شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
 |  ۲۳/ خرداد/ ۱۳۹۶ - ۷:۲۳
  |   نظرات: 3 نظر
987 بازدید

کارکنان پست اوز در گفت‌وگو با پیام اوز: مردم اوز بسیار قدرشناس و نجیب هستند

محمد احمدی و جعفر کمالی: اگر از مردمی که با پست سروکار دارند، در مورد ادارۀ پست اوز بپرسید، اکثراً به خوش‌رویی و مسئولیت‌پذیری کارکنان آن گواهی می‌دهند. از آن‌ها نیز در رابطه با مردم اوز پرسیدیم، مردم اوز را شریف و عزیز خواندند. بعضاً در غیر ساعت کاری هم به اداره می‌آیند و مرسولات را دسته‌بندی می‌کنند و به دست افراد می‌رسانند. پیش از آن‌که از نحوۀ رفتار و برخورد مردم اوز از آن‌ها سؤال کنیم، لب به تمجید از رفتار خوب آن‌ها گشودند و از میلشان تا پایان دورۀ کارمندی و بازنشسته شدن در اوز گفتند. با خودمان گفتیم چرا به سراغ آن‌ها نرویم و آن‌ها را بیشتر معرفی نکنیم. مصاحبۀ این شمارۀ پیام اوز، با کارکنان ادارۀ پست اوز انجام شده است که در پی می‌آید.
* محمدهادی فروغی‌زاده متولد ۱۳۶۲ در لارستان، دارای مدرک کارشناسی مدیریت دولتی، به مدت هشت سال است که به‌عنوان مسئول دفتر ادارۀ پست اوز مشغول به کار است. پیش از آن هم به مدت سه سال در ادارۀ مرکزی پست لار مشغول به خدمت بوده است. بدون این‌که از او دربارۀ نحوۀ رفتار مردم با او سؤال شود، از رفتار خوب آن‌ها اعلام رضایت کرد.
– مردم اوز بسیار قدرشناس، نجیب و خوب هستند. از خدمت کردن به آن‌ها لذت می‌برم.
* خالد بهروزی هم متولد ۱۳۶۲ در اوز و دارای مدرک دیپلم است. او ۱۱ سال است در این اداره کار می‌کند و نامه‌رسان این اداره است.
* پست اوز سابقۀ چندساله دارد؟ کمی در مورد آن توضیح دهید.


فروغی‌زاده: ادارۀ فعلی پست که در گذشته به زبان عامیانه نامش پست‌خانه بوده و قدمتی در حدود ۱۰۰ سال دارد، ابتدا محمدابراهیم شافعی و فرزندش عبدالله شافعی مسئولیت آن را به عهده داشته اند. مرحوم حاج عبدالله نظری، محمدامین امیری معروف به امین‌پست و قاری به عنوان نامه‌رسان، بسته‌ها را به لار و از لار به مقاصد مختلف ارسال می‌کرده‌اند.آقایان راشدی و بحرانی و… در ادامه مسئولیت پست را به عهده داشتند.
* ادارۀ پست اوز چه خدماتی ارائه می‌کند؟
فروغی‌زاده: خدمات پستی به سه‌شاخه تقسیم می‌شود. پست ویژه که خیلی سریع ارسال می‌شود (یک‌روزه) که بیشتر برای مراکز استان کاربرد دارد. پست پیشتاز دو الی سه‌روزه ارسال و بعضا در مواقعی که بیش از ۲ یا ۳ روز برسد به دلیل نقص در آدرس نویسی صحیح می باشد و به دست ارباب‌رجوع می‌رسد، این پست به تمام نقاط ایران ارسال می‌شود (شهرستان‌ها). پست سفارشی، خود به پنج دسته تقسیم‌بندی می‌شود. نامه و بستۀ سفارشی کوچک و امانات و مطبوعات( شامل مجلات، ماهنامه و بروشور) و کیسه M(روزنامه‌ها) بسته‌های کوچک برای ابعاد زیر دو کیلوگرم است. بسته‌هایی که وزن بیش از ۲ کیلو دارند در دستۀ امانات قرار می‌گیرند (تا سقف ۳۰ کیلوگرم) که از دیگر خدمات ما کم‌هزینه‌تر است. پست ویژه و پیشتاز با هواپیما ارسال می‌شود و پست سفارشی با کامیون.
* خدمات ارسال پست به خارج از کشور نیز دارید؟
خیر. متأسفانه فقط لار و شیراز این خدمات را دارد. به دلیل داشتن قوانین خاص، این خدمات در حیطۀ ما نیست.
* تیپاکس چه‌طور؟
فروغی‌زاده: تیپاکس در واقع برگرفته از پست سریع است. این پست در اختیار بخش خصوصی است و در واقع رقیب پست محسوب می‌شود.
* تفکیک مرسولات چگونه است؟


