شنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۷
 |  ۱۴/ اسفند/ ۱۳۹۶ - ۸:۵۸
  |   نظرات: 2 نظر
423 بازدید

تماشای نمایش «خروس زری، پیرهن پری» در دانشگاه پیام نور اوز را از دست ندهید

 

محمد احمدی: نمایش «خروس زری، پیرهن پری» نوشته احمد شاملو به کارگردانی مرتضی هاشمی و شهرام حسین نیا توسط گروه نمایشی ققنوس از ۱۱ اسفند در سالن پروین اعتصامی دانشگاه پیام نور به روی صحنه رفته است.

برای بعضی از ما نوار قصه های ایرانی خاطره ساز تر از انیمیشن هایی است که در حال حاضر در تلویزیون ایران می بینیم. چه بسا اگر این نوار قصه را بتوان به صورت نمایش در آورد و ذهن بیننده توانایی درک بصری آنچه را که در زمان کودکی یا نوجوانی خود گوش کرده است را داشته باشد، نوستالژی گذشته اش برایش تکرار شود.

 خروس زری پیرهن پری از آن دسته نوار قصه ها است که در دو قسمت داستان خروسی را تعریف می‌کند که به بال و پرش می نازد و طمع می ورزد. خروس داستان ۲ دوست به نام های گربه و طرقه دارد که دلسوز او هستند و در روز های سرد زمستان برای پیدا کردن هیزم به جنگل می روند و روباه مکاری که با حیله ورزی در صدد شکار خروس است و معمولا وقتی خروس تنهاست به سراغ او می رود. درون مایه ی داستان از هم‌دلی، کار و تلاش و خودباوری خبر می دهد.

گروه نمایشی ققنوس نقش خروس را به الهه حسینی، طرقه:آیدا مختاری، گربه: سیاوش کریما و روباه: نعیم منفرد داده و نقش قصه گو را بر عهده ستاره منوچهری گذاشته است.

این نمایش  از ۱۱ اسفند تا ۲۴ اسفند(به جز ۱۶ اسفند) در آمفی تائترپروین اعتصامی دانشگاه پیام نور ساعت ۷ شب به مدت ۱۲ شب به اجرا در می آید.

دیدن این نمایش با شنیدن نوار قصه اش تجربه ای سراسر متفاوت بود، تصور آن‌چه که قبلا شنیده بودم، دوباره در قالب نمایش، برایم جالب بود، صدای خوب قصه گو در ابتدای نمایش، نوید یک اجرای خوب را می داد. نمایش روند خوب خودش را حفظ کرد تا به قسمت موزیکال نمایش رسیدیم، در این شکی نیست که آهنگ سازی بابک بیات در نوار قصه به مراتب بهتر از آهنگ های پخش شده در این نمایش است، به نظرم بهتر است که نظارت دقیق تر و حرفه ای تری در ضبظ و تدوین آهنگ های انتخابی صورت بگیرد. چندی از دیالوگ ها به دلیل کم شدن زمان نمایش نیز حذف شده بود که از تاثیرگذاری پیام نمایش نیز کاسته بود.

الهه حسینی، آیدا مختاری و ستاره منوچهری با این‌که تجربه ی اولین نمایشی خود را پشت سر می‌گذاشتند به خوبی از عهده ی این کار بر آمدند و کنترل خوبی بر بازی خود داشتند. نعیم منفرد و سیاوش کریما هم که نسبت به دیگر بازیگران تجربه ی بیشتری داشتند هم خوب و قابل قبول ظاهر شدند.

از آن‌جا که این نمایش را چند سال پیش در شهری دیگر دیده بودم، دکور صحنه مناسب این سبک نمایش کمی کلیشه ای  بود و خلاقیت آن‌چنانی در آن دیده نمی شد. در این نمایش شاید تکرار چند صحنه به طور مداوم، خسته کننده به نظر می‌رسید و میزانسن ها توازن لازم را نداشت.

 هویت نقش گربه در داستان با نمایش تفاوت داشت. گربه که نماد غیرت و کار و تلاش در داستان بود، به شخصیتی تنبل و گریزان از فعالیت تشبیه شده بود.

در کل با وجود غم انگیز بودن نوار قصه این نمایش با داشتن صحنه های پر زد و خورد و پر جست و خیز را می‌توان برای تماشاگران رده سنی خردسال و کودک مناسب دانست گرچه حضور بزرگسالان و خانواده ها به همراه بچه هایشان می‌تواند در درک بهتر پیام اثر و نمایش کمک کند. گرچه نظر شخصی نویسنده بر این است که لزومی ندارد حتما تم تائتر کودک را تغییر دهیم، بهتر است بگذاریم بیننده با تمام احساسات روبرو شود و از آن تاثیر پذیرد.

