چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
 |  ۲۳/ اردیبهشت/ ۱۳۹۷ - ۸:۳۸
  |   نظرات: يك نظر
227 بازدید

دومین جشنوارۀ مطبوعات فارس با معرفی برگزیدگان پایان یافت/ هادی صدیقی و حمزه خوشرو از اوز در میان برگزیدگان

مراسم اختتامیۀ دومین جشنوارۀ مطبوعات استان فارس به میزبانی لارستان، بیستم اردیبهشت در تالار وحدت لار برگزار شد.
قلم‌های ژورنالیستی به‌روز هستند و مخاطبان وسیع دارند
پرفسور احمد سمیعی گیلانی از اعضای پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی و از چهره‌های ماندگار کشور، سخنران ویژۀ این مراسم بود. وی ضمن سپاس‌گزاری از مهمان‌نوازی مردمان لار، اوز، بستک، جناح، فرامرزان و گراش، گفت: در فرهنگستان در زمینۀ مطبوعات، گروه ادبیات معاصر در این فکر بوده که خلأهایی که در تاریخ و تحقیقات وجود دارد، پر کند.


وی افزود: تاریخ ادبیات در معنای امروزی با دوره‌های دیگر متفاوت است. ما نتوانستیم قلم‌های ژورنالیستی را که بیش از ۲۰۰مورد آن شناسایی شده، بازنویسی کنیم. قلم‌های ژورنالیستی ویژگی‌هایی دارند که هر چه می‌گویند، تازه و به‌روز است؛ مخاطب وسیعی دارند؛ به قشر محدودی منحصر نمی‌شوند و از شیرینی و کشش خاصی برخوردارند. این قلم‌ها الزاماً در مطبوعات نیستند، بلکه مواردی مانند «چرند و پرند» دهخدا نیز قلم ژورنالیستی دارد. در فرهنگستان، طرح تحول ژورنالیست در ایران را بررسی می‌کنیم که کمک اصحاب مطبوعات و مراکز اسناد را می‌طلبد.


پیگیر تصویب نظام جامع رسانه هستیم
دکتر جعفرپور نمایندۀ مجلس و رئیس کمیسیون فرهنگی نیز گفت: حرمت قلم اقتضا می‌کند که هم دست‌اندرکاران و هم کسانی که مسئولیت اجرایی دارند، وظیفۀ خود را به‌خوبی ایفا کنند. ما در مجلس پیگیر نظام جامع رسانه هستیم، اما حوزۀ معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد اعلام داشته که این مورد را به‌صورت لایحه ارائه می‌دهد. در صورت عدم ارائۀ آن از سوی دولت، به‌عنوان یک طرح آن را تعقیب می‌کنیم تا مسائل صنفی و حرفه‌ای رسانه‌ها به سامان برسد.
در ابتدای مراسم، یوسفی‌نژاد سرپرست ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، گفت: فارس در انتشار روزنامه در کشور از اولین‌ها بوده است. توسعۀ اقتصادی درگروِ توسعۀ ارتباطات است و این جشنواره گامی در راستای توسعۀ ارتباطات بوده است و ما از همین تریبون آمادگی خود را برای برگزاری سومین جشنوارۀ مطبوعات اعلام می‌کنیم.


مقالۀ ادبیات ژورنالیسم از برترین مقاله‌های ارائه‌شده به یونسکو است
سپس سید علی‌اصغر رفعت‌حقیقی دبیر اجرایی جشنواره، با افتخار از میزبانی استادان و مفاخر فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مقالۀ ادبیات ژورنالیسم پروفسور سمیعی را یکی از برترین مقالات انتخاب‌شده در یونسکو نامید. وی گفت: اولین جشنوارۀ مطبوعات استان فارس در سال۹۴ به میزبانی لارستان برگزار شد، اما به علت مشکلات مالی نتوانستیم آن را به‌صورت منظم ادامه دهیم و امسال دومین دورۀ آن را برگزار می‌کنیم.
رفعت‌حقیقی که به‌عنوان سرپرست ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران بزرگ منصوب شده است، در این مراسم از هنرمندان و مردم شهرستان حلالیت طلبید.
فرهنگ کار و تلاش و نیکوکاری مردم لارستان زبانزد است
پس از آن، حسنی معاون استاندار و فرماندار ویژۀ لارستان، گفت: اگر بخواهیم به جامعۀ توسعه‌یافته برسیم، باید بنیه‌های فرهنگی خود را تقویت کنیم. پیشرفت در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و حتی امنیتی، بدون تقویت بنیۀ فرهنگی امکان‌پذیر نیست و همۀ این‌ها ریشه در فعالیت‌های مطبوعاتی و رسانه‌ای دارد که می‌تواند منشأ تحول فرهنگی شود.
وی افزود: شهرستان لارستان علی‌رغم آنکه از نظر جغرافیایی و آ ب و هوا شرایط مطلوبی ندارد، اما فرهنگ کار و تلاش و نیکوکاری در این شهرستان زبانزد عام و خاص است و حق ماست که رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از این شهرستان باشد.


