چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
 |  ۱/ اردیبهشت/ ۱۳۹۷ - ۳:۳۵
  |   نظرات: 6 نظر
254 بازدید

گفت و گو با دست‌اندرکاران سینما فردوسی در اوز

پیام اوز_ابراهیم احمدی: سینما فردوسی اوز که در سالن دانشگاه آزاد اسلامی فیلم‌های سینمایی را پخش می‌کند، از ۲۳ اسفند ۹۶ آغاز به کار کرده است. در این سینما تاکنون فیلم‌های پسرعمو و دخترعمو، آیینۀ بغل، خرگوش، حریم شخصی، لاتاری و مصادره اکران شده است. سینما فردوسی هر روز حداقل دو و حداکثر سه سانس فیلم‌ها را به نمایش می‌گذارد.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر در مورد این سینما گفت‌و‌گویی مشترک با عبدالعزیز خضری رئیس دانشگاه، احسان امیری مدیر سینما و مدرس دانشگاه، و بهاره به‌بین دیگر مدرس دانشگاه و یکی از مسئولین پخش سینما داشتیم که جزئیات این گفت‌وگو را مرور می‌کنیم.

* اولویت راه‌اندازی سینما در اوز و دانشگاه آزاد چه بوده است؟

احسان امیری: خوشحالم که رسانه‌ها نیز اهمیت سینما را پیگیری می‌کنند. اولین ساختار هر شهر را فرهنگ آن تشکیل می‌دهد و ما باید فرهنگی بودن را به‌عینه نشان بدهیم. دانشگاه آزاد در زمینۀ کارهای فرهنگی مانند کتاب‌خوانی، برگزاری همایش‌ها و برنامه‌ها در مناسبت‌ها فعال است. سینما نیز به‌عنوان یکی از مواردی است که در مقولۀ کارهای فرهنگی می‌گنجد. با توجه به اینکه اولین رکن سینما وجود سالن، صندلی، ساختار و وضعیت صوتی است و این پتانسیل در دانشگاه آزاد وجود دارد، بر اساس اطلاعاتی که گرفته شد، مشخص گردید سینماشهر برای شهرهای کوچکی که فاقد سینما باشند همکاری می‌کند بر این اساس با آشنایی‌ای که با مسئولین سینما جهرم داشتم، برای تأسیس سینما در این دانشگاه پیگیری شد.

* شروع کار برای احداث سینما چگونه بود؟

عبدالعزیز خضری: اواخر سال ۹۴ آقای دکتر مریدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت فارس به اوز آمدند که پس از بازدید از دانشگاه، درخواست مجوز سینما داده شد. آقای دکتر مریدی دستور پیگیری آن را به آقای مهدی رنجبر معاون سمعی و بصری که ایشان را همراهی می‌کردند، دادند. برای دریافت مجوز از ادارۀ کل پیگیری شد اما کارها به‌کندی پیش می‌رفت تا اینکه مدیرکل شخصاً در تاریخ ۱۹/۱۲/۹۵ مجوز را صادر کردند. خوشبختانه ادارات ارشاد، شهرداری، شورای شهر و نیروی انتظامی در اوز نیز سریعاً پاسخ استعلام‌ها را با موافقت اعلام کردند. پس از صدور مجوز مدیرکل ادارۀ ارشاد، سینماشهر تهران نیز باید آن را تأیید می‌کرد که ابتدا علی‌رغم نامۀ نمایندۀ مجلس و مدیرکل ارشاد مقاومت کردند، اما در مراحل بعدی تأیید شد تا نسبت به پرداخت ۷۰ درصد هزینه‌ها اقدام شود.

برای ساخت پردۀ سینما پیگیری‌های زیادی شد که ابتدا شرکتی هزینۀ آن را ۵/۸ میلیون تومان اعلام کرد، اما با پیگیری‌های انجام‌شده، همان پرده را با قیمت ۵ میلیون تومان از مشهد خریداری کردیم. البته حدود یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هم هزینۀ حمل از مشهد به لار و از لار به اوز بود. برای نصب آن نیز با همکاری آقای مهندس مهرآوران از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه، این کار انجام شد.

