شنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۷
 |  ۹/ اسفند/ ۱۳۹۶ - ۲:۳۳
  |   نظرات: 14 نظر
745 بازدید

کاشان پایتخت کتاب ایران/فهلیان، فیشور و امام زاده بزم از فارس در میان ۱۰ روستای برتر دوستدار کتاب/ متن و حاشیه مراسم پایانی

اختتامیه چهارمین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران و روستاهای دوستدار کتاب ایران با حضور وزیر ارشاد و جمعی از دست اندرکاران این عرصه دیروز، ۸ اسفند در تالار وحدت تهران برگزار شد.

*دراین مراسم کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران و شهرهای مهاباد از آذربایجان غربی، دزفول از خوزستان، صدرا از شیراز و یزد نیز به عنوان شهرهای خلاق معرفی شدند.

*در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب نیز «فهلیلان» از استان فارس به عنوان روستای برگزیده برگزیده ها، اسفیدان از خراسان شمالی با ۱۵۲ امتیاز، امام زاده بزم ار بوانات فارس با ۱۳۹، دهنودولواب از یاسوج با ۱۳۶، «فیشور» از اوز با ۱۳۳، بزنج از اسفراین خراسان با ۱۳۲، فدافن از کاشمر با ۱۳۲، شرف آباد از اشکدر یزد با ۱۳۱، قادیکلای بزرگ از قائمشهر با ۱۳۱، حسن آبادکارخانه قند از بهار همدان با ۱۳۰، باصدی از رامهرمز خوزستان با ۱۲۹ امتیاز به ترتیب سایر روستاهای برگزیده معر فی شدند.

*دکتر عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دکتر جوادی معاون فرهنگی وزارت ارشاد، علی اصغر سید آبادی مدیرکل دفتر مطالعات فرهنگی و دبیر جشنواره، دکتر حمیده ماحوزی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهرو شهردار کاشان از سخنرانان این مراسم بودند.

*پخش کلیپ های از برنامه های ترویج کتابخوانی در کشور که بخشی از آن به اوز و فیشور اختصاص داشت، اجرای آهنگ زنده توسط محمد معتمدی و اهدای لوح به شهرها و روستاهای برگزیده از دیگر برنامه ها بود.

*اعلام شد بالغ بر ۱۵۰ شهر در برنامه چهارمین پایتخت کتاب ایران و  هزار ۳۰۰ روستا در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب این دوره شرکت کردند.

*از استان فارس ۶ شهر شیراز، نور آباد، ممسنی، آباده، اوز، کوار و صدرا و ۷۵ روستا دراین دوره شرکت کرده بودند که ۳ شهر شیراز، اوز، صدرا به مرحله نیمه نهایی راه یافتند. به هر کدام از شهرها یی که به مرحله نیمه نهایی راه یافته اند/ف ۱۰ میلیون نومان بن کتاب اهدا شده است.

*به کاشان پایتخت کتاب ۲۵ میلیون تومان بن کتاب و ۳۰ میلیون تومان جایزه نقدی  و به شهرهای خلاق ۱۰ میلیون تومان بن کتاب اهدا شد.

*به همه روستاهای برگزیده نیز ۱۰ میلیون تومان بن کتاب و ۵ میلیون تومان جایزه نقدی به ترتیب از سوی معاونت فرهنگی ارشاد، نهاد کتابخانه های عمومی، سازمان همیاری دهیاری ها و شهرداری های وزارت کشور و کانون مساجد( جمعا ۲۰ میلیون تومان) اهدا شد.

*از ۱۰ روستای شرکت کننده نیز تقدیر شد و به هر یک از آنان ۸ میلیون تومان بن کتاب اهدا شد.

*دکتر سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، فریبرز خسروی مشاور عالی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، حمیده ماحوزی مدیر کل ارشادبوشهر، ، علیرضا مختار پور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی، محمود آموزگاررئیس اتحادیه ناشران، سعدالله نصیری قیداری دبیر کل ملی یونسکو در ایران، مرضیه مرآت نیا مشاور وزیر ارشاد در امور بانوان و فریدون عموزاده خلیلی رئیس هیئت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان از اعضای هیئت داوران نهایی چهارمین دوره پایتخت کتاب معرفی شدند.

