دوشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۷
 |  ۲۳/ خرداد/ ۱۳۹۷ - ۷:۵۱
  |   نظرات: 5 نظر
268 بازدید

گفت‌وگو با دکتر ناصر یادگارفرد

ابراهیم احمدی: فضاهای مجازی مانند سایر امکانات شمشیردولبه است و مزایا و معایب خاص خود را دارد. از جمله مزایای این فضا، آشنایی با دیدگاه‌ها، توانمندی‌ها و تخصص افراد است. دکتر ناصر یادگارفرد را قبلاًنمی‌شناختم و آشنایی با ایشان از طریق این فضا و مطالعۀدیدگاه‌های تخصصی و کارشناسانۀ وی صورت گرفت.

نیاز جامعۀ امروزی ما آشنایی با اصول و تئوری‌های مدیریتی و تلاش برای به‌کارگیری آن‌هاست که افرادی مانند دکتر یادگارفرد می‌تواننددر این حیطه بسیار تأثیرگذار باشند. دکتر یادگارفرد و همسر ایشان خانم فرح بشیری،در جشنوارۀسازه‌های گِلی توسط آقای عبدالحمید صمدانی معرفی شدند که در فرصت محدودی که وجود داشت، با آنان به گفت‌وگو نشستم. در این فرصت، برای گفت‌وگوی زیر قرار ملاقات حضوری روز بعد گذاشته شد که رأس ساعت تعیین‌شده حضور یافتند.

دکتر ناصر یادگارفرد متولد ۱۳۳۹ در اوز است که تا سال ۱۳۵۳ در دبیرستان بهروزیان اوز مشغول به تحصیل بوده است. سپس به‌اتفاق اعضای خانواده به بندرعباس نقل‌مکان کرده و دیپلم ریاضی را در سال ۱۳۵۸ در دبیرستان ابن‌سینا اخذ می‌کند. وی در رشتۀ ریاضیِ دانشگاه سیستان و بلوچستان پذیرفته می‌شود و سپس به دانشگاه تربیت‌معلم تهران منتقل شده، در سال ۱۳۶۴ فارغ‌التحصیل می‌شود. پس از اخذ لیسانس ریاضی، در سازمان برنامه‌وبودجه در مرکز آمار مشغول به کار می‌شود.سپس تحصیل در رشتۀ مهندسی صنایع را ادامه داده و پس از پایان تحصیلات در مقطع فوق‌لیسانس مهندسی صنایع غذایی،مشاور سازمان‌های دولتی درزمینۀ کیفیت شده،و به تدریس در دانشگاه‌هاو تحقیق نیز ادامه می‌دهد.

ناصر یادگارفرد دکترای تخصصی خود را در رشتۀ«اقتصاد مهندسی» در کشور اوکراین ادامه می‌دهد و برای پایان‌نامۀ خود به کشورهای لهستان و روسیه(مسکو) نیز سفر می‌کند. تحقیقات و مشاوره‌های دکتر یادگارفرد در هرمزگان و با تمرکز بیشتر بر مهندسی آب و فاضلاب کشور و پروژه‌هایEFQM(تعالی سازمان) بوده است. اکنون سه سال است که در شیراز ساکن است و برنامه‌های آموزشی، پژوهشی و مشاوره‌ای را ادامه می‌دهد.

دکتر یادگارفرد یک فرزند پسر به نام آراد دارد که  در حال حاضر دانشجوی رشتۀ مهندسی معماری در دانشگاه مازندران (ساری) است و به دلیل علاقۀ شدید به موسیقی از دوران کودکی، سه ساز پیانو،گیتارالکتریک و گیتار کلاسیک را زیر نظر استادان وقت به صورت حرفه ای آموخته است و هم‌اکنون در کنار تحصیل، دراجرای کنسرت، با گروه‌های حرفه‌ای پاپ کشورمانند: معین راهبر، میثم ابراهیمی،پازل باند و… به‌عنوان نوازنده همکاری می‌کند.همچنین دربرنامه‌های دورهمی به کارگردانی مهران مدیری، با اجرای موزیک میان برنامه و درموسیقی متن نمایشنامه‌های تئاتر در تهران با امیرمهدی ژوله همکاری داشته است.