در این ساختمان ۲۰ میلیون تومان هزینۀ پرده و نصب و سایر امکانات از طریق دانشگاه پرداخت شده و ۶۰ میلیون تومان تجهیزات ارسال شده است که قرار است ۷۰ درصد از هزینۀ آن از سوی سینماشهر تهران به شرکت نیک‌راد به‌عنوان تأمین‌کنندۀ تجهیزات پرداخت شود. ۳۰ درصد باقی‌ماندۀ تجهیزات را دانشگاه باید پرداخت کند.

* این تجهیزات شامل چه مواردی است؟

احسان امیری: ویدئو پروژکتور، سِرور سینمایی و یو.پی.اس. خوشبختانه سیستم صوتی دانشگاه مورد تأیید قرار گرفت و نیاز به خرید مجدد آن نبود. ویدئو پروژکتور این سینما از جدیدترین مدل‌های ویدئو پروژکتورهاست که کیفیت بالایی دارد.

* فروش بلیت چگونه است؟

امیری: سینماشهر زیرمجموعه‌ای دارد به نام سینماتیکت که مسئولیت فروش بلیت را به عهده دارد. این شرکت تجهیزات فروش بلیت را ارسال کرده و خودمان راه‌اندازی کردیم. هر بلیتی که صادر می‌شود، برای کانون سینماگران و شرکت سینماتیکت قابل مشاهده است و آنان دقیقاً می‌دانند چه تعداد بلیت فروخته‌ایم. اگر مردم از سینما استقبال کنند، ما می‌توانیم فیلم‌های به‌روز را گرفته و پخش کنیم. فیلم‌های «مصادره» و «لاتاری» که در حال حاضر در این سینما اکران می‌شود، به‌ترتیب با رکورد ۹ میلیارد و ۷ میلیارد تومانی از پرفروش‌ترین فیلم‌ها هستند که اکران آن‌ها نیز مربوط به فروردین‌ماه است. مصادره، در حال حاضر در دو سینمای شیراز در حال پخش است. در حال حاضر در شهرهای هم‌جوار فیلم‌هایی که اکران می‌شود، مربوط به ماه‌های آذر و دی ۹۶ است، اما سینما فردوسی فیلم‌های به‌روز را اکران می‌کند.

* معیار فروش از نظر سینماتیکت چیست؟

امیری: بر اساس تعداد صندلی‌هایی که سینما دارد و تعداد سانس‌ها، سینما باید فروش بلیت قابل قبولی داشته باشد.

* سینما فردوسی از نظر امکانات با سایر سینماها چه تفاوتی دارد؟

امیری: این سینما از نظر امکانات بعد از سینماهای معتبری مانند سینما میلاد تهران، در ردۀ دوم است، در صورتی که برخی از سینماهای قدیمی دستگاه‌هایشان در رده‌های پنجم و ششم است.

* برای درخواست فیلم‌ها چه معیاری دارید؟

امیری: بر اساس بازخوردی که از مراجعه‌کنندگان داریم و میزان فروش فیلم‌های به‌روز، درخواست فیلم می‌کنیم و شرکت‌هایی مانند فیلم‌ایران، هدایت‌فیلم، سیمای مهر، نیکان‌فیلم و … پس از بررسی، به درخواست‌های ما پاسخ می‌دهند و ما اجازۀ اکران فیلم را می‌گیریم.

* آیا فیلم‌هایی که قبلاً اکران کرده‌اید، مجدداً در صورت درخواست می‌توانید اکران کنید؟

امیری: بله، امکان آن هست. اما اگر تقاضا باشد، باید مجوز اکران مجدد را از شرکت مربوطه بگیریم.

* فیلم‌هایی را که تاکنون اکران شده، نام ببرید.

امیری: فیلم‌های پسرعمو و دخترعمو، آیینۀ بغل، خرگوش، حریم شخصی، لاتاری و مصادره از جمله فیلم‌هایی بودند که تاکنون اکران شده‌اند.

