یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷
 |  ۲۳/ تیر/ ۱۳۹۷ - ۸:۲۶
  |   نظرات: يك نظر
142 بازدید

تیم ملی یک دست، جوان و پرانرژی را در جام ملت‌های آسیا از انگیزه تخلیه نکنیم

فردین خضری: رهگذری می‌گفت : زمان چه زود می‌گذرددانایی به پاسخ درآمد که این مائیم که می‌گذریم نه زمان. تا بوده چنین بوده و هست.

توانایی و قدرت تیم ملی فوتبال بسیار بیش از آنچه در روسیه دیدیم خواهد بود اگر با برنامه پیش برویم.

تیم ملی فوتبال مدتهاست  در حسرت قهرمانی جام ملت‌هاست و با این‌که این دوره پتانسیل و استعداد و انگیزه رسیدن به آنرا دارد اشتباه است اگر با توجه به بازی‌های درخشان این تیم در روسیه از هم اکنون آن را یک پای فینال بدانیم.

 تمامی حریفان آسیایی ما کار خود را از مدتها قبل شروع کرده اند و برنامه خود را بسته اند. کادر فنی و برنامه تمرینی و بازیهای تدارکاتی خود را مشخص و به آماده سازی خود مشغولند در صورتی‌که ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم. هنوز تکلیف سرمربی تیم و کادر فنی مشخص نیست تا چه رسد به دیگر برنامه های آماده سازی. هر چه تاکنون برای این تیم کرده بودیم برای حضور در جام جهانی بوده که قطعا متفاوت با جام ملت‌ها که به‌عنوان کاندیدای تصاحب جام حضور داریم بوده است. با شیوه و  نوع بازی خود در برابر قدرتهای جهان این روش را بخوبی به تیم‌های کوچکتر آسیا یاد داده ایم چگونه در برابر ما صف آرایی کنند. اینک تمام برنامه های آماده سازی متفاوت و حتی مشکلتر هم خواهد شد.

سرنوشت ناباورانه تیم‌های بزرگ و مدعی همچون برزیل، آرژانتین ، آلمان ، اسپانیا ، پرتغال در جام جهانی روسیه می‌تواند بزرگترین  درس عبرتی برایمان در جام ملت‌های آسیا بعنوان مدعی قهرمانی باشد.

دیروز را از دست دادیم و امروز را هم در حال سپری کردنیم تا فردا فکری کنیم برای روز بعد و چه زود دیر میشود .

کارنامه کارلوس کی‌روش برای همگان روشن است ، از روزی که کارش را هفت سال قبل شروع کرد نشان داد که یک مربی کاربلد و توصیه ناپذیر است ، آن‌قدر برای کاری که می‌کند ارزش قائل است که از “نه” گفتن به هیچ‌کس ابایی ندارد و اجازه دخالت در کار فنی را به احدی نمی‌دهد. هر بازیکنی که نمی توانست خود را با شرایط تیم سازگار کند و یا حضورش آرامش را از تیم میگرفت به‌سادگی از تیم کنار گذاشت حتی اگر از نظر فنی سرآمد بود. اتحاد و انسجام موفقی بین بازیکنان شاغل در لیگ داخل و خارج بوجود آورد. برای بازیکنانش احترام قایل بود و این احترام  متقابل بود ، تاکنون چنین جو یک‌دل و یکپارچه ای را هیچ‌وقت در تیم ملی ندیده بودیم. نتایج تیم ملی که دیگر نیازی به تکرارتعریف  نیست.

اگر می‌خواهیم برنامه ریزی بلندی داشته باشیم باید همین الان و نه فردا قرارداد با کی‌روش را تا جام جهانی ۲۰۲۲ تمدید کنیم  و در کوتاه مدت شروع کنیم به آماده سازی تیم برای جام ملت‌های آسیا و بلند مدت جام جهانی و حضوری قدرتمند. کاری که کشورهای صاحب فوتبال مثل آلمان و برزیل کردند. فدراسیون فوتبال آلمان با این‌که با اشتباهات محرز مربی تیمشان در انتخاب بازیکن و تیم سازی، تیم قهرمان دوره قبل را در مرحله گروهی مقدماتی از گردونه رقابتها به بدترین شکل ممکن خارج کرد ولی یواخیم لو را به‌عنوان مربی خود تا جام جهانی بعدی ابقاء کرد تا به بازسازی تیم بپردازد، کشوری که هم اقتصاد توسعه یافته اش و هم موفقیت های  ورزشش به‌سادگی به دست نیاورده جز با برنامه ریزی و کارمدون و مسئولانه.

