دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
 |  ۱۰/ اردیبهشت/ ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
  |   نظرات: 6 نظر
4,412 بازدید

دلسوز ورزش اوز ازمیان ما رفت/ باز نشر گفتگو ی اوز امروز با شادروان عبدالله هاشم پور

 ابراهیم احمدی : ۹ اردیبهشت خبری در فضاهای مجازی منتشر شد که همه را متاثر کرد. خبر این بود:«عبدالله هشم پور به دیار باقی شتافت.» همه از این خبر ناراحت بودند زیرا علیرغم مشکلات جسمی آن چه در توان داشت برای ارتقای ورزش به ویژه فوتبال گذاشت. همه از دلسوزی و تلاش وی برای جامعه و کودکان و نوجوان و جوانان می گفتند.

ضمن عرض تسلیت به خانواده مرحوم و اهالی ورزش با هم متن «گفت و گوی اوز امروز با شادروان هاشم پور» که در ۳۰ شهریور ۹۴ انجام شده را بازنشر و با هم می خوانیم:

گرچه اکنون دلایلی مانند: مهاجرت جوانان برای امرار معاش وتحصیل، مشکلات مالی باشگاه داری و تیمداری، پرشدن اوقات فراغت نوجوانان وجوانان با وسایل وتکنولوژی های ارتباطی و بازی های رایانه ای، موبایل، اینترنت و…..موجب شده اند که ورزش و فوتبال درکل بخش حال و هوای سابق را نداشته باشد، اما در دهه ۶۰ تا ۹۰ که فوتبال و فوتسال در ورزش بخش اوز جایگاه والاتری داشت ورقابت های ورزشی شور وشوق دیگری داشت، تیم فوتبال اوزجوان همواره به عنوان یکی از تیم های مدعی و مطرح درفوتبال بخش، شهرستان و بعضا استان محسوب می شد. بی هیچ شک وتردیدی بانی، حامی و پیگیر باشگاه اوز جوان کسی نبوده است به جز ، آقای عبدالله هاشم پور که علیرغم مشکلات جسمی از ابتدا تاکنون بدون وقفه پیگیر این باشگاه بوده است.

033

مشکلات روحی ناشی از دست دادن ۲ برادر همراهش درعرصه های مختلف زندگی به ویژه امور ورزشی در سال گذشته، مشکلات جسمی بنیانگذار و مدیر باشگاه اوز را مضاعف کرد. اما وقتی برای تهیه این گزارش به دیدارش رفتم همچنان مصمم بود با همکاری ورزشکارانی مانند: علی امیری، عبدالرحمن صابری، عادل بیضایی، رامین امیری، محمود محبی، حاجی صدیقی، مسعود محبی، مسعمود احمدی، عبداله افراسیابی و سایر پیشکسوتان اوز جوان و ورزشدوستان بتواند در مدیریت، ماندگاری و گسترش فعالیت های این باشگاه نقش گذشته خود را ایفا کندکه انصافا این پشتکار با شرایط روحی وجسمی خاص ستودنی است.

ساعت ۱۸ یکشنبه ۲۹ شهریور در منزل شخصی اش در محله برا( مسجد پاسلار) اوز به دیدارش رفتم. به علت مشکلات جسمی نمی توانست بنشیند اما همچون راست قامتان از عزم واراده ورزشی و پیگیری امور باشگاه اوز جوان سخن می گفت. آقایان: عادل بیضایی و حاجی صدیقی برای همراهی با آقای هاشم پور در منزل حضور یافته بودند و پس از احوالپرسی ، بیان مقدمه و هدف از تهیه گزارش که درحقیقت اطلاع رسانی در عرصه ورزشی و ثبت وضبط خاطره ها و خدمات وی به عنوان بنیانگذار و مدیر باشگاه اوز جوان وخدماتش بود، گفت وگو را شروع کردیم که ماحصل آن در ادامه می خوانید:

024

ابتدا اگر مایلید خودتان را برای خوانندگان بیشتر معرفی کنید

قبل از هرچیز لازم می دانم از تمامی کسانی که با اینجانب و باشگاه اوز جوان در زمینه های مختلف همراهی و همکاری کرده اند تقدیر و تشکر کنم و با توجه به تعدد دوستانی که نسبت به این جانب لطف داشته و مشکلات جسمی و روحی اگر درحین صحبت کسی از قلم افتاد در اول صحبتم از حضورشان عذرخواهی کنم.