* درآمد حاصل از فروش بلیت چگونه توزیع می‌شود؟

درآمدها به‌صورت ۵۰-۵۰ است. ۵۰ درصد هزینۀ بلیت باید به شرکت پخش مربوطه واریز شود و ۵۰ درصد آن به سینما اختصاص می‌یابد که هزینه‌های مختلفی مانند برق، تأمین اقلام برای ویدئو پروژکتور و … نیز را دارد.

* مسئولیت این سینما با چه کسانی است؟

عبدالعزیز خضری: آقای احسان امیری مدیر سینما، آقای سعید امیری و خانم بهاره به‌بین مسئولیت پخش را به عهده دارند.

* خانم به بین! اگر توضیحاتی دارید، بفرمایید.

بهاره به‌بین: سینما هنر هفتم است و اصل آن، از زبان یونانی گرفته شده است. خوشبختانه رئیس دانشگاه و کارکنان، در امور فرهنگی به‌ویژه سینما همکاری خوبی دارند، اما برای استمرار فعالیت و توانایی در گرفتن مجوز انتشار فیلم‌های به‌روز، به استقبال و حمایت مردم و مسئولین از سینما نیازمند هستیم.

* با توجه به اینکه هر دویِ شما از مدرسین رشته‌های ریاضی و کامپیوتر هستید، چگونه به فعالیت در امور فرهنگی در این دانشگاه علاقه‌مند شدید؟

امیری: فضا و محیط کاملاً می‌تواند روی افراد تأثیرگذار باشد. در ابتدای شروع به کارم در دانشگاه‌ها، مسابقۀ نجات تخم‌مرغ را که فقط در تهران و تبریز اجرا شده بود، به دانشگاه‌های جهرم و لار پیشنهاد دادم، اما هیچ‌یک نپذیرفتند. وقتی آن را به رئیس دانشگاه آزاد اوز پیشنهاد دادم، پذیرفت و برای اولین بار در استان فارس در اوز برگزار شد. زمانی که در محیطی مشارکت و همدلی باشد، افراد جذب می‌شوند. یکی از مهم‌ترین دلایلی که ما استاد شدیم، این است که سعی کنیم سطح دانشجویان را از نظر فرهنگی و علمی ارتقا دهیم.

* با توجه به مواردی که برشمردید، برای استقبال بیشتر از این سینما چه راه‌کارها و پیشنهادهایی دارید؟

امیری: وظایف ما دست‌اندرکاران، اخذ مجوز و اکران فیلم‌های پرفروش و موردعلاقه است. بر اساس نظرسنجی‌ای که انجام دادیم، فیلم‌های کمدی و سیاسی- اجتماعی بیشترین طرفدار را دارند و به همین دلیل فیلم‌های آیینۀ بغل و مصادره انتخاب شدند. از سوی دیگر، وظیفۀ اطلاع‌رسانی و تبلیغ را باید به نحو بهتری انجام دهیم.

 در تدارک نصب تابلو در شهر برای اطلاع‌رسانی و حضور فعال‌تر در شبکه‌های اجتماعی هستیم. ما اکنون جزء سینماهای متوسط از نظر فروش هستیم که اگر مردم شهر و روستاها حمایت کنند، می‌توانیم به سطح خوبی ارتقا پیدا کنیم. از مسئولین شهر، رؤسای ادارات به‌ویژه آموزش‌وپرورش و دانشگاه‌ها دعوت می‌کنیم برای نهادینه شدن فرهنگ سینما و استقبال بیشتر، ما را همراهی کنند.

* آیا امکان اکران فیلم اختصاصی را دارید؟

امیری: بله؛ اگر متقاضیانی برای شش الی هفت سانس درخواست یک فیلم اختصاصی بدهند، می‌توانیم مجوز اکران آن را گرفته، برای آنان پخش کنیم. با پیگیری‌هایی که انجام شده، مؤسسۀ فجر برای اکران فیلم‌های خارجی موافقت کرده است.

