دوشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۷
 |  ۱۶/ خرداد/ ۱۳۹۷ - ۵:۱۸
  |   نظرات: 19 نظر
1,030 بازدید

سهم اوز از تحولات اساسی در حوزۀ درمان چه‌قدر است؟/اوز از خدمات ارتوپدی هم محروم شد

ابراهیم احمدی: در مراسم ختم بودم که گوشی تلفن زنگ خورد، پشت خط آقای دکتر محمدی‌آزاد متخصص ارتوپدی بود. پیام دادم که الان نمی‌توانم صحبت کنم بعد تماس می‌گیرم. در تماسی که بعداً با ایشان داشتم، گفتند مطب را به شیراز  منتقل کرده و می‌خواهند خداحافظی کنند. گفتم یعنی اوز از تخصص ارتوپدی هم محروم می شود؟ پاسخ دادند: متأسفانه بله.

به یاد ۲۰ سال قبل افتادم که با همکاری آقای عبدالعزیز خضری مدیر محترم وقت بیمارستان و هیئت‌امنا پیگیر تأمین امکانات برای این تخصص بودیم. به یاد آوردم که آقای دکتر غیاثی اولین متخصص ارتوپدی بیمارستان امیدوار اوز خود نیز برای تأمین تجهیزات مورد نیاز همراهی مؤثری داشتند و حتی به خارج از کشور سفر کردند و به مرور اوز به یکی از بیمارستان‌های مطرح جنوب فارس در تخصص ارتوپدی تبدیل شد و نه‌تنها بیماران منطقه بلکه بیماران استان‌های هرمزگان و بوشهر را پوشش می‌داد.

بگذریم؛ به آقای دکتر محمدی‌آزاد گفتم: آیا امکان ادامۀ خدمت نبود؟ پاسخ داد: خیلی دوست داشتم همچنان ادامه دهم، اما شرایط برای ادامۀ همکاری مهیا نبود!

طرح تحول سلامت یکی از طرح‌های دولت تدبیر و امید بود که از اردیبهشت ۹۳ کلید خورد. از اهداف عمدۀ این طرح افزایش پاسخگویی نظام سلامت، کاهش پرداخت مستقیم از جیب مردم و بهبود پیامدهای بیماران اورژانسی است. گرچه آقای دکتر محمدی‌آزاد متخصص ارتوپدی مایل به مشارکت در این طرح نبود، اما در ابتدای شروع این طرح، بسیاری از متخصصین مقیم اوز در این طرح شرکت کردند و مردم اثرات این طرح را با ویزیت و درمان توسط پزشکان متخصص با تعرفه‌های دولتی در بیمارستان دیدند. اما به مرور متخصصین از طرح خارج شدند و امروز متخصصین داخلی، اطفال و اورولوژی اوز از طرح خارج شده‌اند و شهروندان باید برای درمان بیماران خود به مطب‌های شخصی آنان مراجعه کنند.

اما این همۀ ماجرا نیست؛ عدم حضور برخی از متخصصین در اوز و ترک همکاری متخصصین دیگر، بخش دیگرِ ماجراست. اوز تاکنون فاقد متخصصانی مانند: جراح مغز و اعصاب، جراح قلب و حتی جراح عمومی تمام‌وقت و تجهیزات مربوطه بوده است، اما مدتی است که به مرور برخی از متخصصین را از دست می‌دهد. متخصص رادیولوژی و سونوگرافی یکی از آن‌هاست که در حال حاضر اوز فاقد آن است و بیماران بستری و سرپایی باید برای سونوگرافی (که از خدمات رایج است) به سایر شهرها مراجعه کنند. متخصص ارتوپدی نیز از اوز رفت، متخصص گوش‌وحلق‌و‌بینی که پاره‌وقت حضور می‌یافت نیز گویا قرار است همکاری خود را قطع کند. جراح عمومی نیز با خنج مشترک است و حضور تمام وقت ندارد. سال گذشته علاوه بر متخصص قلب مقیم یکی از متخصصین قلب شاغل در لار نیز با بیمارستان همکاری داشتند که این امر نیز امسال ادامه نیافته و در زمان مرخصی ماهیانۀ متخصص قلب، احتمال مشکلات خاص ناشی از عدم حضور وی وجود دارد

«به گزارش روابط عمومی دانشکدۀ علوم پزشکی لارستان، در نشست خبری که با حضور جراید و خبرگزاری‌های استانی و شهرستانی برگزار شد، دکتر اکبرزاده معاون درمان دانشکده ضمن بیان این مطلب که اولویت بخشِ درمانِ دانشکده تأمین نیازهای سلامت مردم است، گفت: تصمیمات این حوزه بر پایۀ منفعت و سلامت مردم گرفته می‌شود. وی از اجرای تحولات اساسی در حوزۀ درمان منطقه سخن گفت.»

