چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶
 |  ۱۹/ خرداد/ ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
  |   نظرات: 6 نظر
690 بازدید

نامه گروه دوستداران بهداشت محیط به بیمارستان و پاسخ کارشناس بهداشت محیط بیمارستان امیدوار

پیام اوز شماره ۱۳: نامه‌ای از سوی جمعی از اهالی و گروه دوستداران بهداشت محیط اوز در مورد جمع‌آوری پسماندهای عفونی، شیمیایی و نیمه‌خانگی بیمارستان امیدوار اوز، خطاب به مدیر بیمارستان ارسال شده است که عین نامه و جوابیۀ کارشناس‌ارشد بهداشت‌محیط بیمارستان منتشر می‌شود.

مدیریت محترم بیمارستان امیدوار اوز

با سلام

احتراماً به استحضار حضرت‌عالی می‌رسانیم، ما اهالی شهر اوز و گروه دوستداران بهداشت محیط اوز، با تحقیقاتی که از اشخاص داشتیم، در منطقۀ دشت شاهی اوز، با پسماندهای بیمارستان امیدوار اوز مواجه شدیم که این پسماندها باعث بیماری‌های عدیده‌ای می‌شود. با توجه به این‌که این پسماندها در مسیر رودخانه یافت شده، امکان این‌که با بارش باران به آب‌انبارها سرازیر شود بسیار است.

لذا از جناب‌عالی تقاضا می‌کنیم به موارد ذیل عمل فرمایید و دستور بفرمایید به موارد ذکرشده رسیدگی شود:

۱-جمع‌آوری کلیۀ پسماندهایی که مربوط به بیمارستان مذکور می‌باشد.

۲-دفع پسماندهای عفونی و شیمیایی و نوک‌تیز و برنده باید با هماهنگی شهرداری و سایر ارگان‌های ذی‌ربط و موقعیت محلی مناسب، با رعایت نکات بهداشتی صورت گیرد.

پاسخ کارشناس ارشد بهداشت محیط بیمارستان:

این‌جانب عاطفه فخرائی‌فرد، کارشناس‌ارشد رشتۀ مهندسی بهداشت محیط و مسئول بهداشت محیط بییمارستان عبدالحمید امیدوار اوز، در پی انتشار تصویری در ارتباط با پسماند بیمارستانی و همچنین دریافت نامه‌ای از اهالی محترم شهر اوز و گروه  فعال و ارجمند دوستداران بهداشت محیط اوز، برحسب انجام‌وظیفه و جهت روشن شدن اذهان عمومی، برخود لازم دانستم توضیحاتی در این خصوص ارائه نمایم. 

یكی از مشكلات گریبان‌گیر جوامع شهری، تولید زباله‌های متنوع نظیرزباله‌های صنعتی، نخاله‌های ساختمانی، زباله‌های بیمارستانی و … است، که هرکدام سیستم به‌خصوصی را جهت دفعشان طلب می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین انواع پسماندها از منظر قابلیت آلوده‌سازی محیط‌زیست و تهدید سلامتی و بهداشت جوامع انسانی، پسماندهای عفونی حاصل از بیمارستان‌ها و سایر مراکز پزشکی و درمانی می‌باشد.

از نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، بهترین راه‌حل معضل زباله‌های بیمارستانی، بی‌خطرسازی زباله‌ها با استفاده از فناوری‌های غیرسوز در مبدأ تولید است. به دلیل پیوستگی میان دو امر مهم درمان و بهداشت، رسالت بیمارستان امیدواراوز به‌عنوان یكی از مراکز بهداشتی درمانی، تنها توجه به مسائل درمانی نیست و بدین‌جهت، در طی سال‌های گذشته و متناسب با تکنولوژی روز، اقدام به خریداری انواع دستگاه‌های بی‌خطرساز پسماند، مانند دستگاه زباله‌سوز و هیدروکلاو و نهایتاً اتوکلاو نموده است. 

بیمارستان اوز در دی‌ماه سال ۹۴، با صرف هزینۀ یک میلیارد و چهارصد و نود میلیون ریال، یک عدد دستگاه بی‌خطرساز پسماند زبالۀ عفونی بیمارستانی به‌روش اتوکلاو، با شماره مجوز ۳۴۳۷۶/۶۶۴ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خریداری نموده است، که با دفع بهداشتی زباله‌های بیمارستان، گامی مؤثر در ارتقای بهداشت و سلامت عمومی جامعه و بالا بردن کیفیت خدمات بیمارستان بردارد.