* سخن پایانی شما چیست؟

عبدالعزیز خضری: این دانشگاه متعلق به مردم است و مردم می‌توانند از امکانات آن مانند سالن‌های متعدد استفاده کنند. علاوه بر سالن سینما، سالن تئاتر نیز داریم که هنرمندان می‌توانند از استفاده کنند. اما اگر استقبال خوبی نشود، ممکن است در اختیار متقاضیان شهرهای هم‌جوار قرار گیرد

لازم است از همراهی و حمایت مسئولین سینما؛ آقایان احسان و سعید امیری و خانم به‌بین که حتی در طول تعطیلات نوروز نیز در دانشگاه حضور داشته‌اند و فیلم اکران شده، سپاسگزاری کنم. خوشبختانه کارکنان، مدرسین و دانشجویان دانشگاه در امور مختلف مشارکت و همراهی خوبی دارند که نوید آیندۀ بهتری را می‌دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

6 Responses to “گفت و گو با دست‌اندرکاران سینما فردوسی در اوز”

 1. اوزی گفت:

  با توجه به علاقه مندی به زادگاهم اوز عرص میکنم که تصور نمی کنم سینما در شهرهای کوچک مانند اوز بتواند موفق باشد الان در شهرهای خیلی بزرگتر از اوز هم سینما ها تعطیل شده اند اینشاالاه که سینما در اوز ماندگار شود ولی شرایط در سایر شهرستانها خلاف این را نشان میدهد

 2. اوزی ازشیراز گفت:

  نیت گردانندگان امور سینما در اوز خیر است ومیخواهند خدمتی به اوز بنمایند اما شرایط سینما در ایران به گونه ای دیگریست فکر نمی کنم از نطر اقتصادی سینما در اوز تداوم داشته باشد

 3. رضا گفت:

  به نظر بنده سینما باید در مرکز شهر باشد راه اندازی آن در مکانی دورافتاده نمیتواند در درازمدت به ماندگار ی آن کمک کند مسوولین دانشگاه نباید اصرار بر راه اندازی سینما دردانشگاه میکردند متاسفانه ورودی دانشگاه تبدیل به گیشه شده

 4. هشمهري .. گفت:

  بهتر نبود ابتدا در مورد ساختن شش سالن در يك دانشگاه و نياز هاي آن فكر ميشد بعدا ميساختند و بودجه خيرين صرف موارد ضروري تر نيازهاي مردم ميشد.و الان گفته ميشود كه ميتوان سالنها براي مراسمهاي مختلف در اختيار شهرهاي مجاور گذاشته شودكه اين اقدام و اجراي آن ميتواند مسائل و تبعات آتي نامشخصي داشته باشد. دانشگاههاي آزاد سراسر كشور از چند سال قبل با مشكل صندلي هاي خالي براي جذب و پذيرش دانشجو مواجه هستند و كمتر از حد ظرفيت فعاليت ميكنند. بهتر نبود در اين زمينه فكري جامع تر و آينده نگري ميشد.؟ لازم است سعي شود از اين بعد براي بودجه خيرين وهزينه كردن آن، نيازهاي عمومي تر و جامع تر مردم و شهر اوز مورد بحث و بررسي گروههاي مردمي و خيرين و مسولين دلسوز اوز از جمله شوراي شهر و شهردار منتخب صورت گيرد.همانديشي ها و جلسات بيشتر در اين راستا و در راستاي اشتغال جوانان بيكار تحصيل كرده باشد و حتي اگر لازم باشد ميتوان براي طرح و اعلام نياز و خواسته هاي ضروري و اولويت دار مردم فراخوان در سايتها و فضاي مجازي را داد. البته به جز درخواست ارتقاي اوز كه اين مسئله از حيطه مسولين اوز خارج است ولي پيگيري مستمر از سوي مسولين اوز لازم است.

 5. همشهری گفت:

  دانشگاه استاد خوب میخواد.استادها درست سر کلاس نمیان.البته استادها میگن ساعتی ۵۰۰۰ تومان میگیریم.