همۀ علاقه مندان به تئاتر را،  برای تماشای این کار هنری دعوت می کنم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “تماشای نمایش «خروس زری، پیرهن پری» در دانشگاه پیام نور اوز را از دست ندهید”

 1. شهرام حسین نیا گفت:

  با سلام و احترام
  از اینکه می بینم محمد احمدی عزیز که خود تازگی ها دستی بر آتش فروزان تئاتر اوز دارد و با گروه های نمایشی اوز همکاری می نماید قلم بر داشته و می نویسد بسیار خرسندم لیکن چند مورد جهت ابهام زدایی در مورد این نمایش :
  ۱) از نوشته محمد عزیز متوجه نشدم که این نوشته نوعی اطلاع رسانی برای دیدن نمایش است که اگر این باشد بایستی بر اساس رسالت خبری ، پیش از شروع اجرای یک تئاتر باشد تا مردم اطلاع یابند که این نمایش در کجا و چه زمانی اجرا خواهد شد ، البته این مهم در مورد نمایش هایی که خود نگارنده در آن دخیل بوده اند اتفاق افتاده است و شاید ما را قابل اطلاع رسانی قبل از اجرا ندانسته اند. اما اگر این نوشته نقد یک نمایش است بایستی اصول نقد در آن کاملا رعایت گردد. تا آنجایی که بنده می دانم و کارم را در تئاتر اوز با نقد تئاتر شروع کرده ام در دهه هشتاد ، نقد بایستی در پایان یک اجرا نوشته شود و این سبک نوشتن در روز چهارم اجرا و هدف آن را نمی دانم.
  ۲) قصه خروس زری پیرهن پری در سال ۱۳۳۸ توسط شاملو نوشته شده و همانگونه که ذکر گردیده این نوشتار در قالب قصه ای کودکانه برای آن زمان و کمی غم انگیز ذکر گردیده است که نقش های حیوانات در این قصه توضیح داده شده است.
  ۳) خروس قصه ما به بال و پرش می نازد اما هرگز طمع باعث بدام افتادن او نخواهد شد ، کمی بی احتیاطی و سر به هوایی خروس و اعتماد به نفس کاذب او باعث دردسر هایش می شود.در تئاتر کودک و نوجوان که بایستی مطلبی را به کودک بیاموزیم استفاده از لفظ طمع برای شخصیت مثبت داستان از منظر روانشناسی زیاد خوشایند نیست.
  ۴)هرگز در این نمایش گربه و طرقه در روزهای سرد زمستان برای جمع آوری هیزم نخواهند رفت چرا که اغلب حیوانات در زمستان بیشتر استراحت می کنند. جمع آوری هیزم همانگونه که راوی تعریف می کند در پاییز است که کمی هوا رو به سردی می رود برای ایام زمستان.
  ۵)دیدن یک نمایش با نوار قصه اش بایستی هم متفاوت باشد و گرنه هر کسی همان نوار قصه را گوش دهد و نمایش را هم همان گونه ببیند چه نیازی به حضور در سالن نمایش خواهد داشت.
  ۶)بارها در خیلی از محافل ذکر کرده ام که مقایسه یک نمایش در شهر ما و با امکانات بسیار محدود و بعضا برخی حمایت های پراکنده با شهرهای بزرگ و امکانات و اسپانسر های قوی امری پسندیده نیست ، گو اینکه اغلب گروه های نمایشی خودمان با همین امکانات محدود هم شاهکار کرده اند. مقایسه آهنگ ها و تنظیم و تدوین آن با آهنگسازی بابک بیات که بهتر است لفظ استاد را قبل از نام ایشان فراموش نکنیم ، مقایسه یک هواپیمای ملخی تک نفره با یک جمبو جت پیشرفته است. مهران حاجی پور بعنوان آهنگساز و تدوین و تنظیم آهنگ های این نمایش و سایر نمایش های فولکوریک همانند گرگم و گله میبرم ، علیمردان خان و خروس زری پیرهن پری ، تمام سعی خود را در استودیوی کوچکش که بزور جای چند نفر می شود را نموده است و تا بنده میدانم ایشان در خصوص موسیقی و فهم آن دانش