بهروزی: با توجه به فصول و شرایط آب و هوایی منطقه، متفاوت است. برای مثال، در این روزها «گُل‌گاری» پست می‌شود. در اسفندماه گیاهان خوراکی (خارازه و ترشه) یا دمبل. چون تعداد اوزی‌های مقیم شهرهای شیراز، تهران یا بندرعباس زیاد است، این‌گونه مرسولات را در فصول خاص خود به این نقاط پست می‌کنیم.
* اگر بسته‌های مردم در امر ارسال دچار مشکل شود یا نرسد، برای پیگیری آن، چه اختیاراتی دارید؟
فروغی‌زاده: بگذارید فرایند ارسال یک مرسوله را برایتان توضیح دهم. وقتی بسته به ما تحویل می‌شود، ما آن را وزن‌کشی و در سیستم ثبت می‌کنیم. سیستم به ما معیارها یعنی وزن و بُرد مسافت را می‌دهد که برای نقاط مختلف متفاوت است، اطلاعات ارسال‌کننده و دریافت‌کننده هم به‌صورت کامل قید می‌شود. در پایان، این فرآیند سیستم به ما یک بارکد الکترونیکی و رسید می‌دهد. کد رهگیری که ۲۰ تا ۲۴ رقم است و مشخصات مرسوله را در خود دارد، در آن قید شده است. کد رهگیری این امکان را به ما و فرستنده می‌دهد که به‌صورت آنی و لحظه ای از مکان جغرافیایی بسته مطلع شویم و به هر جای ایران ارسال شود، قابل‌پیگیری است.
فروغی‌زاده: با اکثر ارگان‌ها و شرکت‌ها تعامل داریم، خوشبختانه در دولت تدبیر و امید، ادارۀ پست روزانه قراردادهای بسیاری را به امضا می‌رساند، که با همکاری با پست‌بانک‌های سطح شهر است؛ مثل: ثبت‌نام گاز، تلفن و … به انجام می رسد.
* در اصل این کارها به عهدۀ شماست؟
تقسیم کار صورت گرفته، ولی در حال حاضر کامل بر عهدۀ آن‌هاست تا برای آنان نیز درآمدزایی شود (مانند ثبت‌نام کارت ملی هوشمند).
* نحوۀ رفتار مردم با شما چگونه است؟
فروغی‌زاده: در عرض ۸ سالی که در این‌جا خدمت می‌کنم، هیچ مشکلی با مردم و مراجعه‌کنندگان نداشته‌ام. بسیار مردم خوب و عزیزی هستند.
مردم به ما لطف دارند. ما هم وظیفه داریم با آن‌ها به‌خوبی برخورد کنیم. ممکن است فردی عصبی وارد اداره شود. ما او را درک می‌کنیم، سعی می‌کنیم با دلایل منطقی او را آرام کرده و مشکلش را بفهمیم. ولی از لحاظ شخصیتی واقعاً مردم اوز متین هستند.
فروغی‌زاده: یک نکته در این‌جا حائز اهمیت است؛ ما از لحاظ سطح مبادلات با شهرستان های اطراف فاصلۀ اندکی داریم. اما واردات دریافتی ادارۀ پست اوز بعضی‌اوقات از این شهرها نیز بیشتر است.
* با توجه به امکانات فعلی و توانایی‌های شما، این اداره قابلیت ارتقا دارد؟
فروغی‌زاده: در مبحث مبادلات وارداتی واقعاً بالاتر از سطح انتظار هستیم. در طول روز بیش از ۵۰ بسته و پاکت پیشتاز و سفارشی توسط آقای بهروزی توزیع می‌شود. ان‌شاءالله این امر به یاری خدا انجام پذیرد.


