دوشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۷
 |  ۱۷/ خرداد/ ۱۳۹۷ - ۷:۵۱
  |   نظرات: 20 نظر
356 بازدید

مهم ترین چالش های پیش روی شورا

دکتر ناصر یادگار فرد: درسایت اوز امروز، مقاله ای تحت عنوان سرمایه های اجتماعی به قلم آقای مهندس هادی صدیقی درج شده بود( http://awazemrooz.ir/حفظ-سرمایه‌های-اجتماعی؛-چالش-پیشِ-روی )این مقاله به بررسی و تشریح چالش هایی می پردازد که در مقاله مذکور به آن ها اشاره داشته است. به دلیل اهمیت این موارد از دیدگاه جامعه شناسی نگارنده آن را شایسته بررسی و تحلیل بیشتری دانسته است. این موارد عبارتند از:

۱٫ارتقای اوز از بخش به شهرستان

۲٫حفظ سرمایه اجتماعی

۳٫جناح بندی ها و جریان های تخریب

۴٫استفاده از تجربیات، توانایی ها و پتانسیل فعالین اجتماعی

مورد اول یکی از مهم‌ترین و بنیادی ترین استراتژی ها برای اوز است و شاید بهتر بگوییم بدون تحقق آن بسیاری از تحولات دیگر یا صورت نخواهد گرفت و یا آهنگ حرکت آن مانند حرکت لاک پشت خواهد بود. تجربه و تاریخ در کشور مااین را نشان داده است که قدرت سیاسی، قدرت اقتصادی را موجب و به تبع آن  توانایی برای رشد و توسعه را تقویت می نماید.

گرچه در کشورهای توسعه یافته ارتقای سیاسی یک ایالت  باتوجه به تفاوت در بافت و تقسیمات جغرافیایی آنها ،منوط به فراهم شدن زیرساخت ها در مراکز ایالتی و تحولات اقتصادی و صنعتی و اجتماعی آنهاست ،اما در بافت جغرافیایی کشور ما، با توجه به این‌که بسیاری از مناطق جغرافیایی در حاشیه و انزوا قرار گرفته و رونق در آنها متکی به مشارکت های مردمی و نیکوکاران منطقه است، و در چنین شرایطی رشد و توسعه اقتصادی در آنها به کندی صورت می گیرد، لازم است تا قبل ازتحولات سریع اقتصادی  از طریق چانه زنی با مقامات بالا دست سیاسی،یک سطح از جغرافیای این مناطق ارتقاء یابد چرا که در چنین شرایطی است که دربرنامه های جامع توسعه  کشور، جایی برای برنامه های بلند مدت و اولویت بندی پروژه های عمرانی چنین مناطقی تخصیص داده می شود و بر آن اساس است که با تزریق بودجه عمرانی و مشارکت مردمی می توان تحولات سریع در عرصه اقتصادی اوز را تحقق بخشید.

ساختار روابط سیاسی در کشور عمودی و از بالا به پایین است،به همین منظور زمانی نهادهای پایین دست سیاسی از طریق چانه زنی  به موفقیت دست پیدا می کند که به لحاظ سطح سیاسی به مقامات بالادست نزدیکتر باشدوگرنه هیچ مقام بالا دستی، به توجیهات هرچند کامل از ابعاد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی برای ارتقاء توجه چندانی مبذول نخواهد نمود و در بسیاری موارد دیده شده است که  طرح ها و پروژه های اساسی بدین طریق مشمول زمان گردیده است، چنانکه سال‌هاست در بخش اوز به دلیل به نتیجه نرسیدن این چانه  زنی ها و عدم ارتقا در تقسیمات کشوری، تحولات چشمگیری در زمینه های اقتصادی و صنعتی  در اوز و توابع آن  شاهد نیستیم.

اما وقتی یک بخش شهرستان می شود شبیه یک کارشناسی است که به مدیر ارتقاء پیدا کرده است.طبیعی است در چنین شرایطی مدیر به مدیرعامل نزدیکتراست تا کارشناس به مدیرعامل و حرف های مدیر برای مدیرعامل پذیرفتنی تر است تا حرف های یک کارشناس.

لذا کلیه امتیازاتی که برای هر شهرستان تعریف شده است وارد سیستم برنامه ریزی کشور می شود و آ‌‌‌‎‎ن‌وقت چانه زنی ها موثر خواهد افتاد.بنابراین شورا باید بتواند هم و غم خود را برای شهرستان شدن بگذارد تا بقیه تحولات یکی پس از دیگری اتفاق بیفتد.

اما ببینیم چرا این چالش خودش درگیر چالش های دیگری شده به‎طوری‌که نه تنها در این مسیر تلاش جدی از طرف شورا نه از دوران گذشته و نه حال به عمل نمی آید بلکه به‎صورت یک دغدغه همیشگی از سالیان درازیست که در دل مردم و صاحبنظران شهر اوز باقی مانده و  تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است.

