دوشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۷
 |  ۱۴/ اسفند/ ۱۳۹۶ - ۸:۵۸
  |   نظرات: 2 نظر
654 بازدید

تماشای نمایش «خروس زری، پیرهن پری» در دانشگاه پیام نور اوز را از دست ندهید

 

محمد احمدی: نمایش «خروس زری، پیرهن پری» نوشته احمد شاملو به کارگردانی مرتضی هاشمی و شهرام حسین نیا توسط گروه نمایشی ققنوس از ۱۱ اسفند در سالن پروین اعتصامی دانشگاه پیام نور به روی صحنه رفته است.

برای بعضی از ما نوار قصه های ایرانی خاطره ساز تر از انیمیشن هایی است که در حال حاضر در تلویزیون ایران می بینیم. چه بسا اگر این نوار قصه را بتوان به صورت نمایش در آورد و ذهن بیننده توانایی درک بصری آنچه را که در زمان کودکی یا نوجوانی خود گوش کرده است را داشته باشد، نوستالژی گذشته اش برایش تکرار شود.

 خروس زری پیرهن پری از آن دسته نوار قصه ها است که در دو قسمت داستان خروسی را تعریف می‌کند که به بال و پرش می نازد و طمع می ورزد. خروس داستان ۲ دوست به نام های گربه و طرقه دارد که دلسوز او هستند و در روز های سرد زمستان برای پیدا کردن هیزم به جنگل می روند و روباه مکاری که با حیله ورزی در صدد شکار خروس است و معمولا وقتی خروس تنهاست به سراغ او می رود. درون مایه ی داستان از هم‌دلی، کار و تلاش و خودباوری خبر می دهد.

گروه نمایشی ققنوس نقش خروس را به الهه حسینی، طرقه:آیدا مختاری، گربه: سیاوش کریما و روباه: نعیم منفرد داده و نقش قصه گو را بر عهده ستاره منوچهری گذاشته است.

این نمایش  از ۱۱ اسفند تا ۲۴ اسفند(به جز ۱۶ اسفند) در آمفی تائترپروین اعتصامی دانشگاه پیام نور ساعت ۷ شب به مدت ۱۲ شب به اجرا در می آید.

دیدن این نمایش با شنیدن نوار قصه اش تجربه ای سراسر متفاوت بود، تصور آن‌چه که قبلا شنیده بودم، دوباره در قالب نمایش، برایم جالب بود، صدای خوب قصه گو در ابتدای نمایش، نوید یک اجرای خوب را می داد. نمایش روند خوب خودش را حفظ کرد تا به قسمت موزیکال نمایش رسیدیم، در این شکی نیست که آهنگ سازی بابک بیات در نوار قصه به مراتب بهتر از آهنگ های پخش شده در این نمایش است، به نظرم بهتر است که نظارت دقیق تر و حرفه ای تری در ضبظ و تدوین آهنگ های انتخابی صورت بگیرد. چندی از دیالوگ ها به دلیل کم شدن زمان نمایش نیز حذف شده بود که از تاثیرگذاری پیام نمایش نیز کاسته بود.

الهه حسینی، آیدا مختاری و ستاره منوچهری با این‌که تجربه ی اولین نمایشی خود را پشت سر می‌گذاشتند به خوبی از عهده ی این کار بر آمدند و کنترل خوبی بر بازی خود داشتند. نعیم منفرد و سیاوش کریما هم که نسبت به دیگر بازیگران تجربه ی بیشتری داشتند هم خوب و قابل قبول ظاهر شدند.

از آن‌جا که این نمایش را چند سال پیش در شهری دیگر دیده بودم، دکور صحنه مناسب این سبک نمایش کمی کلیشه ای  بود و خلاقیت آن‌چنانی در آن دیده نمی شد. در این نمایش شاید تکرار چند صحنه به طور مداوم، خسته کننده به نظر می‌رسید و میزانسن ها توازن لازم را نداشت.

 هویت نقش گربه در داستان با نمایش تفاوت داشت. گربه که نماد غیرت و کار و تلاش در داستان بود، به شخصیتی تنبل و گریزان از فعالیت تشبیه شده بود.

در کل با وجود غم انگیز بودن نوار قصه این نمایش با داشتن صحنه های پر زد و خورد و پر جست و خیز را می‌توان برای تماشاگران رده سنی خردسال و کودک مناسب دانست گرچه حضور بزرگسالان و خانواده ها به همراه بچه هایشان می‌تواند در درک بهتر پیام اثر و نمایش کمک کند. گرچه نظر شخصی نویسنده بر این است که لزومی ندارد حتما تم تائتر کودک را تغییر دهیم، بهتر است بگذاریم بیننده با تمام احساسات روبرو شود و از آن تاثیر پذیرد.