عبدالله هاشم پور، متولد ۱۳۲۶ هستم . تا سن ۱۸ سالگی از سلامت جسمی برخوردار بوده ام و در اداره راه مشغول به کار بوده ام اما بر اثر حادثه ناشی از زیرگیری توسط تراکتور بعد از آن دچار مشکلات حسی و حرکتی قسمت کمر به پایین شده ام. تلاش کرده ام با راه اندازی و پیگیری امور باشگاه اوز جوان دین خود را نسبت به ورزش شهر به ویژه نوجوانان وجوانان در حد توان ادا کنم.

درمورد شروع کار در باشگاه اوز جوان می توانید توضیح دهید؟

شروع کار با تشویق و حمایت دوستان و همشهریان داخل و خارج کشور بوده است که مجددا از همه آن هایی که طی این ۳۷ سال محبت داشته اند تشکر می کنم. شروع کار از سال ۱۳۵۸ بود که در یکی از بازی های محلی در زمین خاکی نزدیک مسجد مصلی بعضی از جوانان مانند: غفور نامدار،امرالله ابراهیمی، عظیم عزیزی، نقی صدیقی، سلطان فروغی و …بازی می کردند که ازآنان درخواست کردم مایلند تیمی تشکیل دهیم که با پاسخ مثبت آنان روبرو شدم واز همان جا شروع کردیم. در سال ۱۳۵۹ نیز علاوه بر یارگیری از بین جوانان علاقه مند مانند: غلام جهاندیده به عنوان دروازه بان، محمد امین وعباس فخاری از میناب، محمد رسول راستگو را به عنوان مربی انتخاب کرده و به مرور برای تیم مهرو سایر تشکیلات تهیه کردیم و رسما به عنوان تیم فوتبال اوز جوان وارد مسابقات شدیم.

آیا تیم یا باشگاه اوز جوان جایی به ثبت هم رسیده است؟

بله. در سال ۱۳۶۴ پروانه فعالیت به نام باشگاه اوز جوان نیز صادر شده است اما برای تمدید پیگیری لازم نشده ودر حال حاضر پیگیر هستیم تا به ثبت برسد. باشگاه اوز جوان مختص فوتبال نبوده است و دررشته هایی مانند: والیبال با همکاری سید مرتضی هاشمی،دوچرخه سواری با همکاری علی محمد کارگر، دومیدانی با همکاری رسول افراسیابی و محمد رضا شکوه، اسب سواری با همکاری غلام حمیدی، والیبال با نوان با همکاری خانم ها : ابراهیم پور وبرنا فعالیت داشته ایم.

062

در ابتدای کار منابع مالی از کجا تامین کردید؟

شروع کار نیز با حمایت دوستان و آشنایان بود و بخش از آن نیز با درآمدی که از طریق تعمیر رادیو وتلویزیون داشتم تامین می شد. فکر کنم در ابتدا کار را با ۲۰ هزارتومان شروع کردیم . برادرانم: صالح و حمزه و مرحومان منصور و نادر نیز برای تامین منابع مالی و لباس و توپ و… همواره همکاری داشتند. در مراحل بعدی نیز همیشه دوستان ازداخل و خارج به باشگاه واین جانب لطف داشتند که موجب دلگرمی من می شد.

درابتدای فعالیت از چه رده ای شروع کردید؟

فعالیت خود را از رده بزرگسالان شروع کردیم ودر ادامه رده نوجوانان، جوانان و امید تشکیل دادیم. در زمان شروع رئیس تربیت بدنی وقت اوز آقای سهامی از فیروزآباد که همکاری خوبی با ما داشت وبعدها نیز سایر روسای تربیت بدنی و هیئت فوتبال همکاری صمیمانه ای با اشگاه داشتند.

