چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
 |  ۷/ اردیبهشت/ ۱۳۹۷ - ۸:۱۳
  |   نظرات: 10 نظر
436 بازدید

نگاهی به برگزاری روز بخش اوز

آرش فقیهی/ پیام اوز: مراسم روز اوز همانند سال‌های گذشته به‌خوبی برگزارشد، به‌علاوه اینکه برخی از فعالیت‌های متمایز انجام‌شده می‌تواند به آغاز حرکتی نو در جهت ارتقای دانش اجتماعی و اعتلای سطح فرهنگی جامعه بینجامد.حال که چند سال از برگزاری این مراسم می‌گذرد، وقت آن فرا رسیده تا تئوری و برنامه‌ای منسجم و مدون برایش در نظر گرفته شود که در سال‌های آینده در چهارچوبی معین گام‌های مؤثرتری برداشته شود.

نخستین نکتۀ شایان توجه در برگزاری مراسم امسال، وضعیت جدید پارک نوروز و ساماندهی مراسم بود. پارک نوروز تبدیل به متروکه‌ای فاقد نور و زیبایی لازم شده بود که شهرداری در مدت کوتاهی باترمیم فضا وایجاد غرفه‌ها، نظم و شرایطِ بهتر و شکیل‌تری را برای برگزاری مراسم فراهم آورده بود. سازماندهی و ایجاد شرایطی مناسب دربرگزاری چنین مراسمی، می‌تواندپایه و اساس حرکت‌های بدیع و فعالیت‌های خلاقانه باشد که معمولاً نتایج قابل‌توجهی به ارمغان می‌آورد.

شاید مهم‌ترین انتقاد وارد به این مراسم در سال‌های گذشته، عدم توجه کافی به جنبۀ فرهنگی و اجتماعی و تمرکز بر غرفه‌های تجاری بود که موجب شد امسال شاهد فعالیت‌های جدیدی در این زمینه باشیم که شایستۀ تحسین است.

این‌گونه فعالیت‌ها در روز بخش اوز به دو صورت مطرح می‌شود که عبارت است از:

-نمایش و زنده نگاه‌داشتن شکل و فرم زندگی، سنت‌ها، اوضاع و احوال گذشتگانِ منطقه

-طرح ایده‌ها و راه‌حل‌هایی برای زندگی در جامعۀ امروز.

برای هرکدام از این دو قسمت طرحی جالب پیش‌بینی شده بود که اگرچه در اجرای آن‌هاکاستی‌هایی وجود داشت اما ایده‌هایی عالی بودند که می‌توان از تجربیات کنونی،برای هرچه بهتر اجرا شدن آن‌ها در آینده، بهره جست.

* قسمت اول: برگزاری بازی‌های بومی و محلی به‌صورت نمادین

به‌طور کلی نمایش هر سنت قدیمی به‌صورت عملی و در مدت‌زمانی کوتاه به پیدا کردن درکی بهتر از گذشته و شناساندن آن به نسل جدید کمک به‌سزایی می‌کند.امید این است که برای سال‌های پیشِ‌رو با برنامه‌ریزی و فراهم آوردن شرایطی بهتر، زمینۀدیده شدن حداکثری این‌گونه فعالیت‌ها به وجود بیاید؛ چراکه زمان و مکان برگزاری آن موجب شد تا بازدید از آن بسیار کمتر از سایر بخش‌هاباشد.

* قسمت دوم: برگزاری نشست‌های تخصصی

بهترین بخش مراسم که شایستۀ قدردانی فراوانی است، برگزاری نشست‌های تخصصی در راستای گفت‌وگو پیرامون مسائل موردنیاز جامعه است.گفت‌وگو از مهم‌ترین عوامل رشد جوامع است، به‌ویژه اگر بتوان در هر زمینه از افراد خبره بهره جست.