با توجه به سخنان معاون درمان دانشکده، منفعت و سلامت مردم بخش اوز – به‌ویژه در بیمارستانی که بیش از ۴۰ سال سابقۀ ارائۀ خدمات درمانی دارد- ایجاب می‌کند که از خدمات تخصصی بیشتری بهره‌مند شوند. دوماه‌و‌نیم از سال جاری گذشت و امیدواریم در باقی‌ماندۀ سال در این مورد برنامه‌های بهتری برای سلامت مردم مدنظر و اجرا شود تا مردم بخش اوز، تحولات در حوزۀ درمان را عملا لمس کنند.

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

19 Responses to “سهم اوز از تحولات اساسی در حوزۀ درمان چه‌قدر است؟/اوز از خدمات ارتوپدی هم محروم شد”

 1. اينده گفت:

  يادداشت هاي شما كاملا دوپهلو بوده
  يكي به ميخ زديد و يكي به نعل
  نفهميديم سوالات شما از دولت و طرح سلامت بود يا به چالش كشيدن مسئولين فعلي بيمارستان كه داريد از خاطرات خود ميگوييد

 2. شهروند گفت:

  از خبر رفتن متخصص ارتوپد در اوز بسیار متاثر شدیم چرا متخصصان یکی بعد از دیگری از اوز میروند .جای بسی تاسف است .که از لحاظ وضعییت بهداشت ودرمان .اوز با مشکل روبروست .چرا مسئول بیمارستان به فکر چاره نیست. چرا مردم سکوت کرده اند .وکسی چیزی نمی گوید .

 3. همشهري گفت:

  خبر كاهش پزشكان متخصص بيمارستاتي كه سابق ۴۰ ساله دارد موجب تاسف كليه اقشار بخصوص بيماران نيازمند ميباشد و جا دارد در اين زمينه ها اقدام مقتضي براي برآورد كردن نيازهاي بيمارستان توسط مسولين بيمارستان و هيات امنا صورت گيرد و لازم است هيات امناي با انگيزه تر در كنار اعضاي سابق تشكيل و اقدانات لازم انجام دهد.

 4. رهگذر گفت:

  چرا خیرین در حوزه سلامت به فکر پرورش و سرمایه گذاری جوانان اوزی برای خدمت در شهرشان نیستند تا دغدغه ورود و خروج متخصصین راداشته باشیم
  کارهای عام المنفعه که فقط مسجد وآب انبار نیست با هزینه کردن برای جوانهای با استعداد دکترها و متخص ها بپرورانیم
  چند صباحی دیگر بعد از اتمام پروژه بزرگ بیمارستان آقای راهپیما دوباره دغدغه تامین نیرو و پرسنل این پروژه عظیم خواهیم بود
  از الان به فکر باشیم

 5. دلسوز محرومان گفت:

  بهتر است که برود خدا یارش !@تنها پزشکی که در برنامه طرح سلامت همکاری مناسبی نداشت همان متخصص ارتوپد بود ضمن اینکه بیشترین گلایه وشاکی ازش داشتن قبل طرح سلامت باهزینه ها ازاد و غیر دولتی که از بیماران میگرفت همکاری اش متناسب اما بعد طرح سلامت همکاریش بخاطر تعرفه هه دولتی کم کرد تا چندسال اخیر نزدیک ۰گشت امیدواریم اینده نزدیک پزشکان و متخصصان فقط فکر منافع مادی و مالی نباشن در وهله اول خدمت محرومان باشند متاسفانه اکثر پزشکان بومی همکاری خوبی بادرمانگاه بیمازستان و تعرفه دولتی ندارن و ترجیح میدن بیماران رادر مطب خصوصی و تعرفه ازاد و پزشکان غیر بومی همکاری هاشون بهتره واقعا جا تاسف دارد .‌‌‌..

