دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
 |  ۲۳/ اردیبهشت/ ۱۳۹۷ - ۸:۳۸
  |   نظرات: يك نظر
295 بازدید

دومین جشنوارۀ مطبوعات فارس با معرفی برگزیدگان پایان یافت/ هادی صدیقی و حمزه خوشرو از اوز در میان برگزیدگان

مراسم اختتامیۀ دومین جشنوارۀ مطبوعات استان فارس به میزبانی لارستان، بیستم اردیبهشت در تالار وحدت لار برگزار شد.
قلم‌های ژورنالیستی به‌روز هستند و مخاطبان وسیع دارند
پرفسور احمد سمیعی گیلانی از اعضای پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی و از چهره‌های ماندگار کشور، سخنران ویژۀ این مراسم بود. وی ضمن سپاس‌گزاری از مهمان‌نوازی مردمان لار، اوز، بستک، جناح، فرامرزان و گراش، گفت: در فرهنگستان در زمینۀ مطبوعات، گروه ادبیات معاصر در این فکر بوده که خلأهایی که در تاریخ و تحقیقات وجود دارد، پر کند.


وی افزود: تاریخ ادبیات در معنای امروزی با دوره‌های دیگر متفاوت است. ما نتوانستیم قلم‌های ژورنالیستی را که بیش از ۲۰۰مورد آن شناسایی شده، بازنویسی کنیم. قلم‌های ژورنالیستی ویژگی‌هایی دارند که هر چه می‌گویند، تازه و به‌روز است؛ مخاطب وسیعی دارند؛ به قشر محدودی منحصر نمی‌شوند و از شیرینی و کشش خاصی برخوردارند. این قلم‌ها الزاماً در مطبوعات نیستند، بلکه مواردی مانند «چرند و پرند» دهخدا نیز قلم ژورنالیستی دارد. در فرهنگستان، طرح تحول ژورنالیست در ایران را بررسی می‌کنیم که کمک اصحاب مطبوعات و مراکز اسناد را می‌طلبد.


پیگیر تصویب نظام جامع رسانه هستیم
دکتر جعفرپور نمایندۀ مجلس و رئیس کمیسیون فرهنگی نیز گفت: حرمت قلم اقتضا می‌کند که هم دست‌اندرکاران و هم کسانی که مسئولیت اجرایی دارند، وظیفۀ خود را به‌خوبی ایفا کنند. ما در مجلس پیگیر نظام جامع رسانه هستیم، اما حوزۀ معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد اعلام داشته که این مورد را به‌صورت لایحه ارائه می‌دهد. در صورت عدم ارائۀ آن از سوی دولت، به‌عنوان یک طرح آن را تعقیب می‌کنیم تا مسائل صنفی و حرفه‌ای رسانه‌ها به سامان برسد.
در ابتدای مراسم، یوسفی‌نژاد سرپرست ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، گفت: فارس در انتشار روزنامه در کشور از اولین‌ها بوده است. توسعۀ اقتصادی درگروِ توسعۀ ارتباطات است و این جشنواره گامی در راستای توسعۀ ارتباطات بوده است و ما از همین تریبون آمادگی خود را برای برگزاری سومین جشنوارۀ مطبوعات اعلام می‌کنیم.


مقالۀ ادبیات ژورنالیسم از برترین مقاله‌های ارائه‌شده به یونسکو است
سپس سید علی‌اصغر رفعت‌حقیقی دبیر اجرایی جشنواره، با افتخار از میزبانی استادان و مفاخر فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مقالۀ ادبیات ژورنالیسم پروفسور سمیعی را یکی از برترین مقالات انتخاب‌شده در یونسکو نامید. وی گفت: اولین جشنوارۀ مطبوعات استان فارس در سال۹۴ به میزبانی لارستان برگزار شد، اما به علت مشکلات مالی نتوانستیم آن را به‌صورت منظم ادامه دهیم و امسال دومین دورۀ آن را برگزار می‌کنیم.
رفعت‌حقیقی که به‌عنوان سرپرست ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران بزرگ منصوب شده است، در این مراسم از هنرمندان و مردم شهرستان حلالیت طلبید.
فرهنگ کار و تلاش و نیکوکاری مردم لارستان زبانزد است
پس از آن، حسنی معاون استاندار و فرماندار ویژۀ لارستان، گفت: اگر بخواهیم به جامعۀ توسعه‌یافته برسیم، باید بنیه‌های فرهنگی خود را تقویت کنیم. پیشرفت در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و حتی امنیتی، بدون تقویت بنیۀ فرهنگی امکان‌پذیر نیست و همۀ این‌ها ریشه در فعالیت‌های مطبوعاتی و رسانه‌ای دارد که می‌تواند منشأ تحول فرهنگی شود.
وی افزود: شهرستان لارستان علی‌رغم آنکه از نظر جغرافیایی و آ ب و هوا شرایط مطلوبی ندارد، اما فرهنگ کار و تلاش و نیکوکاری در این شهرستان زبانزد عام و خاص است و حق ماست که رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از این شهرستان باشد.