سه موضوع برای امسال در نظر گرفته شده بود و در صورت ادامۀاین‌گونه نشست‌ها در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی می‌توان به حصول نتایجی پربارتر امید داشت و منجر به شناخت یا ابهام‌زدایی از مسیر پیشرفت خواهد شد. می‌توان گفت حرکت جوامع پیشرفته، هرکدام به‌نوعی با گفت‌وگو آغاز شده، به‌صورتی که راه‌حل نهایی را همگان در کنار یکدیگر می‌یابند. در واقع تفکر جمعی از گفت‌وگو حاصل می‌شود و با دسته‌بندی و تمامیت‌خواهی منافات دارد.

اگر هنر گفت‌وگو را در عینِ داشتنِ نظری مخالف به دست بیاوریم، می‌توان به پیشبرد اهداف و اعتلای فرهنگی شهرمان امیدوار بود که به‌تبع آ نصف‌بندی‌ها، دیوارکشی‌ها و خودی و غیرخودی‌گویی‌ها رو به زوال می‌گراید و درغیر این صورت دچار اضمحلال فکری شده و به تصمیمات درستی نخواهیم رسید.

به نشست‌های تخصصی برگردیم؛ درنخستین نشست، موضوع حضور اوز برای انتخاب به‌عنوان پایتخت کتاب مورد بازنگری قرار گرفت ومزایا، معایب، نیازها و ضرورت آن به بحث گذاشته شد.تیم اجرایی شرکت‌کننده، از محاسن، فعالیت‌ها و ثمرات آن سخن گفتند که از جملۀآن‌هامی‌توان به ترویج فرهنگ مطالعه به‌ویژه در میان کودکان و شناخته شدن هرچه بیشتر اوز در سطوح ملی اشاره کرد. همچنین در صحبت‌های سایر افراد، به کنار هم ایستادن و کنار گذاشتن اختلافات در همۀفعالیت‌های شهرتأکید شد و همچنین ضرورت تمرکز فعالیت‌ها بر کتاب‌خوانی که هدف اصلی این برنامه است و نه اینکه تلاش‌هاو هزینه‌هاصرفاً به کسب مقام معطوف شود. این گفت‌وگو موجب آگاهی علاقه‌مندان از فعالیت‌های دوستان و همچنین رسیدن به ایده‌های بهتر در مورد چگونگی ادامۀفعالیت‌ها شد.

نشست دوم در مورد محیط‌زیست با حضور دکتر محمد رضامریدی برگزار شد که ایشان ضمن توضیح اوضاع آبی کشور، فعالیت در حوزۀ بهداشت و محیط‌زیست را به دو سطح تقسیم کردند؛ سطح اول: تلاش‌هایدسته‌جمعی همانند پاک‌سازی مناطق به‌صورت نمادین و سعی در فرهنگ‌سازی مردمی. سطح دوم: فعالیت‌های انتقادی نسبت به عملکرد مسئولین.

باید توجه داشت سطح فعالیت دوم نیازمند افزایش آگاهی اجتماعی است؛ به عبارت دیگر در هر زمینه‌ای اگر از دانش کافی برخوردار باشیم،می‌توانیم سؤال‌های کارآمدی از مسئولین بپرسیم و اگر این آگاهی و انتظار پاسخگویی،به‌صورت عمومی مطرح شود، آن‌گاهمی‌توان پیشرفتی بر مبنای تفکر و آگاهی را انتظار داشت. به بیان دیگر، گفت‌وگوهایی عمومی به‌صورت آزاد و بین همۀ افرادشکل خواهد گرفت که موجب رسیدن به بهترین نتیجۀ ممکن خواهد شد.

نشست سوم در باب اقتصاد و با حضور آقایان رسولی و ملک‌زاده برگزار و به راهکارهایی برای رشد اقتصادی شهر پرداخته شد. آقای رسولی از ضرورت ادامه یافتن نشست‌های اقتصادی سخن گفت و بر ظرفیت‌های اقتصادی موجود در منطقه تأکید داشت.

در پایان، ضمن تأکید بر روشنی نیاز هرچه بیشتر جامعه به گفت‌وگو و توانایی پذیرش نظر مخالف، پیشنهاد می‌شودزمان‌بندی معینی برای ادامه یافتن نشست‌ها مشخص شودو در گام نخست گفت‌وگویی با عنوان “روز اوز” برای روشن‌تر شدن کاستی‌ها و برنامه‌ریزی هرچه بهتر برای سال آینده انجام پذیرد.

