پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
 |  ۲۳/ اسفند/ ۱۳۹۶ - ۸:۵۷
  |   نظرات: 11 نظر
643 بازدید

«من وجودی» منشا مشکلات و گرفتاری های ما

نردبان این جهان ما و منی است
عاقبت این نردبان افتادنی است
سرمقاله پیام اوز/عبدالله وحدانی: پروردگار متعال در کتاب آسمانی در آیۀ دومِ سورۀ جمعه می‌فرماید: «وَ یُزَکّیهِم وَ یُعلِمُهُم الکتابَ وَ الحکمَة» و آن این‌که تزکیه مقدم بر تعلیم است. خداوند بسیار حکیمانه و عالمانه عوامل اکتسابی ما را در درجات اولویت قرار داده است. این‌که ارزش‌های اخلاقی و تهذیب نفس تا چه اندازه و درجه‌ای اهمیت دارند، تا آن‌جا که کسب علم و دانش در درجۀ دوم از اهمیت برخوردارند. الحق که ما امروز در دنیای کنونی و در یک مقیاس کوچک‌تر در شهر خودمان، روزانه شاهد اتفاقاتی هستیم که لزوم بررسی این قول حق‌تعالی را بیش‌ازپیش به ما گوشزد می‌کند؛ آن‌قدر که تا ما در این راه گام برنداریم و به‌صورت عملی آن را به کار نبندیم، به نتیجه نخواهیم رسید.
ما انسان‌ها آن‌قدر درگیر «منِ وجودی» خودمان هستیم و آن‌قدر برای شناساندن آن به دیگران تلاش می‌کنیم که اگر این تلاش را در راه کسب ارزش‌های اخلاقی و هنجارهای اجتماعی صرف می‌کر‌دیم، در جایگاهی غیر از الآن قرار داشتیم. همین «منِ وجودی» منشأ بسیاری از گرفتاری‌ها، درگیری‌ها، زدوخوردها و جنگ و غارت‌هاست. همین «منِ وجودی» باعث شده تا ما روزانه هزاران انسان دیگر را نبینیم و یا بهتر است بگوییم نمی‌خواهیم ببینیم. هر روز و هر لحظه در برخورد با دیگران پیشنهاد‌ها و ایده‌هایی به ما می‌رسد که می‌تواند منشأ بسیاری از پیشرفت‌ها و رفع نواقص در ما باشد، اما ما از آن غافل هستیم. این می‌تواند معنای درستی برای غفلت باشد؛ زیرا وقتی من نکات مثبت فردی را نمی‌بینم ولی حسادت او را می‌بینم، یعنی در غفلت کامل به سر می‌برم.

تقویت «من» رفته‌رفته و بدون قیدوشرط حس دگرپذیری را در ما خواهد کشت، آستانۀ تحمل ما را پایین خواهد آورد و نهایتاً تا حذف شخص و یا فکرِ مقابل خود ‌پیش خواهیم رفت. به همین دلیل است که شعار رایج این روزها را شنیده‌ایم که «فلانی قصد تخریب دارد». تقابل نظرات هرگز نمی‌تواند به معنای تخریب باشد دلایل این‌که چرا پیشنهاد و انتقاد این‌گونه تفسیر می‌شود در ابتدای این نوشته آمده است.