چالش هایی که شهرستان شدن درگیر آن است چیست؟

۱٫احتمال می روددر برنامه کاندیداها به عنوان یک اولویت در نظر گرفته نشده باشد و در نتیجه  اعضاء شورا حساسیت چندانی نسبت به آن نداشته باشند.

۲٫احتمال می رود علیرغم اهمیت آن، لابلای مشکلات و مسایل حل نشده درونی شورا رنگ باخته،گم و فراموش شده باشد.

۳٫احتمال می رود تجربیات ناکام مانده گذشته، عده ای را مایوس و آنها را از ادامه پیگیری باز داشته باشد.

۴٫عدم پیگیری مصرانه مردم از مسئولین به عنوان یک مطالبه استراتژیک.

۵٫سوق دادن کاندیداها به سمت پیگیری مطالبات شخصی و گروهی از طرف حامیان خود  و سرگرم شدن اعضاء به انجام فعالیت های روتین و غرق شدن در روزمرگی و غافل ماندن از مطالبات اساسی.

۷٫چند شغله بودن اعضاء و تداخل در کارها و نداشتن وقت مناسب برای پرداختن به مسایل اصلی.

چالش دوم حفظ سرمایه اجتماعی است.این چالش هم خود با چالش های دیگری مواجه است که عبارتند از:

۱٫آیا شورا توانسته یا می تواند به جای مطالبات گروه حامی خود به مطالبات گروه مخالف خود هم توجه و در صدد تحقق آن برآید؟

به نظر می آید که در این زمینه هنوز خود شورا متقاعد نشده است که باید برای همه کار کرد و بلکه شدیدتر از چنین وضعیتی، به نظر می رسد فعالیت ها در سطح مسایل کوچک و شخصی و تشریفات، تنزل پیدا کرده است.

۲٫بر خلاف آنچه در برنامه های تبلیغاتی انتخابات قید شده بود،به نظر می رسد نه تنها همبستگی در درون وجوددندارد بلکه شورا همدلی و همبستگی با حامیان خود-اعم از مردم عادی و فعالین اجتماعی و افراد با تجربه   و صاحبنظر شهر را هم درحال از دست دادن است.

 

چالش سوم،جناح بندی و تخریب یکدیگراست.

در هر جامعه حتی در جوامع پیشرفته هم جناح بندی وجود دارد، هر جناحی تلاش می کند تادر هر انتخاباتی بیشترین آراء را بدست آورد و کرسی های بیشتری را به خود اختصاص دهد، رقابت و دموکراسی در کشورهای پیشرفته یک اصل است.بنابراین وجود جناح و گروه های متنوع نه تنها نشانه ضعف نیست بلکه نشان دهنده عدم تمایل مردم به تک صدایی شدن است.

نکته مورد چالش این نیست که جناح بندی وجود دارد مهم تر این است که وقتی انتخابات تمام شد آن‌وقت شورا یا هر نهاد انتخابی دیگر باید از جناح بندی خارج شود و برای تحقق مطالبات همه تلاش نمایند.

مشکل دیگر که در این جناح بندی ها شکل می گیرد، روشن نبودن مطالبات یا برنامه های خود کاندیداهاست

آیا خواسته مردم و جناح ها مشخص است؟ آیا سطح خواسته ها بالاست یا در حد مسایل جزئی است؟

آیا برنامه های کاندیداها از سطح بالایی برخوردار بوده است؟

آیا در خواست ها و مطالبات مردم طبقه بندی شده است ؟

و در هر مورد پیگیری می شود؟

به نظر نمی رسد این‌گونه باشد ، برای همین است که یک سردرگمی علاوه بر وجود اختلاف برسر مسئولیت ها برای هر عضو شورا وجود دارد به طوریکه هر جناحی با استفاده از روش های نادرست،کاندیداهای طرف مقابل را تخریب می نماید و آنها را از نزدیکتر شدن به یکدیگر باز می دارد

و چالش چهارم : استفاده از تجربیات و توانایی های فعالان اجتماعی است.

تعمق و بررسی ها در این موضوع نیز بیانگر این نکته است که همان‌گونه که در سایر نهادها و سازمان ها چه دولتی و چه غیر دولتی در کل کشور در رابطه با استفاده از تجربیات،مدیریت مناسبی وجود ندارد،شورا هم از این قاعده مستثنی نیست به طوریکه وقتی که دوره تصدی یا تولی فردی به اتمام می رسد آن فرد کلا به موزه هم سپرده نمی شود بلکه به دلیل اینکه در جناح مورد نظر قرار ندارد، تمام راه ها هم به رویش بسته می شود، مثل زمانی که مدرسه می رفتیم ودفتر و کتاب های خود را پس از ارتقا به کلاس بالاتر و یا حتی مردود شدن به دور می انداختیم و برای سال بعد دوباره  کتاب نو می خریدیم، هرچند با همان محتوای گذشته!