لازم به ذکر است خود کی‌روش با تمام کاستی هایی که تاکنون علی رغم وعده های اجرای آن که محقق نشده در صورتی که تضمین اجرایی آن را دریافت کند بی میل به تمدید قرار داد تا سال ۲۰۲۲ نیست به این دلیل که فوتبال ایران را دارای استعداد و پتانسیل بالقوه زیادی می بیند که هدایت آن  آرزوی هر مربی فوتبالی است و دیگر اینکه مایل است تیمی که خود معمارش بوده به گونه ای آماده تا در جام جهانی بعدی همه را انگشت به دهان کند ، او که قصد داشت با پایان این جام از دنیای مربیگری خداحافظی کند وسوسه رکورد تنها مربی ای که توانسته پنج بار تیمی را به جام جهانی هدایت کند او را مصر به ادامه حضور در این کسوت  کرد و چه بهتر تیمی که ساخته و پرداخته خودش است و با بازیکنان و هوادارانش ارتباط عاطفی هم برقرا کرده است.

قبلا کارلوس آلبرتو پریرا و بورا میلوتینویچ هر کدام پنج بار در جام جهانی حاضر بوده اند ، اما هر دوی آنها در حالی این کار را کرده اند که یا هدایت تیم صعوده کرده به تورنمنت را عهده دار بوده اند و یا تیم میزبان . در صورتیکه کیروش تاکنون چهار بار تیمهای تحت هدایتش را خود به جام جهانی رسانده .

سال ۲۰۰۲ تیم ملی افریقای جنوبی ، سال ۲۰۱۰ تیم ملی کشورش پرتغال و دوبار پیاپی سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ تیم ملی ایران.

کارلوس آلبرتو در آغاز جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان حرفی زد که در همان جام وقتی که در مرحله یک چهارم نهایی برزیل پرستاره مغلوب تفکرات فرانسه شد مفهوم یافت او گفت :” این جام ، جام عقل و علم است و شگفتی در آن جایی ندارد ” نکته ای که در فوتبال امروز بخوبی نمایان است که فوتبال مثل بازی شطرنج است که سرنوشت آنرا شاه مهره های بر روی نیمکت رقم میزنند. اگر امروزهمه تیمها و کشورها به دنبال مربیان بزرگند نشانگر آنست که این مهم را بخوبی درک کرده اند  اگر کره جنوبی و ژاپن با مربیان وطنی و نه چندان معروف خود در تورنمنتی به این بزرگی حاضر میشوند ، نیازی به تحقیق نیست که آنان قبلا دستیار کدام مربی صاحب نام و یا آموزش دیده کدام مکتب فوتبال بوده اند.

تمدید قرارداد با کی‌روش فقط به تحقق خواسته های وی در مورد امورات آماده سازی و دیگر مسائل تیم ملی ختم نم‌یشود ، اگر می‌خواهیم تیم ملی منسجم و قدرتمند داشته باشیم باید دیگر امورات هم حل شود. هماهنگی بین باشگاهها ، تیم های ملی جوانان و امید با تیم ملی بزرگسالان یکی از مهمترین ارکان حرکت رو به جلو است که نباید از آن غفلت ورزید ، اینکه باشگاهی ساز خود را بزند و عامدا یا سهوا چوب لای چرخ تیم ملی بگذارد را باید فدراسیون تفهیم کند که اولویت در چیست.

در اینجا به دو مثال می‌پردازم یکی کشور ژاپن که فدراسیون آن قاطعانه باشگاه‌ها را مکلف کرده بود اولویت با تیم ملی است و باید هر زمان که نیاز هست بازیکنان ملی پوش خود را آزاد بگذارند  و قائله را مدیریت کرده بود بدون اینکه مربیان باشگاه و تیم ملی و رسانه ها را درگیر حواشی غیرسازنده کند و دیگر تیم ملی آلمان از زبان اوتمار هیتسفیلد مربی بایرن مونیخ که با افسوس از اینکه از وی خواسته شده بود تا مهاجم ملی پوش آلمان را بیشتربکار بگیرد تا آمادگی آن بازیکن برای تیم ملی حفظ شود و او به تبعیت از ساز و کار خاص فوتبال آلمان علی دایی مهاجم جوان ، ششدانگ و آماده آنروزها را بیشتر اوقات نیمکت نشین کرده بود  یاد میکند ، حتی زمانیکه در جام ملتهای اروپا بازی را در واپسین لحظات  واگذار کردند تا سال بعد با فروش دایی به هرتابرلین  با حسرت شاهد هنرنمایی  او و گلهای رویایی اروپایی اش  باشند حسرتشان بیشتر شد . بایرن مونیخ از زبان هیتسفیلد به جهت همکاری با تیم ملی هم جام اروپا را از دست داد و هم بهترین مهاجم آنروزش را. این دو نمونه بارزی از حمایت و همکاری همه جانبه کشورهای موفق با تیم ملی است .