*در این مراسم فروغ هاشمی رئیس اداره ارشاد اوز، ابراهیم احمدی دبیر کارگروه اوز نامزد پایتخت کتاب ایران، شاکر عبدی رئیس و سلیمانی و حنیفی سایر اعضای شورای فیشور، فاطمه گل حقیقت مسئول خانه فرهنگ و مجری طرح دوستدار کتاب در فیشور، دکتر زاهدی، عبدالعزیز نصریانی، محمدی آزاد، عزیز حقیقیت، حنیفی، مرتضی خلوتی، ایزد پناه و… از فیشور و خدیجه فقیهی نژاد، نسرین انصاف پور ، فاطمه فتحی پور و…از همشهریان اوزی مقیم تهران  نیز حضور داشتند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

14 Responses to “کاشان پایتخت کتاب ایران/فهلیان، فیشور و امام زاده بزم از فارس در میان ۱۰ روستای برتر دوستدار کتاب/ متن و حاشیه مراسم پایانی”

 1. ... گفت:

  با عرض تبریک خدمت مردم خوب فیشور متاسفم برای اوز که حتی جزپنج شهر اول هم نشد.اولین شهر خلاق در طول یکسال نتونست یک مقام کشوری رو برای خودش حفظ کنه

 2. ناشناس گفت:

  به یدک کشیدن عنوان پایتختی کتاب تا کنون مردم هیچ شهری را کتاب خوان نکرده و نمی کند پس بهتر بود به جای اینکه اینهمه هزینه شود برای به دست آوردن این عنوان، این پول ها در جهت شناسایی استعدادهای جوانان این شهر و کمک به آنها درجهت شکوفایی این استعدادها خرج می شد.
  چرا که دراین شهر جوانانی هستند که درزمینه های مختلف علمی، فرهنگی وهنری استعداد دارند ولی به خاطر نداشتن توان مالی از ادامه فعالیت های خود باز مانده اند. متأسفم برای افرادی که باپیگیری برای به دست آوردن این عنوان هدفی جز خود نمایی نداشتند وخوشحالم که به این خواسته خود نرسیدند

  • مدیریت گفت:

   نمی دانم منظورتون از این همه هزینه چیه؟برای پایتخت کتاب در سال ۹۵ کمتر از ۲ میلیون تومان هزینه شد و در سال جاری حدود ۴ میلیون تومان که همه این هزینه ها نیز با پیگیری اعضای کار گروه و با همت خیرین تامین شده است.

 3. ناشناس گفت:

  مدیریت محترم جواب شما را قبول ندارم گفته اید این هزینه ها را خیرین داده اندمگر خیرین این پول ها را پارو کرده اند آنها این پول هارا با عرق جبین وکدیمین به دست می آورند وبه امید پیشرفت شهرشان در اختیار می گذارند ؛پس نباید اینگونه حیف ومیل شودیابه عبارتی دور ریخته شود به این اعتبارکه متصدیان امر زحمتی برای به دست آوردن آن نکشیده اید.

  • مدیریت گفت:

   هدف از شرکت دراین طربح ترویج کتاب خوانی بوده است که به گواه بسیاری از کسانی که دید فرهنگی دارند این طرح در اوز و سایر شهرها با موفقیت همراه بوده است و این موفقیت تنها با دریافت لوح محقق نمی شود. از بین ۱۵۰ شهر شرکت کننده یک شهر موفق به انتخاب به عنوان پایتخت کتاب می شود مطمئن باشید هزینه در امر کتابخوانی نه تنها حیف و میل نیست بلکه سرمایه گذاری برای آینده است. در هفته آینده گزارشی از روند این طرح و علت عدم انتخاب اوز منتشر می شود.

 4. ناشناس گفت:

  دىرجواب به ناشناس
  معلوم است كه ايشان هيج رابطه اى با كتاب ندارند وما به هر جه برسيم از كتاب وكتابخوانى است وهر جه هزينه كنيم كم مى باشد.وما از افرادى كه اهل كتاب نيستند بيشتر از اين انتظار نداريم ..