همۀ علاقه مندان به تئاتر را،  برای تماشای این کار هنری دعوت می کنم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “تماشای نمایش «خروس زری، پیرهن پری» در دانشگاه پیام نور اوز را از دست ندهید”

 1. شهرام حسین نیا گفت:

  با سلام و احترام
  از اینکه می بینم محمد احمدی عزیز که خود تازگی ها دستی بر آتش فروزان تئاتر اوز دارد و با گروه های نمایشی اوز همکاری می نماید قلم بر داشته و می نویسد بسیار خرسندم لیکن چند مورد جهت ابهام زدایی در مورد این نمایش :
  ۱) از نوشته محمد عزیز متوجه نشدم که این نوشته نوعی اطلاع رسانی برای دیدن نمایش است که اگر این باشد بایستی بر اساس رسالت خبری ، پیش از شروع اجرای یک تئاتر باشد تا مردم اطلاع یابند که این نمایش در کجا و چه زمانی اجرا خواهد شد ، البته این مهم در مورد نمایش هایی که خود نگارنده در آن دخیل بوده اند اتفاق افتاده است و شاید ما را قابل اطلاع رسانی قبل از اجرا ندانسته اند. اما اگر این نوشته نقد یک نمایش است بایستی اصول نقد در آن کاملا رعایت گردد. تا آنجایی که بنده می دانم و کارم را در تئاتر اوز با نقد تئاتر شروع کرده ام در دهه هشتاد ، نقد بایستی در پایان یک اجرا نوشته شود و این سبک نوشتن در روز چهارم اجرا و هدف آن را نمی دانم.
  ۲) قصه خروس زری پیرهن پری در سال ۱۳۳۸ توسط شاملو نوشته شده و همانگونه که ذکر گردیده این نوشتار در قالب قصه ای کودکانه برای آن زمان و کمی غم انگیز ذکر گردیده است که نقش های حیوانات در این قصه توضیح داده شده است.
  ۳) خروس قصه ما به بال و پرش می نازد اما هرگز طمع باعث بدام افتادن او نخواهد شد ، کمی بی احتیاطی و سر به هوایی خروس و اعتماد به نفس کاذب او باعث دردسر هایش می شود.در تئاتر کودک و نوجوان که بایستی مطلبی را به کودک بیاموزیم استفاده از لفظ طمع برای شخصیت مثبت داستان از منظر روانشناسی زیاد خوشایند نیست.
  ۴)هرگز در این نمایش گربه و طرقه در روزهای سرد زمستان برای جمع آوری هیزم نخواهند رفت چرا که اغلب حیوانات در زمستان بیشتر استراحت می کنند. جمع آوری هیزم همانگونه که راوی تعریف می کند در پاییز است که کمی هوا رو به سردی می رود برای ایام زمستان.
  ۵)دیدن یک نمایش با نوار قصه اش بایستی هم متفاوت باشد و گرنه هر کسی همان نوار قصه را گوش دهد و نمایش را هم همان گونه ببیند چه نیازی به حضور در سالن نمایش خواهد داشت.
  ۶)بارها در خیلی از محافل ذکر کرده ام که مقایسه یک نمایش در شهر ما و با امکانات بسیار محدود و بعضا برخی حمایت های پراکنده با شهرهای بزرگ و امکانات و اسپانسر های قوی امری پسندیده نیست ، گو اینکه اغلب گروه های نمایشی خودمان با همین امکانات محدود هم شاهکار کرده اند. مقایسه آهنگ ها و تنظیم و تدوین آن با آهنگسازی بابک بیات که بهتر است لفظ استاد را قبل از نام ایشان فراموش نکنیم ، مقایسه یک هواپیمای ملخی تک نفره با یک جمبو جت پیشرفته است. مهران حاجی پور بعنوان آهنگساز و تدوین و تنظیم آهنگ های این نمایش و سایر نمایش های فولکوریک همانند گرگم و گله میبرم ، علیمردان خان و خروس زری پیرهن پری ، تمام سعی خود را در استودیوی کوچکش که بزور جای چند نفر می شود را نموده است و تا بنده میدانم ایشان در خصوص موسیقی و فهم آن دانش خوبی