دوشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۷
 |  ۵/ خرداد/ ۱۳۹۷ - ۹:۱۲
  |   نظرات: 6 نظر
237 بازدید

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی: تقسیمات کشوری دارای قانون و قواعد علمی خاص است/ملاک های جغرافیای انسانی و طبیعی جای خود را به جغرافیای قدرت داده است

تابناک اجتماعی: تقسیمات کشوری یکی از مفاهیم اساسی در دانش جغرافیای سیاسی است که تلاش می کند به مدیران سیاسی کشور این امکان را بدهد تا صحیح و مطلوب مناطق جغرافیایی کشور را تقسیم بندی و مدیریت کنند؛ ابزاری که هر چقدر عالمانه و منطقی تر تنظیم شود، دستاوردهای بهتری برای کشور و مناطق مختلف به همراه خواهد داشت.

به گزارش «تابناک»؛ در مجموع تقسیمات کشوری ناظر بر سلسله مراتبی از تقسیم کشورها به واحدهای کوچکتر است که با هدف مدیریت مطلوب اجتماعی، اقتصادی و سیاسی اجرایی می شود و در دستور کار خود تأمین امنیت برای زندگی شهروندان را نیز مد نظر دارد؛ مسأله مهمی که در جریان اجرایی شدنش باید مؤلفه های فراوانی از جمله فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و… مورد توجه قرار گیرد.

در کشور ایران، مسأله تقسیمات کشوری همواره با حاشیه های فراوانی همراه بوده و در گذشته هرگاه تصمیمی برای عملیاتی کردن ایجاد یک واحد سیاسی جدید رسانه ای می شد، اعتراض های مردمی به بخش اجتناب ناپذیر این مسأله تبدیل می شد.

جدا از موضوع تقسیمات کشوری و دنبال کردن آن در گذشته که در رابطه با استان شدن استان قزوین، خراسان شمالی، رضوی و جنوبی و… که با حاشیه های فراوانی همراه بود، حالا چندماهی است که شهرستان کازرون اسیر نا امنی و اعتراض های دامنه داری است که به همین پدید آمده است.

موضوع تقسیمات کشوری در شهرستان کازرون ناظر بر تلاش هایی است که از سوی برخی مسئولان برای جدا کردن بخش های شمالی این شهرستان مثل چنار شاهیجان به یک شهرستان جدید دنبال می شود و جمعیت قابل توجهی از مردم محلی نسبت به این اقدام به دلیل آنچه که جدا شدن بخشی از هویت شهرستان کازرون می دانند، نسبت به آن اعتراض دارند.

حسین ربیعی، عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی تهران در مورد اساس و فلسفه تقسیمات کشوری به «تابناک» گفت: از آنجا که اداره سرزمین کشورهای بزرگ از یک کانون تصمیم گیری واحد، ناممکن یا به سختی امکانپذیر است، دولت ها سرزمینشان را به بخش های اداری کوچکتری تقسیم می کنند تا وظایف خود را به خوبی به انجام رسانند. به عبارت دیگر هدف اصلی از تقسیم کشور به واحدهای سیاسی اداره تمرکز زدایی اداری و سیاسی و نوعی تقسیم کار است و البته طبیعی است که امنیت و توسعه پایدار از اهداف دیگر تقسیمات کشوری است.

ربیعی با تأکید بر اینکه موضوع تقسیمات کشوری دارای قانون و قواعد علمی خاص است، افزود: هر نوع منطقه بندی و تقسیمات کشوری یک فرایند علمی و تخصصی است و مبانی دانشی تعریف شده ای دارد. علاوه بر همگنی های طبیعی و انسانی که اساس ناحیه بندی و منطقه بندی است، ملاک هایی مانند وسعت و جمعیت، بحث مر کزپیرامون، فاصله و دسترسی و امکانات زیرساختی، شیوه های معیشت و مسائل فرهنگی، و در نهایت پاره ای الزامات امنیتی و سیاسی ملاک های خوبی برای ناحیه بندی و تقسیمات کشوری است. فراتر از این، هر دولتی بسته به اهداف و شیوه اداره کشور، مجموعه ای قواعد و دستورالعمل ها و نیز آیین نامه های اجرایی را متناسب با هر منطقه آب و هوایی تدوین و اجرایی می کند که ملاک تقسیمات کشوری است.