بنابراین می بینیم مدیریت دانش در نهادهای ما نقشی ندارد و گرنه  کم نیستند مردان بزرگ درعرصه های مختلف در اوز که با مسایل و برنامه های استراتژیک اوز، با چالش های آن، با پیچیدگی های آن، با راهکارهای آن و با نکته های ظریفی که در آنهاست، سالهاست زندگی کرده اند و برای دغدغه های مردم کم نگذاشتند و در بسیاری مواقع با هزینه های شخصی خود پیگیر مسایل مهمی در سازمان های بالا دست  در شهرهای دیگر بودند تا بتوانند نسبت به معرفی اوز و ایجاد زمینه های بیشتر برای پیشرفت آن قدم بردارند.

 فعالین اجتماعی که جزو سرمایه های اجتماعی اوز بوده و دارای بینش وسیع دراکثر زمینه ها هستند چنان‌که مشورت گرفتن از این ذخایر ارزشمند مدیریتی و دانشی می تواند برای مقابله با چنددستگی ها و اتحاد در راستای اهداف اصلی مورد استفاده قرار گیرد، در حالی که از آن‌ها هیچ استفاده مطلوبی به عمل نمی آید.در عرصه فرهنگ و مطبوعات، آموزش  و مدیریت انسان های سرآمدی که نگارنده از نزدیک با فعالیت آنها آشناست وصاحبنظرانی که در عرصه پژوهش فعالیت دارند و سالهاست برای اوز تلاش نموده اند ، همین‌طور در عرصه اقتصادی  افرادی هستند که در حوزه فعالیت خود زبده و دارای مدیریت و توان ویژه ای هستند و با تکنولوژی روز همگام و هماهنگ هستند. شایسته است از اندیشه آن‌ها در پیشبرد اهداف و برنامه های شورا استفاده شود چرا که در این بخش هم شورا از عملکرد مناسبی در سال‌های پیش یا در حال حاضر برخوردار نیست.

بررسی چالش های موجود حکایت از در هم تنیده شدن چالش های اصلی با چالش های فرعی دیگری دارد که به دلیل مرتفع نشدن آنها هر زمان در خود چالش های جدیدی را به وجود می آورد، آن‌‍چنان جمعیت جوجه چالش ها رو به فزونی  و مهار نشدنی شده است که روزی همین چالش ها خود چالش بزرگی برای آینده  اوز محسوب خواهد شد .

بنابراین تا دیر نشده است و چالش های بیشتری محیط اوز را احاطه نکرده است، یک راه بیشتر باقی  نمانده است و آن  چیزی نیست جز گرفتن دست همدیگر از هر جناح ، طیف ، نژاد ،قوم و قبیله و دین و مذهب و اتخاذ تصمیمات درست و فارغ از اعمال نفوذ جناحی و پیگیری و به ثمر نشاندن مطالبات اساسی.

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

20 Responses to “مهم ترین چالش های پیش روی شورا”

 1. شهروند گفت:

  ضمن تشکر فراوان از دکتر یادگار فرد ومهندس صدیقی که اینقدر زیبا وموشکافانه مشکلات شهر را به رشته تحلیل در اوردند .با تمام جزئیات .امید است که اعضای شورای شهر وکلیه گروه ها وجناح ها بند بند ان رامطالعه ومورد ارزیابی قرار دهند .وبرای پیشبرد شهر با اتحاد وهمدلی استفاده لازم راببرند .

 2. همشهری گفت:

  واقعا معلوم نیست چرا عده ای کمر همت بستند برای تضعیف شورا ؟؟ همه دوستان به یکباره تبدیل شده اند به منتقدانی چیره دست ؟ جالبه بدانیم این دوستان کمترین اطلاع را دارند از وظایف شورا و اختیارات آنها . و سوالی دیگر پیش می آید که در شورای اوز آیا هیچ فرد قوی و فعالی نیست و همه بد عمل میکنند . اصلا اینچنین نیست . از دوستان خواهش میکنم تواناییها و عملکرد اعضا ببینیم سپس قضاوت کنیم .