خوبی دارند و با امکانات اندک خود آهنگ های خوبی خلق نموده اند. در ضمن تدوین و ضبط آهنگ ها برای همه نمایش های ذکر شده یکی بوده و باعث تعجب است که آهنگ های این نمایش فقط حرفه ای نیست. گرچه برخی از دوستان انجمن موسیقی که از تئاتر دیدن نموده اند در خصوص آهنگ هاو تنظیم آن کاملا نظر مثبت داشتند. امکانات و ابزار آهنگسازی و تنظیم و تدوین شهر های بزرگ را در اختیار اهالی موسیقی خود قرار دهیم و آن ها را حمایت کنیم تا چندین بابک بیات داشته باشیم.
  ۷)حذف برخی دیالوگ های قصه فقط در مورد راوی اتفاق افتاده و آن هم بدلیل تکرار مکررات حرف های راوی در خصوص چند و چون روند قصه بود که در نمایش برای خسته نشدن تماشاگر آن ها را حذف کردیم و اگر قصه را دقیق شنیده باشیم می فهمیم این حذف شدنها هیچ تاثیری در روند قصه نداشته و لطمه ای به شخصیت ها نزده است.
  ۸)بحث دکور یک جنگل کاملا سلیقه ای است و جهت کلیشه ای بودن آن از نظر نگارنده بحثی وجود ندارد و نظر هر کسی در نوع خود محترم است گرچه خیلی از تماشاگران هم از این نوع دکور تعریف نموده اند.
  ۹) هویت نقش گربه به هیچ عنوان گریزان از کار و فعالیت نیست ، در قصه اصلی نیز گربه شخصیتی دارد که شاید بیشتر عاشق خواب است و دیر تن به کار میدهد اما در بحث اتحاد و همدلی و غیرت از همه حیوانات این نمایش بهتر و باهوش تر عمل می کند و نقشه پایانی بدام انداختن روباه را هم گربه طرح ریزی می نماید. شیرین کاری های بزور تن به کار دادن گربه کمی اضافه شده تا کودکان از این شخصیت لذت ببرند.
  ۱۰)غم انگیز بودن نوار یک قصه ، آن هم قصه ای که در سال ۱۳۳۸ خلق شده و بسیاری از بزرگتر ها با آن تداعی یک نوستالژی را دارند دلیل بر عدم تغییر تم یک نمایش نیست و نخواهد شد. زمانی که نام نمایش ویزه کودک و نوجوان باشد آن هم کودک و نوجوان قرن بیست و یکم و امروزی ، خلق لحظه های شاد و بردن کودک به رویاهای کودکانه یک امر ضروری است و بنده بر اساس تجربه نمایش های کودک ، با احترام به نویسنده قصه سعی نموده ام همچنان که کلیت این قصه حفظ شده و لطمه ای به نقش ها وارد نیاید ، آهنگ های این نمایش را شاد در نظر بگیرم گو اینکه این نمایش در همین سال بارها اجرایی شده و همه آنها شاد بوده اند ،زیرا معتقدم کودک و نوجوان ما در عصر حاضر به اندازه کافی در گیر مسایل غم انگیزی مانند موبایل و واتس اپ وتلگرام و فضای ناجور مجازی در برخی اوقات هستند و لزومی بر اضافه کردن این غم ندیدم.
  هدف نهایی بنده بعنوان یکی از تهیه کنندگان و کارگردانان این نمایش کودکانه جدای از بحث آموزش برای کودکان و نوجوانان در فالب نمایش و البته با کمک والدین ، سرمایه گذاری بر روی نام دانش آموزان علاقه مند به تئاتر بوده است تا بتوانیم انشاالله در آینده منابع غنی عوامل تئاتری در اوز داشته باشیم که بی شک یکی از آنها هم محمد احمدی عزیز است که وارد فعالیت تئاتری شده و در این باره قلم هم میزند.
  بار دیگر از این جوان خوب شهرم متشکرم بابت نظرهایش که البته کاملا شخصی است و مورد احترام بنده و عوامل اجرایی این نمایش. ما نیز همانند همه گروه های نمایشی که تئاتر کار می کنند بی نقص نیستیم و نقص های خود را میپذیریم تا بتوان تئاتر قوی و در خور شهر اوز داشت. یا حق