 در کشور ما برعکس آن اتفاق افتاده و می افتد و در همیشه بر آن پاشنه فرسوده چرخیده است. وقتی مربی تیم ملی  با اعتقاد به جوانی و استعداد و توانایی زیاد وریا غفوری با توجه به تراکم بازیکن در پست وینگر راست در تیم ملی او را برای دفاع راست در نظر میگیرد  و از وی میخواهد که در این پست بازی کند  با کمال تاسف می بینیم  مربی باشگاه استقلال به این خواسته توجهی نمیکند و از وریا غفوری در وینگر راست استفاده میکند ، همان پستی که در تیم ملی به اندازه کافی بازیکن زبده دارد و این باعث میشود وریا از تیم ملی خط بخورد. قصه بازیکن در اختیار تیم ملی نگذاشتن باشگاهها آنهم بیشتر توسط مربیانی که خود تجربه مربیگری تیم ملی را داشته اند!!! هم قصه ای طولانی دارد که باید مانند ژاپن با دخالت مستقیم فدراسیون حل شود.

در مورد تیم ملی امید هم به همین گونه است. اصولا این تیم باید زیر نظرمربی تیم ملی بزرگسالان باشد  تا با شیوه و روش و افکار او بازی کند  و یا هماهنگ با تیم ملی بزرگسالان آرایش شود. و در موارد لزوم بازیکن امید به تیم ملی منتقل و آماده شود ، اگر به اسم این تیم توجه کنیم همین است ” امید

همه این موارد که شاید نیاز به تغییرات زیادی هم باشد مرهون درایت و مدیریت فدراسیون و حمایت افکار عمومی است. از این موضوع غفلت نکنیم که در کنار بعضی از مربیان داخلی حضور بسیاری از مربیان سطح متوسط خارجی و بعضا بی کار و یا کم کار قبل از جذب به  فوتبال ایران مخصوصا در دو تیم بزرگ پایتخت و دیگر رده های ملی به طمع جانشینی مربی  تیم ملی بزرگسالان است که خود به‌خود بسیاری از مسایل اخیر را بوجود آورده و تمرکز خود و تیم ملی را سهوا و گاها عمدا بهم زده اند که دود آن دیدیم که فقط به چشم تیم ملی و هوادارانش رفت. که بازهم مدیریت آن برمیگردد به توجه اولویت های ملی و قاطعیت مسئولان فدراسیون در برخورد و رفع مسائل مضرحاشیه ای .

وقت تنگ است :

تیم ملی یک دست، جوان شده و پرانرژی  را در جام ملت‌های آسیا از انگیزه تخلیه نکنیم

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “تیم ملی یک دست، جوان و پرانرژی را در جام ملت‌های آسیا از انگیزه تخلیه نکنیم”

 1. همشهري گفت:

  ضمن تشكر از اين نويسنده ورزشي و احترام به فكر و انديشه ايشان در زمينه ورزش فوتبال ايران و در آرزوي موفقيت بيشتر براي ايشان ، در شرايط حاضر ايران افراد قلم بدست بايد توجه به نيازهاي ضروري تر و اولويت دار كشور و بخصوص نيازهاي مردم اوز بپردازند .يك ماه وقت مردم صرف تماشاي جام جهاني فوتبال چه خوب و چه بد گذشت . مردم اوز به نيازهاي ضروري تر نياز دارند .كشور انگلستان كه مهد بوجود آمدن فوتبال دنياست و اين همه پول و ثروت مردم صرف فوتبال مينمايند غصه قهرماني شدن فوتبال كشورشان نميخورند و يا كشور برزيل كه تمام زندگيشان عليرغم فقر زياد به فوتبال گذارنده ميشود غصه حذف شدن در مراحل بالاتر مسابقات جام جهاني ندارند و همچنين عدم راه يابي هلند و ايتاليا به جام جهاني و يا حذف آلمان كه كشوري ثروتمند و با تكنيك در فوتبال جهان ميباشد نگران اينگونه مسائل نيست .لذا وضعيت ورزش فوتبال كشورمان در همين حد كه بيش از ۴۰ سال و يا بيشتر با آن مواجه هستيم بايد بپذيريم و هزينه كردن بيش از حد بودجه كشور در شرايط تحريم و نياز اولويت دار مردم به رفع بيكاري و اشتغال نبايد صرف آن نمود. شايد عده اي دوست داشته باشند كه مردم سرشان به ورزش مشغول باشند تا فكر مردم از مسائل اساسي كشور و طرح نيازهاي اساسي مردم دور بماند. در حال حاضر كه مردم با كمبود آب، برق، راه و مشكلات داروئي و بهداشتي درماني و گراني و بيكاري مواجه هستند طرح اينگونه مسائل آنهم براي مردم شهري دور افتاده اوز كه بيش از ۸۰ سال منتظر ارتقاي و تاسيس دادگاه و اداره ثبت و پليس +۱۰ و مخزن آب و…. ميباشند به نوعي غير ضروري و يا انحرافي قلمداد ميشود.