  • دکتر ناصر یادگارفرد-مشاور کیفیت، محقق و مدرس دانشگاه گفت:

   دوست عزیزم درود بر شما،
   اگر مطالب را با دقت مطالعه نفرموده اید و با ذهنیت منفی وارد قضاوت شده اید،لطفا یک بار دیگر مطالعه بفرمایید تا بهتر متوجه محتوی مقاله شوید،زیرا تحلیل یک موضوع از جایگاه مستقل و با روش علمی هرچند به مذاق کسی خوش نیاید به مفهوم کمر همت بستن برای تضعیف کسی نیست.
   دوست عزیزم، انتقاد به معنای تضعیف نیست بلکه یادآوری فرصت هایی است که از دست رفته است اما می توان در فرصت های پیش رو جبران نمود.
   همانطور که از عنوان موضوع مشخص می باشد، بررسی چالش های پیش روی شورا است و در این دامنه چیزی جز بیان چالش ها ومشکلات و ارایه راه حل نمی توان نوشت که قابل استفاده برای شورای محترم و شهروندان عزیز باشد و گرنه نگارنده آنقدر بی انصاف نیست و در جای خود نسبت به فعالیت های خوب شورا اشاره کرده و در آینده نیز اشاره خواهد نمود.
   مطمئنا کسی که به خود اجازه می دهد تا در باره موضوعی با این اهمیت بنویسد ، بی اطلاع از وظایف شورا و یا هر نهاد دیگری که مورد نقد قرار می گیرد نیست.
   و نکته آخر اینکه در هیچ جای این مقاله گفته نشده است که شورا دارای اعضای قوی و فعال نیست،بر عکس این مطالب برای آن نوشته شده تا توانایی های بالایی که در شورا وجود دارد به هدر نرود و در مواجهه با چالش ها بیش از پیش تلاش نمایند و بهتر از گذشته به اهداف جمعی دست یابند که خرسندی همگان را در بر داشته باشد.
   ممنون و سپاسگزارم از نکته نظراتی که ارایه نمودید.

 3. فرهاد محمودا گفت:

  با سلام و خسته نباشیدبه اقای احمدی برای ارائه مطالب مهم و چالش برانگیز که ضرورت جامعه ما برای کنشگری بیشتر است ونیز تشکر از جناب دکتر یادگار فرد که با ورود خود به مبحث مهم واینچنینی راه بیشتری برای گفتگو در این باب میگشایند
  مقاله اقای صدیقی و نیز مطالب اقای عسکری از اعضای شورا و چندین مطلب از اقای احمدی و اکنون مطلب دکتر یادگارفرد و دیگر دوستان نشان از این دارد که افراد دلسوز جامعه جدا از اختلافات جاری در بطن جامعه ما بدنبال وحدت و همگرایی مسئولین و مردم در جهت پیشرفت شهر و دیارمان هستند و تا چنین گفتگوهایی نباشد و به نظرات گوناگون مراجع نشود نمیتوانیم بستر مناسبی برای وحدت وهمگرایی پیدا کنیم .
  در بخش اول چالش ها انجا که جناب یادگارفرد می فرمایند //
  به‎طوری‌که نه تنها در این مسیر تلاش جدی از طرف شورا نه از دوران گذشته و نه حال به عمل نمی آید بلکه به‎صورت یک دغدغه همیشگی از سالیان درازیست که در دل مردم و صاحبنظران شهر اوز باقی مانده و تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است//
  امری یقین شده را مطرح مینمایند که در توضیح ان در دلیل در ادامه به احتمال رجوع میدهند و این امر دوگانگی در طرح مبحث است .که امید است توضیحات بیشتری بدهند
  در باب کار کردن و تلاش مسئولین شهر اوز در امر پیگیری
  موضوع شهرستان شدن اوز در دوره های مختلف چه در دوره هایی که شورای منتخب شهر وجود داشته و چه قبل از ان که معمولا شهردار ومعتمدین شهر پیگیر موضوع شهرستان شدن بوده اند این امر پیگیری شده است که چند سال قبل یادم هست از دوره های قبل تا انزمان امار وارقام واسنادی ارائه شد و نمیتوان زحمات ان سالها و دوره های مختلف شورای شهر نادیده گرفت . از طرف دیگر مطمئنا اقای یادگار فرد متوجه هستند که گره شهرستان نشدن اوز فقط منوط به پیگیری ما یا عدم پیگیری ما نیست و پارامترهایی بوده وهست که اگر گفته نمیشود بر بسیاری از اهل جستجو اشکار است .
  من فکر میکنم دلایل عدم همکاری یا کم کاری برای شهرستان شدن اوز باید شورا شهر پاسخگو چالش اول این بحث باشد که امیدوارم اعضای شورا در این باب توضیح بدهند .
  جناب دکتر در ادامه مبحث و مطلب خود به چالش ها در دیگر عرصه ها از سرمایه اجتماعی . جناح بندی ها و توانایی ها پرداختند که بسیاری از انها به به جا عرضه شده است و جا دارد این مباحث بیش از این قابل توجه قرار گیرد
  ضمن تشکر از جناب یادگارفرد
  لازم میدانم نکته ای به انهااضافه نمایم . در دوره های مختلف شورای شهر همیشه این ایراد وجود داشته است و ان اینکه چرا شورای منخب شهر در دوره قبل گزارش مکتوبی از خود در باره عملکرد چهارساله اش به مردم ارائه نمی نمایند تا مردم در انتخابات جدید بدانند کاندیداهای خودرا بر چه معیاری انتخاب کنند .

