دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۶
 |  ۸/ دی/ ۱۳۹۶ - ۴:۲۶
  |   نظرات: 2 نظر
258 بازدید

گفت و گو با ایراندخت صدیقی مدیر پژوهشسرای بدری اوز

 پیام اوز/ابراهیم احمدی: ساختمان پژوهش‌سرای بدری کنونی منزل مرحوم حاج محمد علی بدری یکی از بنیانگذاران مدرسه بدری بوده است. مدرسه بدری که بیست و نهمین مدرسه رسمی در ایران است در سال ۱۳۰۷ ساخته شده است.  این مدرسه؛ خیر ماندگار مرحومان حاج محمد علی و حاج محمد سعید بدری، تاکنون  دوبار به دست فرزند و نوه نیکوکار ایشان بازسازی شده است.

ساختمان پژوهش‌سرا نیز در ادامه کارعلمی و فرهنگی آن خانواده و به همت آقای حاج محمد محمد هادی بدری در سال ۱۳۸۴ ساخته شده و به اداره آموزش و پرورش اوز اهدا  شده است. تا سال ۹۵  از سالن اجتماعات و کتابخانۀ آن که قسمت عمده ای از ساختمان را تشکیل می دهد برای  برخی جلسات و فعالیت های فرهنگی استفاده شده است.

از سال ۱۳۹۵ با اخد کد وزارتی پژوهش‌سرا و انتصاب خانم ایراندخت صدیقی به عنوان مدیر پژوهش‌سرای بدری اوز، علاوه بر آن که پژوهش‌سرا به عنوان یکی از ۵۹ پژوهشسرای استان محسوب شد، فعالیت ها در راستای معرفی پژوهش‌سرا بین دانش آموزان، معلمان و عموم مردم گسترش یافته و فعالیت های پژوهشی نیز به مرور رونق گرفت. این پژوهش‌سرا یک سال پس از اخذ کد توانست بین ۵۹ پژوهش‌سرای استان مقام دوم و بین پژوهش‌سراهایی که در ۵ سال اخیر دارای کد شده اند مقام اول استانی را کسب کند.

اين توفيق را بايد به آقاي بدري باني اين پژوهشيرا، آقاي منصور فقيهي نژاد نماينده خير، آموزش و پرورش و مردم فرهنگدوست اوز تبريك گفت.

به مناسبت ۲۵ آذر؛ روز پژوهش، با ایراندخت صدیقی مدیر این پژوهش‌سرا به گفت و گو نشستیم که در ادامه آن را با هم مرور می کنیم.

ایراندخت صدیقی اصالتا بیدشهری، متولد لار، ساکن اوز، دارای لیسانس زمین شناسی از دانشگاه شیراز و فوق لیسانس مدیریت آموزشی از دانشگاه تهران است. وی علاوه بر سابقه تدریس در تهران از سال ۱۳۸۲ در آموزش و پرورش اوز به عنوان دبیر ریاضی، زمین شناسی و شیمی مشغول به خدمت شده است و از سال ۱۳۹۵ به عنوان مدیر پژوهشسرا منصوب شده است. وی در سال ۹۵ به تنهایی در پژوهشسرا مشغول به خدمت بوده اما در سال ۹۶ امور مربوطه را با ۴ نفر از همکاران پیگیری می کنند.

*لطفا اهداف و وظایف پژوهش‌سرا را اعلام کنید

اشاعه فرهنگ پژوهش و تحقیق فردی و گروهی بین دانش آموزان و رشد علمی و پژوهشی و برنامه ریزی برای ایجاد زمینه بروز خلاقیت ها از اهداف و برنامه های کلی است. هدف بیشتر در راستای تقویت خلاقیت ها و فعالیت های پژوهشی است. زیرا کارهای علمی باید برمبنای خلاقیت باشد. برای این کار با بنیاد ملی نخبگان فارس، مراکز علمی و فناوری و پژوهش‌سراهای برتر استان در ارتباط هستیم.