اهدای نشان مفاخر استان فارس به محمدتقی زرین چنگ
در این مراسم، از محمدتقی زرین‌چنگ که سابقۀ ۵۰سال فعالیت در عرصۀ رسانه را دارد تجلیل گردید و یازدهمین نشان مفاخر استان، به وی اهدا شد.
خسرو حق‌گو در معرفی زرین‌چنگ گفت:۵۰ سال افتخار همکاری با وی دارم. زرین‌چنگ از سال۳۴ کار خود را در رادیو آغاز کرده است و به‌عنوان برنامه‌ریز، گوینده، خبرنگار و مجری فعالیت داشته است. وی که اکنون معاون سردبیر خبر جنوب است در سال ۶۳ از رادیو بازنشسته شده، اما فعالیت خود را در روزنامۀ خبر جنوب که روزانه در ۶۰ صفحه منتشر می‌شود، ادامه داده است. زرین‌چنگ که دستی در شعر نیز دارد، متولد ۱۳۲۰است.


توصیه به پرهیز از طولانی‌نویسی و حاشیه‌روی و گزینش سوژۀ نو
امیدبخش معاون فرهنگی ادارۀ کل ارشاد، بیانیۀ هیئت‌داوران جشنواره را قرائت کرد. در بخشی از این بیانیه آمده بود: ۴۹۰اثر به دبیرخانۀ جشنواره ارسال شده که ۲۴۰ اثر به مرحلۀ دوم راه یافته است. در بخش دیگری از بیانیه ذکر شده بود: یادداشت‌ها و مصاحبه از سطح کیفی خوبی برخوردار بودند و تیترنویسی خلاقانه بود. اما از بخش عکس استقبال خوبی نشده بود.
هیئت‌داوران، دست اندرکاران رسانه را به خودداری از طولانی‌نویسی، پرهیز از حاشیه‌روی و گزینش سوژه‌های نو توصیه کرده بودند. محمدتقی زرین‌چنگ، سیروس رومی، امید صدیق و سعید نظری به‌عنوان داوران جشنواره معرفی شدند.
معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره
در پایان مراسم، برگزیدگان در بخش‌های مختلف به شرح زیر معرفی شدند: در بخش حرفه‌ای در قالب یادداشت و مقاله، جایزۀ نفر اول به احسان اکبرپور از روزنامۀ افسانه و جایزۀ نفرات دوم و سوم به‌ترتیب به امین رجبی از روزنامۀ نی‌ریزان و احمدرضا نسب‌عبد‌اللهی از پایگاه خبری آباده‌پرس اهدا شد.
در بخش عکس، جایزۀ نفر اول به امید منوچهری از روزنامۀ افسانه اهدا شد و اثر دیگری شایستۀ تجلیل شناخته نشد. در بخش صفحه‌آرایی، جایزۀ نفر اول به دانیال طهماسبی از روزنامۀ افسانه اهدا گردید.
در بخش تیتر، جایزۀ نفر اول به سید غیاث‌الدین ملک‌حسینی از روزنامۀ خبر جنوب و جایزه‌های دوم و سوم به‌ترتیب به مریم مرادی از روزنامۀ افسانه و لیلا غضنفری از روزنامۀ سبحان رسید.
در بخش گزارش، جایزۀ نفر اول به احسان اکبرپور از روزنامۀ افسانه و جایزۀ نفرات دوم و سوم به ترتیب به حاجیه جعفرزاده از روزنامۀ خبرجنوب و محمد جلالی از نشریۀ نی‌ریزان اهدا شد.


در بخش مصاحبه، جایزۀ اول تا سوم به ترتیب به لیلا اکبرزاده از روزنامۀ افسانه، حسن دهقان از روزنامۀ افسانه و هادی صدیقی از پیام اوز اهدا شد. در بخش ویژه با موضوع اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل، جایزۀ نفر اول به  سارا ضمیری از روزنامۀ افسانه اهدا شد و اسماعیل اسدی از روزنامۀ عصر مردم شایستۀ تقدیر شناخته شد.
در بخش دفاع مقدس، جایزۀ نفر اول به شهرام ذاکری‌فرد از روزنامۀ خبرجنوب اهدا شد و اثر لیلا رحمان‌ستایش از روزنامۀ سبحان شایستۀ تقدیر شناخته شد. در بخش فرهنگ عمومی، جایزۀ نفر اول به سمیه نظری از نشریۀ نی‌ریزان اهدا گردید.
در بخش بحران آب نیز جایزۀ نفر اول به مریم مرادی از روزنامۀ افسانه اهدا گردید و اثر حمزه خوشرو کارشناس آموزش متوسطه آموزش و پرورش اوز از نشریۀ صحبت نو شایستۀ تقدیر شناخته شد.


