتقاد با تخریب متفاوت است ....
  احمد در مطلب: تبادل نظر گروه دوستداران بهداشت محیط اوز با رئیس شورای شهراوز
 • بهتر نبود در اين جلسه در مورد خواسته اصلي مردم اوز كه ارتقاي آن ميباشد باز دوباره تكرار و تاكيد و پيگيري ميشد...
  در مطلب: تاکید نماینده شورای شهرستان بر مطالبات منطقه، در آخرین جلسه شورای استان