نحوۀ کارکرد دستگاه اتوکلاو زباله (بیخطرساز پسماندهای بیمارستانی) به این صورت است که این دستگاه به‌جای سوزاندن زباله‌ها و ایجاد آلودگی‌های ثانویۀ هوا و محیط‌زیست، با افزایش دما و بخار به میزان استاندارد، موجب از بین بردن عوامل بیماری‌زا و خطرناك پسماندبیمارستانی شده، و با تبخیر شیرابۀ زباله‌ها حجم زباله‌ها رابه مقدارقابل‌توجهی کاهش داده و حمل آن را برای انتقال به محل دفن، آسان می‌سازد.

پسماندهای عفونی بیمارستان امیدوار اوز بر طبق مفاد مادۀ ۶۹ مصوبۀ “ضوابط و روش‌های مدیریت اجرایی پسماندهای پزشکی و پسماندهای وابسته” به‌صورت مجزا از پسماندهای عادی بیمارستان جمع‌آوری شده و پس از برچسب‌گذاری و درج مشخصات شامل بخش تولیدکننده، تاریخ تولید و همچنین نام و آدرس و تلفن بیمارستان (به‌منظورپیگیری‌های ثانویه) به محل نگهداری موقت پسماند بیمارستان تحویل می‌شود. به‌منظور جلوگیری از انتشار عوامل باکتریایی ، ویروسی و

 انگلی و سایرعوامل بیماری‌زا در محیط‌زیست، پسماندهای عفونی، 

قبل از خروج ازبیمارستان، به‌صورتروزانه درون دستگاه اتوکلاو بارگیری شده و پس از طی مراحل پیشرفته، پسماند بی‌خطرسازی‌شده تخلیه می‌گردد. لازم به ذکر است، بر طبق “دستورالعمل ارزیابی عملکرد و پایش میکروبی، شیمیایی و مکانیکی دستگاه‌های غیرسوز بی‌خطرساز پسماند “ به شمارۀ ۲۶۶۶۷/۳۰۰ مورخ ۸/۹/۹۰وبه‌منظور پایش روزانه و اطمینان از عملکرد دستگاه بی‌خطرساز، از اندیکاتورهای مکانیکی، شیمیایی و بیولوژیکی استفاده می‌شود و نتایج حاصله و همچنین فرم اظهارنامۀ بی‌خطرسازی پسماند عفونی و تیز و برنده، به‌صورت ماهانه تقدیم مقامات بهداشتی شهرستان می‌گردد.

همچنین در اعتباربخشی سالانۀبیمارستان‌ها، عملکرد دستگاه و نتایج حاصل از این پایش‌ها و گواهی کالیبراسیون سالانۀ دستگاه بی‌خطرساز پسماند، توسط بازرسان وزارت بهداشت بررسی می‌شود. 

در نهایت، پسماندهای بی‌خطرِتخلیه‌شده از دستگاه، درون کیسه‌های مشکی قرار داده شده و برچسب “پسماند بی‌خطرسازی‌شده “ که نام و آدرس و شماره تلفن بیمارستان نیز بر آن قید شده، بر روی کیسه نصب می‌گردد. طبق “قانون مدیریت پسماندها “ به استناد مادۀ هفت اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و به‌منظور حفظ محیط‌زیست کشور از آثار زیان‌بار پسماندها و مدیریت بهینۀآن‌ها – که کلیۀوزارتخانه‌ها و سازمان‌ها مؤسسات و نهادهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و تمامشرکت‌ها و مؤسسات و اشخاص حقیقی و حقوقی را ملزم به رعایت آن می‌گرداند- مدیریت اجرایی پسماندهای پزشکی، در صورت بی‌خطرسازی در مبدأ تولید، بر عهدۀ شهرداری است. بر این اساس، پسماند بی‌خطرسازی‌شدۀ بیمارستان امیدوار اوز، با همکاری شهرداری محترم شهر اوز جمع‌آوری و به‌منظور دفع نهایی به سایت دفن پسماند شهر اوز منتقل می‌شود. 

در پایان، با قدردانی مجدد از مردم نیک‌اندیش شهر اوز، همچنین اعضای محترم و پرتلاش گروه دوستداران بهداشت محیط اوز، به‌خاطر حسن توجه به محیط‌زیست و تلاش‌های داوطلبانۀ مستمر در جهت ارتقای بهداشت و سلامت جامعه، متذکر می‌شوم که بیمارستان امیدوار اوز همگام و همراه با شما و بر طبق بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های وزارتخانه‌ای، به‌صورت مُجدّانه و دلسوزانه، از محیط‌زیست و سلامت جامعه حمایت نموده و با جان و دل پذیرای پیشنهاد‌ها و انتقادات سازندۀ شما عزیزان می‌باشد. امید است در پرتو الطاف الهی و با همت و سخت‌کوشی، گامی مثبت در جهت بهبود سلامت جامعه و محیط‌زیست این مرز و بوم برداریم. 