*برای رسیدن به این اهداف چه برنامه هایی در مدارس دارید؟

در هرمدرسه از مقاطع ابتدیی، متوسطه اول و دوم یک رابط پژوهشی داریم که علاوه بر علاقه مندی به کارهای پژوهشی باید رابط بین مدرسه با پژوهشسرا و بالعکس باشد. هرماه با رابطین جلسه داریم که فعالیت ها و برنامه ها برای آنان ارائه می شود. گروهی با نام پژوهش یاران نیز داریم که مدیران مدارس در آن گروه حضور دارند. از هفته آینده نیز سایت پژوهش سرا راه اندازی می شود. در برنامه امسال علاوه بر فعالیت در زمینه علوم جدید تقاضای ۲ دبیرخانه جشنواره علمی پژوهشی و گیاهان دارویی را داده ایم که امیدواریم مورد موافقت قرار بگیرد.

از ایده های دانش آموزان بانک اطلاعاتی تهیه کرده ایم که برخی از ایده ها قابلیت ثبت اختراع دارند.

*امکانات پژوهش سرا چگونه است، آیا پاسخگوی برنامه ها شما هست؟

متاسفانه امکانات پژوهش سرا به ویژه در بعد آزمایشگاهی محدود است. براساس برنامه هایی که طراحی کرده ایم، برای اپتیک و لیزر به امکانات خاصی نیاز است که حدود ۱۳۰ میلیون تومان هزینه دارد. برای نانو اگر ۵۰ میلیون تومان داشته باشیم نهاد مربوطه ۳ برابر آن کمک می کند تا تجهیزات مربوطه تکمیل شود.

برای برگزاری کارگاه های آموزشی کامپیوتر ۱۰سیستم نیاز داریم که حدود ۱۵ میلیون تومان هزینه دارد. برای تجهیزات دبیرخانه داروهای گیاهی حدود ۱۵۰ میلیون تومان تجهیزات نیاز داریم.

ما انتظار نداریم که همه این موارد همزمان تامین شود اما به حمایت مردم و خیرین و مسئولین نیاز داریم تا این مرکز تجهیز شده و زیر ساخت شکوفایی استعدادها و خلاقیت ها فراهم شود که بی تردید می تواند آینده جامعه را تضمین کند.

*هزینه های پژوهش‌سرا چگونه تامین می شود؟

برخی از هزینه ها از سوی آموزش و پرورش تامین می گردد. در سال گذشته علاوه بر هزینه های جاری، یک میلیون تومان کتاب و یک میلیون تومان نقدی از سوی آموزش و پرورش اختصاص یافت. یکی از همکاران نیز معادل ۴۰۰ هزار تومان کتاب خرید. این مجموعه دارای حساب جاری مستقل به نام  پژوهش‌سرا است که این جانب و نمایندگان دبیران و اولیا  حق امضا داریم و امیدواریم مساعدت بیشتری به این مرکز شود.

*چارت سازمانی پژوهش‌سرا چگونه است؟

۵ اردیبهشت سال گذشته اساسنامه پژوهش‌سراها به امضای معاون وزیر آموزش و پرورش رسیده است. برای پژوهش‌سرای اوز که در جه ۵ قرار دارد علاوه بر مدیرو نیروی خدماتی، ۴۸ ساعت نیروی کارشناسی نیز در نظر گرفته شده که باید در بخش های مختلف بتوانند همکاری کنند.

برمبنای این اساسنامه، پژوهش‌سرا باید دارای هیئت امنا متشکل از افراد حقوقی و حقیقی، نمایندگان دبیران و اولیا  نیز باشد. هیئت امنای این پزوهشسرا نیز معرفی شده اند.

*نحوه ارزیابی پژوهش‌سراها چگونه است؟

ارزیابی براساس معیارهای خاصی است که هر استان نیز می تواند تغییراتی متناسب با شرایط منطقه در آن ایجاد کند. در ارزیابی ۱۱۱۱ امتیاز در نظرگرفته شده است که پژوهش‌سراها بر مبنای نمراتی که در هر بخش کسب می کنند، رتبه بندی می شوند.

*رتبه پژوهش سرای اوز در ارزیابی اخیر چقدر بوده است؟

پژوهش‌سرای بدری توانست ۷۸۰ امتیاز را کسب کند.