 5. ناشناس گفت:

  شما افراد مستعد و کتابخوان پیدا کنید به درددل ونیازهای آنها توجه کنید ودرجهت برآوردن نیازهایشان بکوشید به گسترش کتابخوانی کمک شایانی کرده اید امااگر فقط به دنبال کسب عنوان باشید هیچ نفعی به حال مردم ندارد و نمی توانید با این کار آمار کتابخوان ها را افزایش دهید .

 6. شهروند گفت:

  با سلام به نظر من تلاش جهت پايتختي كتاب بسيار به جا و مناسب است اما حالا كه به اين مقام دست نيافته ايم حد اقل در جمع أمور كشوري فرهنگي مطرح شده ايم من مطمئنم هزينه هاي اين مراسم از چهار مليون بسيار بيشتر بوده اما مردم هم توجه كنند ما به هر رووزنه اي در پايتخت جهت نفوذ نياز داريم ولو ملياردي هزينه كنيم و وزيري را ملاقات كنيم يا از ان فراتر بتوانيم ارتباط بگبريم اينها همه آش سود است گراشي ها با همين تكنيك و از راه وزارت بهداشت در دولت إصلاحات راه خود را به سطوح بالا تر گشودند در ان زمان منطقه از نظر إمكانات بهداشتي در مضيقه بود و خيرين انها مورد استقبال دولتها قرار گرفتند امروز هم ما بايد ببينيم كه چه كاري در منطقه ما انجام نميشود تا با تكيه بر ان دل مسئولين را بدست اوريم و با ارتباط گرفتن صحيح بتوانيم در اوز كاري پروژه اي انجام دهيم كه هم در خدمت مردم لارستان و جنوب فارس باشد هم ضامن ارتقا شهر عزيزمان اوز.

 7. شهروند گفت:

  پيشنهاد شخصي من براي سال اينده اپليكشن فائل الكترونيك از كتابهاي موجود در كتابخانه هاي اوز يا حتي كتاب خانه كل كشوري است كه اوزي ها با پرداخت مبلغي حق عضويت ٢٤ ساعت و همه جا بتوانند كتاب بخوانند مطمئن باشيد با همين يك كار ما پايتخت حقيقي كتاب ايران ميشويم چه مقام بياوريم و چه نه ، مردم ما علاقه منذ واقعي كتاب خواهند شد.

 8. علی مصدقی گفت:

  بعضی از کامنتا چرا بالا نمیاد؟!

 9. ناشناس گفت:

  درجواب شهروند
  اینکه فرمودید برای ارتقای شهر باید از هیچ کوششی فروگذار نباشیم درست .اما این را هم باید در نظر داشته باشیم که کار باید به کاردان سپرده شود گراشی ها باسیاست ودرایت خاصی پیش رفتند آنها پول خیر را گرفتند ،بیمارستلن ساختند و برای آوردن تجهیزات پزشکی و جذب پزشکان متخصص از هیچ کوششی دریغ نکردند وتاجایی پیش رفتند که در زمینه امکانات گوی سبقت را از مرکز شهرستان ربودند.همین اقدام به جا وبرنامه ریزی شده آنها باعث شد که نطر یک وزارتخانه را به خود جلب کنند اما مردم شهر ما چه کردند؟یک سال عنوان شهر خلاق در زمینه کتاب به دست آوردند ولی چه کار خلاقانه ای صورت گرفت؟به جرئت می توان گفت هیچ !نه تنها نتوانستند این عنوان رابه پایتختی ارتقا دهند بلکه دچار غرور وخودستایی شدند وخود را عقل کل پنداشتند وبی نیاز از هم فکری با دیگران وهمین مسئله باعث شد نتوانند نظر یک وزارتخانه را به شهر خود معطوف نمایند.

  • مدیریت گفت:

   اولین اقدام کارگروه برگزاری همایش هر شهروند یک ایده و گرفتن پیشنهاد همشهریان است در مرحله بعدهم تشکیل گروه علاقه مندان به پایتخت کتاب. اگر دوست ناشناس مصادیق غرور و خودستایی را بفرمایند سپاسگزار می شویم. به عنوان یکی از اعضای کار گروه پایتخت کتاب اوز، آمادگی خود را برای برگزاری مناظره با دوستان اعلام می کنم. لطفا دوستانی که مایل هستند آمادگی خود را اعلام کنند.