و من الله التوفیق

مهندس فخرائی‌فر- مسئول بهداشت‌محیط بیمارستان امیدوار اوز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

6 Responses to “نامه گروه دوستداران بهداشت محیط به بیمارستان و پاسخ کارشناس بهداشت محیط بیمارستان امیدوار”

 1. ناشناس گفت:

  با عرض پوزش توضيحات خانم فخرائي آنقدر پيچيده ارئه شده است كه در نهايت معلوم نشد كه ادعاي مردم دوستدران طبيعت فراموش شد كه نتيجه اش چه شد . بهتر بود كه توضيحات خانم فخرائي كوتاه و مختصر و مفيد باشد كه آيا اكنون دفن زباله بيمارستاني بصورت بهداشتي دفن ميشود يا يانه و اگر منفي است چه كار بايد كرد و راه حل وكاستي ها چيستو اگر دفن زباله بهداشتي است پس ادعاي مردم چيست. با يك عالمه شماره نامه دادن و ايئن مقررات و اسمون ريسمون بهم بافتن جواب قانع كننده نيست و لازم است توضيحات قانع كننده تر داده شود و اين گونه پاسخ دادن ها نوعي منحراف كردن اذهان ميباشد لازم است پيگيري بيشتري صورت گيرد چون زباله بيمارستاني بدترين نوع زباله ميباشد كه خطر ناك بوده و شيره وزباله ان به اب زير زميني منتقل ميشود كه زيان جبران ناپذيري ايجاد خواهد كرد

  • فخرائی فرد گفت:

   با سلام و احترام،
   خواهشمندم بابت طولانی و تخصصی بودن متن جوابیه، عذرخواهی صمیمانه مرا بپذیرید. هدف توضیح کامل روند بی خطرسازی پسماند بیمارستان به منظور رفع نگرانی مردم عزیز اوز می باشد. و به هیچ عنوان خدای ناکرده قصد انحراف اذهان عمومی یا جواب سربالا نبوده و نیست. مجددا تاکید میکنم زباله هایی که از بیمارستان خارج می شود حاوی هیچگونه عامل خطرناک و بیماریزا نمی باشد چون قبل از خروج توسط دستگاه اتوکلاو کاملا ضدعفونی و استریل شده است. وظیفه بی خطرسازی پسماند عفونی تولید شده با خود بیمارستان است. زباله های عفونی که پس از ضدعفونی از زباله های عادی هم بی خطرتر می باشد جهت دفن به شهرداری تحویل می گردد. در همه ی شهرهای بزرگ و کوچک ایران هم همین روند برقرار است. هدف از ارائه دستورالعمل ها و نامه ها و شماره ها در این جوابیه، اطمینان بخشی به مخاطبین محترم در رابطه با قانونی بودن اقدامات بیمارستان اوز در جهت جمع آوری و بی خطرسازی پسماند بیمارستانی می باشد. در پایان لازم است بگویم” مردم شریف اوز نگران نباشید، وظیفه مسئول بهداشت محیط بیمارستان، نظارت و مراقبت از مسائل بهداشتی داخل بیمارستان و همچنین مراقبت و نظارت بر مسایل بهداشت محیطی مرتبط با بیمارستان درمحیط زیست است. و به لطف خدا و همکاری تیم مدیریتی بیمارستان، این وظیفه در حال انجام است.
   از همکاری و همیاری مسئولین محترم نشریه وزین پیام اوز صمیمانه ممنونم.

 2. رهگذر گفت:

  دوستداران بهداشت مخیط اوز پرسیده بودن که زباله های مربوط به بیمارستان جمع آوری شود نه اینکه خانم فخرایی فرد اومدن توضیح داده که زباله های بیمارستانی جطوری بی خطر سازی میشوند. پس این زباله ها در دشته شاهی چکار میکنه

  • مدیریت گفت:

   گرچه با خودداری از طولانی کردن جوابیه، مطالب می توانست مفهوم تر باشد اما به نظر می رسد در بخشی از این جوابیه که می گوید:
   «مدیریت اجرایی پسماندهای پزشکی، در صورت بی‌خطرسازی در مبدأ تولید، بر عهدۀ شهرداری است. بر این اساس، پسماند بی‌خطرسازی‌شدۀ بیمارستان امیدوار اوز، با همکاری شهرداری محترم شهر اوز جمع‌آوری و به‌منظور دفع نهایی به سایت دفن پسماند شهر اوز منتقل می‌شود»
   بتواند پاسخ به این پرسش باشد.
   بررسی فرآیند دفن ودفع زباله در سایت هم شاید بتواند به این پرسش پاسخ دهد.