 6. محمد گفت:

  با تشکر از زحمات بی دریغ آقای احمدی ، اگه عامل اصلی این مشکلات رو شفاف برای مردم توضیح میدادن خیل بهتر بود

 7. کهنه ای گفت:

  سلام علیکم
  ایا بیمارستان گراش چنین مشکلاتی دارن ؟ یقینا خیر پس نتیجه میگیریم مشکل از مسئولین بیمارستانه

 8. شهروند گفت:

  امبدورام اقای دکتر محمدی ازاد عملکرد بهتری در شیراز داشته باشند و حداقل تو شیراز برای بیماران بیشتر وقت بذارند. البته جای سوال اینجاست چرا بیمارستان گراش همچون مشکلاتی را ندارد؟؟؟؟

 9. همشهری گفت:

  جناب اقای احمدی عزیز چرا پیامها رو نمیزنید و انتخابی میزنید

 10. شهروند اوزی گفت:

  اوز دیگه خالی از متخصص شده من نمیدونم بیمارستان به اون بزرگی رو واسه چی دارن درست میکنن. حمایتی از اوز نمیشه اگه خیّر نبود تا الان اوز دهاتی بیش نبود

 11. کارمند اموزش. وپرورش اوز گفت:

  به نظر شما چرا در مدت ۲. سال اخیر بیمارستان اوز. این همه. افت. کمی وکیفی. داشته. وبیشتر. پزشکان. متخصص از ان. خارج شده اند ودرنتیجه به علت کم شدن بیمار. ومراجعات. درامد. ان هم. کم شده است ایا مسولین بیمارستان. نبایذ. پاسخگو. باشند. وایا. هیین امنا. وشورای. شهر. اوز نباید پیگیر مشکلات وعلت ان. باشند. چرا این بیمارستان. بزرگ. وقدیمی. را به امان خدا. رها. کرده اند وکسی. پاسخگو. نیست

  • مدیریت گفت:

   هیئت امنای بیمارستان درحد توان خود پیگیر بوده و بارها با مسئولین سابق و کنونی دانشکده علوم پزشکی لارستان در این مورد صحبت کرده است.

 12. کارمند. به. هییت امنای محترم. بیمارستان گفت:

  ضمن تشکر. از هییت امنا. به نظر میرسد. با کمک شورا. ومعتمدین مشکلات بیمارستان. اوز. را به. مسولان بلا دستی. در شیراز. وتهران. هم. اطلاع. رسانی. نمایید الان دیگر. دنیای ازاد. است قطعا. پاسخ مثبت خواهید گرفت مهم ایتکه این همت در همشهریان. ایجاد. شود واقدام. نمایند

 13. همشهری گفت:

  لطفا با فرماندار فهیم و دوست داشتنی لارستان در جریان بذارید
  مطمن باشید ایشان کمک میکنند

 14. مسعود باقرزاده ..کارمند شهرداری گفت:

  جناب آقای احمدی مدیر سابق بیمارستان و فعال فرهنگی واجتماعی :دو نکته که می توان از دلایل سهم اوز از تحولات اساسی در حوزه درمان و در حقیقت افت بیمارستان اوز می توان برشمرد ، اول وجود بیمارستان بزرگ گراش با همه امکانات روز و درواقع قطب درمان لارستان و دوم وجود بیمارستان شهر لار که هردو هم در مجاورت قرار گرفته اند و با وجود هیات امنای به روز و قوی متاسفانه بیمارستان اوز نتوانسته رقابت کند. پس شایسته است عزیزان بدانند کارکنان وپرسنل بیمارستان امیدوار اوز چه بومی وغیر بومی کلا پرسنل شایسته و جز بهترین ها هستند .امیدوارم دوستان جامع نگر باشند.

  • مدیریت گفت:

   بیمارستان لار سابقه ۵۰ ساله، بیمارستان اوز سابقه ۴۵ ساله و بیمارستان گراش نیز سابقه ۳۰ ساله دارد و هیچیک تازه تاسیس نشده اند و این رقابت ها همیشه بوده است. کسی منکر خدمات ارزنده پرسنل خدوم هم نیست اماکاهش خدمات تخصصی و افت کیفی و کمی بیمارستان اوز غیر قابل کتمان است و باید بررسی و برطرف شود.

 15. خطاب. به اقای مسعود. باقر. زاده گفت:

  منظور این نیست که. مشکلات بیمارستان مربوط به غیر بومی بودن ریس ومدیر بیمارستان باشد در زمان مدیران غیر بومی. درسالهای قبل بیمارستان با رونق بوده. وان موقع هم بیمارستانهای. لار وگراش. بوده اند چناچه وجود بیمارستانهای. مجاور ملاک کار باشند باید. کلیه بیمارستانهای شهرهای. کوچکتر را طبق نطر شما. تعطیل. کنند وبه ان بهانه. نا. کار امدی مدیریت. را. توجیه. نماییم. درحال حاضر اینها باعث. شده اند که هییت امنا دربیمارستان اوز در حاشیه. قرار گیرند. واز توان هییت امنا هم. استفاده. نمی. نمایند خلاصه. سما. باید. بدانید که. بیمار. ومتقاضی وجود. دارد اما. دکتر. وامکاناتی که. قبلا بوده. الان در بیمارستان. وجود. ندارد. نه اینکه. بیمارستانهای. شهر های. مجاور. مشکل هستند. جامعه نگر. باشیم. کسی. با. مدیران. لایق غیر. بومی. مخالف. نیست

