سه شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
 |  ۱۵/ فروردین/ ۱۳۹۷ - ۸:۳۲
  |   نظرات: 2 نظر
255 بازدید

گفت‌و گو با فاطمه گل حقیقت؛ مجری طرح «فیشور دوستدار کتاب»

پیام اوز/ابراهیم احمدی: «فیشور» به‌عنوان یکی از ۱۰ روستای برگزیدۀ دوستدار کتاب ایران در جشنوارۀ روستاها و عشایر دوستدار کتاب در روز هشتم اسفند در تالار وحدت معرفی شد. در این مراسم که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، از خانم «فاطمه‌گل حقیقت؛ مسئول خانۀ فرهنگ فیشور و مجری طرح «فیشور، دوستدار کتاب»» برای دریافت لوح دعوت شد.
فاطمه‌گل حقیقت فرزند شیخ عبدالعزیزحقیقت امام‌جمعۀ فقید فیشور، متولد ۱۳۵۳ است. وی مسئول خانۀ فرهنگ و مجری طرح «فیشور، روستای دوستدار کتاب» است. حقیقت دانشجوی نیمسال دوم رشتۀ گرافیک دانشگاه آزاد اسلامی اوز و عضو شورای فرهنگی فیشور است و از شهریورماه ۹۴ به‌عنوان مسئول خانۀ فرهنگ مشغول به کار شده است. سابقۀ کتابداری در کتابخانۀ امیر میرزایی فیشور را دارد و از اعضای انجمن ادبی فیشور است که در شعر، متن‌نویسی و نقاشی نیز دستی دارد. وی در ماهنامۀ بهار فیشور که پیشتر منتشر می‌شد، مسئول صفحه ادبی بود.
برای اطلاع از کمّ‌وکیف این اقدام فرهنگی -که برای اولین بار یکی از روستاهای شهرستان لارستان- به آن دست یافته است، گفت‌وگویی با مجری طرح انجام دادیم که با هم آن را مرور می‌کنیم.


* به‌عنوان مجری طرح روستای دوستدار کتاب، بفرمایید در حال حاضر چه فعالیت‌هایی در زمینۀ کتاب‌خوانی در فیشور انجام می‌شود؟
کلاس‌های کتاب‌خوانی، نشست‌های باشگاه‌های کتاب‌خوانی در روزهای یک‌شنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه برای کودکان و نوجوانان و پنج‌شنبه برای دبیرستانی‌ها، برگزاری جلسات انجمن کتاب‌خوانی، انجمن ادبی، انجمن گویندگی و… .
* انجمن کتاب‌خوانی از چه سالی راه‌اندازی شده و برنامه‌ها چگونه است؟
از سال ۹۰ این انجمن تشکیل شده که هر ماه جلسات آنان برگزار می‌شود. برنامه‌های این انجمن که تعداد ۱۹ عضو دارد، به این صورت است که کتاب روی میز دارند و هرکدام از اعضا یک صفحه از کتاب را می‌خوانند و علاوه بر آن، معرفی کتاب‌هایی که در منزل خوانده‌اند و خلاصۀ آن را نیز برای یکدیگر بازگو می‌کنند.
* شرکت در طرح روستای دوستدار کتاب در فیشور چگونه شروع شد؟
در تیرماه ۹۶ در کارگاهی که برای باشگاه‌های کتاب‌خوانی با حضور خانم حدادیان اعزامی از وزارت ارشاد، در اوز تشکیل شده بود، شرکت کردم. پس از این کارگاه، خانم فروغ هاشمی رئیس محترم ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی اوز پیشنهاد شرکت فیشور در این طرح را با توجه به فعالیت‌هایی که از قبل در زمینۀ کتاب‌خوانی در فیشور داشتیم، دادند و استقبال کردیم.