با توجه به رشتۀ تحصیلی و تخصص دکتر یادگارفرد، ابتدا از او در مورد پروژه‌های کیفی و استاندارد از جمله iso (سازمان بین‌المللی استانداردسازی) پرسیدم؛ وی گفت: در کشورهای دیگر ازiso استفاده شده تا فرآیندها زیر ذره‌بین باشد، ضایعات بررسی شود و بهره‌وری افزایش یابد. در حقیقت iso به کیفیت و کمیت کار ضمانت می‌دهد، اما در ایران هنوز این مسئله جا نیفتاده است.

دکتر یادگارفرد در پاسخ به پرسش من دربارۀ دیدگاهش درمورداوز می‌گوید: گرچه از نظر اقتصادی ضعف وجود دارد اما مردم اوز در صحنه‌اند و بی‌تفاوت نیستند و برای پیشرفت وقت می‌گذارند و دغدغه دارند. اما در برخی عرصه‌هااز جمله آموزش‌وپرورشکارهای زیربنایی نشده و به لحاظ عمق و محتوا نیاز به کار بیشتری وجود دارد. باید به این دیدبرسیم که آموزش، زیربنای بسیاری از امور است تا توسعۀ بیشتری محقق شود. به‌عنوان مدرس دانشگاه می‌بینم که برخی از مدرسین نتوانسته‌اندپایان‌نامۀ خود را بنویسند؛این‌گونه افراد نمی‌توانند دانشجوی خوبی بار بیاورند.

وی در ادامه می‌گوید: مردم اوز از دیرباز درزمینۀ فرهنگی فعال بوده‌اند، اما از نظر اقتصادی ترجیح داده‌اند فعالیت تجاری خود را در سایر شهرها و یا کشورهای دیگر انجام دهند. برای پیشرفت باید یک سری ویژگی‌ها در عامۀ مردم و مسئولین به وجود آید. کسی که مسئولیت یا مدرک تحصیلی بالاتری دارد به‌مراتب وظیفۀسنگین‌تری به عهده دارد و باید منافع عمومی را بر منافع فردی ترجیح دهد. مردم نیز می‌توانند در فرایند تولید کالای باکیفیت تأثیر بگذارند. اگر همه کالای باکیفیت مطالبه کنند،تولیدکننده نیز خود را با مطالبات مردم منطبق می‌کند. رقابت می‌تواند موجب پیشرفت شود و این یک فرایند علمی است، اما برخی رفتارها رقابت نیست، بلکه حسادت است و تلاش می‌شود از طریق رابطه و رانت با طرف خود مقابله کنندکه این، رفتاری نکوهیده است.

دکتر یادگارفرد برای پیشرفت اوز توصیه‌هایی دارد:

* ابتدا ما باید «همدل وهم‌جهت» باشیم تا اولویت‌ها شناسایی شود و بودجه‌هابه‌درستی مورداستفاده قرار گیرد و تصمیمات به‌صورتجزیره‌ای و جناحی نباشد.

*«راست‌گویی و صداقت» از دیگر ضروریات است. باید تمرین کنیم دروغ نگوییم و اگر نیاز باشد، پس از پایش عملکردها روش خود را تغییر دهیم.

* «تواضع» از دیگر اصول مهم است که باید در خود تقویت کنیم و به تواضع ظاهری بسنده نکنیم. در هر مسئولیت و کاری باید متواضع باشیم و جلوی دیگران سنگ نیندازیم. به قول شیخ انصاری،«ما باید کلید خیر و قفل شر باشیم.»آدم‌هایی می‌توانند تحول ایجاد کنند که خود تحول‌یافته باشند. مثبت‌اندیشی بسیار مؤثر است؛ وقتی من مثبت‌اندیش نباشم،نمی‌توانم کارها را به‌خوبی انجام دهم.

*چشم مردم به مسئولین است. مردم در انتخابات شرکت می‌کنند و افرادی را برمی‌گزینند تا برای آنان و جامعه کار کنند. اما اگر آنان خود اتحاد و انسجام نداشته باشند و یکدیگر را نفی کنند،نه‌تنها مشکلی حل نمی‌شود، بلکه مشکلات جامعه افزایش می‌یابد.