اهدای نشان مفاخر استان فارس به محمدتقی زرین چنگ
در این مراسم، از محمدتقی زرین‌چنگ که سابقۀ ۵۰سال فعالیت در عرصۀ رسانه را دارد تجلیل گردید و یازدهمین نشان مفاخر استان، به وی اهدا شد.
خسرو حق‌گو در معرفی زرین‌چنگ گفت:۵۰ سال افتخار همکاری با وی دارم. زرین‌چنگ از سال۳۴ کار خود را در رادیو آغاز کرده است و به‌عنوان برنامه‌ریز، گوینده، خبرنگار و مجری فعالیت داشته است. وی که اکنون معاون سردبیر خبر جنوب است در سال ۶۳ از رادیو بازنشسته شده، اما فعالیت خود را در روزنامۀ خبر جنوب که روزانه در ۶۰ صفحه منتشر می‌شود، ادامه داده است. زرین‌چنگ که دستی در شعر نیز دارد، متولد ۱۳۲۰است.


توصیه به پرهیز از طولانی‌نویسی و حاشیه‌روی و گزینش سوژۀ نو
امیدبخش معاون فرهنگی ادارۀ کل ارشاد، بیانیۀ هیئت‌داوران جشنواره را قرائت کرد. در بخشی از این بیانیه آمده بود: ۴۹۰اثر به دبیرخانۀ جشنواره ارسال شده که ۲۴۰ اثر به مرحلۀ دوم راه یافته است. در بخش دیگری از بیانیه ذکر شده بود: یادداشت‌ها و مصاحبه از سطح کیفی خوبی برخوردار بودند و تیترنویسی خلاقانه بود. اما از بخش عکس استقبال خوبی نشده بود.
هیئت‌داوران، دست اندرکاران رسانه را به خودداری از طولانی‌نویسی، پرهیز از حاشیه‌روی و گزینش سوژه‌های نو توصیه کرده بودند. محمدتقی زرین‌چنگ، سیروس رومی، امید صدیق و سعید نظری به‌عنوان داوران جشنواره معرفی شدند.
معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره
در پایان مراسم، برگزیدگان در بخش‌های مختلف به شرح زیر معرفی شدند: در بخش حرفه‌ای در قالب یادداشت و مقاله، جایزۀ نفر اول به احسان اکبرپور از روزنامۀ افسانه و جایزۀ نفرات دوم و سوم به‌ترتیب به امین رجبی از روزنامۀ نی‌ریزان و احمدرضا نسب‌عبد‌اللهی از پایگاه خبری آباده‌پرس اهدا شد.
در بخش عکس، جایزۀ نفر اول به امید منوچهری از روزنامۀ افسانه اهدا شد و اثر دیگری شایستۀ تجلیل شناخته نشد. در بخش صفحه‌آرایی، جایزۀ نفر اول به دانیال طهماسبی از روزنامۀ افسانه اهدا گردید.
در بخش تیتر، جایزۀ نفر اول به سید غیاث‌الدین ملک‌حسینی از روزنامۀ خبر جنوب و جایزه‌های دوم و سوم به‌ترتیب به مریم مرادی از روزنامۀ افسانه و لیلا غضنفری از روزنامۀ سبحان رسید.
در بخش گزارش، جایزۀ نفر اول به احسان اکبرپور از روزنامۀ افسانه و جایزۀ نفرات دوم و سوم به ترتیب به حاجیه جعفرزاده از روزنامۀ خبرجنوب و محمد جلالی از نشریۀ نی‌ریزان اهدا شد.


در بخش مصاحبه، جایزۀ اول تا سوم به ترتیب به لیلا اکبرزاده از روزنامۀ افسانه، حسن دهقان از روزنامۀ افسانه و هادی صدیقی از پیام اوز اهدا شد. در بخش ویژه با موضوع اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل، جایزۀ نفر اول به  سارا ضمیری از روزنامۀ افسانه اهدا شد و اسماعیل اسدی از روزنامۀ عصر مردم شایستۀ تقدیر شناخته شد.
در بخش دفاع مقدس، جایزۀ نفر اول به شهرام ذاکری‌فرد از روزنامۀ خبرجنوب اهدا شد و اثر لیلا رحمان‌ستایش از روزنامۀ سبحان شایستۀ تقدیر شناخته شد. در بخش فرهنگ عمومی، جایزۀ نفر اول به سمیه نظری از نشریۀ نی‌ریزان اهدا گردید.
در بخش بحران آب نیز جایزۀ نفر اول به مریم مرادی از روزنامۀ افسانه اهدا گردید و اثر حمزه خوشرو کارشناس آموزش متوسطه آموزش و پرورش اوز از نشریۀ صحبت نو شایستۀ تقدیر شناخته شد.