  • دکتر ناصر یادگارفرد-مشاور کیفیت، محقق و مدرس دانشگاه گفت:

   درود جناب محمودا ی گرامی،
   سپاسگزارم که با دیدی وسیع و از موضع مستقل ، مقاله ام را مطالعه و در آن تعمق کرده اید، در رابطه با سوال اول شما باید عرض کنم که دغدغه شهرستان شدن بخش اوز یک معلول است که می تواند علل زیادی داشته باشد، حتی اگر علت یا علل آن مشخص نباشد نمی توان نافی وجود معلول شد.به همین دلیل مخلص به تعدادی از عوامل اشاره نموده است که در مورد برخی از آنها با قطعیت نمی توان گفت این یا آن دلیل نقش تعیین کننده دارد ،برای همین از واژه ی احتمال استفاده شده است.
   دررابطه با سوال دوم و یا گره و ابهامی که اشاره فرمودید، راقم به ساختار سیاسی کشور که به صورت عمودی است و در بسیاری موارد به خاطر در پایین هرم قرار گرفتن بعضی مناطق مانند بخش اوز،چانه زنی ها موثر نمی افتد نیز اشاره شده است.
   و موارد دیگری هم می تواند باشد که اعضای محترم شورا می توانند اظهار نظر بفرمایند.

   با احترام و تشکر مجدد.

 4. كارمند گفت:

  مانبايد نيمه خالى ليوان ببينيم واقعا اعضاى شوراهر ۵نفر براى شهرستان شدن تلاش زيادى مى كنند من به عنوان يك شهروند ويك فرد ادارى در جريان كارهستم ونباىد ابن فعاليتها ناديده كرفت انشاءالله كه به زودى شهرستان شدن اوز را ببينيد سعى كنيم زحمات انها را تقدير كنيم تا باتلاس بيشترى كار كنند وهمه فعاليتهاى شورا نمى شود اشكار كرد زيرا بخشهاى ديكر هم انتظار شهرستان شدن دارند ولى حتما كارهايى در حال انجام شدن هست اميد واريم كه در اين ماه مبارك رمضان خداوند مارا يارى فرمايد تادلهاى مسؤلين با حرفهايمان نرنجانيم وزحمات انها به هدر ندهبم

 5. معلم. اوزی گفت:

  من. اعتقاد. دارم که. اعضای. شورا اوز. هرکدام. به. تنهایی افرادی. مثبت. هستند. اما. اشکال کار. این استکه در نهاد. شورا. کار باید. با مشورت. وبا هماهنگی کل. شورا. به. پیش. ببرند. وشورای. اوز. در یکپارچگی ووحدت. نظر برای. پیش. بردن کارهای. بزرگ. مانند. ارتقای. اوز. به شهرستان. ضعیف. عمل. می کنند. به نظر. میرسد که هرکس. برای خودش. مشغول. کاری. شده. است. وبه صورت. جزیره. ای کار. میکنند یکی. ریس. است. یکی. سخنگو ودیگری مسغول ونماینده در شورای. شهرستان است. ولی. بک نظر. نیستند. وصدای. واحد. واراده. جمعی. وهماهنگی. دربین. انها. وجود. ندارد. واین. روش. وکارکرد که. نشان. از اختلاف نظ. انهاست. در کل به. ضرر این. شهر. پر اوازه. شده. است. واوز. کماکان از شهرها. ومناظق. اطراف. عقب. افتاده. است

 6. همشهری گفت:

  معنی ومفهوم. شورا. بعنی محل مشورت واتحاد. وبک پارچگی. برای. گرفتن تصمیم های بزرگ برای. جامعه بکی از مهمترین این. تصمیمات پیگیری مستمر. همراه. با جدیت. ارتقای.سیاسی اوز به عنوان مهمترین مطالبه همه. اوزیهاست درحال حاضر کلید حل. بسیاری از مشکلات اوز همین ارتقاست که باعث. شور. وامید. وسرمایه گذاری بیشتر همسهریان. خواهد. شد. وهمچنین باعث. گرفتن بودجه واعتبارات. دولتی. بیشتر برای. منطقه. میشود. اما این. شورا. ان. انسجام. وتوان. را از خود نشان. نمی دهند که. این کار بزرگ. را به. سامان برساند. وکم کم مردم اوزدچار. یاس. شده اند. مسلما. شورا به. تنهایی نمی تواند که. همه این. بار. سنگبن. را بک. تنه انجام. دهد اما باید. باتحرک وایجاد بک. هییت. امنای. قوی. ودلسوز. از. اوزیهای. داخل. وخارج. وبا همفکری همه. دلسوزان. این. وظیفه. را به. سر انجام. برساند. که. متاسفانه. تا. کنون همچین. اراده. وتحرکی. در شورای. اوز. دیده. نمیشود