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • باسلام به نظر بنده خانم صالحی که از دو نفر از اقایان که قبلا عضو یاواران شورا بوده اند تشکرنموده لازم به ذکر است خانم صالحی میتوانست با کمسیون امور شهر شورا هماهنگی نماین...
  صمدانی در مطلب: برگزاری جشن روز دختر در اوز/ گزارش تصویری
 • بنا به اعلام. فرمانداری محترم. لارستان. جناب. فرماندار. روزهای. دو. شنبه. هر هفته. ملاقات. عمومی. دارد. وپاسخگوی مردم. ونهادهای. مردمی. هستند...
  جهت اطلاع. عموم مرپم بخش اوز. وتوابع در مطلب: بازدید از شورای کتاب کودک و شرکت در کارگاه آموزشی قصه گویی، ماموریت اعضای باشگاه کتابخوانی محیط زیست در تهران
 • در مورد جلسه پرسش و پاسخ مردم با اعضای شورا اولا در چارچوب قانون شوراها نیست واگر غیر از این است مطالعه نموده و بند قانونی مورد نظر را اعلام نمایید که اعضای شورا موظف به...
  در مطلب: برگزاری جشن روز دختر در اوز/ گزارش تصویری
 • ما قصد تخریب هیچ فردی از مردم وشورای شهر را نداریم امروزه مطالبه گری ودرخواست پیشرفت جز حقوق افراد جامعه است ونباید دیگران را دعوت به تمکین وسکوت کرد پیگیری مطالبات مردم...
  جناب ناشناس محترم در مطلب: برگزاری جشن روز دختر در اوز/ گزارش تصویری
 • خدمت همشهري محترم و گرامي خواستار و پيگير تاسيس ادارات مختلف شهر اوز : با عرض پوزش خدمت جنابعالي ، بايد به چه زباني براي شما بنويسم. بعضي مطالب را نميتوان در سايت نوشت يا...
  در مطلب: برگزاری جشن روز دختر در اوز/ گزارش تصویری
 • در اوز هیچ کس با. برگذاری جشنها. ومناسبتهای مختلف. مخالفت. وممانعتی ندارد. اما. مردم به موازات این برنامه ها. مطالبات. ودرخواستهای از مسولین. وشورای شهر. دارند. که. باید....
  خطاب به کامنت گذار بنام. ناشناس در مطلب: برگزاری جشن روز دختر در اوز/ گزارش تصویری
 • مناسبت روز دختر بخاطر روز تولد حضرت فاطمه معصومه قم میباشد و در فاصله چند روز دیگر نیز تولد حضرت امام رضا میباشد واین محدوده زمانی چند روز را در سالهای اخیر بنام دهه کرام...
  در مطلب: برگزاری جشن روز دختر در اوز/ گزارش تصویری
 • وضعیت ایفای نقش نمایشی در اوز خصوصیتی است .که در ذات افراد بخش اوز نهفته است...
  احمد صالحی زاده در مطلب: برگزاری جشن روز دختر در اوز/ گزارش تصویری
 • باسلام خدمت همه همشهریان عزیز. وخدمت. ناشناس محترم. بیشتر. مردم. از اجرای این قبیل. جلسات. وبرنامه ها. به خودی خود. حرف. وگله ای. ندارند. گله مردم به خاطر این استکه. که د...
  برادران. عزیز. کامنت گذار. توجه. فرمایید در مطلب: برگزاری جشن روز دختر در اوز/ گزارش تصویری
 • آقاي احمد رضا : شورائي كه مورد خطاب قرارداده ايد شوراي منتخب شما نيست و شما حامي شوراي انتخاب شده نميباشيد چون از نحوه برخوردتان در كامنتهاي شما مشخص ميباشد. گرچه اعضاي ش...
  در مطلب: برگزاری جشن روز دختر در اوز/ گزارش تصویری