 2. ناشناس گفت:

  خبر و نقد آقاي محمد احمدي باعث شد كه از توضيحات و نظرات آقاي شهرام حسن نيا بيشتر مطلع شويم و در مجموع مطالب نقد و پاسخ برايم جالب بود. معتقدم هستم جوانان و علاقمندان در هرزمينه خبري فرهنگي علمي آموزشي هنري عمراني اقتصادي زيست محيطي رفاهي و بهداشتي، بيشتر در قسمت نظرات وارد شده و نظرات خودرا اعلام نمايند كه در نتيجه موجب جذب افراد بيشتر براي مطالعه خبر و نظرات داده شده ميگردد و در اين راستا مديران سايتها نيز نظرات در صورت امكان بلافاصله انتشار دهند و مانند بعضي سايتها انتشار نظرات به روز بعد موكول ننمايند چون هر خواننده خبر هر خبري را فقط يك بار انرا مطالعه مينمايد ودر همان لحظه مشاهده خبر اگر نظري باشد مطالعه خواهدد نمود در غير اينصور ت در روزهاي بعد شايد نطرات افراد مطالعه ننمايد لذا معتقد هستم. درج نظرات مختلف موجب تضارب آرا ي مردم گرديده و از دل طرح نظرات مردم ميتوان بهترين تصميم براي توسعه همه جانبه شهر و ديار را گرفت يا فرهنگ سازي نمود

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • با سلام وخسته نباشید به برگزارکنندگان روز اوز وهمشهریان . ارائه چنین برنامه ای در نوع خود خوب و حتی لازم است اما گنجاندن ان در روز جشن اوز میتواند از نشاط ان جشن بکاهد به...
  فرهاد محمودا در مطلب: نشست های تخصصی در همایش روز اوز برگزار می شود
 • برگزار کنندگان نشسست ها هدف را ارتقای اطلاعات و مشارکت و نهادینه شدن فرهنگ گفت و گو اعلام کردند و قصد سرگرم کردن مردم نداشتند...
  مدیریت در مطلب: نشست های تخصصی در همایش روز اوز برگزار می شود
 • این نشست ها مردم رو که سرگرم نمی کنه هیچ از روز اوز هم زده می کنه...
  همشهری در مطلب: نشست های تخصصی در همایش روز اوز برگزار می شود
 • با ارزوی پیشرفت وتوسعه شهرمان اوز در سال 97 که در راس همه ارزوها ارتقای اوز به شهرستان است که خوشبختانه کلید ارتقای مناطق درایران واستان فارس هم زده شده است انتطار همه دل...
  همشهری ار شیراز در مطلب: استقرار کمپ های دانایی و ایمنی مسافران در میدان ورودی اوز
 • با سلام و عرض تبریک و تهنیت عید نوروز باستانی و سال نو به همه هوطنان و بخصوص همسهریان عزیزو آرزوی سالی سرشار از سلامتی و تندرستی و کامیابی برای همه، امیدوارم در سال جدید...
  همشهری دلسوز در مطلب: استقرار کمپ های دانایی و ایمنی مسافران در میدان ورودی اوز
 • خسته نباشيد به اقاي پرمون و ديگر اعضاي پرتلاش هيئت دوچرخه سواري. اميدوارم شاهد پيشرفت روزافزون دوچرخه سواران و ديگر ورزشكاران اوز باشيم. تبادل اطلاعات و تجربه با تيم هاي...
  اينده در مطلب: هیأت دوچرخه سواری اوز میزبان دوچرخه‌سواران جهرم
 • با سلام و عرض ادب نگین خانم یا اقا مطلبی نوشت و انتقاد بجایی کرد حال چرا خانم رضایی یا احمد اقا اینطوری جبهه گرفته اند مردم خود شاهد ماجراها در شهر هستند و عقل سلیم دارند...
  مریم در مطلب: تبادل نظر گروه دوستداران بهداشت محیط اوز با رئیس شورای شهراوز
 • خطاب به آقا یا خانم نگین ... خودتان را خسته نکنید، تا ضرورت ندارد انتقاد نکنید قبل از شروع به انتقاد مطمئن شوید که قصد نقد دارید یا تخریب ،با انتقادهای سازنده خود را متشخ...
  رضائی در مطلب: تبادل نظر گروه دوستداران بهداشت محیط اوز با رئیس شورای شهراوز
 • در جواب جناب نگین . باید هم متاسف باشی چون هدف درستی ندارید فکر میکنید همه امور باید یا خودتان باشید یا هیچکس ولی از عهده کاری هم بر نمیائید .انتقاد با تخریب متفاوت است ....
  احمد در مطلب: تبادل نظر گروه دوستداران بهداشت محیط اوز با رئیس شورای شهراوز
 • بهتر نبود در اين جلسه در مورد خواسته اصلي مردم اوز كه ارتقاي آن ميباشد باز دوباره تكرار و تاكيد و پيگيري ميشد...
  در مطلب: تاکید نماینده شورای شهرستان بر مطالبات منطقه، در آخرین جلسه شورای استان