*کمترین و بیشترین امیتازات مربوط به چه بخش هایی بوده است؟

در معیار ثبت اختراع و کمک های مردمی امتیاز کمی گرفتیم. در بخش های کمک های مردمی تا سقف ۵۰ امتیاز به ازای هر یک میلیون تومان یک امتیاز اختصاص می یابد که متاسفانه کمک های مردمی در سال گذشته بسیار محدود بوده است.

بیشترین امتیاز نیز مربوط به پوشش اخبار و گزارش های پژوهش سرا بود که لازم است دراین مورد از رسانه های محلی سپاسگزاری کنم. برگزاری کارگاه ها جشنواره ها ، همایش ها و اردوها نیز در مراحل بعدی امتیاز گیری نقش داشتند.

*در سخنان خود از بنیاد ملی نخبگان فارس نام بردید، این بنیاد زیر مجموعه آموزش و پرورش است؟

نه  ارگان جدایی است که مدیریت آن به عهده آقای دکتر شریف است اما با آموزش و پرورش قرار داد و همکاری دارد و بنا را براین گذاشته است تا با کار برروی دانش آموزان درآینده بتواند به دانشجویان نخبه برسد.

دکتر شریف در بازدیدی که از منطقه داشتند به اوز توجه ویژه ای دارند و با توجه به استعداد دانش آموزان پیشنهاد دایر شدن مدارس خلاقیت با اعتباری معادل ۳۰ میلیون تومان برای ۸۵ دانش آموز را دادند  اما این اعتبار تامین نشد.

در اوز استعداد و خلاقیت وجود دارد. امسال مسابقه کاپا در زمینه هوش و استعدا برگزار شد که نتایج هنوز اعلام نشده اما دانش آموزان اوز حائز رتبه برتر می شوند. این دانش آموزان باید حمایت شوند و فضا و امکانات در اختیار آنان قرار بگیرد. ما معتقدیم پژوهش سرا مدرسه مدارس است. متاسفانه در خانواده ها بیشتر تمرکز بر روی نمره است اما باید به سمت تمرکز بر تحقیق و پژوهش برویم.

*در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر۴ نفر از دانش آموزان به عنوان  سفیران بنیاد ملی نخبگان معرفی شدند. دراین مورد توضیح بیشتری می دهید؟

این دانش آموزان در سال گذشته از مدارس انتخاب شدند و علاوه بر شرکت در دوره های آموزشی مربوطه در آزمون های بنیاد شرکت کردند و طرح ها ی خود را تدوین کردند تا به مرحله نهایی رسیدند و به عنوان سفیران بنیاد انتخاب شدند. در مراسم تجلیل نیز با اعتماد به نفس، امید آفرینی و انرژی مثبت به خوبی سخن گفتند که در صورت داشتن پشتکار آیندۀ خوبی در انتظار آن هاست و باید این نوجوانان را حمایت کنیم تا بر تعداد آن ها افزوده شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “گفت و گو با ایراندخت صدیقی مدیر پژوهشسرای بدری اوز”

 1. جهاندیده گفت:

  به امید موفقیتهای بیشتربرای دست اندرکاران امرآمزش وتحقیق وپژوهش.
  من نیز چندسالی سعادت خدمت به دانش آموزان این منطقه دراین آموزشگاه را داشته ام

 2. ناشناس گفت:

  اينكه گفته ميشود تمركز و نظر بيشتر خانواده ها بر روی نمره است. حرف درستي است وايرادي نداردزيرا قرار است در سالهاي آينده تصميم بر آن است كه ارزيابي پذيرش ورود دانش آموزان به دانشگاه براساس نمره باشد البته نمره منطقي. لذا بموازات نمره به خلاقيت و تحقيق و پژوهش هم بايد توجه شود. نه صرفا نمره درست است و نه صرفا تحقيق و پژوهش . هردو بايد بموازات هم باشند زيرا بخشي زيادي از شرايط ادامه تحصيلات دانش آموزان منوط به كسب نمرا ت بالاست . درسته كه افرادي مانند انشتين در دوران تحصلي نمره خوبي نداشتند اما درحال حاضرملاك و شرايط مانند زمان انشتين نميباشد.اميدوارم خانم صديقي دركارشان موفق باشند و با طرح ايده ها و خلاقيت ونوآوري هاي برجسته، اوز را سربلند نمايند.