مسئولیت وسرپرستی تیم با چه کسی بود؟

در ابتدا سرپرستی و مدیریت با خودم بود اما در ادامه کار دوستانی مانند: محسن نامی ، فرهاد ابراهیم پور، مجید پیشداد، علی امیری، عبدالرضا قریشی، منصور امینی در سرپرستی و مدیریت تیم همراهی می کردند. درحال حاضر نیز : علی امیری، عبدالرحمن صابری، عادل بیضایی، حاجی صدیقی، رامین امیری، عبدالله افراسیابی و مسعود احمدی همراهی می کنند.

در بخش کادر فنی نیز علاوه بر محمد رسول راستگو، جهانزیر بصیری، نوروز قادری نژاد، رسول افراسیابی، اسد نیامبارک و…. همکاری داشته اند.

دراین جا لازم است از همکاری ایوب احمدی که در زمان حضور تیم در مسابقات لیگ استان به عنوان پزشکیار تیم ما راهمراهی کردند نیز تقدیر کنم.

016

تا کنون چه عناوینی کسب کرده اید؟

باشگاه و تیم فوتبال عناوین متعددی کسب کرده که الان همه آن ها حضور ذهن ندارم . یادم می آید در اولین جامی که شرکت کردیم جام رحیم کارگر بود که به مقام قهرمانی رسیدیم. در مسابقات متعدد اوز بارها به مقام قهرمانی یا نایب قهرمانی در رده های مختلف رسیدیم. در گراش در مسابقات کامیاران و برزگران قهرمان شدیم . در لار در مسابقات شهید صیاد شیرازی و جام ال جی به مقام قهرمانی رسیدیم. با تیم فوتبال اوز جوان درمسابقات فوتبال دسته یک استان شرکت کردیم . ۳ بار تیم در مسابقات دبی شرکت کرده که یک بار قهرمان، یک بار نایب قهرمان شدیم و بار سوم نیز جام اخلاق کسب کردیم. خارج از استان نیز در مسابقات ۴ جانبه کیش شرکت کردیم و به مقام قهرمانی رسیدیم.

در فوتسال نیز علاوه بر حدود ۸ قهرمانی در مسابقات جام رمضان بخش اوز به مسابقات دسته یک لیگ استان راه یافتیم و جواز ورود به مسابقات فوتسال دسته ۳ کشور به دست آوردیم اما به دلیل مشکلات مالی نتوانستیم در لیگ دسته ۳ کشور ادامه بدهیم. در مسابقات فوتسال محمد ناظم الشریعه که اخیرا سرمربی تیم ملی فوتسال شده است به عنوان سرمربی ما را همراهی می کرد.

بعضی جام ها در منزل وجود دارد وبعضی جام ها نیز در اختیار مربیان وبازیکنان تیم است.

در حال حاضر وضعیت تیم چگونه است؟

از ۴ سال قبل با تشدید بیماری ام و بستری شدن در بیمارستان و برخی مشکلات مالی و عدم امکان همکاری مستمر پیشکسوتان ، امکان ادامه فعالیت ورزشی مانند گذشته فراهم نبود بنابراین تصمیم گرفتیم رضایت نامه بازیکنان در رده بزرگسالان صادر شود و با همکاری دوستانی که قبلا اشاره کردم در رده پایه( نو نهالان و نوجوانان ) کار را شروع کردیم و ورزشکاران زیر نظر مدرسه فوتبال و با آموزشی که مربیان تحصیلکرده می دهند تعلیم می بینند. در حال حاضر ۱۰۲ نفر ورزشکار درتیم های پایه داریم که در زمین اختصاص اوز جوان زیر نظر مربیان آموزش می بینند که آینده خوبی خواهند داشت. این بازیکنان در زمستان سال ۹۳ در رده نو نهالان و نوجوانان قهرمان شدند و در سال جاری نیز در رده نونهالان که در کوره برگزار شد با تفاضل گل به مقام چهارم رسیدند.