* از باشگاه کتاب‌خوانی نام بردید؛ فیشور در سال جاری چند باشگاه کتاب‌خوانی ثبت کرده است؟
پنج باشگاه کتاب‌خوانی با نام‌های چارطاقی، دوستداران طبیعت، برنا، گل‌های بابونه، و آینده‌سازان در فیشور تشکیل دادیم و آن‌ها را ثبت کردیم. در این باشگاه‌ها ۷۵ نفر عضو شدند. بعدها ۳۵ تن از دانش‌آموزان دبیرستانی نیز به ما پیوستند. از این باشگاه‌ها تجارب خوبی کسب کردیم. من عیناً می‌دیدم که چه‌قدر دانش‌آموزان به کتاب‌خوانی اشتیاق دارند و چه کتاب‌های خوبی مطالعه کرده‌اند، به‌گونه‌ای که در پاسخ به برخی از پرسش‌های آنان می‌ماندم. بسیاری از استعدادها در این باشگاه‌ها کشف شدند. برای من هم فقط کودکان و نوجوانان عضو باشگاه‌ها مهم بودند و با ناملایمات می‌ساختم.
*  مراسم پایانی جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی، در فیشور برگزار شد؟
بله؛ با همکاری ادارۀ ارشاد اوز و اعضای هیئت اجرایی و همراهی آقای عزت‌الله الوندی نویسندۀ کودک و نوجوان به‌عنوان نمایندۀ اعزامی از وزارت برای اختتامیۀ این باشگاه و با همکاری شورای شهر، دهیاری، کتابخانۀ میرزایی، تسهیل‌گران و اعضای باشگاه‌های کتاب‌خوانی، این مراسم به‌خوبی در فیشور برگزار شد و نام فیشور در میان باشگاه‌های کشور ثبت گردید. ضمناً آقای علی‌اصغر سیدآبادی مدیرکل دفتر مطالعات فرهنگی وزارت ارشاد که برای بازدید از برنامه‌های اوز به‌عنوان شهر خلاق کتاب‌خوانی آمده بودند، از فیشور و برنامه‌ها بازدید کردند.


* لطفاً در مورد برنامه‌های طرح‌ دوستدار کتاب بیشتر توضیح دهید.
در فیشور از سال‌های گذشته برنامه‌های کتاب‌خوانی اجرا می‌شد که در سال ۹۶، سازماندهی بیشتری شد و فعالیت‌ها و برنامه‌ها ثبت گردید. طرح‌هایی مانند پیاده‌روی با کتاب، اهدای کتاب به‌عنوان جایزۀ خرید در فروشگاه‌ها، جمع‌آوری کتاب‌ها از منازل برای ارسال به مناطق محروم، دیوارنویسی و نقاشی کتاب و جملات کوتاه بر روی دیوار، اعزام و استقبال از نویسندگان مطرح کشوری در فیشور و برگزاری نشست با علاقه‌مندان به کتاب، اختصاص زمین برای پارک کتاب و طراحی نقشۀ آن و… از طرح‌هایی بوده است که ثبت شده است.
* در مورد پیاده‌روی با کتاب بیشتر بگویید.
در این طرح علاقه‌مندان به کتاب‌خوانی ابتدا جلوِ خانۀ فرهنگ تجمع می‌کنند، سپس به سمت پارک جنگلی پیاده‌روی کرده و در حین آن مطالعه می‌کنند. در پارک نیز کتاب‌خوانی ادامه می‌یابد. در این طرح ابتدا تعداد محدودی شرکت می‌کردند، اما اکنون هر بار حدود ۷۰ نفر شرکت‌کننده داریم. خوشبختانه مسئولین پارک قول داده‌اند که میز کتاب‌خوان و فضای مناسب فراهم کنند تا این طرح با کیفیت بهتری ادامه یابد. ضمناً شرکت‌کنندگان در پایان مطالعۀ هر کتاب نسبت به کاشتن یک نهال نیز اقدام می‌کنند.
در طرح جمع‌آوری کتاب نیز پس از اطلاع‌رسانی در فضاهای مجازی، روستای «لاوردین» از توابع بندر لنگه متقاضی دریافت کتاب بود که برخی از کتاب‌ها بسته‌بندی و برای مطالعه به آن روستا فرستاده شد.