 

این استاد رشته جغرافیای سیاسی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از ملاک های غالب در تقسیمات کشوری ایران ادامه داد: متأسفانه با وجود این که ملاک های پیش گفته در مورد تقسیمات کشوری وجود دارد، اما در عین حال فرایند اجرایی این کار در ایران عموماً سامان مند نیست و استثناهای بسیاری وجود دارد، تا جایی که ملاک های جغرافیای انسانی و طبیعی آشکارا جای خود را به جغرافیای قدرت داده است.

وی تصریح کرد: به عبارت دیگر به آسانی می توانیم آثار نفوذ صاحبان قدرت و منصب را در تقسیمات کشوری ایران دید. اعمال نفوذهای سیاسی در ارتقا، یا اتصال و انتزاع بسیاری از بخش های سرزمین ایران آشکارا دیده می شود؛ از جمله استان شدن قم و شهرستان شدن آرادان و جاهای دیگر.

ربیعی در همین راستا با انتقاد از نقش نخبگان سیاسی در تقسیمات بی نظم و بی پشتوانه در کشور گفت: در زمان تبلیغات انتخاباتی نامزدها، بخشی از وعده های هیجان انگیز کاندیداها برای ساکنان روستاها و شهرهای حوزه انتخاباتی خود همین دستکاری حوزه های تقسیمات کشوری است و البته پس از انتخاب شدن نیز برای برآورده کردن وعده های خود فشار به مسئولین اجرایی در دولت یکی از برنامه های آنان است.

او تأکید کرد: آشکار است که این موضوع نه تنها سازنده نیست که یک تهدید به حساب می آید و با توجه به مناقشاتی که سالهاست در کشور ما در شهرهای مختلف بر سر این موضوع پدید می آید شایسته است نهادهای نظارتی در زمان انتخابات، این گونه های وعده های انتخاباتی را به عنوان یک تخلف به حساب آورده و برخورد کنند.

این استاد دانشگاه در ادامه سخنانش با اشاره به وضعیت کنونی شهرستان کازرون و تلاش هایی که برای تقسیم این شهرستان به دو واحد سیاسی مجزا در دستور کار قرار گرفت، گفت: اساساً ماهیت تقسیمات کشوری و مرزهای داخلی با مرزهای بین المللی متفاوت است و جدا شدن یک روستا یا بخش از شهری و پیوستن آن به شهر دیگر به جز پاره ای امور دفتری و اداری، اثر دیگری ندارد و هیچ بازدارندگی یا جدایی همیشگی ایجاد نمی کند. البته حس تعلق خاطر مردم کازرون به بخش های جدا شده قابل تمجید است، ولی من فکر می کنم از یک طرف نخبگان محلی و از سوی دیگر، هیجانات لحظه ای بیشترین تأثیر را در ایجاد وضعیت کنونی داشته اند.

وی افزود: نه وسعت زیاد یک شهرستان عامل توسعه است که ایرانشهر در سیستان و بلوچستان تا چندی پیش وسعتی بیش از برخی کشورهای اروپایی داشت و محروم بود و نه جمعیت زیاد عامل و باعث توسعه است که هم اکنون در همسایگی شهر تهران، روستا – شهرهای زیادی با جمعیت چند ده هزار نفری محروم به حساب می آیند ولی توسعه نیافته اند.