*برنامه‌ریزی، امروز از اصول بسیار مهم است، اما ما نه‌تنهاچشم‌انداز نداریم،بلکه اهداف کوتاه‌مدت و برنامه برای نیل به اهداف میان‌مدت هم نداریم.بهره‌وری که به معنای انجام کار درست به شیوۀ درست است، کمتر دیده می‌شود. بعضاً دیده می‌شود خودِ کار غلط است؛ مانند تخریب آثار باستانی یا بعضی موارد که ساخته شده ودرشأن و منزلت اوز نیست.

از دکتر یادگارفرد در مورد راه‌های اتحاد و انسجام در شهر و شورا پرسیدم.او پاسخ داد: شورا نهاد و مجمعی است که باید مسائل و مشکلات مردم را حل کند و اعضای شورا باید وقت خود را برای مردم بگذارند. مردم و اصحاب رسانه بایدمطالبات را به اعضای شورا منعکس کنندتا برای وحدت و تحقق مطالبات بیش از پیش بکوشند. یک مدیر پنج وظیفۀبرنامه‌ریزی، هماهنگی، کنترل و نظارت، سازمان‌دهی و هدایت و رهبری را به عهده دارد. هر یک از این وظایف الزاماتی داردکه باید اعضای شورا به آن آشنایی داشته باشند و در خود تقویت کنند. مردم نیز وظیفه دارند از بی‌تفاوتی خارج شوند و مطالبات خود را مطرح کنند. در امور کلانی مانند ارتقا به شهرستان، آن‌قدر که باید اعضای شورا حساسیت داشته باشند، نیازی به پیگیری شهروندان نیست.این به آن معنا نیست که شهروندان نباید در امور کلان مشارکت داشته باشند، بلکه منظور این است که شهروندان باید خیالشان از محقَّق شدن مطالباتشان به خصوص در سطح کلان راحت باشد.

وی افزود: یکی از علل عدم توسعه و پیشرفت در اوز، چندمسئولیتی و بی‌توجهی به برنامه‌ریزی یا تحقق اهداف است.ما در مقطعی مانند تبلیغات انتخابات برنامه‌هایی را اعلام می‌کنیم، اما بعدها در انبوهی از مسائل شخصی یا روزمرگی گرفتار و گم می‌شوند؛ در حقیقت شاید ما همزبان باشیم، ولی همدل نیستیم.

از دکتر یادگارفرد به‌عنوان مدرس دانشگاه در مورد آموزش عالی پرسیدم. وی گفت: قبل از انقلاب کسی که احساس می‌کرد توانایی ادامۀ تحصیل دارد، در این راه پا می‌گذاشت، اما پس از انقلاب با تعدد دانشگاه‌ها کیفیت آموزش اُفت کرده است و اکنون انبوهی از فارغ‌التحصیلان سرگردان‌اند و برخی نیز به‌دوراز تخصص لازم مشغول به کار هستند. در اوز نیز برخی رشته‌ها اشباع شده است و دانشگاه‌های ما نباید رشته‌های تکراری دایر کنند؛ زیرا مشکلات اجتماعی را افزایش می‌دهد. اکنون ما به رشته‌هایی مانند MBA (مدیریت ارشد کسب‌وکار) نیاز داریم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

5 Responses to “گفت‌وگو با دکتر ناصر یادگارفرد”

 1. شهروند اوزی گفت:

  با تشکرازآقای دکتر یادگارفرد، به نطر میرسد چتانچه از ایشان در جلسه شورا دعوت شود که مسایل را کاربردی تر مطرح نمایند شاید موثر باشد صحبتهای عمومی وکلی وتیوریک معمولا مساله ای را حل نمیکند باید مسایل شهری را مشخص مطرح وراهکار نشان داده شود.

 2. همشهری گفت:

  با تشکر از اقای احمدی وجناب یادگار فرد وهمه دلسوزان که برای مشکلات وتوسعه شهرمان اوز دل میسوزانند ایشاالله که همه این تلاشها برای خدمت رسانی ودادن راهکار عملی برای توسعه باشد ونه مطرح کردن ودیده شدن در فصای جامعه اینشالله

 3. مسعود باقرزاده ..کارمند شهرداری گفت:

  از زحمات آقای احمدی که این گفتگو را انجام داده اند وهمچنین دکتر یادگارفرد که بینش ونظر خوبی ارائه داده اند سپاسگزاروبرایشان آرزوی موفقیت بیشتر دارم

 4. خدمت جناب بخشدار وهمه اعضای شورای شهر گفت:

  به قرار اطلاع وبه گزارش سایتها ی اطلاع رسانی در منطقه. لارستان. درسال جدید مبلغ ۲۰. میلیارد تومان از اعتبارات نفت. وگاز وتملک. دارایها به شهرستان. لارستان تعلق. گرفته است که اخیرا. توسط فرماندار محترم اطلاع رسانی صورت. گرفته. ومقرر شده که دربین بخشهای ۶. گانه لارستان وبرای مسایل. اب. جاده. بهداشت. ودرمان. تقسیم. شود. لطفا برای بخش بزرگ. اوز. وبه خصوص. مساله اب. وساخت مخزن اب. اقدام. وپیگیری. لازم بفرمایید

 5. در مورد ارتقا. وتقسیمات کشوری گفت:

  معاون سیاسی وزارت کشور در تاریخ ۲۲. خرداد در جمع خبرنگاران اعلام کرد که. تقاضاهای مناطق در مورد تقسیمات کشوری به طوری جامع. در حال. بررسی است این خیر در بیشتر. سایتها ونشریات داخلی از جمله. تی نیوز بازدید. ایسنا. و…..بازتاب. یافته است. مسولان. ودلسوزان. در اوز. در جریان باشند

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • با سلام خدمت. دوست عزیز گراشی. لطفا. شما به عنوان همسایه یه چیزی بگویید ما اوزیها که هر چقدر میگوییم که چرا همه فعالیتها به طرف کارهای فرهنگی است گوش. شنوایی وجود. ندارد....
  اوزی خطاب به. گراشی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • چند جلد كتاب اهدا شده است ؟ بهتر بود يك سري از اين كتابها هم به كتابخانه اصلي شهر هم اهدا ميشد.تا بيشتر مورد استفاده افراد قرار گيرد . در اين مورد لازم است اداره فرهنگ و...
  همشهري دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • خدمت برادر گراشی عزیز علت مهاجرت ما اوزی ها عدم تخصیص مناسب بودجه با توجه به جمعیت نسبت به شهرهای مجاور گراش و خنج . عدم اشتغالزایی به علت عدم تخصیص بودجه . عدم وجود ادار...
  شهروند در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • از عناوین پشت جلد کتابها مشاهده میشود که کتابهای خوبی به کتابخانه موزه اهدا شده است دستشان درد نکند.ا ز عناوین برخی کتابها چنین برمیآید که بعضی از آنها از کتابهای نفیس می...
  همشهری دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • با سلام. هشت سال و اندی از شهرستان شدن گراش می گذرد در طول این سال ها از جمعیت اوز کاسته شده ولی جمعیت گراش افزایش یافته هست.علت مهاجرت اوزی ها چیست و عدم مشارکت انان چیس...
  گراشی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • بازهم. اوز. بازهم کتاب. وکتابخانه وبازهم. موزه. و فعالیتهای فرهنگی. تکراری. و....... اما دریغ از سایر فعالیتهای اجتماعی. واقتصادی که در دیگر. شهرهای. مجاور ما. در جریان....
  کارمند دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • از فعالین عرصه فرهنگی تشکر میکنیم پیشنهاد. دارم بک همت. جمعی برای کارهای. عمرانی. وتوسعه وپیشرفت در ذمینه های دیگر اجتماعی. واقتصادی. در اوز. ایجاد. شود تا توجه. سرمایه گ...
  مهندس عمران ساکن در اوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • بسیار خوب. وقابل ستایش است. فعالیتهای همشهریان. عزیز. اما. شورای شهر. باید. برای. اسقرار. دادگاه. ثبت اسناد. وشبکه بهداشت. ودرمان. برنامه. داشته. باشد. وباید. از طریق. سخ...
  شهروند اوزی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • تعدادی از کتابها بعنوان کتاب مرجع میباشند که باد در حفظ و نگهداری انها دقت شود و قابل امانت دادن نیستند و فقط در محیط کتابخانه قابل استفاده خوانندگان و علاقمندان میباشد...
  همشهری دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • کیفیت تحصیلی دانشگاه آزاد الان از مقطع ابتدایی دهه شصت که ما تحصیل می کردیم پایین تر است....
  همشهری در مطلب: برگزاری امتحانات نیمسال دوم در دانشگاه پیام نور اوز