* دربارۀ حضور نویسندگان در فیشور توضیحات بیشتری بدهید.
با همکاری کتابخانۀ بانو و کودک و نوجوان اوز به‌ویژه خانم فائزه طیوری کتابدار این کتابخانه، نویسندگانی که برای پروژۀ «سلام کتاب» به ‌اوز سفر می‌کردند، به فیشور هم می‌آمدند که شامل نویسندگانی همچون فرهاد حسن‌زاده، محبوبه نجف‌خانی، آنیتا یارمحمدی و کلر ژوبرت بودند که به‌ویژه کودکان و نوجوانان از این اقدام بسیار رضایت داشتند و مایل بودند این برنامه‌ها ادامه داشته باشد. جا دارد از کتابخانۀ بانو و کودک و نوجوان اوز در این زمینه تشکر ویژه داشته باشم.
* ایدۀ برگزاری طرح‌ها از کجا می‌آمد؟
ایده‌ها را بیشتر خودم ارائه می‌دادم، اما لازم است از همراهی اعضای انجمن کتاب‌خوانی و باشگاه‌ها و کتابخانۀ میرزایی و حمایت‌های خانم فروغ هاشمی رئیس ادارۀ ارشاد اوز سپاسگزاری کنم.
* طرح‌ها و مستندات چگونه و چه تاریخی به تهران ارسال شد؟
طرح‌ها در موعد مقرر (۳۰ آذر) به تهران ارسال شد که جا دارد از اعضای هیئت اجرایی «اوز، پایتخت کتاب» برای همکاری در ویرایش طرح‌ها و مستندات، مشاوره و ارسال آن به دبیرخانه تشکر کنم.


* پیش‌بینی خودتان از نتیجۀ داوری چه بود؟
با توجه به فعالیت‌هایی که در زمینۀ کتاب‌خوانی در فیشور انجام شد و اینکه فعالیت‌ها واقعی بود، پیش‌بینی خودم این بود که به‌عنوان روستای برگزیده انتخاب شویم.
* فیشور برای اولین بار در این طرح، در میان ۱۳۰۰ روستای شرکت‌کننده حاضر شده بود، پیش‌بینی‌تان بلندپروازانه نبود؟
نه؛ فعالیت‌های واقعی بود، کتاب‌خوانان هر نوبت افزایش می‌یافتند، حال و هوای فیشور تغییر کرده و در خانه‌ها هم روی این موضوع بسیار کار شد، طرح‌ها خلاقانه بود و تکراری نبود.
* از تغییر دیدگاه‌ها و حال و هوا صحبت کردید؛ در این‌باره بیشتر توضیح ‌دهید.
شاید ابتدا مردم و مسئولین، زیاد در جریان این طرح و مزایای آن نبودند، اما پس از اجرا به‌ویژه پس از حضور آقای سیدآبادی مدیرکل دفتر مطالعات فرهنگی و آقای الوندی نمایندۀ وزارت ارشاد برای اختتامیۀ جام باشگاه‌های کتاب، این دیدگاه‌ها تغییر کرد و همکاری‌ها و حمایت‌ها از این طرح و برنامه‌های کتاب‌خوانی افزایش یافت.


* برنامه‌های آینده‌تان پس از انتخاب به‌عنوان روستای برگزیدۀ دوستدار کتاب چیست؟
بیشتر به اهداف این طرح که ترویج کتاب‌خوانی است فکر می‌کنیم و این موضوع را با جدیت بیشتر پیگیری می‌کنیم. خوشبختانه مقدمات ساخت پارک کتاب و تأمین فضای بستر برای کتاب‌خوانی در پارک جنگلی فراهم شده است. دیدگاه‌های مردم و مسئولین به سمت کتاب‌خوانی بیش از گذشته است و همۀ این‌ها نوید آیندۀ بهتری می‌دهد. همزمان با تداوم برنامه‌های گذشته و اجرای برنامه‌های جدید، در سال آینده نیز در این طرح شرکت می‌کنیم و امیدوارم با طرح‌های باکیفیت‌تر بتوانیم به‌عنوان روستای برگزیدۀ برگزیدگان در جشنوارۀ روستاها و عشایر دوستدار کتاب دست پیدا کنیم.