دارند و با امکانات اندک خود آهنگ های خوبی خلق نموده اند. در ضمن تدوین و ضبط آهنگ ها برای همه نمایش های ذکر شده یکی بوده و باعث تعجب است که آهنگ های این نمایش فقط حرفه ای نیست. گرچه برخی از دوستان انجمن موسیقی که از تئاتر دیدن نموده اند در خصوص آهنگ هاو تنظیم آن کاملا نظر مثبت داشتند. امکانات و ابزار آهنگسازی و تنظیم و تدوین شهر های بزرگ را در اختیار اهالی موسیقی خود قرار دهیم و آن ها را حمایت کنیم تا چندین بابک بیات داشته باشیم.
  ۷)حذف برخی دیالوگ های قصه فقط در مورد راوی اتفاق افتاده و آن هم بدلیل تکرار مکررات حرف های راوی در خصوص چند و چون روند قصه بود که در نمایش برای خسته نشدن تماشاگر آن ها را حذف کردیم و اگر قصه را دقیق شنیده باشیم می فهمیم این حذف شدنها هیچ تاثیری در روند قصه نداشته و لطمه ای به شخصیت ها نزده است.
  ۸)بحث دکور یک جنگل کاملا سلیقه ای است و جهت کلیشه ای بودن آن از نظر نگارنده بحثی وجود ندارد و نظر هر کسی در نوع خود محترم است گرچه خیلی از تماشاگران هم از این نوع دکور تعریف نموده اند.
  ۹) هویت نقش گربه به هیچ عنوان گریزان از کار و فعالیت نیست ، در قصه اصلی نیز گربه شخصیتی دارد که شاید بیشتر عاشق خواب است و دیر تن به کار میدهد اما در بحث اتحاد و همدلی و غیرت از همه حیوانات این نمایش بهتر و باهوش تر عمل می کند و نقشه پایانی بدام انداختن روباه را هم گربه طرح ریزی می نماید. شیرین کاری های بزور تن به کار دادن گربه کمی اضافه شده تا کودکان از این شخصیت لذت ببرند.
  ۱۰)غم انگیز بودن نوار یک قصه ، آن هم قصه ای که در سال ۱۳۳۸ خلق شده و بسیاری از بزرگتر ها با آن تداعی یک نوستالژی را دارند دلیل بر عدم تغییر تم یک نمایش نیست و نخواهد شد. زمانی که نام نمایش ویزه کودک و نوجوان باشد آن هم کودک و نوجوان قرن بیست و یکم و امروزی ، خلق لحظه های شاد و بردن کودک به رویاهای کودکانه یک امر ضروری است و بنده بر اساس تجربه نمایش های کودک ، با احترام به نویسنده قصه سعی نموده ام همچنان که کلیت این قصه حفظ شده و لطمه ای به نقش ها وارد نیاید ، آهنگ های این نمایش را شاد در نظر بگیرم گو اینکه این نمایش در همین سال بارها اجرایی شده و همه آنها شاد بوده اند ،زیرا معتقدم کودک و نوجوان ما در عصر حاضر به اندازه کافی در گیر مسایل غم انگیزی مانند موبایل و واتس اپ وتلگرام و فضای ناجور مجازی در برخی اوقات هستند و لزومی بر اضافه کردن این غم ندیدم.
  هدف نهایی بنده بعنوان یکی از تهیه کنندگان و کارگردانان این نمایش کودکانه جدای از بحث آموزش برای کودکان و نوجوانان در فالب نمایش و البته با کمک والدین ، سرمایه گذاری بر روی نام دانش آموزان علاقه مند به تئاتر بوده است تا بتوانیم انشاالله در آینده منابع غنی عوامل تئاتری در اوز داشته باشیم که بی شک یکی از آنها هم محمد احمدی عزیز است که وارد فعالیت تئاتری شده و در این باره قلم هم میزند.
  بار دیگر از این جوان خوب شهرم متشکرم بابت نظرهایش که البته کاملا شخصی است و مورد احترام بنده و عوامل اجرایی این نمایش. ما نیز همانند همه گروه های نمایشی که تئاتر کار می کنند بی نقص نیستیم و نقص های خود را میپذیریم تا بتوان تئاتر قوی و در خور شهر اوز داشت. یا حق

 2. ناشناس گفت:

  خبر و نقد آقاي محمد احمدي باعث شد كه از توضيحات و نظرات آقاي شهرام حسن نيا بيشتر مطلع شويم و در مجموع مطالب نقد و پاسخ برايم جالب بود. معتقدم هستم جوانان و علاقمندان در هرزمينه خبري فرهنگي علمي آموزشي هنري عمراني اقتصادي زيست محيطي رفاهي و بهداشتي، بيشتر در قسمت نظرات وارد شده و نظرات خودرا اعلام نمايند كه در نتيجه موجب جذب افراد بيشتر براي مطالعه خبر و نظرات داده شده ميگردد و در اين راستا مديران سايتها نيز نظرات در صورت امكان بلافاصله انتشار دهند و مانند بعضي سايتها انتشار نظرات به روز بعد موكول ننمايند چون هر خواننده خبر هر خبري را فقط يك بار انرا مطالعه مينمايد ودر همان لحظه مشاهده خبر اگر نظري باشد مطالعه خواهدد نمود در غير اينصور ت در روزهاي بعد شايد نطرات افراد مطالعه ننمايد لذا معتقد هستم. درج نظرات مختلف موجب تضارب آرا ي مردم گرديده و از دل طرح نظرات مردم ميتوان بهترين تصميم براي توسعه همه جانبه شهر و ديار را گرفت يا فرهنگ سازي نمود

نظر سنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
آخرین نظرات
 • با سلام خدمت. دوست عزیز گراشی. لطفا. شما به عنوان همسایه یه چیزی بگویید ما اوزیها که هر چقدر میگوییم که چرا همه فعالیتها به طرف کارهای فرهنگی است گوش. شنوایی وجود. ندارد....
  اوزی خطاب به. گراشی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • چند جلد كتاب اهدا شده است ؟ بهتر بود يك سري از اين كتابها هم به كتابخانه اصلي شهر هم اهدا ميشد.تا بيشتر مورد استفاده افراد قرار گيرد . در اين مورد لازم است اداره فرهنگ و...
  همشهري دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • خدمت برادر گراشی عزیز علت مهاجرت ما اوزی ها عدم تخصیص مناسب بودجه با توجه به جمعیت نسبت به شهرهای مجاور گراش و خنج . عدم اشتغالزایی به علت عدم تخصیص بودجه . عدم وجود ادار...
  شهروند در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • از عناوین پشت جلد کتابها مشاهده میشود که کتابهای خوبی به کتابخانه موزه اهدا شده است دستشان درد نکند.ا ز عناوین برخی کتابها چنین برمیآید که بعضی از آنها از کتابهای نفیس می...
  همشهری دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • با سلام. هشت سال و اندی از شهرستان شدن گراش می گذرد در طول این سال ها از جمعیت اوز کاسته شده ولی جمعیت گراش افزایش یافته هست.علت مهاجرت اوزی ها چیست و عدم مشارکت انان چیس...
  گراشی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • بازهم. اوز. بازهم کتاب. وکتابخانه وبازهم. موزه. و فعالیتهای فرهنگی. تکراری. و....... اما دریغ از سایر فعالیتهای اجتماعی. واقتصادی که در دیگر. شهرهای. مجاور ما. در جریان....
  کارمند دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • از فعالین عرصه فرهنگی تشکر میکنیم پیشنهاد. دارم بک همت. جمعی برای کارهای. عمرانی. وتوسعه وپیشرفت در ذمینه های دیگر اجتماعی. واقتصادی. در اوز. ایجاد. شود تا توجه. سرمایه گ...
  مهندس عمران ساکن در اوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • بسیار خوب. وقابل ستایش است. فعالیتهای همشهریان. عزیز. اما. شورای شهر. باید. برای. اسقرار. دادگاه. ثبت اسناد. وشبکه بهداشت. ودرمان. برنامه. داشته. باشد. وباید. از طریق. سخ...
  شهروند اوزی در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • تعدادی از کتابها بعنوان کتاب مرجع میباشند که باد در حفظ و نگهداری انها دقت شود و قابل امانت دادن نیستند و فقط در محیط کتابخانه قابل استفاده خوانندگان و علاقمندان میباشد...
  همشهری دلسوز در مطلب: اهداي ٥ ميليون تومان کتاب تخصصی به كتابخانه موزه مردم شناسي اوز ( زنده ياد فهيمه ملايي )
 • کیفیت تحصیلی دانشگاه آزاد الان از مقطع ابتدایی دهه شصت که ما تحصیل می کردیم پایین تر است....
  همشهری در مطلب: برگزاری امتحانات نیمسال دوم در دانشگاه پیام نور اوز