در این مراسم، ابراهیم احمدی مدیرمسئول پیام اوز و همکاران؛ فاطمه کمال‌نژاد، نوشاده نوشادی و جعفر کمالی از اوز حضور داشتند و ابراهیم احمدی به نمایندگی از هادی صدیقی لوح تقدیر و هدیۀ جشنواره را تحویل گرفت.
در این مراسم گروه سرود آدینۀ لارستان، سرود گنبد سبز امام‌زاده میرعلی بن حسین (ع) را اجرا کردند.

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “دومین جشنوارۀ مطبوعات فارس با معرفی برگزیدگان پایان یافت/ هادی صدیقی و حمزه خوشرو از اوز در میان برگزیدگان”

 1. همشهری ازبندر گفت:

  به جناب اقای هادی. صدیقی تبریک می گوییم. وبرای. اقای احمدی وهمراهان. از. روزنامه. پیام. اوز. ارزوی. توفیق. داریم

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • بسیار عالی مبارکه درخشش تیم اوز باعث افتخاره در این رشته ورزشی. آفرین بر شماها به امید موفقیت جوانان برومند این خطه خدا قوت عزیزان گل...
  شهروند در مطلب: درخشش ورزشکاران و داوران اوزی در مسابقات مچ اندازی انتخابی تیم ملی
 • خانه ها و ادارات و مكانهائي كه از كولر آبي استفاده مينمايند براي خنك تر شدن هوي ساختمان و اطاق و مغازه و بهبود راندمان كولر آبي ، سعي نمايند روي سقف كولر هاي خود مقواي ضخ...
  همشهري دلسوز در مطلب: بررسی مشکلات حوزه برق در کمیسیون امور شهر اوز
 • تشکر از کمیسیون امور شهر و جناب اقای محبی و خسته نباشید به مهندس عباسی پر تلاش...
  ساسان پیرزاد در مطلب: بررسی مشکلات حوزه برق در کمیسیون امور شهر اوز
 • مشکلات برق بدلیل خشکسالی و عدم تولید برق از نیروگاههای برق آبی سرتاسریه پس مسوول محترم کمیسیون وقت رییس محترم برق را بیخودی تلف نکنید و بجایجلسات فرمالیته و تبلیغاتی به ف...
  ایرانی در مطلب: بررسی مشکلات حوزه برق در کمیسیون امور شهر اوز
 • با سلام خدمت تمام اعضای کمیسیون امور شهر و تشکر از زحمات این عزیزان و تشکر ویژه از جناب عباسی دلسوز و دوست داشتنی...
  انجمن نواندیشان اوز در مطلب: بررسی مشکلات حوزه برق در کمیسیون امور شهر اوز
 • با تشکر از جناب مهندس وبانی خیر جناب اقای راهپیما لطفا اعلام کنند که حدودا چه مدت زمان برای اتمام کار بیمارستان راه پیما در نطر گرفتند...
  شهروند اوزی در مطلب: توضیحات تکمیلی مهندس ره انجام مدیر پروژه بیمارستان یکصد تختخوابی راه پیما
 • به هئیت کوهنوردان شهرمان که قهرمانانه به ارتفاعات۴۳۷۵ متری لاله زارکرمان صعودکرده اند شادباش وتهنیت میگویم .وبه خاطریکه نام یکی ازقهرمانان ازقلم افتاده نشوداز نوشتن نام ت...
  ابراهیم نجم الدینی در مطلب: هیئت کوهنوردی اوز به ارتفاعات ۴۳۷۵ متری لاله زار کرمان صعود کرد
 • با درود مجدد به خير محترم جناب آقاي راه پيما براي اقدام ارزنده و جسورانه كه نتايج اقداماتش در خدمت به مردم اوز و توابع خواهد بود. موارد زير پيشنهاد ميگردد تا درصورت لزوم...
  همشهري دلسوز در مطلب: توضیحات تکمیلی مهندس ره انجام مدیر پروژه بیمارستان یکصد تختخوابی راه پیما
 • تصاوير گوياي خوب بودن مراسم كوهنوردي است .انشااله هميشه با دلي خوش و روحيه قوي اين ورزش فرح بخش و نشاط آور ادامه داشته باشد .در تصوير دوم كه چادرها نصب شده است ظاهرا وسط...
  همشهري .. در مطلب: هیئت کوهنوردی اوز به ارتفاعات ۴۳۷۵ متری لاله زار کرمان صعود کرد
 • باتشکر. از اقای. راهپیما بخاطر. این. همت. بزرگ. خداوند. بیشتر به ایشان. خیر. وبرکت. دهد. خیلی. لازم. وضروری. است که همه. مسولین. ومعتمدین. شهر. ا زایشان. قدردانی. وپستیبا...
  همشهری. لز شیراز در مطلب: توضیحات تکمیلی مهندس ره انجام مدیر پروژه بیمارستان یکصد تختخوابی راه پیما