در جلسۀ پرسش و پاسخی که ماه گذشته بین مردم و اعضای منتخبشان برگزار شد، مشخص گردید تا چه اندازه در میان اعضای شورا شکاف و دوری وجود دارد؛ تقابل آن‌ها «اظهر من‌الشمس» بود. جالب اینکه وقتی با تک‌تک اعضای شورا صحبت می‌شود، همگی خواهان پذیرش راهکار، پیشنهاد و انتقاد از سوی شهروندان هستند. حال ما دچار نوعی سردرگمی می‌شویم که کدام را بپذیریم، زیرا پذیرش انتقاد و پیشنهاد، شعار بسیار زیبایی است، ولی در عمل شاهد هستیم که پنج نفر سر یک میز هیچ‌گونه تفاهم و انسجامی باهم ندارند. آن، دیگری را نقض می‌کند و این، آن را. وقتی شخصی توان تحمل رأی یک همکار خود را ندارد چگونه می‌تواند آستانۀ تحمل خود را بالا ببرد و نظرات بیست هزار نفر را بشنود.
این‌که نویسندۀ این سطور حق را به این یا آن بدهد مرتکب راه‌ِ رفته‌ای می‌شود که نتیجه‌ای در بر نداشته است. فقط این نکته متذکر می‌شود که اعضا یا در جای دیگر سمت انسان‌سازی دارند یا حل‌کنندۀ اختلاف دیگران هستند که جای بسی تعجب است که نه می‌توانند مشکل خودشان را حل کنند و نه می‌توانند الگوی خوبی برای انسان‌سازی باشند.
هدف از ارائۀ مطالب هم به‌وضوح روشن است که شکاف عمیق بین اعضای شورا، شهر را دچار ضرر و زیان می‌کند و ما را از هدف اصلی که همانا داشتن شهری با امکانات رفاهی بیشتر و ارتقا به شهرستان است محروم خواهد نمود؛ بدتر از همه این‌که مشاهده می‌شود دامنۀ این درگیری‌ها به درون مردم کشیده شده است و در حال حاضر جناح‌بندی‌هایی هم صورت گرفته است. منتخبین مردم باید بدانند که پرداختن و دامن زدن به چالش‌های موجود، اوضاع را از این هم که هست وخیم‌تر می‌کند.
در شرایطی که برخی سعی در منزوی نمودن اوز دارند و همان‌گونه که خود در سایت‌های خبری فاش نموده‌اند که ما را چگونه از حقوق حقۀ خود محروم نموده، از ارتقای اوز جلوگیری کرده‌اند، به‌جاست که ما در شرایط حساس کنونی قاعدۀ بازی را تغییر دهیم و به مسائل مهمی نظیر ارتقا و مسائل عمرانی شهر بپرداریم، نه این‌که در پی ثابت نمودن اشتباه دیگری باشیم. پشتوانۀ مردمی داشتن، از ارکان بقای یک نظام و سیستم حاکمیت است، ولی این مهم با جمع‌کردن هوادار و جناح‌بندی بسیار تفاوت دارد؛ زیرا اولی منجر به بقا و دومی منجر به زوال می‌شود.
به‌حمدالله اعضای شورا همگی دارای مدارک عالی از دانشگاه‌های معتبر هستند، و بایستی دارای درک عمیقی از مسائل و مشکلات باشند، مگر این‌که باز هم به قول باری‌تعالی برگردیم که همۀ این کارها ریشه در عدم تزکیه و تهذیب نفس دارد. به‌ هر روی، نتیجۀ کار مهم است؛ این‌که چگونه می‌توانیم پاسخ‌گوی آرای آنانی باشیم که ما را مقدم بر دیگران دانستند و انتخابمان کردند. پاسخ‌گوی مردم و آرایشان باشیم و تعهدی را که نسبت به مردم ‌داریم، ادا کنیم. در پایان به چند نکتۀ کاربردی برای بهبود اوضاع به عنوان پیشنهاد اشاره می‌شود:
پیشنهادهای راهبردی:
۱- پرهیز از هرگونه منیّت، و گام برداشتن در جهت تهذیب نفس که این دو سبب تأمین عدالت و رفاه در جامعه خواهد شد.
۲- تغییر در اذهانِ بسته و ایجاد حس تعامل و همکاری اعضا با یکدیگر که منجر به پیشبرد اهداف شهر و حقوق شهروندی خواهد شد.
۳- پرهیز از هرگونه رویارویی و جبهه‌گیری اعضا نسبت به هم و در یک کلام تقویت روحیۀ حُسن‌نیت نسبت به یکدیگر که منتج به اتحاد و صمیمیت در کار خواهد شد.
۴- بالا بردن آستانۀ تحمل و تقویت حس دگرپذیری در خود که منجر به بازتاب افکار و عقاید تودۀ مردم خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