ربیعی با اشاره به ریشه اعتراضات مردم کازرون اضافه کرد: بخشی از این اعتراضات برخاسته از حس تعلق مکانی مردم کازرون نسبت به بخش های جدا شده است و البته حد کمی از آن قابل درک است، ولی بخش مهمی از آن به نقش نخبگان محلی در تهییج و تحریک مردم مربوط می شود و البته فکر می کنم بخشی از این اعتراضات احتمالاً سیاسی است و مربوط به رقبای نماینده فعلی شهرستان است که از چنین فرصتی برای ایجاد حس منفی نسبت به ایشان استفاده کنند و در فضای قومیفرهنگی آن منطقه این مسأله را به خواست ایشان و حس مکانی و محلی ایشان نسبت می دهند.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: البته در هر اعتراضی جمعی، گروه های فرصت طلب هم هستند که به دنبال روزنه ای برای ایجاد شورش و هرج مرج هستند و با بهانه های دیگری وارد اعتراضات می شوند و اهداف دیگری را دنبال می کنند. در مجموع این وضعیت ممکن است به واقع در اعتراض به جدا شدن بخش های اشاره شده باشد، ولی با توجه به این که رسما اعلام شده که این الحاق و انتزاع منتفی شده است، ادامه اعتراضات احتمالاً ارتباطی به موضوع تقسیمات کشوری ندارد.

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

6 Responses to “عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی: تقسیمات کشوری دارای قانون و قواعد علمی خاص است/ملاک های جغرافیای انسانی و طبیعی جای خود را به جغرافیای قدرت داده است”

 1. همشهری گفت:

  مطلب کاملا درستی منتشر کرده اید در مساله تقسیمات کشوری در زمان دولت احمدی نژاد بسیار با لابی گری وقدرت وپارتی بازی سبب ارتقای مناطق شدند تا جاییکه مناطقی مانند ارادان زادگاه احمدی نژاد. با. ۱۳. هزار نفر وبسیاری بخشهای کوچکتر از اوز. ارتقا. یافتند تا جاییکه نزدیک به. ۶۰. شهرستان فعلی ایران جمعیت وامکانات انها. از بخش. اوز. کمتر. است ارتقا. یافتند که. بیشتر. انها به علت قدرت. واشنایی با راس. وهرم. قدرت. صورت. گرفت درحال حاضر. هم ۵. بخش از استان. فارس. پرونده. انها. در دست بررسی وزارت کشور است دولت فعلی. کوشش میکند که بخشها ومناطق. مستحق. ومستعد. را. ارتقا دهند. اما. با. قدرتها وکسانیکه. سو نیت دارند. مواجه است. نمونه ان. ارتقای بخشها در کازرون است واما بخش. بزرگ اوز. دارای کلیه شرایط زیر ساختی واداری. وجمعیتی. دارا می. باشد. که مسولین وشورای شهر. باید. انرا تعقیب وپیگیری. نمایند مساله کازرون ربطی به سایر مناطق. ندارد. ودولت محترم. هم. مصمم به اجرای. عدالت. است ومعاون. استانداری. فارس اقای. پژوهش. اعلام. کرده اند که. ارتقای. بخشهای فارس. باعث. ارتقای. استان. وایجاد. توسعه. متوازن. در منطقه. میشود

 2. شهروند. دلسوز. به اطلاع همه همشهریان عزیز گفت:

  متاسفانه به. قرار اطلاع. دولت. دوازدهم یعنی دولت. فعلی. روحانی همه پروژه ها وکارهای. تقسیمات. کشوری. را تا. پایان. این. دولت. مسدود. کرد. این خبر. در صفحه. سیاسی. خبر. گزاری. برنا. اعلام. شده. ودر سایر. سایتها مانند. تی. نیوز. هم. بازتاب. داده. شده. است. شورای شهر. از این. به بعد. باید. لا اقل. ادارات. مورد. نیاز. مردم. در اوز. دایر. کنند. تا در اینده از کارهای. زیر. ساختی. شهر. عقب. نمانیم.