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • از دلسوخته اوزی تقاصا میشود چنانچه خبرهای خاص و یا عامی دارند که رسانه های محلی از ان بی خبرند اطلاع رسانی نمایند تا دیگران هم مطلع شوند...
  در مطلب: همگرایی منطقه‌ای با نامزدی اوز در طرح پایتخت کتاب
 • قحطی خبراماده است خیلی دیربه دیرخبرهای جدیدمیفرستید اگر اینطور ادامه دهیر مخاطبین رااز دستمی دهید وبه سایتهای عیر فعال تبدیل میشوید...
  دلسوخته اوز در مطلب: همگرایی منطقه‌ای با نامزدی اوز در طرح پایتخت کتاب
 • جهت اطلاع. شورای شهر وهییت امنای بیمارستان اوز. دکتر. کشفی نماینده اسبق. لارستان. به سمت قایم مقام. ریاست دانشگاه علوم پزشکی فارس. انتخاب. شد ایشان فردی خوش فکر وبا ان ان...
  کارمند. بیمارستان در مطلب: همگرایی منطقه‌ای با نامزدی اوز در طرح پایتخت کتاب
 • استخر شهرداری اوز در بخش بانوان دارای کارنامه درخشانی ایست که قرار گرفتن شناگران نوجوان اوز بر سکوی قهرمانی نشان از تلاش مضاعف مدیریت و مربیان مجرب تیم شنای اوز دارد ،پشت...
  بازآور در مطلب: درخشش تیم شنای بانوان استخر شهرداری اوز در دور برگشت مسابقات جام خلیج فارس
 • از اعلام. پشتیبانی. نهادهای مردمی. در شهرستانهای. لار وهنرمندان. گراش در زمینه. کاندید شدن. شهر اوز برای پایتخت. کتاب. ایران تشکر مینماییم. امید وار هستیم که دیکر سازمانه...
  دانشجوی اوزی در مطلب: همگرایی منطقه‌ای با نامزدی اوز در طرح پایتخت کتاب
 • از هنرمندان. گراش. وشورای شهر. لار به خاطر این همبستگی وپشتیبانی. از کار فرهنگی. صمیمانه. قدر دانی. می کنیم...
  همشهری در مطلب: همگرایی منطقه‌ای با نامزدی اوز در طرح پایتخت کتاب
 • ضمن تشکر از اعضای شورای شهر های لار و گراش در حمایت از نامزدی اوز در برنامه پایتخت کتاب امید است اینگونه حمایت ها از جمله در مورد ارتقای شهر اوز که موجب ارتقای بیستر منطق...
  در مطلب: همگرایی منطقه‌ای با نامزدی اوز در طرح پایتخت کتاب
 • اکنون که بسیاری از خوانندگان از این خبر بلغان استقبال نموده اند و خواهان اطلاع بیشتر هستند جا دارد مدیت محترم سایت مجددا مطالب منتشر شده در پیام شماره یک را در سایت منتشر...
  در مطلب: بلغانی ها با پیاده روی روز هوای پاک را گرامی داشتند/ گزارش تصویری
 • با سلام و درود خدمت مدیر سایت و عکاس افتخاری بلغان و با تشکر از همه کسانی که در این کار خیر و خدا پسندانه همکاری لازم رو به عمل آوردند انشاالله شاهد کارهای بیشتر و بهتر ب...
  رحمت احراری در مطلب: بلغانی ها با پیاده روی روز هوای پاک را گرامی داشتند/ گزارش تصویری
 • خدا قوت به مردم شریف بلغان و تشکر فراوان از مسئولین...
  م.احراری در مطلب: بلغانی ها با پیاده روی روز هوای پاک را گرامی داشتند/ گزارش تصویری