 3. همشهري گفت:

  به نظر ميرسد در شهر هاي بزرگ مديريت دفن زباله هاي بيمارستان توسط خود بيمارستان صورت ميگيرد.چون مواد شيميائي ميباشد و دفن غير بهداشتي ضرر جبران ناپذيري به انسان و محيط زيست و از همه مهمتر نفوذ ذر لايه هاي زمين و در نهايت رسيدن به آب زير زميني خواهد بود كه ممكن است سر از چاههاي آب براي كشاورزي يا آب شرب دربياورد. كه منجر به بيماريهاي خطرناك براي انسان و حيوانات ميشود.متاسفانه در اوز چون شبكه فاصلاب شهري هم نداريم اين معضل نيز دوچندان خواهد بود.

 4. شهروند گفت:

  سلام خدمت همه
  خانم فخرایی میشه بفرمایید مدتی که دستگاهتون خراب بوده زباله هارو چطور بی خطر میکردین ؟
  آیا درسته که میگن همینجوری زباله هارو میفرستادین بیرون.لطفا برا. روشن شدن افکار عمومی جواب بدید.ما نگران شهرمون هستیم

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • خیلی جالب وبه یاد ماندنی. ابتکار جالبی بود. از اقای احمد. خضری تقاضا. میشود که یک چنینن مراسم جالب وبه یاد ماندنی برای دانش اموزان دبیرستان هوشیار در یک بازه زمانی. ترتیب...
  همشهری در مطلب: هنرجویان و هنر آموزان سابق هنرستان رافعی اوز گردهم آمدند
 • در قسمت آخرین نظرات، چند تا از آخرین نظرات کاربران می آید اما در هر مطلب در قسمت پایین مطلب نظراتی که مربوط به آن پست هست وجود دارد....
  مدیریت در مطلب: خواجوی تولید آهنگ با گویش محلی جنوب را کلید زد
 • جناب آقاي احمدي سلام همانگونه كه امروز ملاحظه مفرمائيد در قسمت آخرين نظرات بعلت محدود بودن فضا فقط نظرات ارسال شده آقاي خواجوي مشاهده ميشود و اگر براي ساير خبرها افرادي ن...
  همشهري دلسوز در مطلب: خواجوی تولید آهنگ با گویش محلی جنوب را کلید زد
 • همشهری عزیز ممنون از توجه شما به تولیدات بچه های اوز در موسیقی. باید عرض کنم که هرگز به این سبک که ترانه ای رو بر روی آهنگ های دیگران سوار کنم علاقه نداشته و ندارم. کماکا...
  خواجوی در مطلب: خواجوی تولید آهنگ با گویش محلی جنوب را کلید زد
 • تا باشه دوستان و حامیانی همچون شما. به عشق عزیزان و دوستانی چون شما دست از فعالیت نخواهم کشید....
  خواجوی در مطلب: خواجوی تولید آهنگ با گویش محلی جنوب را کلید زد
 • سپاسگزارم جناب آقای مفتوحی عزیز. شاعر گرانقدر لاری سُرا. هنیشه بهم محبت داری دوست خوبم. کارهای خوبی رو با هم پیش خواهیم برد. به امید اون روز...
  خواجوی در مطلب: خواجوی تولید آهنگ با گویش محلی جنوب را کلید زد
 • ممنونم علی آقا. هرچند نمیشناسمت ولی از انرژی مثبتت ممنونم....
  خواجوی در مطلب: خواجوی تولید آهنگ با گویش محلی جنوب را کلید زد
 • شما كه بدون معرفي خويش و با نام همشهري مطلب ارسال كردين نمي دونم كداميك از مطالب شما تاييد نشده اما همان طور كه قبلا گفته شد كامنت هاي ارسالي بر اساس ضوابط سايت منتشر مي...
  مدیریت در مطلب: خواجوی تولید آهنگ با گویش محلی جنوب را کلید زد
 • با عرض سلام خدمت آقای خواجوی عزیز .امیدوارم موفق باشید فقط یک نظری داشتم من تا به حال هر چه آهنگ از اوز و اطراف شنیده ام اینجوری ساخته شده که شعر رو روی آهنگ مثلا امید و...
  همشهری اوزی در مطلب: خواجوی تولید آهنگ با گویش محلی جنوب را کلید زد
 • اقای احمدی انتقادپذیر باشین. شما رسانه تمام نمای افکار عمومی نیستین. وگرنه نظرم رو تایید میکردین. من همش حقیقت نوشتم...
  همشهری در مطلب: خواجوی تولید آهنگ با گویش محلی جنوب را کلید زد