 3. اوزی ازتهران گفت:

  حالاارتقای اوز پیشکش. مسولان ودلسوزان به فکر تاسیس اداراتی مانند. دادگاه. ثبت اسناد واملاک. شبکه بهداشت. ودرمان. ودفتر پلیس ۱۰. باشند تا کارهای مردم در اوز انجام گیرد بیشتر. این ادارات. دربخشهای فارس دایر است وحتی دربیرم. وجویم هم. دایر می باشند. والسلام

 4. همشهري دلسوز گفت:

  متاسفانه طبق خبرهاي واصله، دولت دوازهم تصميم گرفته است كه تا پايان دوره مذكور يعني تا دوالي سه سال آينده هيچگونه تصميمي براي ارتقاي سياسي بخشها و شهرها يا استانها نگيرد.كه براي مردم اوز كه بيش از۷۰ سال در انتظار ارتقاي شهر اوز بوده و هستند خبر ناگواري بود و اين در حالي بود كه بر طبق شنيده ها ارتقاي سياسي اوز مراحل نهائي خود را طي ميكرد و مراحلي زيادي را طي نموده بود. البته مشكلات مالي دولت و مسائل سياسي جاري كشور و از همه مهمتر اتفاقات بوجود در رابطه با اعتراضات مردم كازرون ضربه سنگيني بود كه حتما تاثير بسيار زيادي در اتخاذ چنين تصميم دولت يعني متوقف نمودن ارتقاي تقسيمات كشوري داشته است و از اين بابت بايد اظهار تاسف نمود.
  حال با توجه به شرايط بوجود آمده بايد ديد وظيفه مسولان و مردم اوز در اين رابطه چه بايد باشد.به نظر اينجانب موارد زير پيشنهاد ميشود
  ۱- در چارچوب يك اقدام منطقي و بدور از هرگونه سروصدا و هياهو همانگونه كه مردم طي ساليان متمادي به آن معتقد و پاي بند بوده اند مسولان اوز نسبت به تهيه متني از آنچه كه در اين ۷۰ سال بر مردم گذشته است نوشته شود و اشاره شود كه مسئله ارتقاي اوز در ميان دستور كار ارتقاي ۲۶ شهر جديد وزارت كشور بوده و كليه شرايط لازم را اوز داشته است اقدام شود و در چند نسخه تهيه و به امضاي كليه افراد و دلسوزان اوز بصورت طومار تهيه و براي استانداري فارس، وزارت كشور و صدا و سيما و خبرگزاري هاي معتبر داخلي كه ازپوشش خبري وسيعي برخوردارند ارسال شود و بصورت بسيار اصولي بدون برگزاري هر گونه تجمعي و يا اعتراضي در چارچوب قانون و مقررات جاري كشور اين اقدام صورت گيرد
  ۲- تا تحقق خواسته مذكور مسولان اوز نسبت به پيگيري تاسيس ادارات ثبت و دادگاه، اداره بهداشت و پليس +۱۰ و احداث منبع آب و بسياري نيازمنديهاي ضروري اوز بموازات در خواست ارتقاي اوز اقدام دوچندان انجام دهند. و نبايد دست روي دست گذاشت و عزا گرفت و همه چيز را منوط به ارتقاي اوز دانست و اين پيشنهادات بصور مختلف در بسياري از كامنتها و نظرات مردم و خوانددگان عزيز نيز داده ميشد
  ۳- از اجراي پروژه هاي غير تاثير گذار كه ثروت و پول خيرين در راه هاي غير لازم هزينه شود خودداري گردد و بيشتر به تمركز بر مقوله هاي اقتصادي و ايجاد كار و اشتغال و تامين فضاي سبز و زيباسازي شهر و اسفات كوچه و خيابان و بهداشت شهر تمركز شود چون سرمايه گذاري در ساير زمينه ها از جمله برروي تاسيس مراكز علمي و دانشگاهي و فرهنگي اكنون اوز اشباع شده است و اكنون كفايت مينمايد و وقت و فكر مردم صرف كارهاي اين چنيني و موارد مشابه كه حساسيت زا براي مردم شده است متمركز نشود. البته آموختن علم و دانش تربيت افراد حرفه اي و فني و حتي آموزش و تربيت كارگران با تجربه فني در كليه زمينه ها براي نيروهاي بومي بايد مورد توجه قرار گيرد كه تاثيرات آنها بر روي زندگي مردم اوز چشم گير تر و زودبازده تر ميباشد مقولات فرهنگي دير بازده هستند و بايد در مدارس و دبيرستان و دانشگاه صورت گيرد