059

در مورد زمین چمن اوز جوان توضیحاتی می دهید؟

این زمین ۲۷ هزار متر مربع مساحت دارد که با همکاری شهرداری اوز وشهردار وقت آقای شاحسنی در اختیار باشگاه قرارگرفت و با مساعدت خیرین به ویژه هموطنان مقیم دبی هرینه های مختلفی برای آن شده است. بزرگانی مانند: منصور فقیهی نژاد، سعید ضیایی، محسن نامی، فیصل نامی، عبدالرزاق نامور، خالد زمین پیما، ناصر شمسی، عبدالحمید عابدی، عبدالرحمن صالح پور، فیصل عبدالهی و برخی دیگر از خیرین ما را یاری کردند (وباز هم پیشاپیش از کسانی که ممکن است نام آن ها فراموش کرده ام عذر خواهی می کنم) وزمین اختصاصی اوز روبه راه شد. سالن ورزشی سرپوشیده ریاست جمهوری نیز در بخشی از همین زمین ساخته شده است

056

دراین زمین اقداماتی مانند: حفر چاه و لوله گذاری و خرید پمپ، لوله کشی در طول زمین، چمن کاری شدن، دیوار کشی، ساخت سرایداری( توسط صالح هاشم پور) و ساخت مسجد خواهران وبرادران با وضوخانه ( توسط حاج عبدالله امینی) اشاره کرد. با اعتباراتی که از سفر ریاست جمهوری گرفته شد دکل نور زمین زده شده است اما متاسفانه نتوانستیم نور افکن نصب کنیم.

لاز م به یاد اوری است که پس از احیای ورزش بومی لهپرگاله که با پیگیری های اقای عنایت الله نامور انجام شده بود ۴ سال این مسابقات در زمین اوز جوان برگزار می شد . اکنون نیز این زمین در صورت در خواست تیم ها برای تمرین در اختیار آنان قرار می گیرد.

066

چه مشکلاتی در زمین چمن دارید؟

متاسفانه هزینه نگهداری بالاست. ماهیانه حدود یک ونیم میلیون هزینه های سرایدار ، برق و آب و… است. هزینه تعمیرات پمپ آب و لوله ها وجود دارد. اخیرا فقط ۱۵ میلیون تومان بابت تعمیر پمپ آب هزینه شده است.

۱۵۰ متر از زمین فاقد دیوار است که معمولا شب ها سگ های ولگرد وارد زمین می شوند و مشکلاتی برای چمن و حتی تور دروازه های به وجود می آورند که اگر هزینه این دیوارکشی تامین شود ممنون خواهم بود.

067

دکل نور افکن نصب شده اما متاسفانه هزینه تامین نصب نورافکن نداریم و زیر نور نمی توان تمرین کرد.

برای نگهداری چمن در فصل زمستان نیاز به خاک و کود هست و براساس برآوردی که شده حدود ۵۰سرویس گل لازم است و ۱۰ سرویس کود که هزینه آن تامین نشده است و اگر به چمن رسیدگی نشود خراب می شود.

خوشبختانه مسجد زمین ورزشی هم قسمت خواهران وهم برادران فعال است که از بانیان و کسانی که مسجد را آباد نگه داشته اند تشکر می کنم.

در مورد تیم پایه که اکنون فعال است اگر موردی مد نظر تان هست می توانید مطرح کنید

خوشبختانه بازیکنان با همت مربیان و سرپرستان کنونی تمرینات خوبی دارند. اما این تیم هم نیاز به تامین منابع مالی دارد که سالیانه هزینه: لباس، توپ، ورودی مسابقات دارند. برای بعضی از بازیکنان که وضعیت مالی مناسبی ندارند کفش و جوراب و ساق بند هم تامین می کنیم و همه آینده سازان ورزش و فوتبال اوز خواهند بود. همه مربیان و سرپرستان نیز افتخاری همکاری می کنند و از همت آنان تقدیر می کنم.