11 Responses to “«من وجودی» منشا مشکلات و گرفتاری های ما”

 1. دورافتاده گفت:

  عالی بود جناب آقای وحدانی امیدوارم همین روزهای پایانی سال به خود آییم جامه یک رنگی بپوشیم هر چند شاید جسارت درکوتاه آمدن از بزرگمنشی خود نداشته باشیم ولی همون جامه یک رنگ شاید نمود و پایه ای از اتحاد ما به خود بگیرد و پایه گذار گذر از منیت ها باشد چون هر زمان جلو ضرر بگیریم منفعت است.

 2. ناشناس گفت:

  اقاى وحدانى شما كه از روى كتاب نوشتى حداقل كمى تغيير مى داديد وسعى نكنيد تفرقه افكنى كنيد .وبا صحبت شما كار خرابتر مى شود كمى منطقى فكر كنيد ونظرهاى خوب بنو يسيد جون از شهرهاى لاروكراش و…….اين مطالب مىخوانند وفكر مى كنند در اوز جه خبر است ودشمنان اوز خوشحال مىشوند خدا وكيلى دست از تفرقه افكنى برداريد .اميدواريم خداوند كمكمان كند والسلام.

 3. ناشناس گفت:

  جناب وحدانی لطفا هدف خود را از علنی ساختن اختلافات در شورابیان بفرمایید شما فکر می کنید با مطرح ساختن این مسائل مشکلی از شهر حل می شود؟باید به عرض برسانم وقتی تصمیمی قرار است به صورت شورایی و جمعی گرفته شود طبیعتا نظرات موافق و مخالفی خواهد داشت وقتی یکی از اعضا با طرح ونظری مخالف است دلیل بر منیت و خودخواهی او نمی تواند باشد مردم او را انتخاب کرده اند که مدافع حق وحقوقشان باشدپس اگر دو سه نفر در برخی زمینه ها که به ضرر عموم خواهد بود تبانی کنند مخالفت را باید نوعی جسارت و منفعت طلبی مردم بدانیم نه حمل بر منیت کنیم درضمن این صحبت ها و مقالات شما باعث می شود دشمنان این شهر از آب گل آلود ماهی بگیرند پس آب به آسیاب دشمن نریزید

 4. بانو اوزی گفت:

  مردم. به. همه اعصای. محترم. شورا. رای. داده اند. که. مشکلات. شهر. را رفع. نمایند نه ابنکه بر مشکلات. افزوده شود کمی به خود. بیاییم. نزدیک یکسال از ۴. سال دوره. شورا هم. گذشت. وبه زودی این. دوران. خواهد گذشت. تنها. نام. نیک. وخدماتی که این. دوره. شورا. برای. مردم. انجام. دهد. در خاطره. مردم. می ماند پیشنهاد. میدهیم. کسانیکه. در شورا. نمی توانند. با هم. هماهنگ. ودر خدمت. این شهر مظلوم. باشند. استعفا. نمایند. تا شاید. در این. دوره که. یک. دوره. تاربخی. وبه یاد ماندنی. برای. ارتقای. اوز به شهرستان. است. یک. شورای. متحد. یکدس. وهماهنگ. داشته باشیم. که. در پیشگاه. مردم. خوب. وصبور. اوز. سر افراز. باشید

 5. اوزی. از دبی گفت:

  دراین. دوره که. اوز. برای. ارتقا به. شهرستان. یک. شورای قوی. وهماهنگ. لازم. دارد. تفرقه. واختلاف بین. افراد. گناهی. بزرگ. ونا بخشودنی. است. به خاطر. خدا. وبه خاطر این. مردم. باید. دست. از خود بزرگ. بینی. بردارید. وبرای. سالهای. باقیمانده. شورا. متحد. شوید. اینشاالا

 6. دانشجوی. هنر. از اوز گفت:

  ضمن احترام به اقای. وحدانی. اما. نوشتن. چنین. مقالات. ومطالبی. را به. صلاح اوز. ومردم. نمی. دانم. وهیچ. کمکی به. شهر. ومنافع. مردم. اوز. نمی. کند. ودلها. را ازهم. دور می. کند. واختلافات. رابیشتر می. کند. اگر هم. مشکلاتی. باشد. نباید. انها. را این. چنین. افتابی. وعلنی. کرد. چون. مشکل. بیشتر میشود. لطفا. دقت نمایید. که. افکار عمومی. شهر. مشوش. نشود چون. به. ضرر. هم. میشود

 7. دورافتاده گفت:

  با سلام
  پاسخ بنده فقط به منظور اختلاف از درون شورا نبود این به همه افراد جامعه ما تعمیم دارد، تا این اتفاق هم نیوفتد، مطمئن باشید پیشرفت و ارتقاء معنی واقعی به خود نخواهد گرفت و برای پاسخ به نسل بعد یک حرف باقی خواهد ماند که ما هر کدام به سهم خود یار دیرین اوز بودیم.
  شاید این کار ریشه دار است و فائق آمدن بر آن سخت و ناشدنی جلوه کند ولی کوتاه آمدن و جسارت حرف اول میزند که سهل و آسان است.

 8. ناشناس گفت:

  جناب دور افتاده شما که از دور دستی بر آتش دارید لطفا بدون تامل گفته هاو نوشته های افرادی که قصد حاشیه درست کردن برای شورا دارند را تایید نفرماییداول به درستی یا نادرستی مطلب بیندیشید و ببینید گفتن این مطالب به صلاح شهر هست یانه آنگاه اظهار نظر کنید.

 9. دورافتاده گفت:

  با سلام
  من واضح و روشن و با صراحت حرفم را زده ام، شما بفرمایید کجای حرف های بنده اختلاف بر انگیزه، لطفاً توضیح بفرمایید.
  البته نظر من عموم مردم بود نه قشر خاصی

 10. علیرضا گفت:

  جناب وحدانی کاملا به جا فرموده اند اختلافی که وجود داره و پوشونده بشه فردا عاقبت مثل فرزند معتادی میشه که مادرش به خاطر یک احساس اونو به کمپ ترک اعتیاد نمیبره .اعضای شورا اگر نمیتونن کار کنن استعفا بدن هر چند که انجمن های خود جوش هم واقعا با ایجاد چند دستگی دارن اوضاع شهر رو بهم میریزن .اوز کار نمیکنه واقعیت پذیر باشید هر کاری رو برای منیت فردی خودش مستند میکنه

 11. فتحی گفت:

  درود بر شما جناب آقای وحدانی عزیزکه به بخش کوچکی از واقعیت جامعه کوچک خودمان اشاره کردین حال چه خوشایند ما باشد ویا نباشد مهم این است که واقعیت ها را باید گفت تا مردم نیز به آن واقف گردندتا شاید دغدغه ذهن مان شود که اگر چنین شود مطمئنا در آینده با آگاهی ودید بازتری نمایندگان خود را انتخاب خواهیم کرد .والبته به نظر من نوشته شما نه تنها باعث نفاق و تفرقه افکنی نمشود بلکه تلنگری ست برای ذهن های خفته ونیمه خفته ، سکوت دیگر بس است گفتنی ها را باید گفت البته این طبیعی ست که همیشه اختلاف نظر وعقیده وجود دارد ولی آنجایی که منافع ومصلحت شهر ومردم است باید یکی شد واختلافات شخصی را کنار گذاشت . وبه قول جنابعالی با بالا بردن آستانه تحمل خودمان وپرهیز از هر گونه منیت برای داشتن جامعه ای بهتر وزیباتر گام بر داریم.