 10. شهروند گفت:

  زحمات دوستان قابل تقدیر است اما بپذیریم کسب عنوان پایتخت کتاب نمیتواند نمود واقعی کتابخوان بودن مردم ما باشد. حقیقت این است فقط عده ای انهم در مدت زمانی مشخص برای کسب عنوان پایتخت کتاب تلاش کردند. گویی فقط هدف، کسب عنوان است. مثل مسابقات دوران کودکی که فقط هدف گرفتن جایزه بود. ناگفته نماند بنده خودم بسیار اهل کتاب و مطالعه هستم

 11. همشهري دلسوز گفت:

  در اين چند روز بعد از اعلام نتايج بررسي پايتختي كتاب، براي دوستداران كتاب اوز، از جمله شخص بنده كه انتظار انتخاب شدن اوز را داشتم ولي نشد بسيار روزهاي سختي بود هرچند شايد شخصا در اين زمينه نقشي نداشته ام وفقط بعنوان يك همشهري انتظار آنرا داشتم . زيرا در صورت انتخاب شدن اوز، ميتوانست براي شهر و مردم اوز امتيازات ويژه اي داشته باشد. از آنجائيكه دربعضي پايگاههاي خبري مطرح شده است اوز در ميان ۲۰ شهر منتخب نهائي از ميان ۱۵۰ شهر كانديد شده ميباشد به غير از كاشان اسامي چهار شهر بعدي نيز اعلام شده است اما مشخص نشده است كه اوز در ميان ۲۰ شهر نهائي در چه جايگاهي قرار گرفته و در صورت امكان امتياز ۲۰ شهر نهائي به ترتيب اعلام گردد. همچنين وجه مشخصه كاشان كه از امتياز بالائي برخوردار شده است شامل چه مواردي بوده است كه بتوان به عنوان تجربه مورد استفاده و اطلاع دوستداران كتاب قرار گيرد. واكاوي علل شكست يا انتخاب نشدن اوز ميتواند بسيار مفيد باشد كه نقاط ضعف در چه زمينه هائي بوده است.البته هميشه گفته اند در پس هر شكستي ميتواند پيروزي باشد ولي آنچه كه مسلم است رقابت ميان ۱۵۰شهر كه بسياري از شهرها از نظر وسعت و جمعيت و سوابق تاريخي فرهنگي و صنعتي گردشگري و علمي و … قابل مقايسه با اوز و هم سنگ اوز نبوده وبسياري از آنها داراي امكانات بسياري ميباشند از جمله خود شهركاشان يا يزد يا شيراز و …..لذا بايددر شيوه و روش انتخاب نمودن شهرها بايد معيار و شاخصهاي ديگري در نظر گرفته شود همانگونه كه در مسابقات كشتي و وزنه برداري در سطوح مختلف وزني افراد به رقابت ميپردازند و براي هر وزني مقام كسب ميشود در زمينه انتخاب نمودن شهري بعنوان پايتخت كتاب ايران نيز بايد رقابت در سطوح مختلف مطرح باشد شهرهاي بزرگ داراي امكانات بسيار زيادي از هر نظر دارا هستندولي شهرهاي كوچك از چنين امتيازي برخوردار نيستند و سال قبل كه اوز بعنوان شهر خلاق انتخاب گرديد حتما بخاطر يك سري ويژگيهاي خاص بوده است. در سالهاي آتي حتما رقابتها مابين شهرهامختلف و تعداد بيشتر خواهد بود.البته همينكه در سال قبل بعنوان شهر خلاق انتخاب گرديد و تنها شهر براي اين عنوان بود نيز شايسته تقدير از كارگروه اوز و افراد دست اندكار ميباشد و در اين رابطه افراد گروه ومردم و كتابخانه ها و كتاب فروشي ها و مدارس و اداره ارشاد و سايد موسسات آموزشي تجربيات خوبي كسب نمودند و در سالهاي آتي چنانچه اوز قصد كانديد شدن داشته باشد از اين تجربيات ميتوان بهترو بيشتراستفاده نمود . البته ناگفته نماند كه هر ورزشكاري يا تيمي ورزشي براي اينكه جايگاه و رتبه و مقام خودش حفظ كند بايد بسيار تلاش نمايد و نگه داشتن مقام خود و دفاع از آن كار بسيار سختي است ولي نبايد نا اميد شد. كتاب خواندن و دعوت از نويسندگان و شعرا و مقامات مسول كشوري براي معرفي نمودن اوز نميتوان به راحتي بدست آورد. در يك سال اخير ورود نويسندگان و شعر و مقامات ادارات ارشاد و مطرح شدن اوز در زمينه فرهنگي اقدام مثبتي بوده است هرچند نتايج اين فرهنگ سازي در دراز مدت براي مردم اوزبه بار مينشيند و ااثراتش بلند مدت خواهد بود