 7. پیمان گفت:

  مطالب بسیار دقیق و موشکافانه و بدون تعارف بیان شده بهتر است از هم اکنون تمام اعضای شورا با هر اندازه توانایی دست از لجاجت و تخریب و جناح بندیهای نادرست بردارند و از افراد متخصص و باسواد مشاوره بگیرند .چون بهر حال زمان میگذرد و شاهد پسرفت شهر خواهیم بود .همه اعضای شورا توانایی در موارد مختلف دارند ولی بهتر است از افراد جاهل که دنبال مطرح کردن خود برای اغفال خیرین و مردم هستند دوری کنند . اعضای عزیز شورا شما وکیل مردم هسنید اگر خدای نکرده دنبال منافع شخصی باشید بزودی باید جواب پس بدهید واگر غیر از این است دست به دست هم دهید برای پیشرفت شهر مردم هم یکسال گذشته را می بخشند .خواهشا دنبال هیاهو و جنجال در شهر نباشید که عاقبت خوبی نه برای شهر ونه برای عوامل هیاهو نیست.

 8. شهروند اوزی. ازشیراز گفت:

  شورای پنجم به علت. اختلافات داخلی. خود. نتوانسته به مسایل مهم. واساسی وزیر ساختی شهر. مانند. جاده مربط. ارتقای اوز. وکمبود. ادارات. مورد نیاز. شهر بپردازد وبشتر مشغول کارهای کوچک. ونمایشی. وشرکت. درجلسات. تکراری می باشد واصولا برنامه ای برای. اشنایی. وتبادل نظر با سایر همسهریان. ونیروهای. فعال. ندارند بیشتر به خود. واطراف خود. مشغول. هستند. واز عموم مردم. غافل. شده اند. وبه همین. حهت در افکار عمومی مردم اوز. از. محبوبیتی. برخور دارنیستند

 9. مسعود باقرزاده ..کارمند شهرداری گفت:

  جناب دکتر یادگارفرد مقاله حضرتعالی را خواندم ، اما بنظر اینجانب که ۱۷سال در مجموعه اداری شهرداری اوز حضور دارم بایستی خدمتتان یادآور شوم ما ایرانی ها عموما وما لارستانی ها خصوصا کار گروهی وکار تیمی کردن بلد نیستیم . حتی بنده به این نتیجه رسیدم که تقصیری هم نداریم ، چراکه باید سیستم آموزشی روی این مساله کار می کرد تا امروز شوراهای شهر در اکثر نقاط کشور ودر منطقه لارستان با این مشکلات روبرو نباشند. دیگه استبدادی عمل کردن در ژن های ما رفته، اگرعمل شوراهای شهر براساس دستورالعمل وقانون نباشد می شود همین مصیبتی که اکثر جاهای شهرستان واستان به آن دچارند وشما اشاره فرمودید. اگر شورای هر جایی بخواهد به مشارکت عمومی یها دهد اول باید شفاف عمل نماید. دنبال هرج ومرج ومغالطه نباشد. شهرداریها قانون بودجه ودارای برنامه هستند. قوانین هم به روز هستند ودر بودجه منابع ومحل مصرف منابع (هزینه های جاری وعمرانی) سالانه برنامه ریزی می شود . اگر افراد بخواهند قانون ملاکشان باشد می توانند شفاف هم عمل کنند وخیلی راحت می توانند پاسخگو باشند ، اما اگر بخواهند سلیقه ای عمل کنند ونامش را خلاقیت بگذارند یک نوع هرج ومرج والیگارشی راه خواهد افتاد . البته شورای شهر اوز در این چند دوره خوب عمل کرده اند و حتی نمونه استان شناخته شده اند. بنده پیشنهادم این هست یاید آسیب شناسی شود و به اطلاع افکار عمومی برسد تا مردم عزیز در انتخاباتهای آتی آگاهانه تر و روشن تر تصمیم بگیرند تا منتج به نتایج بهتری شود و از جدل های بعد از انتخابات ها و قهر وآشتی ها کاسته شود ، قطعا مدیریت شهری هم چابک تر خواهد شد.