* درپایان اگر مطلب خاصی دارید، بفرمایید.
تشکر و قدردانی می‌کنم از بخشداری اوز، شورای اسلامی و دهیاری فیشور، ادارۀ فرهنگ و ارشاد اوز، تسهیل‌گران جام باشگاه‌های کتاب؛ خانم‌ها: مریم پدرام، آسیه حنیفی، ایمانه قلی‌پور، و آقای آرمان رنجبر، اعضای دبیرخانۀ کتاب و هیئت اجرایی پایتخت کتاب اوز آقایان ابراهیم احمدی، مهندس محسن مهرآوران و دکتر مهران عسکری. کتابخانۀ فیشور،  کتابخانۀ بانو و کودک و نوجوان اوز، شورای فرهنگی، انجمن بانوان و انجمن جوانان، کودکان و نوجوانان کتاب‌خوان فیشور و خیرین بزرگوار، اعضای انجمن‌های خانۀ فرهنگ و عموم مردم شریف فیشور و همچنین خانواده‌ام که در این مسیر ما را همراهی نموده‌اند.
امیدوارم همچنان که مردم فیشور شایستگی خود را برای کسب عنوان روستای دوستدار کتاب نشان دادند، تلاش‌هایشان در این راه بیش از پیش ادامه داشته باشد. با امید به این‌که کتاب‌خوانی در سراسر کشور نهادینه شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “گفت‌و گو با فاطمه گل حقیقت؛ مجری طرح «فیشور دوستدار کتاب»”

 1. شهروند دلسوز اوز و منطقه گفت:

  هرآنچه از دل برآيد بر دل نشيند.مصاحبه شفاف توام با صداقت و صراحت بيان بود .به اميد موفقيت بيشتر براي فيشور و بخصوص فرهنگ دوستان كتابخوان جوان فيشور و مسولان مربوطه و شخص محترم سركار خانم حقيقت

 2. ... گفت:

  باسلام.جناب احمدی ممنون میشم در مورد تحلیل یک برنامه هم مطلب بنویسین اصلا اصل تحیل یعنی چه برخی از دوستان به تحلیل روز اوز در فضای مجازی و حضوری پرداخته اند که بسیار غیر اصولی این کار انجام شده.در تحلیل حضوری که بیشتر شبیه به جبه گیری افراد خاصی برای دفاع از یک اداره بوده و یا در یک فضای محازی که دو نفر به هم پریدن آیا تحلیل یک برنامه انجام گرفته؟اینکه در یک برنامه کی کار کرده کی کار نکرده از کی تشکر شده از کی تشکر نشده از اصول اولیه تحلیل محسوب میشه؟آیا نباید شورا یک جلسه ی حضوری با فراخوان کل مردم برگزار میکرد ؟مگه نام این روز روز اوز نبود؟ریاست محترم ارشاد شما که نمیخواین حذف بشین چرا در جلسه تحلیل درخانه فرهنگ فقط بعضی از افراد رو برای حضور انتخاب کردین.ریاست شورا شما هم که گله مند هستین برای برقراری ارتباط کدام راه ارتباطی مثبت رو انتخاب کردین.بله نهایتا وقتی مابه حذفیات رجوع میکنیم میبنیم که همه به یک طرف عمل میکنیم .پس جای گله از هیچ کس باقی نذاشته ایم .و چه بسا که همه همین راه را انتخاب کنن و آنوقت کار سختتر از این خواهد شد .نقد و تحلیل یک برنامه به خوب و بد یک برنامه رجوع میکند و برنامه ها را از نظر مفهوم و محتوا به بحث میگذارد که هیچکدام از اینها مد نظر دوستان قرار نگرفته و هر کسی سنگ خودش را پرتاب میکند.سپاس