063

با توجه به وضعیت جسمانی بیش ازاین مزاحمتان نمی شویم اگر سخن پایانی دارید بفرمایید.

مجددا از همه کسانی که از ابتدای تشکیل باشگاه تاکنون با این باشگاه همکاری کردند تقدیر می کنم. اگر نام عزیزی از قلم افتاد امیدوارم مرا عفو کنند. ضمن گرامیداشت یاد برادران مرحومم منصور ونادر که همیشه همراه ما بودند از سایر برادرانم صالح و حمزه که همچنان حامی تیم هستند تشکر می کنم.

018

لازم است تشکری از روسای تربیت بدنی و هیئت فوتبال وسایر هیئت های ورزشی داشته باشم. جا دارد از همکاری همه جانبه سید یوسف حسینی رئیس اداره ورزش و جوانان و هیئت امنای آن اداره نیز تقدیر کنم.امید است ما هم بتوانیم در این باشگاه کمکی به سالم سازی جامعه و ارتقای ورزش بخش اوز داشته باشیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

6 Responses to “دلسوز ورزش اوز ازمیان ما رفت/ باز نشر گفتگو ی اوز امروز با شادروان عبدالله هاشم پور”

 1. ناشناس گفت:

  واقعا عالی بود آقای احمدی دست شما درد نکنه امیدوارم موفق باشی – آقای هاشم پور را باید ستود با توجه به مشکلات جسمی که داره از افراد لایق و سخت کوش هستش امید است همیشه زنده باشه و ما هم بتونیم از کارهایی که انجام دادن بهره ببریم و همه همشهریان بتونن استفاده کنن .

 2. ناشناس گفت:

  ممنون از آقای احمدی – لازم به ذکر است که از چنین افرادی باید در جایی بالا تر از اینجا تقدیر و تشکر به عمل بیایید . چون کار بسیار مهمی را انجام داده اند .

 3. ناشناس گفت:

  آقای هاشم پور مرد بسیار افتاده و البته فعالی هستن که جا داره از ایشان تشکر شود .

 4. علی تیرزن گفت:

  ضمن تشکر از جناب آقای احمدی در تهیه این گزارش حوب وتقدیر وتشکر از همراهی عزیزانی که در حال حاضر بی منت این تیم مردمی را همراهی می کنند لازم دانستم به عنوان کسی که از اولین بازیکنان این تیم بودم مضاعف بر آنچه جناب هاشم پور در خصوص انتخاب نام اوزجوان برای این تیم مردمی گفتند به عرض برسانم که قبل از اینکه این تیم با نام اوزجوان فعالیت کند با نام تیم شاهین در مسابقات ودیدارهای دوستانه منطقه ای حضور می یافت دراولین دیداری که این تیم با نام زیبای اوز جوان به میدان رفت بر می گردد به سال ۱۳۵۹شمسی در روستای کهنه که تیم شاهین ما در سایه خنک برکه حاج مصطفی این روستا به حرف های مربی خود گوش می داد آقای غلام جهاندیده در وازبان آن زمان تیم گفت تیمی در تهران است با نام تهران جوان که در وازبان خوبی بنام حجت اله خاکسار تهرانی دارد واین بازیکن الگوی من در دروازه بانی است چه خوب است اسم تیم خودمان را بگذاریم اوزجوان که در آن موقع رای گیری شد ومورد موافقت مدیر تیم آقای هاشم پور قرار گرفت واز آن تاریخ تیم شاهین شد تیم اوزجوان ودر سال ۱۳۵۹اولین تیمی بود که برای بازیکنان خود کارت عضویت صادرکرد و از آن به بعد تا به امروز اوزجوان با استواری عبدالله هاشم پور در تاریخ فوتبال این شهرپایدار مانده وان شاالله خواهد ماند

 5. ناشناس گفت:

  سلام آقای احمدی چرا کامنت ها را بالا نمیاری

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • بسیار عالی مبارکه درخشش تیم اوز باعث افتخاره در این رشته ورزشی. آفرین بر شماها به امید موفقیت جوانان برومند این خطه خدا قوت عزیزان گل...
  شهروند در مطلب: درخشش ورزشکاران و داوران اوزی در مسابقات مچ اندازی انتخابی تیم ملی
 • خانه ها و ادارات و مكانهائي كه از كولر آبي استفاده مينمايند براي خنك تر شدن هوي ساختمان و اطاق و مغازه و بهبود راندمان كولر آبي ، سعي نمايند روي سقف كولر هاي خود مقواي ضخ...
  همشهري دلسوز در مطلب: بررسی مشکلات حوزه برق در کمیسیون امور شهر اوز
 • تشکر از کمیسیون امور شهر و جناب اقای محبی و خسته نباشید به مهندس عباسی پر تلاش...
  ساسان پیرزاد در مطلب: بررسی مشکلات حوزه برق در کمیسیون امور شهر اوز
 • مشکلات برق بدلیل خشکسالی و عدم تولید برق از نیروگاههای برق آبی سرتاسریه پس مسوول محترم کمیسیون وقت رییس محترم برق را بیخودی تلف نکنید و بجایجلسات فرمالیته و تبلیغاتی به ف...
  ایرانی در مطلب: بررسی مشکلات حوزه برق در کمیسیون امور شهر اوز
 • با سلام خدمت تمام اعضای کمیسیون امور شهر و تشکر از زحمات این عزیزان و تشکر ویژه از جناب عباسی دلسوز و دوست داشتنی...
  انجمن نواندیشان اوز در مطلب: بررسی مشکلات حوزه برق در کمیسیون امور شهر اوز
 • با تشکر از جناب مهندس وبانی خیر جناب اقای راهپیما لطفا اعلام کنند که حدودا چه مدت زمان برای اتمام کار بیمارستان راه پیما در نطر گرفتند...
  شهروند اوزی در مطلب: توضیحات تکمیلی مهندس ره انجام مدیر پروژه بیمارستان یکصد تختخوابی راه پیما
 • به هئیت کوهنوردان شهرمان که قهرمانانه به ارتفاعات۴۳۷۵ متری لاله زارکرمان صعودکرده اند شادباش وتهنیت میگویم .وبه خاطریکه نام یکی ازقهرمانان ازقلم افتاده نشوداز نوشتن نام ت...
  ابراهیم نجم الدینی در مطلب: هیئت کوهنوردی اوز به ارتفاعات ۴۳۷۵ متری لاله زار کرمان صعود کرد
 • با درود مجدد به خير محترم جناب آقاي راه پيما براي اقدام ارزنده و جسورانه كه نتايج اقداماتش در خدمت به مردم اوز و توابع خواهد بود. موارد زير پيشنهاد ميگردد تا درصورت لزوم...
  همشهري دلسوز در مطلب: توضیحات تکمیلی مهندس ره انجام مدیر پروژه بیمارستان یکصد تختخوابی راه پیما
 • تصاوير گوياي خوب بودن مراسم كوهنوردي است .انشااله هميشه با دلي خوش و روحيه قوي اين ورزش فرح بخش و نشاط آور ادامه داشته باشد .در تصوير دوم كه چادرها نصب شده است ظاهرا وسط...
  همشهري .. در مطلب: هیئت کوهنوردی اوز به ارتفاعات ۴۳۷۵ متری لاله زار کرمان صعود کرد
 • باتشکر. از اقای. راهپیما بخاطر. این. همت. بزرگ. خداوند. بیشتر به ایشان. خیر. وبرکت. دهد. خیلی. لازم. وضروری. است که همه. مسولین. ومعتمدین. شهر. ا زایشان. قدردانی. وپستیبا...
  همشهری. لز شیراز در مطلب: توضیحات تکمیلی مهندس ره انجام مدیر پروژه بیمارستان یکصد تختخوابی راه پیما