  • در تائيد نظر همشهري گفت:

   در تائيد اين نظر ميتوان اشاره نمود كه استادان حق التدريسي دانشگاه پيام نور كه حق الزحمه پرداخت ساعتي ۵۰۰۰ تومان كمتر يا بيشترمي‌باشد ، گفته ميشود اكنون بيش از دوساله است كه مطالبات ناچيز خودرا دريافت نكرده اند. در مورد دانشگاه آزاد اطلاع ندارم كه وضع پرداختي حق الزحمه ها چگونه است

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • اقای احمدی عزیز چه خبر خوشی در اوز همه خبرها مربوط به کتاب وکتابخانه ونمایشگاه وموزه است خبر خوش زمانی است که در اوز کارخانه وگارگاه تولیدی ورونق اقتصادی ایجاد شود...
  همشهری از بندر در مطلب: خبری خوش:موزه مردم شناسی اوز به عنوان موزه برتر کشور معرفی شد
 • با سلام طنز به اصطلاح ادبی به نوع ویژه ای از ژانر  ادبی گفته می شود که به گونه ی نظم ویا نثر به نا رسایی های نا پسند اجتماعی  ، فساد اداری ، سیاسی وحتی اندیشه های فلسفی ت...
  مسلط در مطلب: برداشتی آزاد از اجرای تئاتر کله پوکها در اوز
 • امیدوارم قبل از نظر دادن در مورد یک نمایشنامه مطالاعاتی راجع به علم تئاتر و بازیگری داشته باشیم و ملاک فقط ادای صحبت نباشد این که فقط بدانیم نمایشنامه از کدام کشور و از ک...
  منتقد در مطلب: برداشتی آزاد از اجرای تئاتر کله پوکها در اوز
 • نظرتان کاملا درست است. درموزه های. خصوصی. امتیاز. انها متقلق به شخص خصوصی است وایشان. کلیه اختیارات وامتیازات انرا. داراست ودرحال حاضر هم. از طرف اداره گردشگری ومیراث فره...
  درپاسخ. همشهری در مطلب: خبری خوش:موزه مردم شناسی اوز به عنوان موزه برتر کشور معرفی شد
 • سوال همشهري درست است افراديكه وسايل شخصي قديمي خودشان از پستوها و انباري امن خانه خود بيرون آورده و در اختيار موزه گذاشته شده يا اهدا نموده اند اگر بهر عنوان موزه مورد دس...
  در مطلب: خبری خوش:موزه مردم شناسی اوز به عنوان موزه برتر کشور معرفی شد
 • با وحدت و همدلي و كمك به اعضاي شوراي شهر و صبر و شكيبائي از اقدامات دشمن شاد كن خوداري شود تا اعضاي شوراي شهر دلگرم شده و سرمشقي براي جوانان علاقمند و پرشور و اينده ساز م...
  همشهري در مطلب: یک سال گذشت، یادش به خیر ۳۰ اردیبهشت ۹۶
 • در تائيد نظر آقاي فرهاد ابراهيم پور ، مردم دلسوز، آگاه و شرافتمند اوز، اعضاي شوراي شهر و فضاي مجازي سعي نمايند به آتش اختلافات ميان اعضاي شوراي شهر (البته اگر اختلاف باشد...
  در تائيد نظر آقاي فرهاد ابراهيم پور در مطلب: یک سال گذشت، یادش به خیر ۳۰ اردیبهشت ۹۶
 • ضمن تبریک بخاطر کسب این موفقیت. یک سوال پیش می آید در عنوان"موزه برگزیده در میان موزه های خصوصی انتخاب گردیده است." یک نکته وجود دارد منظور از "در میان موزه های خصوصی " چ...
  همشهری در مطلب: خبری خوش:موزه مردم شناسی اوز به عنوان موزه برتر کشور معرفی شد
 • کسی از اینکه ریس شورا. زن. ویا مرد باشد گله. ویا حرفی. ندارد. مهم. مدیرین. وهماهنگی. کردن. یک فرد. در شورا. ویا در هر. اداره. ای است. شورای فعلی تا کنون. نتوانسته عملکرد....
  اوزی. از بندر. به اقای. ابراهییم پور در مطلب: یک سال گذشت، یادش به خیر ۳۰ اردیبهشت ۹۶
 • اما در مورد شورای اسلامی شهر اوز بر کسی پوشیده نیست و حتی اعضای خود شورای نیز بران واقف هستند که هماهنگی و گاه مشارکت فکری در شورای شهر اوز وجود دارد و بعد از حدود یکسال...
  فرهاد ابراهیم پور در مطلب: یک سال گذشت، یادش به خیر ۳۰ اردیبهشت ۹۶