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • نیت گردانندگان امور سینما در اوز خیر است ومیخواهند خدمتی به اوز بنمایند اما شرایط سینما در ایران به گونه ای دیگریست فکر نمی کنم از نطر اقتصادی سینما در اوز تداوم داشته با...
  اوزی ازشیراز در مطلب: گفت و گو با دست‌اندرکاران سینما فردوسی در اوز
 • پار. گراف. اخر. را. مطالعه. کنیذ. اگر. چنین است. وقبول. داریم. چرا یک. کلمه. درباره. اسفالت. جاده. گراش. اوز. که. تعطیل. شده. رسانه. ها. چیزی. نمی. نویسند. قیر. که. برای....
  همشهری. در مطلب: جلسات را با کلی گویی هدر ندهیم، صدای جامعه باشیم
 • با احترام. شما که. در پایان. کامنت رنام. خود. را. ایرج. محمدی. معرفی کرده اید. پس. چرا. ناشناس. و لطفا بگویید که. منظورتان. از. شاعر. ارزشی. چیست...
  همشهری. به. ناشناس در مطلب: متن کامل مقاله سیلوانا سلمانپور در کنفرانس مسکو
 • با سلام زحملت و تلاش شاعر ارزشی ایران بانو سلمان پور قابل تقدیر است ، همت و تلاش ایشان مایه ی بقا و فرهنگ ایرانی است بی شک این خدمت فرهنگی بیان همت والای ایشان و علاقمندی...
  در مطلب: متن کامل مقاله سیلوانا سلمانپور در کنفرانس مسکو
 • حالا فرض. کنید که. چند بار. هم. افراد. را جمع. کردیم. ورفتیم. سینما ایا. بااین برنامه ها. کار. سینما. رونق. وتداوم می یابد بنده که فکر نمیکنم. ...........
  همشهری در مطلب: حمایت گروه‌های فعال شهر از سینما فردوسی اوز
 • از تذکرات اقای. صمدی هم تشکر میکنیم به نظر میرسد که ایشان به نکات دقیق وجالبی. اشاره میکنند که درست میباشند...
  همشهری در مطلب: متن کامل مقاله سیلوانا سلمانپور در کنفرانس مسکو
 • جا دارد از زحمات خانم سيلوانا سلمانپور شاعره گرامي اهل اوز و همشهري محترم بخاطر تهيه اين مقاله بسيار ارزشمند كه موجب سربلندي مردم اوز گرديده و انتشار اين مقاله كه در معرف...
  عبدالصمد صمدي در مطلب: متن کامل مقاله سیلوانا سلمانپور در کنفرانس مسکو
 • با توجه به علاقه مندی به زادگاهم اوز عرص میکنم که تصور نمی کنم سینما در شهرهای کوچک مانند اوز بتواند موفق باشد الان در شهرهای خیلی بزرگتر از اوز هم سینما ها تعطیل شده اند...
  اوزی در مطلب: گفت و گو با دست‌اندرکاران سینما فردوسی در اوز
 • گرچه اخبار نشریات بعضا مشترک است اما با این که 90 درصد مطالب ومتن یکی است موافق نیستیم و محتوای مطالب متفاوت است....
  مدیریت در مطلب: در سال حمایت از کالای ایرانی، به تولیدات منطقه بها دهیم
 • حرف شما صحیح است. ولی باید دو یا سه نشریه شهر رویکرد و محتوای مختلف داشته باشند. نه وقتی آنها را مقایسه می کنید از لحاظ خبر و محتوا فقط اسم نشریه متفاوت است و متن 90 درصد...
  همشهری 20 در مطلب: در سال حمایت از کالای ایرانی، به تولیدات منطقه بها دهیم