 5. در تایید نطر همشهری دلسوز گفت:

  باید همه اوزبهای داخل وخارج با ارسال طومار به استانداری ووزارت کشور مطالبه دیرینه خود واستحقاق این بخش ۷۰ ساله را بگوش مسولین برسانند نباید به سادگی واسان ارتقای اوز را به دست فراموشی سپاریم بسیار لازم وصروری است که مسولین شهر اقدام نمایند

 6. اوزی ازتهران گفت:

  به اطلاع همشهریان عزیز. میرسد که. موضوع. مسدود شدن طرح تقسیمات کشوری. امروز. از طرف. وزارت کشور. ومعاون. استانداری. فارس. تکذیب. شد. که این خیر. برای. همه. اهالی بخش. اوز. خوشحال. کننده. است

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • با سلام خدمت. دوست عزیز گراشی. لطفا. شما به عنوان همسایه یه چیزی بگویید ما اوزیها که هر چقدر میگوییم که چرا همه فعالیتها به طرف کارهای فرهنگی است گوش. شنوایی وجود. ندارد....
  اوزی خطاب به. گراشی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • چند جلد كتاب اهدا شده است ؟ بهتر بود يك سري از اين كتابها هم به كتابخانه اصلي شهر هم اهدا ميشد.تا بيشتر مورد استفاده افراد قرار گيرد . در اين مورد لازم است اداره فرهنگ و...
  همشهري دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • خدمت برادر گراشی عزیز علت مهاجرت ما اوزی ها عدم تخصیص مناسب بودجه با توجه به جمعیت نسبت به شهرهای مجاور گراش و خنج . عدم اشتغالزایی به علت عدم تخصیص بودجه . عدم وجود ادار...
  شهروند در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • از عناوین پشت جلد کتابها مشاهده میشود که کتابهای خوبی به کتابخانه موزه اهدا شده است دستشان درد نکند.ا ز عناوین برخی کتابها چنین برمیآید که بعضی از آنها از کتابهای نفیس می...
  همشهری دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • با سلام. هشت سال و اندی از شهرستان شدن گراش می گذرد در طول این سال ها از جمعیت اوز کاسته شده ولی جمعیت گراش افزایش یافته هست.علت مهاجرت اوزی ها چیست و عدم مشارکت انان چیس...
  گراشی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • بازهم. اوز. بازهم کتاب. وکتابخانه وبازهم. موزه. و فعالیتهای فرهنگی. تکراری. و....... اما دریغ از سایر فعالیتهای اجتماعی. واقتصادی که در دیگر. شهرهای. مجاور ما. در جریان....
  کارمند دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • از فعالین عرصه فرهنگی تشکر میکنیم پیشنهاد. دارم بک همت. جمعی برای کارهای. عمرانی. وتوسعه وپیشرفت در ذمینه های دیگر اجتماعی. واقتصادی. در اوز. ایجاد. شود تا توجه. سرمایه گ...
  مهندس عمران ساکن در اوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • بسیار خوب. وقابل ستایش است. فعالیتهای همشهریان. عزیز. اما. شورای شهر. باید. برای. اسقرار. دادگاه. ثبت اسناد. وشبکه بهداشت. ودرمان. برنامه. داشته. باشد. وباید. از طریق. سخ...
  شهروند اوزی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • تعدادی از کتابها بعنوان کتاب مرجع میباشند که باد در حفظ و نگهداری انها دقت شود و قابل امانت دادن نیستند و فقط در محیط کتابخانه قابل استفاده خوانندگان و علاقمندان میباشد...
  همشهری دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • کیفیت تحصیلی دانشگاه آزاد الان از مقطع ابتدایی دهه شصت که ما تحصیل می کردیم پایین تر است....
  همشهری در مطلب: برگزاری امتحانات نیمسال دوم در دانشگاه پیام نور اوز