* از شغلتان چه میزان رضایت دارید؟
بهروزی: الحمدلله. از این‌که در خدمت مردم شهرم هستم، احساس خوشحالی می‌کنم، این‌که با آن‌ها روزانه تعامل دارم حس خوبی به من می‌دهد. البته کمبودهایی نیز وجود دارد که اگر برطرف شود، بسیار خوب است.
فروغی‌زاده: همان‌طور که گفتم، خدمت به مردم اوز کاری لذت‌بخش است. شکر خدا از کارم راضی هستم. دوست دارم تا زمان بازنشستگی در این‌جا خدمت کنم. البته ما این‌جا از لحاظ سخت‌افزاری امکانات کمی داریم. تا دو سال پیش سیستم خنک‌کننده و گرمایشی استانداردی نداشتیم. کولر را نشان می‌دهد و می‌گوید: این را یک خیر برایمان تهیه کرده است.
* چه کمبودهایی دارید؟
بهروزی: همان‌طور که همکارم اشاره کرد، عدم وجود سیستم گرمایشی و سرمایشی مشکل‌ساز است. کولری را خیر عزیزی تهیه کرده که ما بسیار از او تشکر می‌کنیم، متأسفانه جوابگوی سالن اداره نیست. ما لوله‌کشی گاز نداریم که سیستم گرمایشی استانداردی تعبیه شود. ساختمان و در و پنجره نیاز به رنگ‌آمیزی دارد.
فروغی‌زاده: فضای سبز حیاط اداره آن‌چنان‌که درخور مردم شهر اوز باشد، نیست. حتی صندلی‌هایی که روی آن نشسته‌اید، متعلق به سی سال پیش است .
*خاطراتی از زمان کاری خود دارید؟
فروغی‌زاده:حدود چند سال پیش بسته‌های دریافتی را ثبت کردیم و تحویل وانت‌بار که آن را به خنج حمل می‌کند، دادیم. ظاهرا یکی از بسته‌ها از وانت‌بارِ ذکرشده بیرون افتاده بود. یکی از آشنایان خوشبختانه این موضوع را به ما اطلاع و بسته را صحیح و سالم تحویل داد. بسته حاوی مدارک مهمی از اشخاص حقیقی بود که اگر مفقود می‌شد تبعات بدی برایمان به دنبال داشت، ولی خدا رو شکر بسته به‌وسیلۀ یکی از آشنایان پیدا و به ما تحویل داده شد.
*سخن آخر؟
از نشریۀ پیام اوز بسیار ممنونیم که این فرصت را در اختیار ما قرار داد. امیدواریم این نشریه هر هفته منتشر شود.

ادارۀ پست اوز با این کارکنان وظیفه‌شناسش همان‌طور که گفته شد کمبودهای زیادی از لحاظ سخت‌افزاری دارد و تا زمانی که وارد آنجا نشوید، درکش نمی‌کنید. از سردر زنگ‌زده‌اش بگیر تا رنگ‌آمیزی و فضای سبز نامطلوبش.
البته از بودجه‌هایی که ادارۀ پست اوز از مرکز دریافت می‌کند، پرسیدیم، متأسفانه شامل این موارد نمی‌شود یا برای این گونه هزینه‌ها کافی نیست. به هر حال، این اداره چندین سال است که این‌گونه به فعالیتش در اوز ادامه می دهد، اما هم افرادی که به این اداره مراجعه می‌کنند، هم کارمندانش، مستحق توجه و امکانات بیشتری هستند.

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

3 Responses to “کارکنان پست اوز در گفت‌وگو با پیام اوز: مردم اوز بسیار قدرشناس و نجیب هستند”

 1. محسن گفت:

  درسته،من در هفته دو سه بار به اداره ی پست میرم
  کمبود های زیادی در اداره احساس میشه که میشه با هزینه ی کم اون ها رو برطرف کرد.یکیش همین سیستم تهویه…

 2. اوزی از شیراز گفت:

  اینشاالاه پس از. ارتقای اوز به. شهرستان. دفتر. پست هم در اوز که. سابقه ۸۰. ساله دارد. به. اداره. مستقل. تبدیل. شود. ودارای. بودجه. وامکانات. شود. البته. اگر. خیرین محترم. همتی. کنند. وبه این. مجموعه. کمک. نمایند. بسیار. خوب. ولازم. است. وبه. ابادی. وپیشرفت. اوز. خدمت. شده. است