 10. مسعود باقرزاده ..کارمند شهرداری گفت:

  جناب دکتر یادگارفرد؛جان کلام بنده این است که شوراها عمری ۱۶یا۱۷ساله دارند و دوره نوجوانی وجوانی را طی می کنند و نباید انتظاری بیش از این داشت . چراکه متناسب ظرفیتها قوانین ومقررات هم کاملتر می شوند و بنده با نظر شما موافقم که باید برای چالش های پیش رو فکر کرد تا مشکلات کاسته شود . اما یک سوال از شما دارم و آن هم اینکه چه کسان یا کسانی وچگونه ودر چه زمانی بایستی آسیب شناسی بفرمایند و با چه کیفیتی؟ توضیحات بیشتر شما بنده وسایرین را مستفیذ خواهد ساخت . سپاسگزارم

  • دکتر ناصر یادگارفرد-مشاور کیفیت، محقق و مدرس دانشگاه گفت:

   درود جناب باقرزاده عزیز،
   ممنون و سپاسگزارم که مطالب را به دقت مطالعه فرموده اید و همانگونه که این چالش ها دغدغه نگارنده است دغدغه شما و هر شهروند دیگر هم هست و همه در راستای ایجاد تحول شهرمان گرچه دارای دیدگاه های مختلف هستیم، ولی برای رسیدن به وضعیت مطلوب با هم همصدائیم.
   در ارتباط با پرسش هایی که مطرح فرموده اید باید عرض کنم که بهبود و تغییر در هر زمانی می تواند صورت گیرد،قبل از اینکه به مرحله بحرانی برسد، همیشه هزینه پیشگیری از هزینه درمان بالاتر است، اما وقتی یک بیماری مزمن می شود و به مرحله حاد خود می رسدباید آن را درمان کرد و گرنه بیمار را از پا در می آورد.در بسیاری از مسایل و چالش های اجتماعی ما به خاطر اینکه پیشگیری های لازم را انجام نداده ایم به مرحله حاد رسیدیم که درچنین حالتی باید آن را درمان کنیم ،،درست شبیه وضعیتی که اکنون در خصوص چالش ها با آن مواجه هستیم.
   در مورد اینکه چه کسانی باید با این چالش ها را از سر راه بردارند، شورا به لحاظ اینکه منتخب مردم است در صدر و مردم و صاحبنظران و اصحاب رسانه و مسئولین سایر نهادهای رسمی و غیر رسمی در کنار آنها ، به کمک هم می توانند بر چالش ها فایق بیایند.
   و اینکه چگونه می توان در بهبود و غلبه بر چالش ها به موفقیت دست پیدا کرد از طریق تشکیل انجمن های مردم نهاد به صورت غیررسمی و استفاده از تجربه و معلومات صاحبنظران و نشست های کارشناسی با دیگر نهادهای رسمی می توان به شکل فعالتر در رابطه با مسایل و چالش های اساسی همفکری و همگرایی ایجاد نمود.
   با احترام و سپاس مجدد

  • دکتر ناصر یادگارفرد-مشاور کیفیت، محقق و مدرس دانشگاه گفت:

   ببخشید از اشتباه تایپی که پیش آمده است که به اینصورت تصحیح می نمایم:
   همیشه هزینه پیشگیری از هزینه درمان کمتر است.

 11. پیشنهاد به همشهریان. متخصص در امور اجتماعی گفت:

  موارد ومسایل درست وصحیح بیان میشود. وهمه هم. به. زادگاه. وشهر ابا. واجدای. خود. علاقه مند هستید. اما باید امد. اوز. ودر جلسات مسولین. وشورا آدیگر جلسات. عمومی. شرکت. نمایید. وبا. نظرات. ودادن راهکارهای روشن وکاربردی به صورت عملی. در توسعه اوز. سرکت. نمایید. وگرنه. ارایه. طریق وتوضیحات تیوریک وکتابی چندان. کار ساز. نمیشود درحال حاضر. وقبل از هر چیز یک جلسه با حضور. مسولین ومعتمدین اوز. واعضای. شورای شهر. ودلسوزان اوزی. مقیم داخل. وخارج برای رفع سو تفاهم ها وحل اختلاف نظر بین افراد. شورا. تحت. عنوان جلسه وحدت وهماهنگی. عمومی. بسیار لازم. به نظر. میرسد.