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

10 Responses to “نگاهی به برگزاری روز بخش اوز”

 1. ابراهیم نجم الدینی گفت:

  درجواب دوست عزیز به تائید حضرتعالی درشرایطی نیستم که تحت تاثیرباندبازی ویارکشی قراربگیرم وکاملا درجریان متاسفانه وبدبختانه افرادهایکه برخلاف انجه جامعه ومردم خواستارند وارد یک جریان نامبارک که حاصلش چنان ضربه ای به اوز واردمیشود که سالها زمان میبردتا جبران شوددرموقعت فعلی هیچکدامشان متوجه عواقب تلخ ونامبارک آن نیستند صرفا به خاطر مسائل تحمیل شده از هم دیگر گریزان هستند لحظه ای اگرفکرکنند که دارای چه مسئولیتی هستنداطمینان دارم ازهم دیگر عذرخواهی میکردند چون اافراد موردبحث هم آگاهندوهم باسواد تا انجایکه ازدورشاهد موضوع هستم هرکدام احساس کناه میکنندزمان هم در حال گذران است وبه سرعت هم درحال گذران است بایدهرگونه کینه وخودبینی فراموش کردبه اینکه به شهادت تاریخ هرجنگی بعدش صلح است مال ما که جنگ نیست امریکاوکره درحال دست دوستی بهم دیگرهستند ماکه بهم دیگرتعهدداریم باید جوابگوی موکلین باشند حالا که گفتم ….البته اگاهانه گفتم

 2. خاله گفت:

  دستت طلا👏👏👏

 3. همشهری گفت:

  درنشستها. روز. اوز. باید یک جلسه هم درباره ارتقای اوز به شهرستان وچگونگی پیگیری پرونده اوز. در وزارت کشور با حضور همه. اوزیهای. داخل. وخارج. برگذار میشد. تا از کمک. وهمفکری. کلیه. همشهریان. استفاده. نماییم. از انجاییکه ارتقای اوز کلید حل. بسیاری از مشکلات فعلی اوز است. این. مساله مهم کما کان باید مورد نظر شورا. ودیگر مسولین. وفعالین. دلسوز. باشد همسهریان عزیز. قطعا می دانند که ارسال پرونده اوز به تهران. لازم. بوده. ولی. کافی. نیست. وتا زمانیکه بصورت جدی پیگیری ومطالبه نشود. هیچکاری صورت نمی گیرد

 4. از بندر عباس. محمد گفت:

  دران ۲روزیکه مراسم روز اوز برگذار میشد همه اوزیهاییکه به هم میرسیدند کم وبیش صحبت از شهرستان شده اوز مطرح میشد اما یک بی اطلاعی وبی خبری در بین همه. ازین قضییه وجود داشت انتظار همگان است که شورای شهر ازحالت سکون وسکوت خارج شوند وبه اافکار عمومی دراین مساله مهم پاسخگو. باشند

 5. همشهري .. گفت:

  ضمن تشكر ازتهيه و انتشار گزارشي در مورد نشست روز اوز كه ميتواند مفيد و ثمر بخش باشد ، در مورد نشستها در بخش نخست «« موضوع حضور اوز برای انتخاب به‌عنوان پایتخت کتاب مورد بازنگری قرار گرفت»» در متن گزارش اشاره شده كه در مورد مزايا و معايب آن صحبت شد اما ملاحظه ميشود كه در متن گزارش فقط به مزايا آن اشاره شده است. چنانچه در نشست معايبي مطرح شده است نيز لارم است نيز در گزارش بدان اشاره شود يا تكميل گردد تا خوانندگان از آن مطلع شوند. البته به نظر من ترويج و تشويق كتابخواني معايبي ندارد اما اگر در اين جلسه به مواردي اشاره شده است و جايز ميدانيد نيز لازم است در گزارش آورده و مورد بررسي قرار گيرد . كتابخواني البته شايد نياز اغلب افرادي كه در سنين ميانسالي به بالا وساير اقشار جامعه اوز كه مشكلات عديده اي از نيازمنديها دارند نباشد و بايد بموازات پيگيري ساير مسائل اوز به آن نيز پرداخته شود تا دچار فراموشي وسرخوردگي ونااميدي علاقمندان نگردد و از طرفي گردانندگان موضوع فوق مورد سوال واقع نشوند كه همه مسائل شهري فراموش شده و صرفا به كتابخواني متمركز شده اند. واكاوي مسائل مختلف شهري توسط افراد آگاه به مسائل ميتواند راهگشاي مشكلات باشد. عكس العمل مردم نسبت به هر مسئله اي بصور مختلف ميتوان در جامعه مشاهده كرد و مسولين نيز از اين طريق ميتوانند به تاييئ يا رد آنها از خواسته هاي اكثريتي مردم باخبر شوند.

  • آرش فقیهی گفت:

   سپاس ار حسن توجه شما ،
   در مورد معایب یکی دو سطر پایین تر اشاره شده که انتقاد اصلی وارده این است که تمرکز باید بر اصل موضوع کتابخوانی باشد نه صرفا اول شدن در یک رقابت. برای انتخاب به عنوان پایتخت کتاب شما باید در میان تعدادی شهر به مقام اول برسید که
   گروه برگزاری فرمودند به مبلغی در حدود صد میلیون تومان بودجه برای سال اینده نیاز دارند،
   اگر‌چه اول شدن و فعالیت در راستای آن امری قابل تحسین است اما مهمتر از ان ترویج فرهنگ مطالعه به صورت عملی در جامعه میباشد که از نیازهای اساسی امروز است.

 6. کارمتد ساکن. در اوز گفت:

  واقعییت اینست که با این کار مردم اوز. کتاب خوان میشوند ودر افکارعمومی هم. چندان تاثیری برای رفتن به سوی کتاب مشاهده نمیشود. عده ای. علاقه مند وفعال دراین عرصه هستند وجدا از شرایط کلی اوز مشغول این. فعالیت می باشند که فی نفسه کار. درستی است ولی تاثیری درفرهنگ وکتابخوانی عموم مردم. ندارد وسوال دیگری هم که انسان با ان مواجه میشود اینستکه. چنانچه. با این هزینه. عمومی نزدیک به ۱۰۰. میلیون. تومان. اگر هم. اوز پایتخت. کتاب. ایران. شود. انگاه چه امتیازی وچه. رونق. وگشایشی برای این شهر. که از نظر اقصادی واجتماعی. دچار مشکل. است. ومرتب. جوانان ونیروهای. پویا. مهاجرت می کنند. دارد ایا هزیبنه. کردن این مبلغ برای کارهای زیر ساختی و…..که باعث ماندگاری نسل جدید شود. بهتر نیست خلاصه ما باید. تحقیق کنیم که شهرهاییکه. قبلا. پایتخت. کتاب. شده اند. تا کنون چه. امتیاز. واستفاده. ویژه ای. برده اند. با. احترام. وتشکر. از. دست اندر کاران

 7. گراشی گفت:

  برای چه میخایین اور شهرستان شه و بذر کینه در لاری ها کاشته بشه.گراش حالا شد چی شد مثلا.با لاری ها باشین.

 8. همشهري .. گفت:

  بهتر بود در مورد انتخاب تيتر مقاله «« نگاهی به برگزاری روز بخش اوز »» نوشته ميشد ««نگاهی به برگزاری روز اوز»» . حداقل باوركنيم اگر از نظر رسمي اوز به شهر ارتقا نميدهند و يا نيافته است ولي خودمان باور و اعتقاد داشته باشيم كه اوز در حد قد و قواره شهر ميباشد و مستحفق شهر شدن ميباشد.