در این مراسم، ابراهیم احمدی مدیرمسئول پیام اوز و همکاران؛ فاطمه کمال‌نژاد، نوشاده نوشادی و جعفر کمالی از اوز حضور داشتند و ابراهیم احمدی به نمایندگی از هادی صدیقی لوح تقدیر و هدیۀ جشنواره را تحویل گرفت.
در این مراسم گروه سرود آدینۀ لارستان، سرود گنبد سبز امام‌زاده میرعلی بن حسین (ع) را اجرا کردند.

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “دومین جشنوارۀ مطبوعات فارس با معرفی برگزیدگان پایان یافت/ هادی صدیقی و حمزه خوشرو از اوز در میان برگزیدگان”

 1. همشهری ازبندر گفت:

  به جناب اقای هادی. صدیقی تبریک می گوییم. وبرای. اقای احمدی وهمراهان. از. روزنامه. پیام. اوز. ارزوی. توفیق. داریم

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • اقای احمدی عزیز چه خبر خوشی در اوز همه خبرها مربوط به کتاب وکتابخانه ونمایشگاه وموزه است خبر خوش زمانی است که در اوز کارخانه وگارگاه تولیدی ورونق اقتصادی ایجاد شود...
  همشهری از بندر در مطلب: خبری خوش:موزه مردم شناسی اوز به عنوان موزه برتر کشور معرفی شد
 • با سلام طنز به اصطلاح ادبی به نوع ویژه ای از ژانر  ادبی گفته می شود که به گونه ی نظم ویا نثر به نا رسایی های نا پسند اجتماعی  ، فساد اداری ، سیاسی وحتی اندیشه های فلسفی ت...
  مسلط در مطلب: برداشتی آزاد از اجرای تئاتر کله پوکها در اوز
 • امیدوارم قبل از نظر دادن در مورد یک نمایشنامه مطالاعاتی راجع به علم تئاتر و بازیگری داشته باشیم و ملاک فقط ادای صحبت نباشد این که فقط بدانیم نمایشنامه از کدام کشور و از ک...
  منتقد در مطلب: برداشتی آزاد از اجرای تئاتر کله پوکها در اوز
 • نظرتان کاملا درست است. درموزه های. خصوصی. امتیاز. انها متقلق به شخص خصوصی است وایشان. کلیه اختیارات وامتیازات انرا. داراست ودرحال حاضر هم. از طرف اداره گردشگری ومیراث فره...
  درپاسخ. همشهری در مطلب: خبری خوش:موزه مردم شناسی اوز به عنوان موزه برتر کشور معرفی شد
 • سوال همشهري درست است افراديكه وسايل شخصي قديمي خودشان از پستوها و انباري امن خانه خود بيرون آورده و در اختيار موزه گذاشته شده يا اهدا نموده اند اگر بهر عنوان موزه مورد دس...
  در مطلب: خبری خوش:موزه مردم شناسی اوز به عنوان موزه برتر کشور معرفی شد
 • با وحدت و همدلي و كمك به اعضاي شوراي شهر و صبر و شكيبائي از اقدامات دشمن شاد كن خوداري شود تا اعضاي شوراي شهر دلگرم شده و سرمشقي براي جوانان علاقمند و پرشور و اينده ساز م...
  همشهري در مطلب: یک سال گذشت، یادش به خیر ۳۰ اردیبهشت ۹۶
 • در تائيد نظر آقاي فرهاد ابراهيم پور ، مردم دلسوز، آگاه و شرافتمند اوز، اعضاي شوراي شهر و فضاي مجازي سعي نمايند به آتش اختلافات ميان اعضاي شوراي شهر (البته اگر اختلاف باشد...
  در تائيد نظر آقاي فرهاد ابراهيم پور در مطلب: یک سال گذشت، یادش به خیر ۳۰ اردیبهشت ۹۶
 • ضمن تبریک بخاطر کسب این موفقیت. یک سوال پیش می آید در عنوان"موزه برگزیده در میان موزه های خصوصی انتخاب گردیده است." یک نکته وجود دارد منظور از "در میان موزه های خصوصی " چ...
  همشهری در مطلب: خبری خوش:موزه مردم شناسی اوز به عنوان موزه برتر کشور معرفی شد
 • کسی از اینکه ریس شورا. زن. ویا مرد باشد گله. ویا حرفی. ندارد. مهم. مدیرین. وهماهنگی. کردن. یک فرد. در شورا. ویا در هر. اداره. ای است. شورای فعلی تا کنون. نتوانسته عملکرد....
  اوزی. از بندر. به اقای. ابراهییم پور در مطلب: یک سال گذشت، یادش به خیر ۳۰ اردیبهشت ۹۶
 • اما در مورد شورای اسلامی شهر اوز بر کسی پوشیده نیست و حتی اعضای خود شورای نیز بران واقف هستند که هماهنگی و گاه مشارکت فکری در شورای شهر اوز وجود دارد و بعد از حدود یکسال...
  فرهاد ابراهیم پور در مطلب: یک سال گذشت، یادش به خیر ۳۰ اردیبهشت ۹۶