 12. توجه. توجه گفت:

  دوستان. وهمشهریان لطفا برای خدمت کردن بهتر به اوز. ودادن. ایده. ونظر. با مسولین. ومعتمدین. وفعالین. اجتماعی تلفنی. ویا حضوری در ارتباط. باشید. وگرنه تنها. اظهار نظر کردن. ویا. کامنت. گذاشتن. دردی. درمان. نمی کند وشاید هم سبب دودستگی. بیشتر. دربین مردم شود. اصولا. بجث. وجدل. ونوشتارهای. اینترنتی. وکامنتها بیشتر. جنبه. روشنفکری. ومحفلی. دارد. وچندان. کارساز در عرصه توسعه. وپشرفتهای مهم نیست

  • ناشناس گفت:

   به نظرم نحوه پاسخ دادن آقای باقر زاده که پاسخ بله یا خیر میباشد درست نمیباشد و یک نوع لقمه دور سر خود چرخاندن است حالا اگز افراد ساکن اوز نباشند چگونه میتوان به پاسخ آن پی برد که کارمند شهرداری اوز میباشد یا نه

 13. كارمند گفت:

  اقاى باقر زاده سلام
  شما كارمند شهردارى كدام شهر هسنبد ميدانم كه كارمند شهردارى اوز نيستيد.

 14. هادی صدیقی گفت:

  جناب دکتر یادگارفرد
  از توجهتان به این مقاله که سال گذشته و در آستانه انتخابات شوراها نوشته بودم تشکر می کنم. در آنزمان با توجه به جو عمومی سطح شهر و آنچه در فضای مجازی می دیدم احساس می کردم آن جو می تواند به شهر لطمه وارد کند که متاسفانه هم اکنون که حدود یکسال و یکماه از آن زمان می گذرد شاهد آن هستیم که هنوز از آن فضای انتخاباتی بدر نیامده ایم و این موضوع سبب واگرایی بین فعالین اجتماعی شده است.
  شما با دیدی علمی به این موضوع نگریسته اید و راهکاری که در انتها در خصوص حفظ وحدت و گرفتن دست یکدیگر مطرح کرده اید، شایسته تقدیر است. باشد که با اتحاد و همدلی و کنار گذاشتن برخی حب و بغض ها و بدور از هرگونه «منیت» بتوان اوز را به جایگاه واقعی آن رساند.

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • با سلام خدمت. دوست عزیز گراشی. لطفا. شما به عنوان همسایه یه چیزی بگویید ما اوزیها که هر چقدر میگوییم که چرا همه فعالیتها به طرف کارهای فرهنگی است گوش. شنوایی وجود. ندارد....
  اوزی خطاب به. گراشی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • چند جلد كتاب اهدا شده است ؟ بهتر بود يك سري از اين كتابها هم به كتابخانه اصلي شهر هم اهدا ميشد.تا بيشتر مورد استفاده افراد قرار گيرد . در اين مورد لازم است اداره فرهنگ و...
  همشهري دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • خدمت برادر گراشی عزیز علت مهاجرت ما اوزی ها عدم تخصیص مناسب بودجه با توجه به جمعیت نسبت به شهرهای مجاور گراش و خنج . عدم اشتغالزایی به علت عدم تخصیص بودجه . عدم وجود ادار...
  شهروند در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • از عناوین پشت جلد کتابها مشاهده میشود که کتابهای خوبی به کتابخانه موزه اهدا شده است دستشان درد نکند.ا ز عناوین برخی کتابها چنین برمیآید که بعضی از آنها از کتابهای نفیس می...
  همشهری دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • با سلام. هشت سال و اندی از شهرستان شدن گراش می گذرد در طول این سال ها از جمعیت اوز کاسته شده ولی جمعیت گراش افزایش یافته هست.علت مهاجرت اوزی ها چیست و عدم مشارکت انان چیس...
  گراشی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • بازهم. اوز. بازهم کتاب. وکتابخانه وبازهم. موزه. و فعالیتهای فرهنگی. تکراری. و....... اما دریغ از سایر فعالیتهای اجتماعی. واقتصادی که در دیگر. شهرهای. مجاور ما. در جریان....
  کارمند دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • از فعالین عرصه فرهنگی تشکر میکنیم پیشنهاد. دارم بک همت. جمعی برای کارهای. عمرانی. وتوسعه وپیشرفت در ذمینه های دیگر اجتماعی. واقتصادی. در اوز. ایجاد. شود تا توجه. سرمایه گ...
  مهندس عمران ساکن در اوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • بسیار خوب. وقابل ستایش است. فعالیتهای همشهریان. عزیز. اما. شورای شهر. باید. برای. اسقرار. دادگاه. ثبت اسناد. وشبکه بهداشت. ودرمان. برنامه. داشته. باشد. وباید. از طریق. سخ...
  شهروند اوزی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • تعدادی از کتابها بعنوان کتاب مرجع میباشند که باد در حفظ و نگهداری انها دقت شود و قابل امانت دادن نیستند و فقط در محیط کتابخانه قابل استفاده خوانندگان و علاقمندان میباشد...
  همشهری دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • کیفیت تحصیلی دانشگاه آزاد الان از مقطع ابتدایی دهه شصت که ما تحصیل می کردیم پایین تر است....
  همشهری در مطلب: برگزاری امتحانات نیمسال دوم در دانشگاه پیام نور اوز