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • باسلام در پاسخ به آقای بیطرف ، بایستی عرض کنم که مهندس صمدی از دید یک کارشناس خبره و دلسوز به زادگاهشان این مطلب را برای روشن شدن افکار عمومی به رشته تحریر درآورده اند ،...
  محمد در مطلب: بررسي جاده مربط، بلوكات و مقايسه آنها با جاده جديد پيشنهادي مسير كهنه قديم – هيرم تلاقي با جاده موجود
 • مطلب بسبار جالبی بود تشکر می کنم از جناب مهندس صمدی که اطلاعات خوب ومفیدی در خصوص طرح جاده مربط وبلوکات ارائه دادند و روشنگری خوبی نمودند.متاسفانه تا کنون طرفداران طرح تن...
  فتحی در مطلب: بررسي جاده مربط، بلوكات و مقايسه آنها با جاده جديد پيشنهادي مسير كهنه قديم – هيرم تلاقي با جاده موجود
 • متاسفانه این رفتارها در شهر قابل مشاهده است و چقدر خوب این ویژگی ها را که در اوز و نقاط دیگر کشور وجود دارد را توضیح دادنه اند و راه جایگزین ان را نیز به خوبی تشریح کرده...
  م. حق شناس در مطلب: ذهن‌های خلاق، ذهن‌های دیکتاتور
 • با تشکر از اقای یادگار فرد بابت دلسوزی. وعلاقه مندی ایشان به. زادگاه خود مطالب ایشان از نظر علمی وتجربی بسیار ارزنده است. اما باید ایشان به صورت عملی در اوز. با نهادهای ا...
  شهروند اوزی در مطلب: بررسی راهکارهای استفاده بهتر و بیشتر از مشارکت های نیکوکاران
 • در پاسخ به شما محمد بیطرف: کدام ترانزیت؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تا جاده لار به جهرم هست کی کامیون و.... از لار میآیند به این مسیر؟؟؟؟؟؟ نظر شما کاملا اشتباه است و اطلا هم بیطرف نی...
  در مطلب: بررسي جاده مربط، بلوكات و مقايسه آنها با جاده جديد پيشنهادي مسير كهنه قديم – هيرم تلاقي با جاده موجود
 • متاسفانه بازهم تعصب و دلیل تراشی به ظاهر ۲۰کیلومتر کوتاه میسه ولی رفتدوبرگشت انرا در نظر بگیرید واقعا این مورد به جاده اوز دوراهی ارد گردنه ورا هم ایراد بو د ولی واقعا هم...
  محمد بیطرف در مطلب: بررسي جاده مربط، بلوكات و مقايسه آنها با جاده جديد پيشنهادي مسير كهنه قديم – هيرم تلاقي با جاده موجود
 • مراسم که باحضور قابل توجه مردم شهر ودوستان روستائی وباشرکت همه ی مسئولین برگزار شد قابل تقدیر است جناب سروان سیدرضوی طی خدمات ده ساله اش دراوز با خاطرات خوب وبیادماندنی خ...
  ابراهیم نجم الدینی در مطلب: سرگرد مجتبی مجردی جانشین سروان رضوی در حوزه مقاومت بسیج امام علی (ع) اوز شد
 • جا دارد از سروان سید حسین رضوی که طی ۱۰ سال فعالیت خود همراهی خوبی با شهروندان ومسولین شهری داشته اند تشکر کنیم فردی با کمترین حاشیه که به امور کاری و وظیفه خود پرداخته ا...
  فرهاد محمود ا در مطلب: سرگرد مجتبی مجردی جانشین سروان رضوی در حوزه مقاومت بسیج امام علی (ع) اوز شد
 • ثنا خانم شما که میگید این مقدار بدهی پرداخت شده است از چه منبعی موثقی داری حرف میزنی . آیا شهرداری 4 میلیارد تومان بدهکار است یا خیر...
  محمد در مطلب: سند چشم انداز اوز در افق ۲۰ ساله تدوین می شود/فایل صوتی
 • با سلام خدمت عزیزان من میگم ظرف این مدت چه کار زیر بنایی و عمرانی انجام گرفته است لطفا اطلاع رسانی کنید . من که کارعمرانی در شهر ظرف یکسال گذشته نمیبینم ....
  محمد در مطلب: سند چشم انداز اوز در افق ۲۰ ساله تدوین می شود/فایل صوتی