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • با سلام وخسته نباشید به برگزارکنندگان روز اوز وهمشهریان . ارائه چنین برنامه ای در نوع خود خوب و حتی لازم است اما گنجاندن ان در روز جشن اوز میتواند از نشاط ان جشن بکاهد به...
  فرهاد محمودا در مطلب: نشست های تخصصی در همایش روز اوز برگزار می شود
 • برگزار کنندگان نشسست ها هدف را ارتقای اطلاعات و مشارکت و نهادینه شدن فرهنگ گفت و گو اعلام کردند و قصد سرگرم کردن مردم نداشتند...
  مدیریت در مطلب: نشست های تخصصی در همایش روز اوز برگزار می شود
 • این نشست ها مردم رو که سرگرم نمی کنه هیچ از روز اوز هم زده می کنه...
  همشهری در مطلب: نشست های تخصصی در همایش روز اوز برگزار می شود
 • با ارزوی پیشرفت وتوسعه شهرمان اوز در سال 97 که در راس همه ارزوها ارتقای اوز به شهرستان است که خوشبختانه کلید ارتقای مناطق درایران واستان فارس هم زده شده است انتطار همه دل...
  همشهری ار شیراز در مطلب: استقرار کمپ های دانایی و ایمنی مسافران در میدان ورودی اوز
 • با سلام و عرض تبریک و تهنیت عید نوروز باستانی و سال نو به همه هوطنان و بخصوص همسهریان عزیزو آرزوی سالی سرشار از سلامتی و تندرستی و کامیابی برای همه، امیدوارم در سال جدید...
  همشهری دلسوز در مطلب: استقرار کمپ های دانایی و ایمنی مسافران در میدان ورودی اوز
 • خسته نباشيد به اقاي پرمون و ديگر اعضاي پرتلاش هيئت دوچرخه سواري. اميدوارم شاهد پيشرفت روزافزون دوچرخه سواران و ديگر ورزشكاران اوز باشيم. تبادل اطلاعات و تجربه با تيم هاي...
  اينده در مطلب: هیأت دوچرخه سواری اوز میزبان دوچرخه‌سواران جهرم
 • با سلام و عرض ادب نگین خانم یا اقا مطلبی نوشت و انتقاد بجایی کرد حال چرا خانم رضایی یا احمد اقا اینطوری جبهه گرفته اند مردم خود شاهد ماجراها در شهر هستند و عقل سلیم دارند...
  مریم در مطلب: تبادل نظر گروه دوستداران بهداشت محیط اوز با رئیس شورای شهراوز
 • خطاب به آقا یا خانم نگین ... خودتان را خسته نکنید، تا ضرورت ندارد انتقاد نکنید قبل از شروع به انتقاد مطمئن شوید که قصد نقد دارید یا تخریب ،با انتقادهای سازنده خود را متشخ...
  رضائی در مطلب: تبادل نظر گروه دوستداران بهداشت محیط اوز با رئیس شورای شهراوز
 • در جواب جناب نگین . باید هم متاسف باشی چون هدف درستی ندارید فکر میکنید همه امور باید یا خودتان باشید یا هیچکس ولی از عهده کاری هم بر نمیائید .انتقاد با تخریب متفاوت است ....
  احمد در مطلب: تبادل نظر گروه دوستداران بهداشت محیط اوز با رئیس شورای شهراوز
 • بهتر نبود در اين جلسه در مورد خواسته اصلي مردم اوز كه ارتقاي آن ميباشد باز دوباره تكرار و تاكيد و پيگيري ميشد...
  در مطلب: تاکید نماینده شورای شهرستان بر مطالبات منطقه، در آخرین جلسه شورای استان