  • مسعود باقرزاده ..کارمند شهرداری گفت:

   نظر به اینکه توسعه وعمران شهری در گرو مدیریت وبرنامه ریزی و تلاش واستفاده از توانمندی وشایستگی ها می باشد و برای پیشرفت یک شهر خیلی از عوامل اجتماعی وفرهنگی هم دخیل است و عامل اقتصادی هم همواره عمود حیمه توسعه است .از حوصله وظرفیت این کامنت خارج می باشد وگرنه بنده بعنوان یک شهروند در حدتوان عوامل افت را لیست می نمودم . اما چنانچه سایت اوز امروز نیاز ببینند بنده حاضرم مباحثه نمایم . البته در حد یک شهروند . چراکه بنده تخصصی در زمینه بهداشت ودرمان در حد وقواره آقای احمدی ندارم . اما در واقع شهروندان به مثابه تماشاگران صحنه خیلی از عوامل را می بینند ومشکلات را لمس می نمایند.

  • مدیریت گفت:

   اوز امروز از دیدگاه های مختلف به ویژه دیدگاه کارشناسی و نقد محتوایی مطالب استقبال می کند و می توانید دیدگاه های خود را در قالب مقاله ارسال فرمایید

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • با سلام خدمت. دوست عزیز گراشی. لطفا. شما به عنوان همسایه یه چیزی بگویید ما اوزیها که هر چقدر میگوییم که چرا همه فعالیتها به طرف کارهای فرهنگی است گوش. شنوایی وجود. ندارد....
  اوزی خطاب به. گراشی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • چند جلد كتاب اهدا شده است ؟ بهتر بود يك سري از اين كتابها هم به كتابخانه اصلي شهر هم اهدا ميشد.تا بيشتر مورد استفاده افراد قرار گيرد . در اين مورد لازم است اداره فرهنگ و...
  همشهري دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • خدمت برادر گراشی عزیز علت مهاجرت ما اوزی ها عدم تخصیص مناسب بودجه با توجه به جمعیت نسبت به شهرهای مجاور گراش و خنج . عدم اشتغالزایی به علت عدم تخصیص بودجه . عدم وجود ادار...
  شهروند در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • از عناوین پشت جلد کتابها مشاهده میشود که کتابهای خوبی به کتابخانه موزه اهدا شده است دستشان درد نکند.ا ز عناوین برخی کتابها چنین برمیآید که بعضی از آنها از کتابهای نفیس می...
  همشهری دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • با سلام. هشت سال و اندی از شهرستان شدن گراش می گذرد در طول این سال ها از جمعیت اوز کاسته شده ولی جمعیت گراش افزایش یافته هست.علت مهاجرت اوزی ها چیست و عدم مشارکت انان چیس...
  گراشی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • بازهم. اوز. بازهم کتاب. وکتابخانه وبازهم. موزه. و فعالیتهای فرهنگی. تکراری. و....... اما دریغ از سایر فعالیتهای اجتماعی. واقتصادی که در دیگر. شهرهای. مجاور ما. در جریان....
  کارمند دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • از فعالین عرصه فرهنگی تشکر میکنیم پیشنهاد. دارم بک همت. جمعی برای کارهای. عمرانی. وتوسعه وپیشرفت در ذمینه های دیگر اجتماعی. واقتصادی. در اوز. ایجاد. شود تا توجه. سرمایه گ...
  مهندس عمران ساکن در اوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • بسیار خوب. وقابل ستایش است. فعالیتهای همشهریان. عزیز. اما. شورای شهر. باید. برای. اسقرار. دادگاه. ثبت اسناد. وشبکه بهداشت. ودرمان. برنامه. داشته. باشد. وباید. از طریق. سخ...
  شهروند اوزی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • تعدادی از کتابها بعنوان کتاب مرجع میباشند که باد در حفظ و نگهداری انها دقت شود و قابل امانت دادن نیستند و فقط در محیط کتابخانه قابل استفاده خوانندگان و علاقمندان میباشد...
  همشهری دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • کیفیت تحصیلی دانشگاه آزاد الان از مقطع ابتدایی دهه شصت که ما تحصیل می کردیم پایین تر است....
  همشهری در مطلب: برگزاری امتحانات نیمسال دوم در دانشگاه پیام نور اوز