 3. کارمند گفت:

  واقعا. اداره. پست. اوز. با این. همه. سابقه. مظلوم. واقع. شده. است. باید. خیران. ونیکوکاران. محلی. وشورای. شهر. وبخشداری. به این اداره. کمک. نمایند. تا. سر. وسامانی. بگیرد. وچهره. ونمای. اداره پست. امروزی. تر. شود

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • انتشار اين مقاله در روزنامه شهروند باعث شد كه شبكه بي بي سي فارسي مورخ 24-9-96 دربرنامه ديدبان به آن اشاره نمايد و مجري برنامه هم دروصف شهر اوز و افرادش بعنوان يك شهر فره...
  ه.د در مطلب: کتاب به جای تفنگ/گزارش شادی خوشکار از اوز، در روزنامه شهروند
 • از شوخي بگذريم به اعتقاد بعضي ها بهتر بود كارخانه تفنگ سازي اوز هم كماكان تا به امروز در كنار كتابخانه ها و كتابخوانها ي امروزي مردم شهر اوز فعال بود حداقل اين حسن را داش...
  ه.د در مطلب: کتاب به جای تفنگ/گزارش شادی خوشکار از اوز، در روزنامه شهروند
 • تقسیم متخصصین کاری به شخص خاصی. ندارد. اوز بیمارستانش تنزل درجه پیدا کرده از درجه یک به ۲ تنزل پیدا کرده بیمارستان اوز با سابقه زیاد به محلی برای فرستادن بیمار به لار وگر...
  همشهری خطاب به دلسوز در مطلب: گفت و گو با مهندس احمد سلمان‌پور
 • ازهمه بر وبچه های موزه مردم سناسی. تشکر میکنیم که باعث معرفی اوز به دیگران میشوند...
  همشهری در مطلب: حضور فعال یاران موزه مردم شناسی اوز در نهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس
 • دست همه دست اندرکاران به ویژه اقای احمدی. درد نکند اینشالا این بار اوز. سهر پایتخت کتاب ایرلن. شود. از اقای حمید خضری که. درصدد استقرار. کانون پرورش فکری. کودکان ونوجوانا...
  اوزی. از شیراز در مطلب: کتاب به جای تفنگ/گزارش شادی خوشکار از اوز، در روزنامه شهروند
 • توصيه ميكنم كيله همشهريان عزيز مطالب اين مقاله را بدقت مطالعه نمايند تا گوشه اي از تلاش كارگروه اوز نامزد پايتخت كتاب و خلاصه از تلاش مردم اوز و فيشوربراي ترويج كتابخواني...
  همشهري دلسوز در مطلب: کتاب به جای تفنگ/گزارش شادی خوشکار از اوز، در روزنامه شهروند
 • بنده. صادقانه. واحترام می گویم که چرا خطبای نماز جمعه. در اوز به مسایل اجتماعی. واحتیاجات ومطالبات مردم نمی. پردازند واز مسولین نمی خواهند که کمبودهای مردم را بر طرف نمای...
  کارمند. اوزی در مطلب: بیگدلی خطیب نماز جمعه اوز: قناعت در مصرف پسندیده است اما در کسب و کار نکوهیده / فایل صوتی
 • درضمن اونها شهرستان هستن ما هم بجای حرف زدن دنبال شهرستان شدن باشیم و ارتقا و کمتر حرف بزنیم ارد هم پیشرفت کرد ما ......
  دلسوز در مطلب: گفت و گو با مهندس احمد سلمان‌پور
 • در جواب دلسوز باید بگم در اوز ۱۹ متخصص آمده و داریم و نیاز نداشتیم این هم که کل منطقه از تمام متخصصین بی نیاز هستن بخاطر دکتر صباغی بود که نیست و الان ما در کل منطقه نیرو...
  دلسوز در مطلب: گفت و گو با مهندس احمد سلمان‌پور
 • ۲. روز قبل. از طرف علوم. پزشکی. لارستان ۱۷. پزشک متخصص جدید. به کادر درمانی بیمارستان. خنج. اضافه شده است ولی بیمارستان با سابقه. اوز در جا می زند وکسی نیست که از. سهمیه...
  کارمند. بیمارستان اوز در مطلب: گفت و گو با مهندس احمد سلمان‌پور