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • اقای احمدی عزیز چه خبر خوشی در اوز همه خبرها مربوط به کتاب وکتابخانه ونمایشگاه وموزه است خبر خوش زمانی است که در اوز کارخانه وگارگاه تولیدی ورونق اقتصادی ایجاد شود...
  همشهری از بندر در مطلب: خبری خوش:موزه مردم شناسی اوز به عنوان موزه برتر کشور معرفی شد
 • با سلام طنز به اصطلاح ادبی به نوع ویژه ای از ژانر  ادبی گفته می شود که به گونه ی نظم ویا نثر به نا رسایی های نا پسند اجتماعی  ، فساد اداری ، سیاسی وحتی اندیشه های فلسفی ت...
  مسلط در مطلب: برداشتی آزاد از اجرای تئاتر کله پوکها در اوز
 • امیدوارم قبل از نظر دادن در مورد یک نمایشنامه مطالاعاتی راجع به علم تئاتر و بازیگری داشته باشیم و ملاک فقط ادای صحبت نباشد این که فقط بدانیم نمایشنامه از کدام کشور و از ک...
  منتقد در مطلب: برداشتی آزاد از اجرای تئاتر کله پوکها در اوز
 • نظرتان کاملا درست است. درموزه های. خصوصی. امتیاز. انها متقلق به شخص خصوصی است وایشان. کلیه اختیارات وامتیازات انرا. داراست ودرحال حاضر هم. از طرف اداره گردشگری ومیراث فره...
  درپاسخ. همشهری در مطلب: خبری خوش:موزه مردم شناسی اوز به عنوان موزه برتر کشور معرفی شد
 • سوال همشهري درست است افراديكه وسايل شخصي قديمي خودشان از پستوها و انباري امن خانه خود بيرون آورده و در اختيار موزه گذاشته شده يا اهدا نموده اند اگر بهر عنوان موزه مورد دس...
  در مطلب: خبری خوش:موزه مردم شناسی اوز به عنوان موزه برتر کشور معرفی شد
 • با وحدت و همدلي و كمك به اعضاي شوراي شهر و صبر و شكيبائي از اقدامات دشمن شاد كن خوداري شود تا اعضاي شوراي شهر دلگرم شده و سرمشقي براي جوانان علاقمند و پرشور و اينده ساز م...
  همشهري در مطلب: یک سال گذشت، یادش به خیر ۳۰ اردیبهشت ۹۶
 • در تائيد نظر آقاي فرهاد ابراهيم پور ، مردم دلسوز، آگاه و شرافتمند اوز، اعضاي شوراي شهر و فضاي مجازي سعي نمايند به آتش اختلافات ميان اعضاي شوراي شهر (البته اگر اختلاف باشد...
  در تائيد نظر آقاي فرهاد ابراهيم پور در مطلب: یک سال گذشت، یادش به خیر ۳۰ اردیبهشت ۹۶
 • ضمن تبریک بخاطر کسب این موفقیت. یک سوال پیش می آید در عنوان"موزه برگزیده در میان موزه های خصوصی انتخاب گردیده است." یک نکته وجود دارد منظور از "در میان موزه های خصوصی " چ...
  همشهری در مطلب: خبری خوش:موزه مردم شناسی اوز به عنوان موزه برتر کشور معرفی شد
 • کسی از اینکه ریس شورا. زن. ویا مرد باشد گله. ویا حرفی. ندارد. مهم. مدیرین. وهماهنگی. کردن. یک فرد. در شورا. ویا در هر. اداره. ای است. شورای فعلی تا کنون. نتوانسته عملکرد....
  اوزی. از بندر. به اقای. ابراهییم پور در مطلب: یک سال گذشت، یادش به خیر ۳۰ اردیبهشت ۹۶
 • اما در مورد شورای اسلامی شهر اوز بر کسی پوشیده نیست و حتی اعضای خود شورای نیز بران واقف هستند که هماهنگی و گاه مشارکت فکری در شورای شهر اوز وجود دارد و بعد از حدود یکسال...
  فرهاد ابراهیم پور در مطلب: یک سال گذشت، یادش به خیر ۳۰ اردیبهشت ۹۶